De correspondenten van Engelsche bladen melden, dat de Sultan bevel heeft gegeven het verbannen van Armeniërs te staken, nadat er reeds 25000 gedwongen of vrij willig het land hebben verlaten. Ook heeft hij bevolen de arrestatiën tot de feitelijke misdadigers te beperken. Van deze bevelen is eenige verandering in den staat van zaken het gevolg. Desondanks duren de gevan gennemingen van Armeniërs te Scoetari en de klopjacht der politie op Armeniërs bij Haskoer voort. De correspondent der limes vreest, dat de beweging onder het Engelsche volk een heftige tegenbeweging van de Moslemin uitlokken zal, aangezien het Engelschn volk meer tegen de Mohammedanen dan door zuivere philantrophie bewogen zou worden Volgens dezen correspondent loopen de Chris tenen in Turkije geen gevaar, alleen de Armeniërs, en deze niet als Christenen, maar als revolutionairen. Volgens een draadbericht uit Constanti- nopel zijn er berichten ontvangen over de moordtoonel te Eguin, in het villajet Char- poet. Den 15n en 16n dezer heerschten er onlusten. De Koerden vielen de Armenische wijk aan. Volgens door de Porte ontvangen tijdingen werden er 600 Armeniërs gedood. Twee Armeniërs, die als de voornaamste aanstokers der zaak van de Ottomansche Bank te Constantinopel beschouwd werden en tot nog toe te Marseille gevangen ge houden waren, zijn nu in vrijheid gesteld en naar Genève vertrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 September 1896. De eerstvolgende raadszitting zal, volgens kennisgeving aan heeren leden van den Ge meenteraad, aanst. Dinsdag 29 dezer worden gehouden. Plaatsgebrek noopt ons de mededeeling der ingekomen stukken tot het volgend nummer uit te stellen. Zondag werd te dezer stede aangehouden J. v. d. IC., vrouw van H. W., die sedert 1894 gesignaleerd stond voor 3 dagen ge vangenisstraf wegens strooperij. Zij is naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Tot kapelaan te Weesp is benoemd de weleerw. heer G. M. A. Beukers, die den 15n Augustus 11. de H. Priesterwijding heeft ontvangen. Zondag-avond keerde de Engelsche volks leider Wilson, na Brussel en Antwerpen bezocht te hebben, te Rotterdam terug. Maandag bracht hij een bezoek aan de op stroom liggende Engelsche schepen, om denzelfden avond naar Engeland terug te keeren. Tijdens zijn verblijf te Rotterdam werd hij voortdurend door een inspecteur van politie gevolgd. Een hoogst zeldzame gebeurtenis heeft in de Diergaarde te Rotterdam plaats ge had. Er werden namelijk twee jongen geboren van den Afrikaanschen of reuzen- struisvogeléén daarvan echter kwam dood ter wereld. Het mannetje en het wijfje hebben te zamen de eieren gebroed, en losten elkaar daarbij trouw af. Bij de ge boorte had het kuiken reeds de grootte van een halfwassen kip, en indien het weer niet al te spoedig koud wordt, bestaat er kans dat deze vogel, doordat hij snel op- groet, in het leven blijft. Een niet minder zeldzame gebeurtenis is de geboorte van een Afrikaanschen geel- knevelaap of talapoïn in het Chimpasé-huisje. Vermakelijk is het om te zien, hoe al de andere talapoïns telkens het jong met ver bazing komen bekijken. Nog kan medegedeeld worden, dat een der leeuwinnen ruim een maand geleden een drietal jongen heeft geworpen, die even wel nog niet aan het publiek kunnen ver toond worden, omdat de moeder zich nog zoo schuw betoont, dat zij wellicht uit groote zorgzaamheid voor haar jongen deze in hare liefkozingen zou doodmaken. Moord-A. F. Hoogsteden. De voorloopige hechtenis van W. J. de Vos is, zooals wij reeds gisteren meldden, door de rechtbank weder verlengd. De Vos bevind zich nu reeds vier maanden in de strafgevangenis te Rotterdam. Ten nadeele van A. van Eijk, in den Droogenhoek, te Overschie, zijn 30 