Dagblad voor Schiedam en Omstreken. van (ïcii mem j&ttreau "S&ofersfraaf 50. 19de Jaarg. Vrijdag 25 September 1896. No. 5601. ^GEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels. .1f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 24 September '96. De toestand in Turkije. da» ^0es^and in Turkije wordt met den jj,^ ernstiger en eene tusschenkomst der ^r°peesche mogendheden schijnt, ondanks ne °nderlingen naijver en verdeeldheid, naaste toekomst niet te vermijden. jgaar de 1 imes uit Constantinopel verneemt, s Engelsche agent in assurantie, Sero- P'an) in hechtenis genomen, beschuldigd a" twaalf oproermakers in hun ontsnapping §eh°Ipen te hebben. De arrestatie maakt Pijnlijken indruk, Later is Seropian "ter, vermoedelijk door tusschenkomst van e" Engelschen gezant, weer losgelaten. in Engeland begint de openbare tïleening meer en meer op eene oplossing Va" het brandende Oostersche vraagstuk aa" te dringen. Heden komt de minister- P'esident lord Salisbury bij den Czaar op "'moral zijn opwachting maken, en de §ebeele wereld verwacht met ongeduld van Un gedachtenwisseling een of andere ge- ^tchtige oplossing met betrekking tot den to^stand in het Oosten. De Economist spreekt ^en wensch uit, dat Salisbury kort en bondig !latl den Czaar het definitieve hezit van E"nstantinopel zal aanbieden Halve maat delen baten niet, zegt het blad, afdingen °P den alouden hartewensch van Rusland J°u niet meer verstandig wezen, 'tls blijk- aar dat Rusland zich met Oostenrijk en "'tschland verstaan heeft, en dat het niet 2°nder onmiddellijke oorlogsverklaring een "^onderlijk optreden van Engeland zou Sedoogen, maar onmogelijk kan de tegen woordige toestand in het Oosten bestendigd Worden. Er moet dus gehandeld worden, e" Wel op afdoende wijzegeen stukwerk ""oerVoor de Russen is Constantinopel een heilige stad, en zij wenschen niets yUriger dan op de Sofia-kerk de Halve Maan vervangen te zien door het Kruis. Dat ^"geland dit dan den Keizer aller Russen Zij verschool zich achter een gordijn, en hiet het voorhoofd tegen de ramen gedrukt, herdacht zij de schoone dagen harer kindsch- heid, en tranen vloeiden langs hare wangen zoete en bittere tranen, zoet door het ver- 'eder.e, bitter door het tegenwoordige, toen zij door mejuffrouw Vanbaert uit hare 'nijmering werd gewekt. Wilt gij wel eens spoedig aan uw werk gaan, luie meid zeide zij met verbolgen stem. DieFransche Wouwen deugen voor niets, dan om zich op te schikken, en voor de ramen te pron ken Nauwelijks had mejuffrouw Vanbaert hare onaangename opmerking geëindigd, of een aanbiede, en aanstonds zal deze bereid jijn om Constantinopel te bezetten en nog een stuk van Turkije er bij, terwijl dan het overige gemakkelijk in gemeen overleg zou te regelen zijn. En de Economist staat in dat stout voor stel lang niet alléén. Ook andere Engelsche bladen beginnen ronduit te verklaren, dat er nooit of nimmer aan de Oostersche kwestie een einde zal komen, zoolang Con stantinopel niet in handen van Rusland is. Overeenkomstig het bekende «testament van Peter den Groote" Natuurlijk moet en passant de «Sultan-Moordenaar" afge zet en, in Europa althans, aan alle Turk- sche heerschappij een einde gemaakt wor den. Op een te Manchester gehouden ver gadering tot bespreking der Armenische gruwelen is een «Adres aan Salisbury" aangenomen, waarbij deze wordt uitge- r.oodigd vooral te zorgen voor samenwer king met Rusland, als het eenige middel om tot een definitieve oplossing te geraken. Zoo noodig moet de Sultan worden afgezet maar voor alles moet klaar en duidelijk blijken, dat Engeland niet is «de meest zelfzuchtige mogendheid" en niets meer ter harte neemt dan het droevig lot der chris tenen in het Oosten te