belang van de suiker-cultuur en vervolgens om de suiker tot een hoofdvoedsel voor den kleiner man te maken. De suiker-accijns bracht in 1894 ruim 9 millioen op. Afdrukken van dat adres zijn ook aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken gezonden. Naar men verneemt, bevatten debegroo- tingsstukken voor het departement vanmarine, eene organisatie van materieel en personeel der zeemacht, benevens een plan van ver nieuwing der vloot, dat in bijzonderheden is uitgewerkt en verband houdt met de gevol gen van het kon. besluit van 27 Juli jl. De bespreking, die, zooals onlangs werd gemeld, een aantal Kamerleden zouden houden over het zuivelvraagstuk, heeft eer gisteravond plaats gehad. Men kwam echter, naar de Haagsche Ct. verneemt, niet tot een resultaatde samenkomst bepaalde zich tot eene gedachtenwisseling. Volgens een bericht uit Eindhoven aan de Noord-Brab. is mr. P. J. A. Smitz, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, zeer ernstig ongesteld. Gisteren scheen er weinig hoop op herstel. Omtrent de inwijding van het nieuwe ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond te Delft, op a. s. Zondag, vernemen wij nog, dat staatsraad mr. Heydenrijck het woord zal voeren. Van des nam. half 4 tot half 6 zal dien dag het nieuwe gebouw ter bezichtiging zijn opengesteld. {Rsb.) Woensdag 14 October zal te Delft de najaarspaardenmarkt worden gehouden. Evenals andere jaren zal er geen marktgeld worden geheven: Niettegenstaande de muntgasmeters nog maar korten tijd te Vlaardingen zijn inge voerd, heeft de gemeentegasfabriek er toch al 50 geplaatst. Nu de olie duurder wordt, wordt ook het aantal aanvragen grooter. Eene laatste ontmoeting De Residentiebode bevat in zijne necro logie over mr. Haflmans de volgende tref fende bijzonderheid Het was op den 19n Juli jl., den dag waarop de Kieswet was aangenomen door de Tweede Kamer. Schrijver dezes stond vóór het gebouw dier Kamer in gesprek met den heer Farncombe Sanders, die, den dood reeds in de schoenen, op het rijtuig wachtte, dat hem naar huis moest brengen. Hij vernam van mr. Sanders, dat deze had tegen gestemd, niet omdat de uitbreiding voor de Kamerverkiezingen hem niet ver genoeg (ging dit motief bestond wel, doch zou zijn stem niet bepaald hebben maar omdat de uitbreiding voor de Gemeen teraden veel, veel te ver ging. Verscheiden Kamerleden groetten in het voorbijgaan mr. Sanders met bijzondere har telijkheid. Ook de heer Haflmans voegde zich bij den heer Sander en zeide, hem de hand drukkend »Tot weerziens collega 1 Voor velen van ons zal het ditmaal nog zijn tot weerziens, maar daarna, als de nieuwe kiezers aan het werk gaan... blijven er heel wat weg." »Mij," zeide de heer Sanders, meïancho- liek lachend, ïjagen de nieuwe kiezers niet weg. Ik ga eerder." Het antwoord luidde »Geen van ons kent zijn tijd. Misschien slaat mijn uur vóór het uwe." En toch is de voorspelling van mr. Haff- mans niet uitgekomen. Veel heeft het echter niet gescheeld 1 Naar men verneemt, zal met 1 December a. s. door aankoop in eigendom van H. M. de Koningin-Regentes overgaan het aan het Koninklijke paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage grenzende huis thans bewoond door den eigenaar, den minister van staat mr. J. Heemskerk Az. Een bepaalde be stemming zal voorloopig aan dat huis na eigendomsoverdracht niet worden gegeven. De heer Henry Howard, die, naar wij gisteren reeds onder de telegrammen ver meldden, hoogstwaarschijnlijk benoemd zal worden tot Engelsch gezant te 's-Graven hage, was 20 jaren geleden daar secretaris van legatie en is thans le secretaris aan de Engelsche legatie te Parijs. Hij is 55 jaar oud en Katholiek. (Rsb.) De begrooting der gemeente Alkmaar voor den dienst 1897 zal binnenkort den gemeen teraad worden aangeboden. Ondanks het in de gemeentekas bestaande tekort, stellen B. en W. voor, niet tot eene belastingver- hooging over te gaan. Te Wageningen was het eergisteren en gisteren ter viering van het 20-jarig bestaan der Rijkslandbouwschool volop feest. Gisteren-middag werd een historische op tocht gehouden, bestaande uit den hertog van Gulik en Cleve met gevolg. De feestvierenden werden door den bur gemeester op het Raadhuis toegesproken. Een hunner, de heer Ligtenberg, werd tij delijk als burgemeester der stad