de ambassadeurs der mogendheden hebben voorgesteld. Be presidentskeuze in de Noord-Ameri- kaansche Unie houdt nog steeds de aan dacht gespannen. Een opmerkelijk feit is het, dat de tegenwoordige president Cleveland zich voor de candidatuur van generaal Palmer, den ïgoud-democraat", heeft verklaard. In den staat Maine is de republikeinsche candidaat tot gouverneur gekozen met een meerderheid van 50000 stemmen. Dit resul taat wordt beschouwd als te zijn van veel beteekenis. Uit de staat Maine is Sewall afkomstig, de democratische candidaat voor het vice-presidentschap. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 September 1896. Door de politie alhier werd eergisteren- ochtend aan het Westerhavenhoofd een man opgemerkt, die, bijna geheel ontkleed, van plan was zich te verdrinken. Hij had zijn ondergoed als postpakket aan zijn vrouw te Meerkerk, zijn woonplaats, gezonden, ter wijl hij een briefje bij zijn bovenkleeren had gelegd met verzoek aan den vinder daarmede eveneens te handelen. Daar de man eenigszins in kennelijken staat verkeerde, werd hij door de politie in bewaring genomen en gaf deze inmiddels van het gebeurde kennis aan zijn vrouw, die haar man gisteren-ochtend alhier is komen afhalen. De identiteit van het op eergisteren alhier gevonden, waarschijnlijk uit de Maas aan gevoerde lijk, is nog niet vastgesteld. Het gevonden lijk, dat in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, was lang 1.73 en gekleed in rood baaien hemd, blauwe kousen, blauwe onderbroek (duvelssterk,) grijs geruite bovenbroek, zwart laken vest, blauwen colbert, rooden zakdoek en bottines. De drenkelingdroeg een zwarten ringbaard en was naar gissing 45 jaar oud. Bij gunstig weder zal morgen (Donderdag) avond 8 ure aan het Westerhavenhoofd door het muziekkorps der dd. Schutterij eene uitvoering worden gegeven. Te 2£ uur gisteren-namiddag is uit de Leuve- haven te Rotterdam opgehaald het lijk van den 60-jarigen visscher H. W. B. wonende te Maassluis en behoorende tot de bemanning van den aan de Vischmarktliggende schokker MA. 73. Hij was in den afgeloopen nacht overboord gevallen en verdronken. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in Croos- wijk overgebracht. De kapitein van de sleepboot Unitas II, die Zondag der vorige week te Rotterdam den 27-jarige stoker van de Zwolsche boot H. Van Esse bij een woordenwisseling met een parapluie in het oog stak aan de gevolgen waarvan laatstgenoemde is bezwe ken is Zaterdag bij zijn terugkomst van een reis door de politie aldaar gearresteerd en naar het bureau in de Torenstraat over gebracht. (Tijd.) De Bootwerkersbond te Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdom aan het Utr. DU. Om zich geheel aan de belangen van den Bond te kunnen wijden, werden de bestuur ders van den Nieuwen Bootwerkersbond ge salarieerd. Thans echter zijn zij weder aan het werk gegaan op de schepen en hebben van hun selaris uit de bondskas afstand gedaan. Het heet, dat dit alleen geschiedt om het overschrijven van het Bondsgebouw op naam van den Bond mogelijk te maken waartoe nu de middelen ontbreken. Dat gebouw staat namelijk tot dusver op naam van Nico De Heer, doch deze wenscht, nu hij zich uit den Bond terugtrok, daarvan ontslagen te worden. De voornaamste reden waarom de bestuurders hun salaris prijs gaven, zal echter wel liggen in den slechten, financiëelen toestand van den Bond, een gevolg van het tobben met het innen der contributie. Ook ziet men wedor hetzelide verschijnsefdat zich voordeed na de vroegere groote werkstaking de bootwerkers kunnen nu eenmaal niet goed aanzien, dat enkelen leven op hun kosten en zonder, als zij, zwaar te werker.. Dat ondervonden de ge- saliëerde bestuurders maar al te zeer. Eene reden tot