Mindanao. Een andere colonne afgezonden tegen de opstandelingen in de provincie Nueva Ceya is er in geslaagd de overheid en het garnizoen van San Indio te ont zetten. De toestand in de hoofdstad van Turkije schijnt na het jongste optreden der Mogen- heden weder eenigzins verbeterd te zijn, zoo dat het te Constantinopel in de laatste dagen vrij rustig is. Een berichtgever van de Temps, die de Armenische aanstokers van den aanval op de Ottomansche bank te Constantinopel te Marseille heeft zien aankomen, zegt dat die 17 mannen er flink uitzien en den indruk maken tot de beschaafde klasse te behooren. Zij zijn allen nog jong tusschen de 17 en 30 jaar, waarschijnlijk zullen ze spoedig naar New-York gezonden worden. De Turksche regeering heeft intusschen reeds hun uitlevering gevraagd aan de Fransche. Maar men gelooft niet dat die toegestaan zal worden. De Christenen op Creta schijnen tevreden te zijn met de concessiën hun door den Sultan verleend. Dit wordt gemeld uit Canea en Athene. De Muzelmansche afge vaardigden hebben Vrijdag een bijeenkomst gehad met de consuls welke tot een gun stig resultaaat heeft geleid. De Christen afgevaardigden vertelden het groot nieuws aan de bergbewoners, die hun geweren in de lucht afvuurden ten teeken van vreugde Van uit Constantinopel en Athene komen berichten van gelukwensching en vrouwen en kinderen zenden gebeden van dankbaar heid op voor het leven van zoons en vaders die zijn gespaard gebleven. Het bovengenoemde is bericht weer af komstig van den Herald De Times daaren tegen meldt uit Caneate Heraclion is door de Muzelmannen een demonstratie gehouden tegen de voorgestelde hervormin gen. Deze demonstratie heeft echter weinig te beteekenen gehad. Zij was het werk van eenige fanatieke personen. De Cretenzer revolutionairen hebben, zegt een telegram uit Athene, de hervormingen aangenomen, welke hen onder den invloed der groote mogendheden zijn aangeboden. Maar niettemin hebben zij verklaard, dat de eenige afdoende oplossing zou zijn een vereeniging met Griekenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 September 1896. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Lezing van den weleerw. heer J. Krook. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam wordt ter kennis van de ingeze tenen gebracht, de benoeming tot wethouder, van den heer G. Visser Bzn. en de samen stelling der vaste raadscommissiën. De samenstelling dier commissiën werd reeds in het raadsverslag in ons nummer van 2 September 11. vermeld abusief werd daarbij alleen weggelaten de samenstelling der commissie bedoeld bij art. 35 der ver ordening, regelende de heffing der plaatse lijke directe belasting binnen deze gemeente. In die commissie wei den tot leden benoemd de heeren P. Brillenburg, M. C. M. de Groot, W. A. Beukers en mr. H. M. C. Poortman. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterke11 drank en tot beteugeling van openbar® dronkenschap ^Staatsblad no 118 vanl885)t ter openbare kennis, dat bij hen een vef* zoekschrift is ingekomen van A. Meijer, or" vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor de societeitslokalen tuin der Vereeniging »De Vriendschap" aa11 de Nieuwe Haven no. 283a alhier. Op de begrooting der inkomsten en uil' gaven der gemeente voor den dienst 189' is onder volgnummer 92 (uitgaven) een sob1 van f150 uitgetrokken ivoor den aanl®? van grondwerken ten behoeve van een fo°' tein, voor wier plaatsing, voor rekening va11 particulieren, reeds vroeger toezegging lS gedaan." Naar wij vernemen, is deze post, ald"s geformuleerd, in beginsel bestemd voor bef maken vaD een waterpartij in de Plantag® ter voeding van de Plantagesloot, en 's daarbij de gedachte opgekomen, dat wel' licht aldus plaats zou kunnen gevonde" worden voor de fontein, die als een hef' innering aan het nationaal feest in 188' gevierd, van particuliere zijde zou worde" opgericht. Zeker zou het veel tot verfraaiing va" onze aloude Plantage bijdragen, wanneer dat denkbeeld kon worden verwezenlijkt. Naar wij vernemen, is de zending va" het drietal heeren die Vrijdag ter nader® onderhandeling met den heer Mackenzie zake zijn voorstel van gistbereiding naa" Londen zijn vertrokken, naar wensch ge' slaagd. De heer Mackenzie heeft er in toege' stemd, de