Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Amerikaanscbe gezant te Madrid heeft nogmaals de welgezindheid van de regeering te Washington jegens Spanje betoogd, maar verklaard dat de kust te uitgestrekt is om surveillance op het vertrekken van derge lijke expedities te oefenen. De kapitein van een schip, de Lausada, aangehouden onder verdenking van tot de uitrusting van een expeditie behulpzaam ge weest te zijn, is onder borgstelling van 1000 dollars vrijgelaten. De toestand in de kolonie Erythrea wekt in Italië nog steeds ernstige bezorgdheid Het militaire blad de Escercito bevestigt, dat generaal Baldissera er niet aan denkt aanvallenderwijs op te treden, maar het zegt, dat de generaal 70.000 man noodig acht voor het geval dat men een verdedi gingsoorlog zou moeten voeren. Daar de regeering met het oog op de Europeesche verhoudingen zulk een troepenmacht niet zou willen uitzenden, overweegt zij het plan, de grenzen der kolonie verder in te krimpen, en daardoor elke aanleiding tot een twist met de Abessiniërs te voorkomen. Bij kabinetsorder zijn in Rusland strenge berispingen toegediend aan den assistent van den president van politie van Moskou, kolonel Rudnef, aan den chef van politie aldaar, baron Budberg, en aan den adju dant van den politie-president, luit.-kolonel Pomeranzef, wegens verwaarloozing van hun plicht, tengevolge waarvan het ongeluk op het Chodinskoje Pole bij Moskou plaats kon hebben. Schiedam, 15 September 1896. Na eene kortstondige ziekte overleed heden-ochtend alhier, in den ouderdom van 67 jaar, de heer A. J. Kramers, lid van het Roomsch-Katholiek Parochiaal Armbestuur en van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. De heer Kramers, die als lid van beide corporatiën van liefdadigheid vele jaren is werkzaam geweest, onderscheidde zich door zijne weldadigheid op verschillend gebied. Als een wijs raadsman en edel weldoener der armen zal hij zeker door velen betreurd worden. zitter De Jonge critiseerde in zijn openings woord de laksheid en onverschilligheid der leden, waar het geldt zich krachtig en ern stig te vereenigen. Hierna werd de voor zitter door enkele bestuursleden in scherpe bewoordingen heftig aangevallen. Nadat De Jonge zich daartegen verdedigd had, stelde hij zijne functie ter beschikking van de ver gadering. Deze ging evenwel daarop niet in. Er werd eene commissie benoemd om de rekening en verantwoording na te zien. De voorzitter drong er sterk op aan, dat de commissie reeds in eene volgende vergade ring van hare bevinding rapport zou uit brengen. Johs. de Bruin legde zijne functie van bestuurder van den bond neder en tevens die van redacteur van het blad De Boot werker. De vergadering besloot het eigen gebouw voor den bond te behouden ruim 180 leden teekenden op eene lijst om voor dat doel elke week 25 cent te storten. Hierna sloot de voorzitter met een woord van opwekking de goed bezochte vergadering. (N. R. Ct.) Te Rotterdam is in arrest gesteld een jongen van 48 jaar, die zich ten huize van met zijn vader bevriende bewoners der Nieuwe Kerkstraat aan diefstal van gouden voorwerpen heeft schuldig gemaakt. Het gestolene is door hem in de bank van lee ning beleend. Gisteren-ochtend 11 i uur was een volge- aden spoelingschouw van den landbouwer Ouwerkerk, uit Kralingen, varende in de Rotterdamsche Schie te Overschie. De schip per voer tegen de aan den wal gemeerde schouw van den heer Ib. Dijkshoorn, met het gevolg, dat eerst genoemde onmiddellijk zonk. De schipper en diens twee honden wisten zich te redden. RIV.) Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal aanst. Zondag, 20 September, den ver jaardag van de inneming van Rome, door de tooneel-vereeniging »5t. Cornelius" onder- afdeeling van de afdeeling Schiedam vaD den Ned. R. K. Volksbond, worden opgevoerd »De strijders van den Paus", episode uit de inneming van Rome 20 Sept. 1870, too- neelstuk in drie bedrijven, gevolgd door levende beeldengroepen in zes afdeelingen. Het belooft dus inderdaad een interes sante feestavond te zijn immers wie zal op dezen gedenkwaardigen dag van 20 Sep tember niet nog eens willen herdenken de groote gebeurtenissen die vóór ruim een kwart eeuw geheel de wereld in beroering brachten, en als 't ware vieren, voorzeker niet het wraakroepend, schandelijk feit der overweldiging van Rome, maar den eeuwig gedenkwaardigen heldenmoed onzer Pause lijke zouaven, vooral ook van Hollands trouwe zonen, die goed en bloed ter verdediging van de heilige rechten des Pausen geofferd hebben. Zij die dus als 't ware willen medeleven en medegevoelen het groote drama dat voor een kwart eeuw te Rome is afgespeeld, die willen genieten bij het heerlijk schouwspel van zielegrootheid en heldenmoed bij de inneming van Rome tentoongespreid, gaan Zondag ter tooneel-uitvoering in de zaal der Officieren-Vereeniging op, te meer daar de geringe entreeprijs op ruime wijze den toe gang opent. Dat onze oud-zouaven geheel belangeloos in de gelegenheid worden ge steld deze opvoering bij te wonen, is zeker een vrijgevige beschikking van het betrokken bestuur die oprechte waardeering verdient. Zondag hield de Nieuwe Nederlandsche Bootwerkersbond eene vergadering. De Voor- Eene belangrijke aanhouding. Nadat door de Loridensche politie aan den hoofdcommissaris van politie te Rotter dam kennis was gegeven, dat zich aldaar twee uiterst gevaarlijke dynamietmannen zouden ophouden, werden Zondag in den vroegen ochtend in een hotel daar ter stede beide personen door de recherche overvallen, gearresteerd en naar het centraal bureau van politie gebracht. De aangehoudenen waren in het bezit van zeer gevaarlijk dynamietmateriaal. Brieven, die men bij hen vond, gaven aan leiding tot eene uitgebreide wisseling van telegrammen, en deze had tengevolge dat in verschillende grooten steden van het buitenland arrestatiënen huiszoekingen plaats hadden. De beide gevangen genomen dynamiet mannen (Engelschen) zijn onder strenge bewaking gesteld en zullen vermoedelijk aan de Engelsche regeering worden uitgeleverd. Gisteren zijn de luitenant-kolonel Regen bogen en de kapitein van dat wapen Huard naar Rotterdam overgekomen, ten einde als deskundigen de in beslag genomen voor werpen te onderzoeken. Nader wordt door de 2V. R. Ct. nog gemeld De aanhouding der beide dynamietman nen had plaats zeer vroeg in den ochtend, toen ieder nog in diepen slaap lag, in een hotel van den tweeden rang aan de Leuve- haven. De inspecteur-rechercheur J. H, van Beusekom, hiermede door den hoofdcom missaris van politie belast, begaf zich, in dat hotel gekomen, onmiddellijk naar de slaapkamer der vreemdelingen, die, geen achterdocht hebbende, de deur niet ge sloten hadden en rustig lager, te slapen. In hun slaap overvallen, wisten zij toch nog eenige correspondentie te verscheuren, doch de tijd om die te vernietigen ontbrak. Van verweer was geen sprake door een viertal rechercheurs werd dit belet. Zij werden terstond geboeid. Nu ving het onderzoek van de slaap kamer aan. Een gansche correspondentie werd in beslag genomen en tal van ver dachte voorwerpen werden gevonden. Dyna- mietbommen, 12 in getal en van eene geheel nieuwe vinding, op het vasteland van Europa nog onbekend, werden onder hunne hoofd kussens en uit hunne zakken te voorschijn gehaald. Deze bommen, uit koper ver vaardigd, hebben den vorm van een kraan, die men, als zij geladen zijn, kan afsluiten, zoodat zij voor den drager geen gevaar opleveren. Eene met dynamiet gevulde per cussie wordt in een opening, zich in een der uiteinden bevindende, aangebracht. Dit maaksel is waarschijnlijk Amerikaansch. Zeer voorzichtig werd een en