doen uitkomen, dat de aanslag -werkelijk tegen den Czaar en bovendien nog tegen een ander gekroond hoofd gericht was. Uit de stukken van den brief, die te Rot terdam werd in beslag genomen bij de arrestatie van Wallace en Kearny, is duide lijk te lezen, dat »de aanslag gericht was tegen een gekroond hoofd, die binnenkort koningin Victoria zou bezoeken." En de Engelsche detective O'Brien, die te Antwerpen het onderzoek voortzet, is eveneens van meening, dat het op den Czaar was gemunt. Want in een brief van Tynan aan Wallace wordt dezen gevraagd, eerst nog eens naar Boulogne te komen, voordat de Czaar naar Balmoral vertrekt." Verder wordi gemeld, dat de Russische nihilist Rabbinowitz in New-York, een be kwaam scheikundige, den samenzweerders het vervaardigen van bommen heeft onder wezen, en voor Tynan een plaats genomen heeft aan boord van de Auguste Victoria waarmede No. 1 naar Europa vertrokken is. Tynan reisde onderden naam Becker. Sedert eenige dagen is Rabbinowitz verdwenen. Het verbond tusschen Nihilisten en Fe nians wordt duidelijk door deze verhouding van Tynan tot Rabbinowitz. De gevangenen Tynan, Wallace Kearny en Bell, behooren tot het rijkste deel van den Clan-na-Gael. Het is bekend dat deze geheime vereeniging der Ieren na den moord van dr. Cronin te Chicago in twee partijen is gesplitst, waarvan het eene onder de leiding staat van William Lyman, een wel varend ondernemer te New-York, die meer dan honderdduizend dollars bezit en zijn vermogen geheel ter beschikking van den Clan heeft gesteld. De andere partij staat onder de leiding van John. Devoy, een Ier, die in verschil lende gevangenissen een deel van zijn leven heeft doorgebracht. De fenian John Kearney is naar de straf gevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam overgebracht. Op het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar men hem aanvan kelijk herbergde, waren dag en nacht twee politieagenten voor zijn bewaking aan den gewonen dienst onttrokken, en dit, gevoegd bij de voortdurende vrees dat hij pogingen zou aanwenden om te ontsnappen, had zijn overbrenging naar een zekerder verblijf ten gevolge. Te Antwerpen gaat de politie ijverig voort met haar onderzoek. Zij heeft verscheidene huiszoekingen gedaan en alle verdachte vreemdelingen worden het land uitgezet. Men verneemt nog dat Kearney, die ge huwd is met een zuster van juffrouw Goll in Augustus bij de Goll's zijn intrek heett genomen zij lieten hem eenige merkwaar digheden van Antwerpen [zien, maar daar hij aan den drank verslaafd is, spraken zij elkaar weldra niet dikwijls meer. Men is er nog niet in geslaagd, uit te vinden waar de glycerine gekocht is. Een Belgisch blad geeft de volgende, niet onwaarschijnlijke lezing van het komplot. Het eigenlijke doel was een aanslag te doen op eenige voornamen gebouwen van Londen, die zij minder goed bewaakt achtten tijdens het bezoek van den Czaar, daar de politie dan vooral op de omgeving des Keizers het oog zou bebben. Antwerpen werd uitge kozen als plaats waar de aanslagen voorbe reid zouden worden omdat het dicht bij Londen ligt en vreemdelingen onopgemerkt van daar naar Londen kunnen oversteken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 September 1896. De opvoering van het tooneelspel. De ^Strijders van den Paus", door de tooneel- afdeeling »St. Cornelius" van den Ned. R. K. Volksbond, had Zondag-avond zulk eene ont zaglijke menigte naar de zaal der Officieren- Vereeniging gelokt, dat het de verwachting van het betrokken bestuur, twelk toch op een grooten toeloop gerekend had, verre overtrof. Reeds een kwartier voor de opvoering een aanvang zou nemen was de groote zaal reeds zóo geheel bezet, dat bijna niemand meer kon worden toegelaten toch drongen nog velen, reeds van kaarten voorzien of die ze nog wenschten te nemen, in