bekende door hem gestelde co"' ditie, tot de helft te verminderen. Omtrent het verhoogen van een gedeelt® van Schielands hoogen zeedijk wordt va" hier aan de N. R. Ct. het volgende g®' schreven Van wege het hoogheemraadschap va" Schieland is het vak zeedijk tusschen de" tioekrnoien en het Roode Hek plm. 30 cM- opgehoogd. De straatweg die vóór die ophooging niet tot de beste behoorde, is zoo slordig in h®£ nieuwe losse zandbed gelegd, dat hij een enkelen dag gebruik slechter is g®' worden, dan hij sinds menschen heugen'3 geweest is. Voor de vele belanghebbenden bij deze dringend noodige verbinding met Rotterda"1 is het te hopen, dat de verschillende autori' teiten, die over dien weg een woordje med® te spreken hebben, spoedig maatregel®" nemen om den toestand te beëindigen d'® met den dag meer onhoudbaar wordt. Gedurende de afgeloopen week zijn de" Nieuwen Waterweg ingekomen 131 schepe"' waarvan 11 zeilschepen; hiervan war®" bestemd voor Rotterdam 124, voor Schieda"1 2, Vlaardingen 4 en Hoek van Holland d' In hetzelfde tijdperk van 1895 kwam®" binnen 115 schepen, waarvanS zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam l0$- Tot op heden is het aantal binnengekom®" schepen 417, metende 449.727 netto regist®r ton, grooter dan tot op gelijken datu"1 in 1895. Met de bootwerkers te Rotterdam schijn1 het nog niet pluis te wezen. Naar altha"s de N. R. Ct. meldt, werd Zaterdag-ochte^ omstreeks 11 uur een agent van politie 111 burgerkleeding, toen hij zich ophield in e®" proeflokaal op het Roodezand, onverhoed* en zonder aanleiding door een 4-tal boo1' werkers aangevallen, mishandeld en a®" hoofd en hand verwond. De daders moet®" bekend zijn. Naar gemeld wordt, heeft de kiesveree®1' ging iVooruitgang" te Rotterdam beslote"' zich met het oog op den toestand, die v®"^ de nieuwe kiesrechtregeling het gevolg za zijn. krachtiger te organiseeren. Te di®" einde zal zij, in navolging van de kiesve1' eeniging Rotterdam", de gemeente verdeel®" De maandelijksche vergadering der afdeeling Schie dam van den Ned. R. K, Volksbond, Zondag in de zaal der Officieren-Vereeniging gehouden, was als ge woonlijk door de leden druk dezocht. De president, de heer C. Willeman. na de vergadering met het ge bruikelijk gebed te hebben geopend, heette allen wei- komen en sprak ook namens allen een woord vaE wel kom tot den spreker van dezen middag, den weleerw. heer J. Krook, kapelaan te Warmond, wien hij de ver zekering gaf, dat zijn woord met aandacht zou worden gevolgd en den dank der vergadering overbracht. Sedert de laatst gehouden vergadering hadden twee feiten plaatst gehad die eene bespreking alleszins ver dienen. De doorluchtige Beschermheer van den Ned. R. K. Volksbond had het geluk zijn gouden priester feest te vieren. Bij de juichkreten die door het geheele diocees ter eere van den jubileerenden bisschop zijn opgegaan, heeft de Volksbond zich krachtig aangesloten. Hebben de verschillende afdeelingen van den Bond den doorluchtigen Beschermheer, eer en hulde betuigd,, ook Schiedam is daarin niet achterwege gebleven, Namens de afdeeling Schiedam is een telegram van hulde en gelukwensching aan den hooge jubilaris ge richt. Na deze mededeeling gaf spr. eene enthousias- tische beschrijving van het grootsche feest dat door de verschillende afdeelingen van den Bond te Amster dam in tegenwoordigheid van den jubileerenden bis schop is gevierd. Geestdriftvol applaus wekte de mede deeling der gloedvolle rede door den centralen geeste lijken adviseur, den zeereerw. pastoor Konings, met betrekking tot den jubileerenden bisschop uitge sproken, maar ook daverende toejuiching de overbrenging der hartelijke woorden waarmede de hoogw. jubilaris zijne mannen van den Ned. R. K. Volksbond had toegesproken. Spr. maakie de woorden van den Volks banier tot de zijne, dat na het heugelijk feest de liefde, eendracht en sympathie van de leden van den Volksbond met Mgr. den bisschop niet alleen waren gebleven, maar zouden voortduren zoolangde R. K. Volksbond zal blijven bestaan. Een ander feest is in het begin dezer week gevierd, het verjaarfeest van onze geëerbiedigde Koningin Wil- helmiua. Past het ons der Koningin hulde ie brengen, te meer behooren wij haar bewijzen van verknochtheid, eerb ed en sympathie te