ander bij eengegaard en naar den hoofdcommissaris gebracht, die persoonlijk de zaak leidt en voor wien ook de beide aangehoudenen gebracht werden. Het zijn twee mannen van den leeftijd van 31 en 41 jaar. Zij zeggen Amerikaansch burger te zijn, doch hebben daarvoor geen bewijzen, terwijl ook geen waarde kan gehecht worden aan de opgaven dien zij doen van hunne namen, daar die opgaven geheel in strijd zijn met de namen, in de gevonden correspondenties vervat. Zij waren ruim van geld voorzien. Hunne bagage, die nog niet herwaarts ge komen was, is te Antwerpen aangehouden. Men is te weten gekomen, dat zij hier bij de N. A. S. M. informatie hebben ge nomen naar het eerstvolgend vertrek van de booten dier maatschappij naar Amerika. Thans bevindt zich de oudste hunner onder strenge bewaking aan het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar hem het bekende kamertje is ingeruimd waar ook de bankier Bingen vertoefde. De jongste is in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat onder gebracht. Men moest hen scheiden, omdat het onmogelijk is in deze gevangenis twee lieden zoo op te bergen, dat zij niet met elkaar kunnen spreken. De laatste bij de de politie alhier ontvan gen berichten spreken van aanhoudingen in steden in Schotland, Engeland, België en Frankrijk. In Antwerpen had men eene werkplaats, vanwaar het dynamiet in ruimen voorraad werd opgehoopt en naar verschil lende steden verzonden. Uit de stukgescheurde, doch weder netjes aaneengeplakte correspondentie blijkt vrij duidelijk, dat men het oog had op een aanslag op een gekroond hoofd, eerstdaags in Engeland op bezoek bij de Koningin ver wacht den Czaar van Rusland. Dit is dan ook de reden, dat de Engelsche regeering de uitlevering van de aangehoudenen heeft aangevraagd. Hoewel nog niet alle leden van het complot in handen zijn, zijn toch hunne namen bekend en kan hunne arres tatie ieder oogenblik volgen. Naar de Antwerpsche Matin mededeelt waren Ieren (Fenians) die zich als Ameri- kaansche burgers hadden laten naturaliseeren en wier vertrek uit Amerika aan de Engel sche politie door haar bijzondere agenten aldaar was gesignaleerd, twee of drie weken geleden te Antwerpen gekomen. Zij huurden een huisje te Berchem bij Antwerpen en vertrokken daarna weer. De Engelsche de tectives die deze gevaarlijke personen volg den, wendden zich daarop tot de Antwerpsche politie. Zaterdag begaven zich verscheidene politieambtenaren, vergezeld van een En gelschen detectieve naar Berchem en dron gen in gezegd huis binnen, waar zij een voorraad van allerlei stoffen en een volmaakt stel chemische gereedschapppen ter ver vaardiging van bommen en ontploffingsmid delen vonden. De chef der Engelsche de tectives, die zich te Antwerpen bevond, telegrafeerde dadelijk aan zijn corresponden ten in andere steden van het vasteland. Zaterdag ontving hij een regeeringstelegram uit Londen, waarin de arrestatie der boos wichten werd medegedeeld, van wie er reeds een vroeger tot 10 jaar dwangarbeid is veroordeeld wegens het plegen van dy- namietaanslagen. Nader wordt door Reuter uit Londen omtrent deze geruchtmakende zaak nog gemeld De door P. J. Tynan en andere gearres teerde Fenians gesmeede samenzwering, is een anarchistisch dynamiet-complot, met welks hoofdzetel te Londen de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd bekend was. Een bende Fenians uit Amerika, welkein nauwe betrekking stond tot Russische nihilisten, hield zich bezig met de voorbreiding van een reeks van aanslagen, in Enheland uit te voeren met het doel aldaar een schrikbe wind te vestigen en beraamde eveneens aanslag tegen den Czaar gedurende Gisteren kwamen den Nieuwen Wate^ binnen 30 schepen, zijnde het grootste tal, dat dit jaar gedurende een etIfl binnenkwam. Toen Maassluis aan het spoorweg»»4 bonden