konijnen door een onbekenden hond doodgebeten. De fabrieken en de verschillende instel lingen van den heer Van Marken te Delft werden in de afgeloopen week o. a. bezocht door de heeren Coutard, inspecteur van het Pransche ministerie van financiën, en Geheimrath Klein, die dezezelfde functie aan het Duitsche sReichsschatzamt" bekleedt. Deze heeren wilden zich bepaaldelijk op de hoogte stellen van den alcohol hier te lande. Zondag had de plechtige inwijding plaats van het nieuwe gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan den Verversdijk te Delft. Ten 12£ ure 's middags traden ZEx. de Pauselijke Internuntius mgr. B. Lorenzelli, de hoogeerw. heer mgr. Spoorman, deken van Delft, de Staatsraad mr. Heydenrijk, de heer De Vries van Heyst, burgemeester van Delft, en de wethouders, de heeren Kipp en Roes, en vele geestelijken onder daverend applaus het versierde gebouw bin nen, waarna door al de aanwezigen staande het Bondslied werd gezongen. Nadat de plechtige wijding was verricht door mgr. Lorenzelli, die door den weleerw. heer Tie- mans, geestelijk adviseur der Bondsafdee- ling, in de Fransche taal werd toegesproken, voerden mgr. Spoorman en mr. Heyden- rijck het woord. Des avonds was er eene feestelijke bij eenkomst, waarin de weleerw. heer A. van den Berg, geestelijk adviseur der Schiedam- sche Bondsafdeeling, als spreker optrad. De weleerw. heer Van den Berg werd tot eerelid van Delfts afdeeling benoemd. In den hoogen ouderdom van 93 jaar is te Delft overleden de heer H. Kamm, oud strijder, en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Sedert 26 Augustus zijn in Vlaardingen aangegeven 155 gevallen van mazelen en 3 van roodvonk, 1 kind is aan de mazelen ge storven, aan roodvonk geene. Onweer. Tengevolge van het zware onweder is Zaterdag-avond II. een boerenhofstede aan de Oude Lee bij Delft, toebehoorende aar. den bouwman Veltvis, afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in een weide achter het station van de Holl. Spoorwegmij. een koe onder het melken door den bliksem gedood de boer, die hel beest molk, bleef ongedeerd. Omstreeks 11 ure Zondag-voormiddag is de bliksem geslagen in de openbare tusschenschool aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam. De bliksem, die door den schoorsteen naar binnen sloeg, heeft eenige gaten in het plafon tusschen de eerste en tweede verdieping geslagen en nog eenige sporen van minder beteekenis nagelaten, waarna hij het gebouw vermoedelijk langs de gasleiding heeft verlaten. Ongelukken hebben niet plaats gehad en brand is niet veroorzaakt. Gisteren-nacht zijn van M. Poot te Maas sluis 2 kalveren door het onweder gedood. BINNENLAND. STATEN—GENERAAL Regeling der Gemeente-financiën. I. Eindelijk is verschenen de nieuwe rege ling der gemeente-financiën welke werke lijk op de gecompliceerde berekening blijkt te berusten, waarvan reeds voor eenige dagen melding werd gemaakt. Tot vermel ding van den zakelijken inhoud van het thans ingediende wetsontwerp bedienen wij ons van een overzicht door de Residentie bode daarvan gegeven, hetwelk ons voor komt, de zaak zoo duidelijk mogelijk in het licht te stellen. De Minister wil, tegen veler zoo niet aller verwachting, niet hooren van vergoeding of overname van de gemeenten voor het Rijk van die uitgaven, welke in het algemeen belang door het Rijk aan haar zijn opgelegd, zooals uitgaven voor de schutterij enz. In de plaats daarvan komt een uitkeering per ingezetene,'» welke gegrond is op deze twee beginselen: lo. dat een gemeente meer moet ont vangen, naar de mate harer belangrijkheid 2o. dat het Rijk aan de gemeenten be lasting betaalt voor de ingezetenen die zelf niets kunnen betalen. Om het eerste beginsel tot zijn recht te laten