geven in deze dagen nu zoo velen den troon aanvallen. Als trouwe zonen zullen wij ons schareu om den troon van onze beminde Koniugin en haar gezag hoogen eerbied toedragen. Lang eve onze beminde KoninginWilhelminaj zij levebravo 1) In aansluiting bij dit huidewoord van den president werd door de zangufdeeling het Wilhelmus van Nasseuwe (oude toonzetting) uitgevoerd, welke hulde aan de edele spruit uit het Oranjehuis met een dave rend applaus werd bezegeld. Daarop werden nog door »St. Gecilia" Hymne van Eijkeu en de bekende Altefrauenwalzer blijkbaar tot aller genoegen ten gehoore gebracht. Daarna werden bij afwezigheid van den ln secretaris, den heer J. J. van Hees, de notulen der laatst ge houden vergadering door den 2n secretaris, den heer J. H. Blom, gelezen. Zij werden onder dankzegging voor de goede notuleering door den president voor goedgekeurd verklaard, nadat hij den heer Boer had verzekerd, dat het in de laatste vergadering omtrent de toelating tot de brandersku echts vergadering verhan delde, daarin alsnog zou worden opgenomen. Daarop verkreeg het woord de heer Kuil. Als er ooit een vereeniging mocht bogen op een schoon en edel doel, dan was het zeker de jongst opgerichte onderafdeeling van molenaarsknechts. Geboren in een tijd, waarin dreigde hier op arbeidsgebied alles onderst boven te keeren, is zij als een borstwering opgericht. De Bootwerkersbond is zeker de schuursteen geweest waaraan wij ons allen geschuurd hebbenhij is heen gegaan en heeft ons het veld gelaten om langs vrede- lievenden weg te verkrijgeu, wat hij met geweld op- eischte. Te betreuren zou het echter zijn, wanneer bij gebrek aan aansluiting het veld weer voor den Boot werkersbond moest geruimd worden j dan zou bij ons ver wijten, dat wij onze belofte niet waren nagekomen en ons den gloriepalm betwisten. Spr. wekte daarom op tot aansluiting van alle katholieke molenaarsknechts bij de betrokken afdeeling, opdat zij in staat zou zijn het lot der werklieden te verbeteren en te verzekeren voor de toekomst en de gloriepalm aldus zou ver blijven aan den Ned. R. K. Volksbond. 'daverend applaus De president deed daarna nog eenige mededeelingen omtrent het overlijden van eenige Bondsleden en de op 1 October te openen teekencursus, waarvoor kin deren vau Bondsleden in den leeftijd van 12 14 jaar kunnen worden aangenomen. Den 17n September 's avonds 7 ure zal in het Bondsgebouw eene ver gadering van meestersknechts in de Branderijen, al of niet Bondsleden, vvordeu gehouden. Spr. wekte op tot bijwoning van die vergadering en tot inschrijving als leden der betrokken onderaldeeling. Hij betreurde het dat de pogingen laatst door de drie werklieden verbonden die op ordelijken grondslag werken, tot verbetering van den toestand der brandersknechts aan gewend, zoo weinig succes hadden gehad. Waar de Volksbond dc partij van orde, wars van alle wanorde, langs geleidelijken, ordelijken, vredelievenden weg den toestand der brandersknechts tracht te verbeteren, is het te betreuren, dat er van den kant der patroons zoo weinig toenadering wordt betoond. Verder deelde de president mede, dat er onder het bestuur vau de heeren De Jager en Waterreus als onderafdeeling een schermvereeniging is opgericht, die Zondags in het middaguur in het Bondsgebouw bare oefeningen zal houden voor bet lidmaatschap kan men zich bij de beide genoemde leden aanmeldenhij wenschte der nieuwe vereeniging veel succes. Zij die als commis sarissen van orde willen optreden en aldus de be langen van den Bond dienen, kunnen zich bij den hoofdcommissaris EJgers aanmelden. De eerstvolgende vergadering zal wegens invallende kerkelijke feesten noch op den laatsten September-, noch op den eersten October-Zondag kunnen gehouden worden, maar nader worden aangekondigd. Op Zondag 20 September 's avonds 8 ure, zal de tooneelafdeeling ,,St. Cornelius" met medewerking van het harmonie-orkest ,,St. Am- brosius" eene opvoering geven. De weleerw. heer J. Krook, die onder applaus den katheder besteeg, verklaarde na eene korte inleiding dat het onderwerp zijner lezing zon zijn: de kwade invloed van de slechte lectuur en de goede invloed van de goede lectuur. In het eerste deel zijner rede, den kwaden invloed 'der slechte lectuur schetsend, stelde spr. in 't