de zaal, zoodat ten slotte in de ruime localiteit het publiek tot zelfs in de gang paden stond opeengedrongen. Bij herhaling verzocht de president van »St. Cornelius" en later ook de Bondspresident, dat zij die geen zitplaats hadden, zouden heengaan, verzekerend dat in den loop der maand October eene tweede uitvoering zou worden gegeven, maar hoewel ook de ge legenheid werd gegeven, de betaalde entree terug te krijgen, vertrokken er slechts be trekkelijk weinigen zoodat de zaal overvol bleef. Rees een oogenblik de vrees, dat die ontzaglijke toeloop de geregelde orde van zaken zou verstoren, weldra bleek het, dat met eenige inschikkelijkheid) de voorstelling toch kon doorgaan. Kwart voor negen ure rees eindelijk het scherm en vertoonde zich voor de oogen van het opgetogen publiek de zoo geliefde zouaven-uniform. Het voor dezen merkwaardigen gedenkdag als ge knipte tooneelspel»De Strijders van den Paus, episode uit de inneming van Rome 20 Sept. 1870", werd met bijzondere toe wijding door de werkende leden van »St. Cornelius" opgevoerd. De heer A. Nuyens, die als oud-pauselijk zouaaf de eeuwig gedenkwaardige feiten van den strijd om Rome doorleefde, heeft getracht de gevoelens der zouaven bij het naderen van het dreigend gevaar, hunne gewaar wordingen bij den aanval op de Eeuwige Stad en hunne ontroering bij de beslissing van den roemvollen strijd te schetsen, en hij is daarin werkelijk uitnemend geslaagd Treffend werden de toonbeelden van helden moed en zielegrootheid die hij in zijn his-- torisch tooneelspel in 't licht stelt vertolkt door hen wien de rol der hoofdpersonen in dit stuk was toebedeeld. De eerepalm meenen wij wel te moeten toekennen aan den heer G, W., die ook nu door zijn waar dig optreden als aalmoezenier bewees, dat hij zich in de meest uiteenloopende rollen altijd even gemakkelijk beweegt. De heer J. E. bood ons de juiste type van den pau selijken zouaaf, die zich zelfs door een ernstige wonde niet laat weerhouden tot het uiterste te strijden ter verdediging van de rechten van den Paus-Koning. De heer L. v. d. T. vertolkte in zijn rol van luitenant der zouaven uitnemend een van die ridderlijke figuren van den ouden echten katholieken Franschen adel, zooals de strijd in en om Rome er zoo velen heeft te zien gegeven. Ook de heeren J. v. G. en B. H. waren resp. als karabinier en zoetelaar goed in hun rol. Het stuk werd over het geheel, ook door de blijkbare toewijding van hen die een ondergeschikte rol er in te vervullen hadden, goed afgespeeldde acteurs bewezen de zouaven-uniform met eere te dragen. Een bijzonder succes hadden ook de levende beeldengroepen in zes afbeeldingen, na de pauze vertoond. De hulde, door de zouaven bij het vertrek naar Rome in ver eeniging met manschappen van onze land en zeemacht aan Z. M. Willem III betoond, wekte levendige geestdrift, die door het uitvoeren van het Volkslied nog werd ver hoogd. Ook de volgende groepenvoor den slag, Pauselijke Zouaven naar het slagveld trekkend, terwijl op den achtergrond de aartsengel St. Michael hen begeleidtin den slag met de Garibaldisten en na den slag, de Zouaven de gewonde Garibaldisten liefderijk helpend waarbij vooral de juiste poses bewonderd werden wekten luide toejuichingenniet minder ook de groepen voorstellende het in kerkhof her schapen slagveld, waarin resp. Z. H. Paus Pius IX zich vertoonde en engelen in den stillen nacht hulde brachten aan de gesneu velde zouaven. Als extra nummer werd de laatste groep nog eens herhaald met de beeltenis van Z. D. H. mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, welke hulde aan den doorluchtigen beschermheer van den Ned. R. K. Volks bond luide instemming vond. Door de juiste verlichting kwamen de groepen goed tot hun recht, terwijl het Bengaalsche kleurenlicht ze bij de herhaalde voorstelling