komen, verdeelt de Minister de gemeenten in drie categorieën lo. de gemeenten met minder dan 5000 inwoners, 2o. gemeenten van 5000 tot 20.000 inwoners en 3o. gemeenten van 20.000 in woners en meer. De gemeenten met minder dan 5000 in woners krijgen f 0.50 voor iederen inwoner de gemeenten met meer dan 5000 en niet meer dan 20.000 inwoners, f 2500 benevens fl voor iederen inwoner boven 5000; en de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, f17.500 benevens fl.50 voor iederen in woner boven 20.000 Dit, zooals wij zeiden, om het eerste be ginsel tot zijn recht te laten komen, dat een gemeente meer moet ontvangen, naar hare belangrijkheid, blijkende uit het getal harer inwoners. Om hettweede beginsel toe te passen telt men bijeen al wat de ge meente in 1896 aan belastingen of bijdra gen van het Rijk ontving, waardoor men verkrijgt de totaalsom van de belastingen, welke zou moeten worden opgebracht door de gemeentenaren, indien het Rijk niets bijdroeg. Men trekt daarvan af de som, welke de gemeenten reeds krachtens het eerste beginsel ontvangen (d. i. dus voor een ge meente met bijv. juist 5000 inwoners f 2500) en houdt dan over het bedrag, dat de ge meentenaren zouden moeten opbrengen, indien het Rijk niet in de plaats trad van de niet-draagkrachtige ingezetenen. Deze som wordt nu gedeeld door het gezamenlijk bedrag der huurwaarden van alle perceelen in die gemeente. Waarom Omdat aldus wordt verkregen het bedrag, dat per, laten wij zeggen gulden huurwaarde ge middeld door iederen ingezetene in de ge meente-belasting moet worden bijgedragen. Die bijdrage wordt echter gerekend aan de gemeente niet te worden betaald door hen, die van den aanslag in de personeele belasting zijn vrijgesteld. Vermenigvuldigt men dus nu het verkregen gemiddeld bedrag per gulden huurwaarde, met de guldens huurwaarde van de huizen, die van de per soneele belasting zijn vrijgesteld, dan ver krijgt men de som, die feitelijk zou moeten worden bijgedragen door hen die zijn vrij gesteld, indien dezen daartoe in staat waren en dus ook de som, die het Rijk thans be talen moet. Men telt hierbij de som, waarop de gemeente krachtens het eerste beginsel recht heeft en deelt dit door het getal in gezetenen op 1 Januari 1896. Het cijfer, hetwelk men op deze wijze verkrijgt, wordt voortaan uitgekeerd per hoofd. De toestand op 1 Januari 1896 bepaalt dus voor altijd de uitkeering per hoofd maar de feitelijke toestand op iederen 1 Januari van elk jaar bepaalt de uitkeering in haar geheel. M. a. w. komt men door de berekening, die wij aangaven en waarbij dan ook een deeling voorkomt, door het getal inwoners op 1 Januari 1896 voor bijv. 's-Gravenhage op een uitkeering van f2 per hoofd, dan zou de stad dit jaar krijgen 2 X 185,745 maar, zoodra den Haag 200,000 inwoners heeft, 2 X 200,000 zonder dat dit cijfer 2 verandert. Er is dus gebroken met het fixum, maar zoo dat de meerdere of mindere welvaart eener gemeente op 1 Januari 1896 wel, maar de meerdere of mindere welvaart in de volgende jaren niet meer meetelt. Doch laten wij beproeven een er. ander duidelijk te maken met een voorbeeld, waarin natuurlijk de belasting- en huur- waardecijfers absoluut en relatief zoo wille keurig mogelijk zijn genomen, zoodat geen andere praeoccupatie ons leidde dan ronde cijfers te hebben. Nemen wij dan een gemeente met 10000 inwoners. I. De som, tot huldiging van het eerste beginsel, is dus f2500 en (10000 5000 X1) f5000 is gelijk f7500. II. De som tot huldiging van het tweede beginsel verkrijgen wij dan als volgt: De gemeente ontving over 1896: aan hootdelijken. omslag of inkomstenbelasting, aan belasting op voorwerpen van gebruik, aan opcenten op het personeel, aan belasting in natura f25.000 en aan