werd, meenden vele, dat er V', eene stoomboot niet veel meer gebruik o maakt zou worden voor een reisje Rotterdam. Toch vaart niet alleen nog eene stoomboot meer dan eens pet heen en weer, maar de Stoom boot-U13' schappij heeft het zelfs noodig geacht nieuwe boot te doen vervaardigen. Zaterdag zou dit nieuwe stoomjacht E^f^ nie, dat geheel naar de eischen des is ingericht en ruimte biedt voor e®n„ stuks vee, proefstoomen en zal waarschip lijk Dinsdag of Woensdag a. s. voorgel" gebruik genomen worden. VLAARDINGEN, 15 Sept. Na een j destijd van een paar jaren heeft onze stJ' weer een belegering te doorstaan van leger des heils. Verleden Zondag zijn Mevrouw. Maidment en hare officier^ een lokaaltje aan de Westhavenkade gewone welbekende oefeningen weer gevangen. In de verleden Zondag gehouden gadering der afd. Van den Ned. R. K. Volk'' bond deelde de pres. mede, dat het ge" houtbewerkers, die zich aangegeven heb*""' om een Vakvereeniging te stichten nog gering is, waarom hij alle belanghebbend er nog eens op wees, hoe nuttig het v°0< hen kon zijn om zich te vereen#"" Voorts maakte hij aan de vergadering kend, dat de afd. door aankoop eigen®"" was geworden van een terrein om daad een vergader- en uitvoeringslokaal test#'1 ten. De vergadering stond aan het best»"' toe om die middelen aan te wenden, welk" het nuttig mocht achten ter verkrijging kapitaal, noodig voor den bouw, alsook een plan te ontworpen, hoe het gildenb»if het best op de eenvoudigste maaier d#"' ingericht te worden. Een der leden het bestuur in overweging pogingen in b"' werk te stellen om zoo niet van dan toch van vele leden een vrij'1"'' lige hoogere contributie per week te ®r krijgen, ten einde daardoor in de gelege"' heid gesteld te worden beter van de afl°s sing der op te nemen gelden verzekerd te zün' Een luid applaudissement der aanwezige'' toonde aan, dat velen met het voorst" ingenomen waren. Ten slotte werd do»r den voorzzitter meegedeeld, dat op Zond»# 27 Sept. a. s. door de tooneelvereenig1'1^ »Amieitia en de Zangveroeniging »Caecil'" eene gecombineerde uitvoering zal zegeve" worden. diens bezoek aan Engeland. Het plan werd evenwel ontdekt door de waakzaamheid en de activiteit van het hoofd der geheime politie Melville, die al de leden der bende liet survedleeren. Het hoofdkwartier der bende werd te Antwerpen gevestigd en er werden aanzienlijke inkoopen gedaan van chemische stollen ter vervaardiging van bommen. Alle leden der bende zijn gearres teerd, juist op het oogenblik toen hun plan nen rijp en ter uitvoering gereed waren. Bell had een reeks aanslagen in Schotland moeten beginnenbommen zouden daartoe naar gelang hij ze noodig had, uit België ver zonden worden. Het plan van een aanslag op den Czaar was door de Fenians overge nomen op voorstel der Russische nihilisten, INGEZONDEN. Anti-mai'onnick Congres Trente. Bij ondergeteekende kwamen onder mo44° Trente in de volgende bijdragen F. R. te G. f5.-; J. V. te S. fl.-; P. S. te R. f5.— A. P. te V. f5.-~' V. d. V. te R. f 5.—A. H. te W. f 5.-"1 W. P. te H. flü.—D. P. te R. f5.-"' P. R. te B. f5.-; T. B. te H. f 5. J. te H. f5.—. Onder dankbetuiging aan de geachte gevers Vak Term. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting van beide Kamers- van Dinsdag 15 September 1890 Voorzitter de heer Van Naam en van Eemnes Opening der nieuwe zitting. De Voorzitter benoemt de leden de' Commissie, die Hare Majesteit de Kon®»' gin-Regentes in- en uitgeleide zal doe»- Hare Majesteit, de Koningin-WeduW®> Regentes van het Koninkrijk, die zich 10 het program voor de opening omschreven plechtstatige wijze naar het gebouw de* Tweede Kamer heeft begeven, wordt, een kort tijdsverloop aldaar aankomen, f®1 de vergaderzaal binnengeleid. li®1 do®1' een 0 0 ^cuuicnuc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2