licht, dat het geloof is een heerlijke gave Gods door de bloedgetuigen bevestigd, door de wijsheid der groote geesten verdedigd, en door schitterende wonderen bekraehtigdeen groote gave die wij naar het woord des Apostels als een schat zorgvuldig in ons hart moeten bewaren. De Katholieke Kerk heeft tot verhe ven taak het geloof te verkondigen en te bewaren, en daarom zijn de vijanden der Kerk er op uit, dat gelooi uit de harten harer kinderen te rukken. Zij trachten dat doel door verschillende middelen te bereiken, en overtuigd van den grooteu invloed der lectuur, beproe ven zij vooral door ongeloovige geschriften het volk te. bederven; nu eens rechtstreeks en openlijk, dan weder op bedekte wijze wordt in die geschrifteu het geloot aangevallenzij zijn veelal als de struikroover, die onder een vriendelijk mom den reiziger naar het diepste van het bosch lokt, om hem daar zijn argeloosheid met zijn goed en bloed te doen betalen hij die zulke geschriften leest, begint eerst te twijfelen, daarna te wankelen om ten slotte tot volslagen val te komen. Dat de ongeloovige schiijvers zelf diep overtuigd zijn van den verderfelijken invloed, die hun geschrilten op de meuschen uitoefenen, ja dat zij soms vlakaf be kennen, dat het er om te doen is om de meuschen te bederven, bewees spr. door eenige aanhaliugcn uit de werken dier schrijvers waar zij getuigen dat de be^te dolk voor het katholieke geloofsleven is het zede- bederf, Hoezeer die giftige bladzijden het geloofsleven dooden, bewees spr. ook uit het treurig voorbeeld van de ten vorige jare overleden Alexander Dumas filshij vroe ger eens katholiek, die in vijandschap met de Kerk is ge storven, hare troostmiddelen weigerend. De slechte lectuur werkt nog verderfelijker dan het natuurlijk vergif, want is dit laatste nog door een tegengif te bestrijden, bij het eerste is dit zeer moeilijk, bijna onmogelijk. Slechte lectuur voert soms geheele familiën ten verderveeen schrikwekkend voorbeeld daarvan verhaalt ons Deharbe in zijn werk over geloofs- en zedeleer, waar hij ons mededeelt, dat een huisvader door slechte lectuur er toe kwam zijn geheele gezin uit te moorden en daarna zich-zelven te dooden, een vriend die hij vooraf ten zijnent had genoodigd, vond slechts lijken. Dat de verderfelijke lectuur geheele volken tot den ondergang kan brengen, bewijst het voorbeeld van Frankrijk, en treffend juist is dau ook het woord van Napoleon, dat hij zich uiet sterk genoeg achtte een volk te regeeren, dat Voltaire en JR-ousseau las, immers bij zulk een volk regeert noch God. noch koning, maar heerscht de hartstocht. Duidelijk zette spr. uileen, dat zelfs de heidenen den kwaden invloed der slechte lectuur inzagen en dat, waar zelfs de Kerk haren geestelijken slechts bij volstrekte volmacht toestaat slechte geschriften te lezen, geen geestelijke of leek die geschriften mag bewaren, veel minder lezen. Daarop tot het tweede deel zijner rede, den goeden invloed der goede lectuur overgaand, betoogde spr dat men uit het voorafgaand bij hem nietjeeu zekere ingenomenheid tegen alle lectuur moest afleiden. In tegendeel hij prijst de goede lectuur als geschikt ter bevordering van den godsdienst, versterking des ge- lools en aanbrengend het edelste genot. Goede boeken zijn een voedsel voor de ziel; zij schrikken at voor veor het kwaad en wekken op tot de deugd. Door op zijn ziekbed goede boeken te lezen is de H. Ignatius van Loyola gekumen tot dien vurigen geloofsijver en brandende liefde Gods, die hem in later zoovele grootsche werken tot glorie van God en heil der meuschen heeft doen in 't leven roepen. Spr schetste op treffende wijze de uitwerking van goede lectuur iu het geziu om daarna te vvijzeu op dc verschillende gelegenheden tot ver spreiding van goede lectuur, de bibliotheken in de verschillende Bondsafdeeliugen, de bibliotheken der St. Vincentius-Vereeniging, ook in deze stad, vooral ook op het nuttig werk der St. Willibrordus-Vereeniging te Maastrieht opgericht met het doel op de meest billijke wijze goede volkslectuur te verspreiden mannen van naam en echten godsdienstzin hebben zich daartoe verbonden maandelijks een brochure te levereu en doen daar een beroep op de medewerking van verschil lende vereenigingen, vooral ook op den goeden wil