begroet en bedankte voor de goede ontvangst, hem hier ten deel gevallen. De Wageningsche Courant geeft een feest nummer met afbeeldingen van de Tuin bouwschool en een overzicht van de geschie denis der Rijks-Landbouwschool. De stad was allerwegen met groen, eere poorten en vlaggen versierd, en veel inwo ners hadden smaakvolle en kunstige etalages aangebracht. De glasslijpers te Maastricht. De »Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vron w", gevestigd te Rotterdam, heeft een open brief gericht aan de firma Regout te Maastricht, waarin zij opkomt tegen de handelwijze dier firma tegenover de bestuursleden der vereeniging van glas slijpers. Zeker zegt zij de fabrikanten hebben het recht werklieden te kiezen en te ontslaan, maar de billijkheid eischt ook, dat ze daarbij de wetten des lands eer biedigen, en de Nederlanders hebben het recht van vereeniging, hun door de grondwet in art. 9 gewaarborgd. Door nu personen, die van de opbrengst van hun arbeid moesten leven, niet in dienst te wil len nemen, wanneer zij bestuurders van een vakvereenigmg zijn, schendt uwe firma mereel het grondwettig recht van vereeni ging, want daardoor maakt zij organisatie voor al hare arbeidere ten eenen male on mogelijk, der halve art. 9 der grondwet tot een doode letter." Moord te Gulpen. De officier van justitie te Maastricht be richt dat hem machtiging is verleend uit te keeren een belooning van f 500 aan hen, die den dader van den op 12 September, op den veldwachter Josephus van der Loo, gepleegden moord in handen der justitie brengt of zoodanige aanwijzingen geeft dat hij aangehouden wordt. Omtrent dezen afschuwelijken moord worden nader de volgende bijzonderheden gemeld Omstreeks 6 uur bij den vallenden avond bevond zich Zaterdag 11. de veldwachter Jozef van der Loo met den onbezoldigden rijksveldwachter Karei Bemelmans, jager van den hoogwelgeb. graaf d'Ansembourg, in het aan den graaf toebehoorende Kleinen- derbosch op surveillance. Een vallend schot deed hen de aanwezigheid van een strooper in de dichte nabijheid veronderstellen. Om meer kans te hebben dien te pakken te krijgen ging de een rechts, de ander links afwijkend op het geluid af. Niet lang waren zij van elkaar, toen Bemelmans eensklaps een schot en kort daarop een tweede schot hoorde vallen. Bemelmans snelde onmiddellijk ter plaatse, waar de schoten kwamen te vallen, en vond daar Van Loo dood liggende. Door een schot in de linkerhand, door een ander in de volle borst getroffen, was hij blijkbaar dood neer gestort. Het lyk van den vermoorde werd naar Reymerstok-Gulpen overgebracht, waar het Zondag-ochtend door het parket van Maas tricht, bijgestaan door de doctoren Vrijens en Nyst aldaar, werd geschouwd. Daarbij werd geconstateerd, dat hart en longen doorboord waren. Het lijk werd vervolgens naar Gulpen overgebracht, waar 11. Dinsdag de begrafenis plaats had. De marechaussee en de justitie deden intusschen al het mogelijke om den dader op te sporen. Reeds werden, naar men meldt, twee personen gearresteerd, die hier den naam hebben hartstochtelijke wildstroo- pers te zijn. Na evenwel door de justitie gehoord en met het lijk van den vermoorden veldwachter geconfronteerd te zijn, werden beiden op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen ijverig voortgezet. De ongelukkige Van Loo bereikte den leeftijd van 50 jaren. Hij was reeds lang als veldwachter in dienst der gemeente. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen, zijn vrouw is reeds langen tijd ziek. Door deze droeve gebeurtenissen is haar toestand verergerd en thans zorgwekkend. Treurig voorwaar, dat om een ellendig brokje wildbraad zooveel ongeluk over een gezin moet komen. Moge den dader ge rechtigheid geschieden 1 Aangaande den moord werd nader nog vernomen, dat thans andermaal als vermoe delijke dader in hechtenis was genomen de arbeider Jan Gerards, oud 24 jaar en woon achtig te Bilhuizen onder Gulpen. Deze sterke jongeling, ruw van aard en zeden, is door een vrouw, welke toevallig het bosch voorbijkwam, waar de moord is gepleegd, gezien op den rand van hetzelfde bosch, doch aan den overkant een geweer in de hand, naar men beweert, op de hurken zittende, een houding welke de stroopers meestal aannemen als zij op den loer zitten. Uit Maastricht wordt echter gemeld, dat