verbeteren, en in samenwerking met de overige mogendheden een herhaling der gruwelen te beletten. Die taal zal der Russische pers zeker beter bevallen dan het dezer dagen door Reuters Office gepubliceerde communiqué, waarbij Engeland verklaarde zoo noodig alleen er op los te zullen trekken om den Sultan mores te leeren. De hovoie Wremia was daarover zeer boos, dreigde dat de overige mogendheden Engelands afzonderlijk op treden zouden beletten en beduidde dat de mogendheden zelfs zonder de medewerking van Engeland den Sultan tot bescherming zijner onderdanen zouden dwingen. Maar indien Engeland toeschietelijk wordt om Rusland den baas te laten spelen in Con stantinopel, hoe rijmt dan het beweerde hevige hamerslag deed de poort van het hotel dreunen. Eene afdeeling huzaren reed de plaats op, en gaf der bewoonster van het huis te kennen, dat een Pransche ge neraal de vergunning verzocht zijnen intrek bij haar te nemen. Mejuffrouw Vanbaert, die opgestaan was viel op haren stoel neder. «Zijn intrek ne men bij mijin mijn huis riep zij uit, maardat is onmogelijk. Daar zij weldra overtuigd was, dat zij zich hiertegen niet kon verzetten, zoo was zij genoodzaakt voor eene eer te danken, die haar het grootste ongeluk toescheen. Christine had te goede verwachting van de komst der Franschen gehad de tegen woordigheid van den Franschen generaal was voor Mejuffrouw Vanbaert een goed voorwendsel om Christine te vernederen. Christine at aan de tafel harer meesteres; maar van den dag af, waarop zij den ge neraal ontvangen had, werd de gezelschaps juffrouw er van verwijderd. Als de generaal echter Christine in het huis tegen kwam, toonde hij haar veel eerbied en eene be- belangstelling, die het hart van mejuffrouw d' Amorcy zouden bewogen hebben, indien zij zich niet te veel bezig had gehouden Russisch-Turksch traetaat met een afzetting van den Sultan Het feit dat de Turksche vestingwerken door Russische officieren geïnspecteerd zijn, moet toch ook iets be- teekenen. Nog pas wordt gemeld, dat de Turksche ministerraad in buitengewone zit ting is bijeengekomen om te beraadslagen over het rapport van den Russischen gene raal, die de versterkingen van de Darda- nellen geïnspecteerd heeft. Het blijkt al meer en meer, dat de Porte zich op alle gebeurtenissen voorbereidt. De Vossische Zeitung ontving een telegram uit Constantinopel, dat het Woensdag en Don derdag der vorige week er op los zou heb ben moeten gaan en dat de Sultan verklaard heeft, dat bij doorvaart der Dardanellen door een vloot, geen enkele steen op den andere zal blijven en geen christen het leven zal worden gespaard. Niet heel geruststellend is de toevoeging van den berichtgever, dat werkelijk een 48-tal stukken geschut naar de hoogte rond Pera zijn gebracht, terwijl de Nordd. AUgem. Zeit. juist onlangs een officieel communiqué van het Turksche gezantschap publiceerde volgens hetwelk de Turken tot alles in staat waren. Het begint er inderdaad in het Oosten dreigend uit te zien en niet onwaarschijnlijk is 't dat zjch daar een verschrikkelijk onweder zal ontlasten, 'twelk in geheel Europa zijn terugslag zal doen gevoelen. Het program voor de feestelijkheden in Frankrijk ter gelegenheid van het bezoek van den Czaar te geven, is nu onherroepelijk vastgesteld. Het vermeldt o. a. het vol gende Hunne keizerlijke majesteiten arriveeren 5 October te Cherbourg, tegen den middag. Het Noorder-eskader zal de Russische sche pen tot midden in het Kanaal tegemoet gaan. De president der republiek en de ministers zullen de gasten op den quai de l'Arsenal te Cherbourg verwelkomen. In het arsenaal zal 's avonds een feestmaal worden gegeven. Den volgenden morgen, met den treurigen toestand haars vaders