van de leden van den Vo ksbond. Hij tiental genomen kosten die hrochuren sleehts 3 ets. per stuk, per eukel exemplaar nog slechts 5 ct., een exemplaar bevattende 16 a 32 vel druks. Zoo komt de goede lectuur onder ieders bereik. Spr. wees ook op die couranten welke het fcoede zaad zooveel mogelijk verspreiden en herhaalde de klacht dat zij geen voldoenden steun vinden bij ons eigen volk, In een tijd waarin niet. éen enkel geloofspunt, maar de geheele geopenbaarde waarheid in ongeloovige, liberale en socialistische bladen voortdurend wordt aangevallen, behoort de Katholiek door grondige kennis van den godsdienst tegen de aanvallen van de vijanden der Kerk gewapend te staan. Spr. wees op verschil lende degelijke godsdienstige werken die daartoe kunnen leiden,om ten slotte te eindigen met zijn hoorderen te ver manen de slechte lectuur te vermijden, nooit zelfs uit nieuwsgierigheid in ongeloovige of socialistische bladen een blik te werpen, maar gretig gebruik te maken van de gelegenheid tot goede lectuur en een waak zaam oog te houden op hetgeen de kinderen lezen dan zullen zij waarlijk gelukkig zijn en de leuze van den Volksbond gestand doenVoor God en Kerk en Vaderland 1 daverend applaus). De eerw. adviseur, den geachten spreker bedankend, wees op het nut van zijn onderwerp in een tijd waarin de wereld overstroomd wordt door slechte lectuur, die als een langzaam werkend vergif druppel voor druppel verderf en dood brengthij bedankte hem voor de keuze van zijn onderwerp en de wijze waarop hij het behandeld had, sprak den wensch uit dat zijn woord goede vruchten zou voortbrengen en bood hem het eerelidmaatschap der afdeeling. [daverend applaus). Spr. bedankte ook den heer Kuil wiens optreden hij ten hoogste waardeerde de volgende uiteenzetting van de onmogelijkheid voor Katholieken zieh bij neutrale (werklieden)vereeniguigen aan te sluiten zou door ieder weldenkende beaamd worden in die neutrale vereeni gingen komen te zamen lieden die geen geweten heb ben en voor wie dus alle middelen goed ziju, en lieden die wel een geweten hebben en die dus alleen die middelen willen gebruiken welke geoorloofd zijn; hoe kan nu hij die geen geweten heeft, samenwerken met iemand die wel een geweten heeft. Spr. hoopte dan ook dat het woord van den heer Kuil vrucht zou drageu voor de betrokken vakatdeeliug van mole naarsknechts. Verder in herinnering brengend het schoone feest, te Amsterdam gevierd, wees spr. er op, dat het liefde vol vaderlijk woord van den jubileerenden bisschop zeker tot wederliefde voor den doorluchtigen bescherm heer van den Boud nog meer zou opwekken. In de laatst- verloopen week had spr. Monseigneur nogmaals ge sproken en had deze zich tegenover hem beklaagd over vermindering van den eerbied voor het bisschoppelijk gezag. Naar het woord van den H. Vader behooren wij de leiding des bisschops te erkennen niet alleen in kerkelijke aangelegenheden, maar ook in groote maatschappelijke vraagstukken. Onredelijk is het stre ven van hen, die den bisschop en de geestelijkheid naar de kerk en de sacristie zouden willen verdringen ook in wereldsche aangelegenheid, waar het groote maatschappelijke vraagslukkeu betreft, behooreD we de leiding van den bisschop als hoofd van het diocees te erkennen. Zeer terecht had Monseigneur ook opgewekt het aanstaande huldigingsfeest der Koningin met geestdrift te vierenimmers als Katholieken behooren we een voorbeeld te geven van eerbied voor het gezag, en als trouwe katholieke Volksbonders het gezag van Hare Majesteit hoog te houden, gedachtig aan ons devies Voor God en Kerk, Vorstin en Land I [daverend ap plaus). De president deelde ten slotte nog mede, dat bij niet voldoende aanwezigheid van de leden der commissie van verificateurs, het verslag van de verificatie der boeken eerst in de volgende vergadering zou kunnen plaats hebben. Hij achtte het plicht ook zijnerzijds den eerw. spreker dank te betuigen, het woord van den geestelijken adviseur tot het zijne makend, en bracht ook hartelijk dank voor het gesproken woord aan den eerw. adviseur wiens wijze lessen even als die van den hoogw. bisschop steeds zouden worden opgevolgd. Daarna sloot hij de vergadering met het gebruikelijk gebed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2