het bericht onjuist is, dat er een nieuwe arrestatie in deze zaak zou zijn gedaan. Laatste Berichten. Heden-avond omstreeks 5£ ure is de 4-jarige C. Schafthuizen, wonende aan de Ver brande Erven, al spelende in de Zeil- sloot geraakt. De kleine drenkeling werd, gelukkig, spoedig uit zijne benarde positie gered door den 15-jarigen gistwerker T. Schippers, die hem, met behulp van een paar andere jongens, op het droge bracht. Heden-ochtend om half twaalf ver trokken HH. MM. de Koninginnen met prinses Paulina van Wurtemberg, van Soest- dijk naar het Loo. Op het perron van het spoorwegstation te Baarn waren o. a. aanwezig, om HH. MM. uitgeleide te doen, de burgemeester van Baarn, de bur gemeester van Soest, baron L. R. Taets van Amerongen en dr. Greidanus Luide toejuichingen uit de dichte menigte be groetten de Koninginnen Kerknieuws. Heden is het, naar de Msb. opmerkt, 50 jaar geleden, dat de H. Maagd verscheen aan de kinderen te Salette. In het gebouw der R. K. ziekenverpleging te Amsterdam overleed gisteren-ochtend de zeereerw. pater Julius Keijzer S. J. Geboren 48 April 1847, trad hij in de Sociëteit 26 September 1867. De ontslapene was ver scheidene jaren pastoor te Samarang en sedert 2 October 1894 over de missie van Nederlandsch-Indië. Een drukfout noemde gisteren in het bericht over de eerw. paters Dominicanen, die den 24n het zilveren feest hunner pro fessie hopen te vieren, den prior van Huissen R. van Veen dit moest zijn R. van der Veer. Posterijen en Telegraphie. Onder de vacante directies van telegraaf kantoren komt ook voor Telegraafkantoor Schiedam, jaarwedde f 2200, borgtocht f 1000. Rechtszaken. Voor de arrondissement-rechtbank te Rot terdam stond eergisteren terecht C. de K., horlogemaker, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van gouden en zilveren horloges en dito ringen ten nadeele van verschillende personen die ze hem ter rep»" ratie hadden afgestaan. Beklaagde bekende volmondig, en zeide, dat de voorwerpen door hem naar een huis van koop met recht van wederinkoop waren gebracht. Ook werd beklaagde ten laste gelegd de verduistering te Delft van een piano, terwijl hij een door den krijgsraad uitgesproken vonnis van 6 maanden voor eenigen tijd heeft ondergaan. Het O. M. eischte 2 jaar celstraf. Burgerlijke Stand. Geboren:17 Sept. Johannes Theodorus, zoon van J. T. de Raay en H. Stroyckens, Lange Haven. Elisabeth Jacoba Liduin&i dochter van K. G. Vrauwdeunt en P. M- Nieuwaard, Lange Singelstraat. 18. Hendrik, zoon van J. H. Wallendort en J- van Velzen, Nieuwsticht. Overleden: 17 Sept. Louisa Henrietta Ruels; oud 75 jaar en 3 maanden, wed. van B. Jurgens, Buitenhavenweg. 18. Hilletje Maria van Gent, oud 61 jaar en 11 maanden, echtgen. van G. Robberecht, Singelkerkstraat. Zeetijdingen. Schiedam, 19 September aangekomen s.s. Kingsland, kapt. M. Scot, van Braila. Zeelichter Scheepvaart 11, kapt. J. Leujes, met steenkolen van New-Castle, werd ge sleept door het stoomschip Zuid-Holland. Vertrokken :s.s. Langley, kapt. J. Shearer, naar Sunderland. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 19 Sept. 1896. Spoeling f0.90. Moutwijn Not. makelaars f6s/4. Brandersb. - 6l/sX/4. Stemming Onveranderd. Rogge, Sept. Oct. Dec. Sept, Oct. Parijs. Hamb. J Meel 12 Merk. 1. md. j 12 Oct. I kogge, loop. md. Oct. I Spirit. Sept./Oct. Nov./Dee. 4U70 41.70 42.75 40.40 11.50 11.50 20.- 20.- 123.— 123.— 43.10 43.20 42.80 40.50 11.50 11.50 20.25 20.25 New-York. Maïs Amsterdam. 18 Sept. Rogge op lev. hoogerper Oct. f 97, 98; per Maart f103, 104, per Mei f 104,103,104. 19 Sept. Rogge op lev. iets hooger; per Oct. f98, 99 per Maart f 104, 105; per Mei f104. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uurl' 18 Sept. 3.40 M. 19 Sept. 3.28 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10£ Disc. 2£ pCt Parijs - 48.05 2 Antwerp.- 47.95 3 Beursbericht van Arasterdam. 19 Sept. 907a 85 Va 267, 197, Per Telefoon. 27, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij s Warschau—-Weenen Atchison le Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e i> Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 737, 337, 1027, 11 787, 53 147s 36 237, 27, Berlijn. (Slotk.))^1"8 18 Sept, 121.75 121.75 1» Sept. 17 Sept. 18 Sept. '28. I 28.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6