ontevredenheid onder de bootwerkers is ook, dat de bestuurders zich bemoeien met de belangen van allerlei an dere werklieden, hier en elders. Met het geen die bestuurders gedaan hebben te Zaandam, te Schiedam en te Gouda, hebben zij geenszins dank geoogst onder hunne kameraden, die vreezen, dat door dit stre ven naar een machtige arbeidersorganisatie de bijzondere belangen der bootwerkers te veel op den achtergrond zouden geraken, Van een samenwerking met de Engelsche dokwerkers zal wel niets komen. Het denk beeld eener internationale beweging vindt onder onze bootwerkers te veel tegenstand. Wilson en Sexton zijn hier nog niet geweest men zal hen waarschijnlijk onderricht hebben, dat er op steun uit Rotterdam toch niet te rekenen valt bij de bestaande gezindheid onder het meerendeel van ons werkvolk op de kaden. Dezer dagen was hier een Amsterdamsche leider van de socialisten, Chr, Cornelissen. Hij wenschte een conferentie te hebben met de bestuurders van den Bootwerkersbond. Naar men echter verneemt, heeft die con ferentie niet het door hem gewenschte re sultaat gehad. Volgens den Rotterdamschen correspon dent van het Utr. Dbl. valt uit de stemming onder de Rotterdamsche bootwerkers duide lijk op te maken, dat wanneer het in de Engelsche dokken tot een uitbarsting mocht komen, de leiders niet te rekenen hebben op de medewerking van de bootwerkers te Rotterdam, al worden dan ook hier te lande niet, als in België, hun zendelingen uit het land gezet. De gevangen dynamietmanneii. Men meldt aan de Tel. uit Rotterdam Onder de brieven, op de gearresteerde anarchisten te Rotterdam gevonden, kwam er o, a. een voor dd. 12 dezer uit Boulogne verzonden door den anarchist Patrick J. Fynan, doch onderteekend George Gordon, waarin o. a. het volgende voorkomt Lafhartigheid mag in onze broeder schap niet geduld worden Als je niet dadelijk naar Schotland durft gaan, kom dan naar Boulogne en zoo spodig mogelijk, zullen wij er over spreken. Het einde van den brief luidtGod bless 'you my dear brother (God zegene u, mijn waarde broeder.) Het schijnt dus hun doel geweest te zijn met de Amerikaansche boot Spaarndam zich naar Boulogne te begeven. De aangehouden dynamietman, die voor- loopig aan het politiebureau in de Lange Torenstraat is opgeborgen, is genaamd John Kearney, zich noemende Wallace. Hij is 41 jaar oud. De ander, in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat achter slot en grendel gebracht, heet Thomas Haines en is 31 jaar oud. Beide Fenians houden vol Amerikaansch burger te zijn. Kearney zou betrokken zijn geweest in de ontploffing van de gasfabriek te Glasgow, twaalf jaar geleden. De vier mannen deze twee en Tynan, die te Bou logne, en Bell, die te Glasgow is gepakt, schijnen de uitvoerders van een komplot, dat dynamiet in Engeland wilde binnen smokkelen en daar aanslagen doen. De ge- heele vervolging is ran Scotland Yard, het hoofdburean van politie te Londen, uitgegaan- De Engelsche bladen hechten uiteraard meer beteekenis aan de gevangenneming van den beruehten No. 1, Tynan, dan aan die van zijne twee handlangers te Rotterdam en van Bell te Glasgow. Patrik Tynan is nu een man van 58 jaar, groot van stuk en met een goed voor komen. Eenige jaren voor den moord in het Phoenix-park te Dublin, in 1882, had hij een agentschap van dagbladen bij het station te Kingstown, Toen de zaken minder goed gingen, werd hij handelsreizi ger. Intusschen had hij zich bij de geheime genootschappen, die talrijk waren in die dagen, aangesloten. En voor het komplottee- ren scheen hij zoo veel gaven te hebben, dat hij weldra de leider van de Onverwin- lijken, de aanvoerder van den Inner Circle werd. Onder de eedgenooten was hij alleen als No.l bekend. Hij gaf hun geld, maar waar de groote