goedhet koele weder, het wassen van de Nijl en de noorderwinden werken gunstig samen om de flottielje van Kosjeh hooger op te krijgen en de watervallen te doen passeeren. De St. James Gazette verwacht spoedig een beslissend gevecht met de Der wisjen en het bezetten van Dongola, waar na onverwijld zou worden opgerukt naar Karthoem. Zeker, zegt de Daily Aetus, van Dongola naar Karthoem en van Kar thoem naar.het bankroet De cycloon te Parijs. Is de meteorologie een exacte weten- tenschap vraagt het Journal des Débats Een reporter van Le Figaro, die niets beter wist te doen, heett Woensdag aan een der leiders van het meteorlogisch instituut ge vraagd of het weder, tijdens het bozoek van den Czaar wat beter zou zijn dan het dezer dagen is. De geleerde ontweek een antwoord op deze vragen, maar op een punt was hij zeer stellig in zijn verzekeringen. De ver slaggever vroeg hem: «Hebben wij cyclonen te vreezen »Op het oogenblik niet," luidde het antwoord, «maar wat Parijs be treft, kan ik u geruststellen. De kracht van een cycloon zou dadelijk gebroken worden door de huizen." Zoo sprak de geleerde Woensdag en reeds den dag daarop werden zijn woorden gelogen straft. Parijs moet een merkwaardigen aanblik hebben opgeleverd tijdens de cycloon. De lucht was gestoffeerd met dwarrelende bla deren, papieren, dakpannen, stukken zink, aarden en kristallen voorwerpen, stukken goed enz., afkomstig van de uitstallingen voor de winkels waarvan er niet een is blijven staan. Een omnibus, die voorbij den Pont du Change reed, werd omvergeworpen en naar het midden der brug gekanteld. De reizigers kwamen met lichte kwetsuren vrij. Een huurrijtuig in de rue Mezières werd opgenomen en tegen den gevel van een expeditie-kantoor geworpen. In het aarde werk-magazijn Aux Lions de Faience is bijna geen stuk heel gebleven. De verwarring na den storm is niet te beschrijven. Omtrent het aantal slachtoffers valt tot dusver niets r.aders mede te deelen. Stalls- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 September 1896. Blijkens kennisgeving van den burge meester dezer gemeente kunnen alle jonge lieden die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplichtigen leeftijd niet hebben overschreden, na de loting voor de nationale militie kosteloos onderricht in den wapenhandel ontvangen. Zij die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich vóór of op den 19n September a. s., aan te melden ten bureele van den majoor-commandant der dd. Schutterij alhier (St. Joris-Doelen) op werkdagen des namiddags tusschen 1 en 2 uur. Zaterdag-avond omstreeks 7 uur is de 15- jarigen Jacob van Wamelen door eigen on voorzichtigheid nabij het Spoor in aanraking gekomen met den wagen van den expediteur Engering tengevolge waarvan twee der wielen hem over het rechterbeen reden, zoodat dit gekneusd werd. Met denzelfden wagen is de knaap naar de ouderlijke woning aan de Hoogstraat vervoerd. Heden middag omstreeks 12 ure is in de Nieuwe Haven gevonden het in ver gaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een totnogtoe onbekend manspersoon als werk man gekleed. Het lijk is naar het drenkelingenhuisje op de stadsmetselwerf aan de Gerrit Ver- boonstraat vervoerd. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 127 schepen, waarvan 9 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 121, voor Schiedam 1, Vlaardingen 4 en Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 120 schepen, waarvan 12 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 116. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 424, metende 457.659 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Door den burgemeester van Pernis is Zaterdag een huwelijk voltrokken, waarvoor de toestemming van H. M. de Koningin- Regentes noodig was. Bruidegom en bruid zijn te zamen 32 jaar oud. De schutersraad te Rotterdam heeft den schutter die bij een der exercitiën met een hooger hoed op en klompen aan verscheen, veroordeeld tot 15 gulden boete. Onze correspondent te Rotterdam schrijft Een zeer eenvoudig en betrekkelijk goed koop brandbluschtoestel heeft gisteren hier zijn intrede gedaan. Het is van Franschen oorsprong en antwoordt op den naam »Para- feu-Bernheim." Het berust op het bekende feit dat koolzuur binnen korten tijd de vlammen kan dooven. De cylinder wordt dan ook gevuld met een in water opgeloste koolzuurhoudende zelfstandigheid die door eenvoudig op een knop te drukken in aanraking wordt ge bracht met een in glas besloten vloeistof in den cylinder. De vloeistof, vermoedelijk een zuur, doet door haar verbinding met de reeds genoemde zelfstandigheid een groote hoeveelheid koolzuur ontstaan, die de cy linder verlaat door een tuit, die geopend wordt, zoodra het fleschje dat het zuur bevat, stuk is gestooten. In een oogwenk waren de vlammen, na met het koolzuur in aanraking te zijn gekomen, gebluscht. Het