maar hoe meer zedigheid zij aan den dag legde, hoe voorkomender de generaal voor haar werd. Mejuffrouw Vanbaert, die dit bemerkte, volgde als eene schaduw de schreden van het jonge meisje. Waar gaat gij heen wat doet gij waar komt gij van daan dit waren de vragen, die zij haar elk oogenblik toerichtte. Toen werd het nachtwaken van Christine ontdekt, dat tot bespottelijke tooneelen aan leiding gaf. Het arme kind was op het punt alles te vertellenmaar zou men haar den prijs van het nachtwerk niet ont houden, zoo als men zulks met het dagwerk insgelijks deed? Mejuffrouw Vanbaert kwam weldra te weten, dat dat jeugdige meisje, dat men zoo beschroomd, zoo onschuldig geloofde, verscheidene malen 's weeks, des middernachts, naar den tuin ging, en ver volgens de straat op ging door eene ach terdeur, waarvan zij waarschijnlijk den sleutel ontfutseld had. Weldra bemerkte Christine de verachting der dienstboden de generaal bewees haar niet meer den zelfden eerbied; een glimlachje van ver achting zweefde op zijne lippen, als hij haar voorbij ging. Christine, onbekend met de 10 uur, aankomst te Parijs. 7 October bezoek aan de monumentende Czaar zal den eersten steen leggen voor de nieuwe brug die het mooiste monu ment moet worden van de tentoonstelling van 1900 en Pont Alexandre III genaamd wordt, ter herinnering aan den vorigen Czaar. Den volgenden dag vertrek naar Versailles, waar de Czaar en de Czaritsa een groot feestmaal, door een avondfeest in het park gevolgd, zullen bijwonen hunne majesteiten logeeren op het kasteel. Het blijkt dat men in Italië nog niet veel vertrouwen heeft in den met Abessinië te sluiten vrede. Generaal Baldissera is eergisteravond te Napels aangekomen, waar hij zich zal inschepen naar Massaua. Tegelijk met hem vertrekken met de Archimedes twee bataljons jagers en een compagnie genietroe pen naar Eritrea, ter vervanging van repa- trieerende troepen. De Roma verzekert dat nog een divisie, uit twee of drie schepen bestaande, ter versterking van de Italiaansche zeemacht in het Oosten vertrekken zal, maar onwaar is het bericht dat 6000 man zich aan boord van die schepen zullen begeven. Het officieele Bolletino Militaire bevat de benoeming van generaal Saletta tot chef van den grooten staf. Het overlijden van prinses Olga van Mon tenegro heeft het huwelijk van den prins van Napels niet meer dan een week doen uitstellen. Het zal nu den 22sten October gesloten worden, zonder groot ceremonieel en buiten tegenwoordigheid of zelfs ver tegenwoordiging van Europeesche souve- reinen. De regeering zal bij de Kamer een wets ontwerp indienen tot het verleenen van een apanage van een half millioen lire aan den kroonprins. Tot een even groote toelage had reeds bij de meerderjarigheid van den kroonprins het voorstel gedaan kunnen worden maar wegens den be- oorzaak dezer beleedigingen, leed ze in stilte, toen zij eens des nachts nauwelijks den voet in de straat gezet hebbende, in een donkeren hoek tegen den muur, eenen soldaat in zijn mantel gewikkeld ontdekte. Door schrik bevangen, wilde het arme kind terugkeerenmaar daar de tuindeur achter haar was dichtgegaan, zoo zocht zij te ver geefs naar den sleutel, toen een welbeken de stem li8ar riep«Christineen een man verscheen, door eene lantaarn verlicht. Ach! zijt gij het! zeide het meisje, zich om den hals van den man werpende wat ben ik gelukkig u te omhelzen 1 maar waarom stelt gij u zoo ver van uwe wo ning bloot Ik bid het u, verwijder u indien men wistKomaan, vaarwel!" Vervolgens voegde zij er bij, hem een klein pakje ter hand stellendeIk heb weinig kunnen werken, maar ik ben niet vrij (Slot volgt.) UbèMSSSSS IgfTili-'iTinTm-T'i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1