gefixeerd 4/5 van het personeel en aan subsidie van het Rij*4 voor huishouding der gemeente en voor g®" wone uitgaven van het onderwijs f15.000, te zamenf 40.000 Deze som zou door de belasting- betalenden moeten worden opge bracht, indien het Rijk niets bijdroeg. Hiervoor moet daarom eerst af de som vanf 7.500 (eerste som), welk het Rijk naar het getal inwoners bijdraagt voor rijk en arm. Er blijft dus overf 32/500 Dit bedrag van f32.500 blijft dus op te brengen. Stel nu dat de huizen in dat stedeke van 10000 inwoners een gezamentlijke huur waarde hebben van f 2.000.000. Wij moeten dan deze twee millioen deelen op de f 32.500 en krijgen dus 1.6025 cent, Om f32.500 aan belasting te krijgen zou dus iederen inge zetene gemiddeld 1.6025 cent per fl huur waarde van zijn huis moeten betalen. De huizen van hen, die niet in het per soneel zijn aangeslagen en die volgens het ontwerp niet draagkrachtig zijn, hebben te zamen een huurwaarde van f 500.000. Hier voor zou dus in de gemeentebelasting moeten worden overgebracht 500.000 X 1,6025 f 8512.50. Dit is de tweede som, tot huldi ging van het tweede beginsel. Tel. I en II (7500 pl. 8012.50) bij elkaar dan krijgt men 115512.50, hetgeen per in gezetene is fl.55Vs, zoodat die gemeente voortaan van het Rijk per ingezetene krijgt uitgekeerd fl.55V8, is per 10000 inwoners 15512.50. Heeft de gemeente met 1 Januari 1898 echter 11000 inwoners dan wordt dit f 1.551/8 X HOOO is gelijk f 17063.75. Wij hopen met dit voorbeeld allen duide lijk te hebben gemaakt, hoe de zaak ge regeld is. Wij laten hierbij verschillende artikelen en zeer gewichtige details achter wege, welke voor de kamerleden en burge meester van belang zijn, maar aan de duide lijkheid der voorstelling slechts zouden kunnen schaden. Slot volgt.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 264,000 pikols. [Stct.) De gewone audiëntiën van den Minister van Financiën en die van den Minister van Marine, zullen op Donderdag 24 Sept. en Vrijdag 25 Sept. niet plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche zaken verklaart in de toelichting van zijne begroo ting nog eens uitdrukkelijk, dat het stoffelijk overschot, uit Padua herwaarts gebracht, werkelijk dat van prins Willem George Frederik van Oranje-Nassau was. Men schrijft van hier aan De Tel. »Naar ik van zeer goede zijde verneem, is aan de maatschappij Ijzergieterij »de Prins van Oranje" de werktuigkundige afdeeling nagenoeg geheel vacant gekomen. Allen, die verbonden zijn aan de afdeeling machinebankwerk, machinebouw en draaierij is aangezegd tegen 1 Nov. a. s. zoo mogelijk aan andere fabrieken of werkplaatsen een verbintenis aan te gaan. Op deze wijze zal, naar het gerucht gaat, successievelijk ge stuurd worden op eene geheele ontheffing der fabriek. Dit feit is niet zonder betee kenis. »De Prins" sinds jaren in de wereld der groot-industrie van groote vermaard heid, een fabriek, waar plm. 400 man een bestaan vonden, zal zoodoende langzamer hand verdwijnen. En waaraan moet de huidige toestand worden toegeschreven Naar een bekend industrieel mij verzekerde, heeft de groote fabriek van voorheen zich niet ten nutte gemaakt den grooten vooruit gang der machinerieën, de nieuwe vindingen welke andere industrieele ondernemingen tot hoogeren bloei deden stijgen." Het bericht van het Dagbl. v. Z. H. om trent de beschikkingen van den heer Farn- combe Sanders eischt, volgens het Vad., aanvulling, in zooverre, dat het de diaconie is der Ned. Herv. gemeente, die tot erfge name is gesteld. Te Katwijk aan Zee worden pogingen in het werk gesteld om een kuur-hotel voor zomer en winterverblijf in het leven te roepen. Eenige aanzienlijke en vermogende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2