ligt in de bedoeling om dit toestel- dat zeer klein is (ongeveer 3 liter inhoud/ en dus overal gemakkelijk geborgen kan worden, zoowel in huizen en fabrieken als op schepen enz. te introduceeren. (Hbl) Onder leiding van den ingeneur H. Ver hellouw uit Delft is men weder aangevangen met het doen van driehoeksmetingen van de Groote kerk alhier. Eenige Delfsche studenten die dezer dagen in Den Haag aan de »jool" waren, ontmoet ten daar een jongmensch met wien zij in vroolijke stemming 's avonds naar hier terug keerden. Na nog eenigen tijd genoeglijk met elkaar doorgebracht te hebben, was het voor genoemd jongmensch telaat geworden, om naar Den Haag weer te keeren, zoodat een der studenten hem aanbood den nacht verder bij hem door te brengen. Hieraan werd gereedelijk voldaan. Vóór dag en dauw was echter de nieuwe amice vertrokken en bemerkte zijn gastheer later, dat hij zich uit een kleerkast een nieuw bruin costuum had toegeëigend, terwijl hij zijn eigen ver sleten plunje onder het ledekant had verstopt. Uit de Gemeente-begrooting. IV. Onder de omschrijving der uitgaven vin den wij in dit hoofdstuk de kosten van huishoudelijk bestuur. Daarin worden de volgende posten onver anderd voorgedragen. De postjaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie, in het vorig jaar op f 8400 geraamd, wordt thans ad f 8700 voorgedragen. De werkelijke uitgaven op dezen post in 1895 beliepen f8141.665. H De jaarwedde van den lsten en 2den klerk aan afd. A, zoomede die van den lsten klerk aan afd. B, worden ieder met f100 verhoogd voorgedragen. De jaarwedden van den concierge en van de boden, in het vorig jaar op f 1.350 geraamd, wordt thans ad i 1400 voorgedra gen. De werkelijke uitgaven op dezen post in 1895 bedroegen f1200. De post wordt thans f 50 hooger geraamd, daar de jaarwedde van den concierge van het raadhuis, tevens adjunctbode, f50 ver hoogd wordt voorgedragen. De jaarwedden van de sluiswachters, bruggenophalers en dergelijken, in het vorig j jaar op f7121 geraamd, wordt thans ad f 6921 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 beliepen f7071. De jaarwedden van poortiers en dergelijke, in het vorig jaar op f 100 geraamd, wordt thans ad f 200 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 waren f 100. De post wordt f 100 verhoogd voorgedra gen, wijl de jaarwedde van den poortier der koopmansbeurs met f50 is verhoogd en besloten werd hem een uniformkleeding, ter waarde van f50, te verschaffen. De postdruk- en bindwerk, in het vorig jaar op f2000 geraamd, wordt thans ad f 2500 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f2171.60. De post wordt f 500 verhoogd voorgedra gen met het oog op de uitgaven in 1895 en de te verwachten meerdere kosten aan drukwerk, die het verkiezingswerk voortaan zal eischen. De postkosten en verteringen ten be hoeve van het huishoudelijk bestuur, bureau van stemopneming en van commissiën, in het vorig jaar op f 150 geraamd, wordt thans ad f 200 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 beliepen f 157.30. Met het oog op het tot wet verheffen van de door de 2e Kamer der Staten- Generaal aangenomen nieuwe kieswet, waardoor een derde stembureau voor deze gemeente noodzakelijk zal worden, wordt de post f 50 hooger voorgedragen. De postkosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen in het vorig jaar op f300 geraamd, wordt thans ad. f 1000 voorgedragen. De werke lijke uitgaven in 1895 bedroegen f 426.09. De meerdere uitgaven die de te verwachten nieuwe kieswet, althans bij hare invoering, na zich zullen sleepen, maken hetgewenscht dezen post reeds nu tot het uitgetrokken bedrag te verhoogen. De kosten wegens het plaaten van advertentien in dagbladen in het vorig jaar of f 400 geraamd, wordt thans ad. 1500 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f547.85. Naar de uitkomst over 1895 wordt deze post f100 hooger voorgedragen. De postonderhoud van straten en pleinen wegen en voetpaden, in het vorig jaar op f27.400 geraamd, wordt thans ad. f28000 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 beliepen f23662.74. De raming op dezen post, tegenover die voor 186 is hooger voor kosten van klinkersf 500 boombeschermers 100 f600 Voor verstrating zullen het eerst in aan merking komen de straten tusschen de Broersvest en den Singel, de West Franke- landsche laan, Rotterdamsche dijk, (Zuid zijde) Lange Haven, (Zuidzijde) Hoogstraat, St. Anna-Zusterstraat, Noordmolenstraat, Dammelaan, Buitenhavenweg en Hoofdstraat. Met den aanleg van trottoirbanden zal op den tegenwoordigen voet worden voortgegaan. Een stijging in den prijs der steenen maakt een hoogere raming voor straatklin - kers noodzakelijk. De bedragen voor boomen en boombe schermers zijn geraamd ter voltooiing van de beplanting aan de Westvest en het voor nemen om ook aan de Spoorsingel proeven te nemen met beplanting. De postonderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, in het vorig jaar op f 4886 geraamd, wordt thans ad. f 5100 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f 4103.45®. De raming op dezen post tegenover die voor 1896 is f 214 hooger, alsf 64 veor verhoogde jaarwedde van den opzichter, voor welke betrekking het voornemen be staat, ter vervanging van den tegenwoor digen titularis door wien ontslag zal worden gevraagd, een deskundige in het vak van boomkweeken enz. aan te stellen en f 150 voor den aanleg van grondwerken ten be hoeve van een fontein, van wier plaatsing voor rekening van particulieren reeds vroeger toezegging is gedaan. De postonderhoud van pompen en riolen, in het vorig jaar op f 6650 geraamd, wordt thans ad f7450 voorgedragen. Van het uitgetrokken bedrag is bestemd voor gewoon onderhoud der riolen en syphonsf2200.— aanschaffen straatsyphons 200.— een ijzeren urinoir met waterbe- sproeiing250. leggen van een riool in de Dwars straat 3800.— dempen en rioleeren der sloten door den Raad nader te bepalen. -1000. (Hiervan komen o. a. in aan merking de slooten aan de Groene- laan, Emmastraat, Lange Singel- straat enz.) f7450.— De postonderhoud van havens, vaarte'1» kaaimuren, sluizen en andere waterwerkei'i in het vorig jaar op f26865 geraamd, word' thans ad f32732 voorgedragen. De werk®* lijke inkomst in 1895 was 32,260.28 De mindere raming van enkele posten tege®' over het hooger voordragen van andere he«'1 tot de gewijzigde raming aanleiding gegeve"' De posten kosten der waterververschM en aanleg van een strekdam in de M»»s worden evenals het vorig jaar voor memori® uitgetrokken. De vermelding van de posten betreffend® de kosten van het verzuimen der voorhaven* het maken van een kaaimuur aldaar enz., di® van het maken van een haven en het ver hoogen van een gedeelte van den Franke- landschen dijk en die van het verhooge11 van den Frankelandschen dijk binnen d® gemeente geschiedt alleen, ter vermelding dat daarop in 1895 rerp. een bedrag van f 80641.85,22959 en f 4198.38® werd betaald- De postkosten wegens het maken van een los wal en spoorwegaansluiting aan de Maas in het vorig jaar ad f 116.477.25 g®" raamd, wordt thans ad f 7000.76® voorge* dragen. Het voor 1895 ten behoeve van boven-' genoemde werken meer geraamd dan werke lijk uitgegevene, wordt hier in uitgaaf gebraclff om dit cijfer bij suppletoire begrooting te verhoogen met het eventueele saldo dat op de raming van dezen post voor 1896 zal overblijven. Zoodra nog meerdere gelden noodig moch ten zijn, in welk geval een en meer seriën van de nieuwe 3'/a geldleening moeten wor- deu uitgegeven zal dat meerdere bij supple toire begrooting aan dezen post worden toegevoegd. Sport. Wielerwedstrijd Schiedam - Maassluis. De wegwedstrijd Schiedam—Maassluis en terug gisteren (Zondag) vanwege de Schie- damsche Wielrijdersclub «De Postduif" ge houden, heeft in hooge mate den invloed van het ongunstig weder ondervonden. Van de twaalf ingeschreven deelnemers zijnslechts een zestal opgekomen. Toen de stortbuien, die vanaf den vroe gen ochtend het succes van den wedstrijd bedreigden, omstreeks 12 ure een weinig ophielden, reden om 12£ ure de posten uit, waarna circa l'/4 ure de afrit van de deel nemers plaats had. Ondanks het ongunstige weder bewogen zich honderden langs den Vlaardingschen dijk. Al spoedig kwam Th.Offerman,die natuurlijk bij dezen wedstrijd niet ontbrak, op een triplet terug, daar hij te Vlaardingen het ongeluk had te vallen, waarbij het voor wiel van zijn «kar" defect werd en hij aan been en arm schrammen bekwam. Na verloop van drie kwartier verscheen Van der Knoop als no. 1 aan den finish. De deelnemers, legden den geheelen weg af met het volgende resultaat1 J. N. van der Knoop, Vlaardingen, 2 P. G. Jansen Jr., Rotterdam, 3 W. Overcleeft, Rotterdam, 4 P. Koeners, Delft, 5 Joh. van der Velden, Delft. Na afloop varf den wedstrijd volgde te 5 uren in de sociëteit «Harmonie" het gemeen schappelijk diner, waarop ten 8 ure de uitdeeling der prijzen in bovenvermelde volgorde behaald, plaats had. Onder de opwekkende tonen van een orkest bleven de leden van de «Postduif" met vele andere sportliefhebbers van hier en elders nog geruimen tijd bijeen, zoodat de dag van den wedstrijd als gewoonlijk met een gezellig samenzijn werd besloten. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Vereenigde vergadering der reibe Kamers. op Zaterdag 12 September 1896 Tot sluiting van de zittingen der State n-G e n e r a a 1 (Geopend 3 uren) De heer Van NaamenvanEem- n e s, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzitterstoel. De Voorztter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een koninklijk besluit van den 7en September 1896, no. 43, waarbij de minister van bmrienlandsche zaken gemachtigd wordt om zich heden, te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2