Het huwelijk van den kroonprins van Italië zal te Rome plaats hebben. Koning Humbert heeft nu bepaald, dat zoowel het kerkelijk huwelijk als de burgerlijke forma liteit aldaar zal plaats hebben. De inzegening van het kerkelijk huwelijk zal plaats hebben door den aalmoezenier van het hot mgr. Anzino. Men heeft uit vrees van eene wei gering niet aan een hooggeplaatst geeste lijke willen verzoeken om dit te doen. De opstand in Matabelenland blijkt nog niet geheel bedwongen te zijn. Uit Rhodesia komen weer ongunstige berichten. Een graankonvooi van 5 blanken en 70 bevriende inboorlingen is te Red Bark door de Mata belen aangevallen de vijand nam de inboor lingen, ook hun vrouwen en kinderen, ge vangen. Naar de Matoppo's is nu een patrouille gezonden om de Matabelen bij Sjilo aan te vallen. Men zegt dat 2000 Matabelen zich op 10 mijlen ten noordwesten van Boeloewajo verzamelen kapitein Drury zal een verken ning doen in die richting. In de buurt van Gwelo heeft een gevecht plaats gehad, naar het schijnt, met een voor de Engelschen ongunstigen uitslag. Eindelijk is nu de verkiezing van den candi- daat der conservatieve en gematigde liberalen Errazuriz tot president der republiek in Chili geldig verklaard en afgekondigd. Frederico Errazuriz, die 18 dezer zal optreden, is een zoon van den president, die van 1871 tot 1875 aan het bestuur was. Sedert 1876 was hij afgevaardigde en in 1890 minister van oor log. Hij had een werkzaam aandeel in de revo lutionaire beweging, die Balmaceda in 1891 omverwierp. Als senator in 1894 en vooral als minister var, justitie heeft hij tot het bij eenbrengen der partijen van overwinnaars en overwonnenen veel bijgedragen. De tegenstanders van Errazuriz, voor standers van den candidaat der radicalen en democratische liberalen, Reyes, schijnen zich bij de eindbeslissing kalm te hebben gehouden, ondanks vroegere dreigementen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 September 1896, In eene openbare bijeenkomst van werk lieden, gisteren-avond van wege de afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond in de zaal der Officieren- Vereeniging gehouden, trad als spreker op de heer D. de Klerk, lid van den gemeen teraad van Rotterdam en president van de Smidsvereeniging »St. Eloy" aldaar. Wijzende op den grooten omvang van het menschelijk weten en kunnen, op den ge leidelijken voortdurenden ontwikkelingsgang in 't algemeen en op de toepassing van de stoomkracht op de industrie in 't bijzonder, merkte spr. op, dat ondanks al de vindingen van den nieuweren tijd de werkman niet evenzeer in zijn positie is verbeterd het is omdat men bij die toenemende voort brengende kracht geen rekening heeft ge houden met den werkman. Dat zelfde ver schijnsel heeft zich ook te dezer stede voorgedaan, waar een fabriek voor het afge- loopen jaar 35 pet., gemiddeld 22 pet. dividend in de laatstverloopen jaren, kon uitkeeren, zonder dat er gedacht werd aan een ver betering van de positie der werklieden, die, zooals spr. later opmerkte, daarbij honger leden. De hoofdgedachte van sprekers betoog was, dat de hartewensch van den mensch is een lang en gelukkig leven en de onmis bare voorwaarden om daartoe te geraken, zijn een matige arbeidstijd en voldoende loon. Met cijfers aan statistieken ontleend, toonde hij aan den grooten invloed van den arbeid op het menschelijk leven, en bewees hij, dat het levensgevaar stijgt naarmate de arbeidsdag langer duurt. Voor alles is dus noodig een matige arbeidstijd en een rust dag na de werkdagende Zondag mag den arbeider niet ontnomen worden. Spr. wees op de goede