telkens nog meer deed uitko men. Te bewonderen was 't, zooals de poses tot het laatste toe, ook door jeugdige kin deren, werden volgehouden. Bij de verschillende voorstellingen, van af de tweede groep tot aan de voorlaatste, zong het knapenkoor, onder piano-begelei ding van den heer A. H. de Leur, toepas selijke liederen, door den heer T. de J. gearrangeerd en door den heer A. H. de L. getoonzet, terwijl bij de laatste groep het Stille Nacht uit het Weihnachts-orato rium, van deken Miiller, werd uitgevoerd. Tot het succes van dezen buitengewonen feestavond heeft ook veel bijgedragen de ijvervolle medewerking van het harmonie orkest »St. Ambrosius", onderafdeeling van de Ned. R. K. Volksbond. Onder de bezie lende leiding van 'den heer J. F. M. Smits wisten de muzikanten de verschillende pauzes met marschen, mazurka, polonaise en potpourri geheel naar den zin van het over talrijk publiek aan te vullen, zoodat een herhaalde ovatie den onvermoeide muzikan ten en hun ijvervollen dirigent loonde. In de meest prettige stemming scheidde op het vergevorderd uur het opgetogen publiek. In de sigarenfabriek van de firma H. Willeman alhier, waar een 25-tal sigaren makers werkzaam zijn, is heden door een gedeelte van het personeel het werk gestaakt. Omtrent de oorzaak dezer werkstaking vernemen wij het volgende Vrijdag-middag waren twee knechts ont slagen, omdat zij door hunne medeknechts op te ruien tot verzet tegen de regeling van den patroon, blijk gaven de socialistische beginselen te zijn toegedaan, waarvan men hen reeds had verdacht. Toen nu heden-ochtend ten 7| ure de sigarenmakers te werk kwamen, eischten een elftal hunner aanvankelijk dat die twee knechts weder zouden worden aangenomen, maar lieten spoedig dien eisch vallen om alleen te vragen dat het hun vrij gelaten zou worden zich bij eene vereer.iging naar verkiezing aan te sluiten. Aan dien eisch wilde de patroon niet voldoen. De heer Willeman, die zijn personeel het hoogste loon betaalt dat voor zoover bekend in dergelijke fabrieken wordt genoten, 5 per mille van sigaren (knak werk) van f 16, en knechts van onderscheidene geloofsrichting in dienst heeft, wil niet toelaten, dat zij lid zijn vanden Nederlandschen Sigarenmakersbond, die door zijne houding bij de bekende werk staking te Amsterdam allen twijfel omtrent zijn beginselen heeft uitgesloten. Daarop hebben bovenbedoelde elf siga renmakers het werk gestaakt, die nu door den patroon als niet meer in zijn dienst zijnde worden beschouwd. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 147 schepen, waarvan 11 zeilschepen; hiervan waren bestemd voor Rotterdam 143, voor Schiedam 1, Vlaardingen 3. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 111 schepen, waarvan 7 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 105. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 460, metende 497.381 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Dezer dagen werd te Rotterdam ir. tegen woordigheid van een groot getal autoriteiten en deskundigen een proef genomen met een nieuw brandbluschmiddel. Het toestel be staat uit een blikken cylinder, waarin zich een fleschje bevindt, gevuld met; een chemi sche vloeistof. Door het breken van dit fleschje heeft in den cylinder een gasontploffing plaats, waardoor de vloeistof, vermengt met water krachtig naar buiten spuit. Enkele flinke vuren werden gemaakt van pek, petro leum en hout in zeer korten tijd gebluscht. De deskundigen hadden slechts woorden van lof voor deze doelmatige uitvinding. Zaterdag-ochtend in de vroegte, omstreed 4^ uur is de koopman A. Soetewel®13' wonende op den Dordrechtschen straatweo met zijn groentenwagen door de beid' daaronder gespannen honden te Rotterda"1 in de Spoorweghaven getrokken, doordie" de Spoorwegbrug openstond. De koop®®11 werd gered, doch