sommen, waarover hij be schikte, vandaan kwamen wist niemand. Eenigen tijd na den moord op lord Caven dish en Burke, in de voorbereiding waarvan hij een groot aandeel had gehad bleef hij nog te Dublin, mis schien zefs tot in het begin van 1883. Toen in April van dat jaar de getuige Ca rey, een der samenspanners, op een por tret Tynan als No 1 herkende, was de vogel gevlogen. Hij scheen zich goed te kunnen vermommen, droeg nu eens een bril dan niet, had telkens andere kleeren aan enz. Eenigen tijd na zijn ontvluchting werd hij in Amerika gezien, en te New-York liep hij vrij rond. (N. R. Cf.) Uit de Gremeente-begrooting. v. De postonderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke, in het vorig jaar op f5455 geraamd, wordt thans ad f6460 voorgedragen. De werkelijke uitgaven op dezen post in 1895 bedroegen f4714.175. De verhoogde raming van eenige tegen over de verminderde voordracht van andere posten maakt, dat de post voor 't geheel f1005 hooger wordt voorgedragen. De postdag- en weekgelden der werk lieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage, wordt evenals het vorig jaar ad f9250 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f8698.22. De grondlasten wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen, in het vorig jaar op f 2100 geraamd, worden thans ad f 2800 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f2542.50. De grondlasten worden betaald voor de gebouwen, erven, landerijen, griend-, riet en bieslanden, slikken, water enz., privaat- enchteriijke eigendommen der gemeente, reelke zijn omschreven in den staat der wemeente-eigendommen, en worden tenge- golge van den aankoop van verschillende vebouwde en ongebouwde eigendommen g 700. hooger voorgedragen, f De kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen, in het vorig jaar op f 5175 geraamd, worden thans ad f5500 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f 5194.45^. De post wordt verhoogd voorgedragen, wijl in verband met een door Burgemeester en Wethouders in te dienen voorstel tot herziening der jaarwedden van deze ambte naren hunne gezamenlijke jaarwedde voor 1897 reeds tot het bedrag van f 3525 wordt uitgetrokken. De vergoeding aan het rijk van 2£ ten honderd van het onzuiver bedrag der op centen ten behceve der gemeente, geheven op de grondlasten en op de personeele belasting Wet van 21 December 1852 (Staatsblad no. 226), in het vorig jaar op f 1112.40 geraamd, wordt thans ad f 1117.355 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f1112.10. Van het bedrag der te heffen opcenten, ad f 44694.23», is 2| °/0 het uitgetrokken bedrag. Onder de omschrijving van de uitgaven voor de openbare veiligheid en van de brandweer vinden wij vermeld naast den jaarwedde van den commissaris van politie (f 2800) de belooningen van inspecteurs die naars en verdere beambten van politie mitsgaden van de veldwachters, in het vorig jaar op f 21366 geraamd, thans tot hetzelfde bedrag voorgedragen. De werkelijke uitga ven in 1895 bedroegen f 21120.59. Voor kleeding en wapening der politie dienaars en veldwachters is evenals het vorig jaar f 2200 uitgetrokken. De werkelijke uitgaaf op dezen post in 1895 was f 1829.45. De onkosten voor nacht- en stille wachten, in het vorig jaar op f 4326 geraamd, worden thans ad f 4325 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedroegen f4104.42i Het onderhoud der wachthuizen mitsgaders licht en brandstoffen voor dezelve, wordt onveranderd ad 11875 voorgedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 was f 1962.17^. Het onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting, in het vorig jaar op f 11000 geraamd, wordt thans ad f voorgedragen. De werkelijke uitgave in 1° was f14978.215. In verband met het voornemen tot breiding der straatverlichting met Pj m. 45 lantaarns is de post tot het uitge' trokken bedrag verhoogd. Het onderhoud der brandspuiten «»r,; onveranderd ad fl800geraamd. De werkelij* uitgave in 1895 was f 1217.24^ De belooning en premiën aan de bra"", spuitlieden en beambten, in het vorig j8?