resultaten van verkorten ar beidsduur en weersprak op grond van verkregen ervaring, dat een verkorte arbeids tijd aanleiding zou geven tot drankmisbruik, 'twelk veeleer door een langen arbeidsdag bevorderd wordt. Het afdoend middel om tot 'swerkmans ideaaleen lang en gelukkig leven door matigen arbeidstijd en voldoende loon, te komen, is het vereenigingsleven, inderdaad geen nieuwe zaak, maar reeds vóór onze christelijke tijdrekening bekend. Spr. wees er op, hoe dat vereenigingsleven, door mid del van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, 'twelk in October zijr. 25-jarig bestaan viert, geleid heeft tot resultaten die zeker niet door de kracht van enkelen zouden bereikt zijn, getuige de resultaten op onderwijsge bied, kiesrechtkwestie en pensioneering van werklieden tot heden verkregen, om te eindigen met eene aansporing om toe te treden tot het Alg. Ned. Werkliedenverbond, dat, naar hij betoogde, niemand afstoot, iedere godsdienstige richting eerbiedigt, niet vijandig staat tegenover het koninklijk huis of de bestaande regeering, maar langs den weg van recht en orde den toestand der werklieden tracht te verbeteren. In eigen kring moesten hier de werklieden verbete ring van positie trachten te verkrijgen, en eerst dan hulp van buiten inroepen als de eigen kracht onvoldoende bleek. De president der Schiedamsche afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, de heer G. W. Snel, deed na de pauze eenige mededeeling omtrent hetgeen door samen werking van den Ned. R. K. Volkbond, Patrimonium en het Werkliedenverbond tot verbetering van den toestand der werklieden in de branderijen was verricht. Wetende dat iedere verbetering voor den patroon met opoffering moet gepaard gaan, en dat die opoffering vooral in de tegenwoordige omstandigheden niet groot kan zijn, waren de eischen zoo billijk mogelijk gesteld. Na dat een vergadering met patroons in het lokaal van den R. K. Volksbond gehouden, geen succes had gehad, hadden de bestu ren der drie werklieden-vereenigingen een onderhoud met het bestuur van den Brandersbond. De eerste vergadering met het bestuur van den Brandersbond gehouden had een zeer loyaal verloop. De president van dien Bond erkende, dat het verlangen naar een minimum-loon niet overdreven was en hij gaarne het plan zou ondersteunen. De wijzigingen die in het ontwerp der drie werklieden-vereenigingen werden gemaakt betroffen hoofdzakelijk den jongens-arbeid, terwijl het toch een feit is, dat er kinderen in de branderijen werken nu nog werken 16 kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar een zelfs van 12 jaar, in de branderijen 1 In het ter teekening aanbieden van de loonlijst zijn de betrokken vereenigingen bitter teleurgesteld. Tot heden hebben slechts 10 branders die lijsten geteekend een ge achte firma is op de Gistvergadering niet alleen voorgegaan in de teekening maar heeft ook anderen tot teekenen aangespoord. Het bestuur acht de behandeling aldus den drie werklieden-vereenigingen wedervaren, een miskenning van den arbeider en brengt er een krachtig protest tegen uit, maar wijst tevens te meer op de noodzakelijkheid van aaneensluiting om door vereeniging van krachten te komen tot het beoogde doel. Hierin vond de president aanleiding tot eene dringende opwekking om toe te treden tot het lidmaatschap van het Alg. Ned. Werklieden-verbond, dat zich volgens hem niet inliet met godsdienstige overtuiging, daar naar aonze begrippen," eene verbetering van de maatschappelijke toestanden niets met de godsdienstige belangen te maken heeft, ten bewijze daarvan meende spr. te