de honden dreven ®et de kar de rivier in en zonken in de diepte weg' Uit een woning aan de Teilingerstraat Rotterdam wordt sedert Woensdag een jarig meisje vermist. De ouders verzochte1" bij de politie aldaar de opsporing van hul) dochtertje. Uit de Geineente-begrooting' VIII. (Slot.) De post renten van bijzondere geldlee" ningen, in het vorig jaar op f 45000 geraamd wordt thans ad f 44850 geraamd. De wet* kelijke uitgaven in 1895 bedroegen f41403.86' Deze post strekt tot betaling der rente" van 1 drie ten honderd, van de geldleening' oorspronkelijk groot f 1500.000, per res® groot f 1.495.000 zijnde de eerste serie van de geldleening groot f 3.000.000 -7 aangegaan ingevolge raadsbesluit van 1 September 1895, goedgekeurd, wat het be drag dier serie betreft, bij resolutie va" Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland va" 23 September 1895 no. 2. De postaflossingen van de bijzondere geldleeningen, in het vorig jaar op f5006 geraamd, wordt thans ad f 6030 voorgedra gen. De werkelijke uitgaven in 1895 be droegen 11135500. De aflossingen bestaan in die van 6 aan deden van f1000 ieder, in de geldleening bij den vorigen post. Voor een teruggave van een tijdelijke geldleening tegen een rente van hoogstens 4% 'sjaars wordt evenals het vorig jaar f 100000 uitgetrokken. De werkelijke uitga ven in 1895 bedroegen f 25000. De postpensioenen, lijfrenten en wacht gelden, in het vorig jaar op f9254 geraamd» wordt thans ad f 9325 voorgedragen. Ba werkelijke uitgave in 1895 bedroeg f 8681.79. Boven het bedrag van f 8325, dienen de tot betaling van reeds toegekende pensioenen, wordt een som van f1000 ge raamd ter voldoening van de nog toe te kennen pensioenen, krachtens de bestaande verordening. In het voorlaatste hoofdstuk der uitgave" worden omschreven verschillende andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukke" begrepen. Zij worden meerendeels onver anderd voorgedragen. Gewijzigd worden alleen voorgedragen de volgende posten De kosten van de brandverzekering der gebouwen, in het vorig jaar op f 1000 ge raamd, wordt thans ad f 425 voorgedragen- De werkelijke uitgave in 1895 was f 781.32. Het thans uitgetrokken bedrag wordt voldoende geacht. De uitkeering aan het rijk van het aan deel in de kwade posten wegens de directe belastingen wetten van 29 Juli 1848 (Staak' blad no 32 en van 18 September 1852 (Staatsblad) no 117, ir. het vorig jaar op f 1500 geraamd, wordt thans ad f2100 voor gedragen. De werkelijke uitgaven in 1895 bedrag f3200.005. Deze post steunt op de opgaaf door den Rijks-ontvanger verstrekt. Voor toelage aan het St. Jacebs-Gasthuis ingevolge raadsbesluit.' van 16 Juni 1896 wordt een bedrag van tl87.50 uitgetrokken Genoemde toelage bedraagt f 250.Daar zij voor éen jaar, ingaande 1 October 1896, is toegekend, wordt 3/t van dat bedrag uitgetrokken. [Zooals men weet besloot de Raad aan het St. Jacobs-Gasthuis een toelage toe te kennen 1250, ten einde de directie van het Gasthuis schadeloos te stellen voor het niet gevolg geven aan het plan om een terrein achter het Gasthuis te bebouwen. De Raad verlangde uitstel van dien bouw met het oog op de plannen om het St. Jakobs- Gas thuis tot stadhuis in te richten.] De kosten wegens het te Amsterdam be taalbaar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligatiën en aangegane geld leeningen, in het vorig jaar f400 geraamd worden thans f50 voorgedragen. Deze uitgaven zijn het gevolg van de voorwaarden, waarop ten behoeve der ge meentekapitalen zijn genegotieerd. Met het oog op de te dezer zake aange gane overeenkomst met de kasvereeniging wordt het uitgetrokken bedrag voldoende geacht. De postenkosten wegens het leenen van een kapitaal groot f 1.500.000 en die betreffende de koopsom van den voorma-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2