- op f 4155 geraamd, wordt thans ad 39b" voorgedragen. De werkelijke uitgave in 13 was f2982.94. De kosten der schutterij wordt in band met de begrooting dier instelling de werkelijke uitgave in 1895 ad f50° voorgedragen. Voor corresponpentie-gelden der pol't'^ wordt ook nu weder een bedrag van Hv en voor verdere uitgaven in zake de polit'e een som van f 50 uitgetrokken. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 September. De Voorzitter, de heer Van Naam®" van Eemnes, liet voorlezing doen va» een koninklijk besluit, waarbij hij benoem" is tot voorzitter. Daarna benoemde hij twee commissi1"'1 tot onderzoek van de geloofsbrieven van d® in dit jaar gekozen leden, bestaande uit d® heeren Vening Meinesz, van Pallandt, va» Neerijnen en Prinzen voor geloofsbrieve» van den Voorzitter en van de leden, gekoze» in Noord-Brabant, Gelderland en Zuid- Holland, en de heeren Prins, Magnee en va» Wel voor de leden, gekozen in Noord- Holland, Zeeland, Friesland, Groningen Limburg. De heer Vening Meinesz bracht namens de eerste commissie rapport uit de heer Prins namens de tweede 0® conclusie strekte tot toelating van alle lede» waartoe zonder discussie besloten werd. De Voorzitter, de heer Van Naame11 van Eemnes, aanvaardde daarna het voorzitterschap met eene rede, waarin hij een beroep deed op de welwillendheid de» leden en, wijzende op den vruchtbare» arbeid van het afgeloopen jaar, den wensch uitsprak, dat de werkzaamheden der Kamer onder Gods zegen zouden dienstbaar zij» tot heil van het dierbaar Vaderland en va» het geliefd vorstenhuis. Benoemd werden tot leden van de com missie van de verzoekschriften de heere» Van Heek, Van Hall, Reekers, Van Asch van Wijk en Fennema, en tot leden va» de gemengde commissie voor destenograf'e de heeren Vening Meinesz, Vlielander Hei» en Rahusen. Besloten werd de Troonrede met ee» adres te beantwoorden. Daarna zijn de afdeelingen samengesteld' die onmiddellijk zouden overgaan tot keuz» van leden der commissie voor het adres va» antwoord. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 September. Tijdelijk voorzitter als oudste in jaro» de heer D o n n e r. De tijdelijke voorzitter sprak een woord van dank waarin hij wees op het mee» eervolle dan moeilijke zijner tijdelijke taak, al wekt de omstandigheid dat hooge leef tijd op dezen zetel recht geeft, ook andere gevoelens op. De tijdelijke voorzitter beva' zich aan in de bekende goedwilligheid e» welwillendheid, die ook zijn voorgangers va» de zijde der Kamer ten deel mochten vallen- Onder opzien tot God verklaarde hij het voorzitterschap te aanvaardden. Daarna ging de Kamer over tot het op maken van de nominatie voor het voorzitter schap. Tot stemopnemers werden benoemd de he eren Hintzen, De Ram, Lucasse en Bakker Eerste candidaat. Er werden 74 stemmen uitgebracht op den heer Gleich- man en 1 op ieder der heeren Viruly, Cremer. en Borgesins, zoodat de heer G1 e i c h m a n is gekozen. Tweede candidaat. Bij herstem ming na twee voorafgaande stemmingen verkreeg de lieer De Beaufort (A)41, Bor- gesius 20, Schaepman 10, Vermeulen 0 stemmen zoodat de heer De Beaufort (Amsterdam) tweede candidaat is. Derde c a n d i d a a t. Bij herstemming, na drie voorafgaande stemmingen, verkreeg de heer Michiels van Verduinen 44, Donner 28 stemmen, zoodat de heer Michiels derde candidaat is. De voordracht zal aan H. M. de Regentes worden aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2