kunnen aanvoeren dat verschillende bran ders-vereenigingen hier werkzaam zijn, waar bij toch ook naar de godsdienstige overtui ging der leden niet wordt gevraagd. Alleen door krachtige aaneensluiting zou het doel, de verbetering van den toestand der arbei ders, kunnen bereikt worden. Daartoe nog maals opwekkend, sloot de president, onder dankbetuiging voor de bewezen groote aan dacht, de bijeenkomst. Gisteren-avond na 11 uren heeft de slager A. Lensveld, aan de Hoofdstraat alhier, een kalfskop gemist die buiten aan den haak hing. Tot dusver is het nog niet gebleken, wie op dit veel gewild tafelgerecht is belust geweest. Aan den heer C. de Zeeuw, oud-ontvan ger van Roon, werd eene eigenaardige hulde gebracht voor zijne toewijding aan de be langen dier gemeente, gedurende zulk eene lange reeks van jaren bewezen. Vanwege den burgem. en de raadsleden nl. werd hem een gouden bril in zilveren étui overhandigd. Het gemeente-verslag van Rotterdam dat elk jaar in omvang toeneemt, verscheen dit jaar voor het eerst in twee deelen. Het eerst deel bevat het verslag, dat door Burg. en Weth. is uitgebracht, het tweede deel de bijlagen daarvan, zijnde de verslagen der commissies. Nadat op de eerste bladzijden is geboek staafd de geschiedenis der vereeniging van de gemeente Rotterdam, Charlois en Kra lingen, wordt èen overzicht gegeven van den loop der bevolking. Daaruit blijkt dat het totaal-cijfer der bevolking in de drie ver- eenigde gemeenten in het afgeloopen jaar is vermeerderd met 7368 inwoners en dat het bevolkingscijfer geklommen is tot 276,338 zielenvan deze behoorden 78,180 tot de R. K. Kerk. In de godsdienstige behoeften der bevol king werd voorzien door 45 kerken met 122 bedienaren van den godsdienst. Hiervan zijn 12 kerken katholieke tempelgebouwen, welke bediend worden door 67 priesters. Onder de kerken zijn niet mede geteld de openbare en de gestichts-kapellen. De vrouwelijke bevolking overtreft de mannelijk met 13,606. Het aantal huwelijken, zijnde 1963, was grooter dan het aantal gestichte nieuwe woningen dat slechts 1852 bedroeg even wel was het aantal nieuwe woningen, welke dit jaar werden gebouwd, ruim 600 meer dan het jaar te voren. De oppervlakte der thans tot één ge meente vereenigde gemeenten Rotterdam, Charlois en Kraiingen bedraagt 5519 H.A., waarvan 1514 H.A. met huizen zijn gebouwd. Van het onbebouwde gedeelte zijn 947 H.A. graanland, 2060 H.A. weiland en 187 H.A. tuin of warmoeziersgrond. De koop-en huur prijzen der landerijen zijn in het afgeloopen jaar gelijk gebleven aan die van het vorige jaar. In eene plechtige openbare zitting van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, werd gisternamiddag ten 3 uur als rechter ge ïnstalleerd mr. S. Gratama. Verscheidene leden der balie en advocaten waren bij de installatie tegenwoordig. Om tot lid van het Delftsche studenten korps te worden ingeschreven, hebben zich 50 canaidaten aangemeld. De groentijd der nieuwe leden van het Delftsche studentenkorps zal dit jaar slechts 14 dagen duren. De inauguratie zal plaats hebben op Vrijdag 17 dezer. Ir. 40 dagen tijds zijn door de onlangs in de vaart gebrachte bootjes tusschen Den Haag en Delft 50.000 personen vervoerd. Bij de oprichting der maatschappij was gere kend op ongeveer 50.000 passagiers per jaar. Zondag 20 Sept. wordt het nieuwe ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond te Delft plechtig ingewijd. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Kegentes heeft gisteren de Kieswet bekrachtigd. Bij de stemming over de Kieswet in de Eerste Kamer waren vier leden afwezig, nl. de liberale heeren Viruly, Bruining, E. Cremers en de katholieke heer Smitz. De 12 tegenstemmers waren de anti-revolution- nare heeren Engelberts, Godin de Beaufort, Schimmelpenninck van der Oije en Melvil van Lijnden, benevens de Katholieken uit Noordbrabant en Limburg, behalve de h88 Verheijen. Met dezen laatste stemden v de Katholieken nog vóór de beide he8' Van Nispen en de heer Cremers. Overig8 waren het, behalve de heer Van Pall»n ,j uitsluitend liberalen, die de meerderh8 vormden alleen de heer Muller stemde de liberalen tegen. ivve De nieuwe faillissementswet. Den lsten September trad de nie" faillissementswet in werking en Zater^ werd deze wet voor het eerst te Rottend8"1 toegepast en wel op een bouwondernem8'' wiens faillietverklaring reeds vóór maanden tot tweemaal toe aangevraag1 maar toen geweigerd was op grond dat d8 schuldenaar, hoewel hij de schuld erken^ej verklaarde geen koopman te zijn, ter^'J tegen deze verklaring geen genoegzaam8 wijs was aan te voeren. Thans is hij, de bepalingen der nieuwe wet, als n'8'' koopman in staat van faillissement verklaag' ee» Naar het Vad. verneemt, zal in de staande Troonrede de indiening van wetsontwerp tot invoering van verpli0^ verzekering tegen ongelukken worden aa" gekondigd. Het bedoelde wetsontwerp, het Departement van Waterstaat bewerk' heeft de strekking, aan de patroons de V8' plichting op te leggen, hun werklieden '8 verzekeren. Een verzekeringsbank zal Staatwege worden opgericht en aan Postspaarbank worden verbonden. Naar nader vernomen wordt zal het freg8 De Ruijter, ter bescherming van de Ned81" landers, naar Constantinopel worden gez8" den. Naar de Geld. meldt is mr. Haffmans h8' bekende katholieke Kamerlid te Ems W»8' hij voor een badkuur tijdelijk verblijf hie1^ zeer ernstig ongesteld geworden, zoo dat familieleden telegrafisch werden oo' boden. Gisteren was evenwel eene aanmerk8' lijke verbetering waar te nemen, zoodat h8' mogelijk was hem naar Keulen te trans' porteeren. Bleef de toestand van den lij^ef gunstig, dan zou hij heden naar zijne woO°' plaats Kessel worden overgebracht. Farncombe Sanders, f Gisteren-avond is te 's-Gravenhage ov«f' Iepen het lid der Tweede Kamer Haarlem, mr. Farncombe Sanders. De heer Farncombe Sanders was e8" man van groote bekwaamheden. Een sdl' made man, die zich in Engeland gevor$ had, promoveerde hij later Nederland in1*8 rechten, waar hij bij het openbaar ond8"' wijs werkzaam werd gesteld en later optf® als inspecteur van het lager onderwijs de provincie Utrecht. Zijne in woord en schrift betoonde h8' langstelling in politieke en openbare a*"' gelegenheden bezorgde hem in 1886 ee°8 plaats in de Tweede Kamer der State0' Generaal, waarin hij behoudens zijn kof' uittreden door niet-herkiezing in 1894 tot heden deel uitmaakte van de vooruitstrevend8 liberale partij. Hij was lid der Staatscommisse voor d8 grondwetsherziening van 1887, in welke ho8' danigheid hij afzonderlijk een advies indiend8 tot aanbeveling van een uitgebreid kiesrecht ln de Tweede Kamer toonde hij zijn groo'8 kennis op het gebied der international rechten en van de techniek van het ki®s' recht. De overledene was een bij alle partij8" geacht Kamerlid. Vooral door de voorstandefs van de vrijzinnige beginselen zal het beried' van zijn overlijden met diep leedwezen vef' nomen worden. (Tel.J De Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland heeft een8 Commissie uitgenoodigd, om een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen of' trent de woningtoestanden te Schevening8"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2