Dagblad voor Schiedam en Omstreken. h dochter van Jen uitgewekene 19de Jaarg. Zaterdag 26 September 1896. ISttreau *g$otev$txaat 50. No. 5602. PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^kGrJEMEEN OVERZICHT. 25 September '96. va^61' September heelt de Koningin n ®ngeland een merkwaardig feit her- volk ^'6n 'ia<^ 'an°er over 'iaar geregeerd dan eenig ander vorst in geschiedenis van Engeland. Totnogtoe as George III, die 59 jaar en 96 dagen ^eregeerd heeft, de »houder van het record", "nihgin Victoria heelt het record geslagen et alleen van alle Engelsche vorsten, maar van alle thans levende Europeesche 01 sten. Zij heelt al de vorsten zien ver been, die zij in 1837 aan de regeering °nd en die tot 1848 aan de regeering amen. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk r. o1 in anciënniteit op de Koningin van ^geland. wat aj veranderingen heelt Koningin ^'ttoria in die jaren in Europa bijgewoond eheele geslachten van vorstelijke familiën eeit zij zien voorbijgaan. Terwijl zij den scepter voerde in het Vereenigd Koninkrijk Zag zij komen en gaan vijf vorsten in Prui- ®e,1> vier in Rusland, in Denemarken, in Panje en in Portugal, drie in Zweden en lr' Nederland, twee in Oosteniijk en in België. de geschiedenis van Europa is slechts een voorbeeld te vinden van een vorst die a,1ger aan het bewind is geweestde Roi °}eU. Lodewijk XIV van Frankrijk, die van *3 totl715,dus 72 jaren, geregeerd heeft, *°aar feitelijk is het bewind van Koningin '°toria ook het langste in de geschiedenis Va'i Europa, omdat H. M, onmiddellijk zelf teugels van ]het bewind in handen kon ^Den, terwijl de Zonnekoning onder een Agentschap den troon besteeg. Ee heer Gladstone heeft gisteren gespro- op de groote meeting te Liverpool, tot ^et protesteeren tegen de Armenische on geregeldheden. Bij acclamatie werd op deze ^jeenkomst een motie aangenomen, waarin verontwaardiging van het Engelsch Phbliek wordt uitgesproken. Ook in Duitschland begint de openbare keening zich krachtig tegen de gruwelen Feuilleton. 8) (Slot.) - Edelmoedig kind zeide de man, wan neer toch zullen de staatkundige gebeurte nissen mij in staat stellen, uwe opofferende 'iefde tebeloonenHij drukte haar aan ?ijn hart, en verwijderde zich snel. Christine zocht te vergeefs naar den sleutel van den tuin, en was reeds beangst hem verloren te hebben, toen de deur van zelf °pen ging. Mejuffrouw d' Amorcy begreep 'oen, dat zij bespied was geworden, maar *onder twijfel door een vriend, omdat hij voor haar de deur van den tuin opende. in Turkije uit te spreken. In eene eergis- teren-avond te Berlijn gehouden volksver gadering ten gunste van de Armeniërs, welke belegd was door de predikanten Faber en Lepsius en waar ongeveer 1000 personen aan deelnamen, onder wie veel geestelijken, betoogden de meeste sprekers, dat de pro testen van deze bijeenkomst niet gericht waren tegen de eigen regeering, maar tegen de schandelijke daden van middeleeuwsche barbaarschheid. Er ontstond ter vergade ring groote verontwaardiging toen zij ver nam, dat de Armeensche professor Thu- majun, die ook uitgenoodigd was, niet meer in het openbaar kon spreken, omdat de politie te Berlijn hem heeft aangezegd, dat hij uit het landfzal gezet worden, als hij voortgaat in Pruisen met politieke agitatie voor de Armeniërs. De voorzitter, Taber, verklaarde dadelijk een beroep te doen op het te Berlijn vergaderde Internationale Vrouwencongres, opdat dit zich het lot harer christelijke zusteren in Armenië aantrekke. Een telegram nit Constantinopel aan de Vossische Zeitung (welk blad meent dat de Sultan enkel nog vertrouwen schijnt te heb ben in Duitschland) behelst, dat Groembkof pasja met een eigenhandig schrijven van den Sultan aan keizer Wilhelm naar Berlijn op reis moet zijn gegaan. Naar aanleiding van het bericht der Lon- densche bladen, dat de veldtocht in Soedan voortgezet zal worden, schrijft de National Zeitung: »De weg waarop de Ei.gelsche zich langs den Nijl bewegen, is derhalve met minder goede voornemens geplaveid dan met sonweerstaanbare" verzoekingen en dit is van groote beteekenis, omdat iedere overwinning welke die verzoekingen op de Engelschen behalen, de ontstemming tegen Engeland te Parijs en te St. Peters burg moet doen toenemen. De keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, is voor de Hongaarsche leger- oefeningen naar Weenen teruggekeerd, maar vertrekt Zaterdag naar Orsowa, wegens de groote feesten van de plechtige openstelling der verbeterde Donauvaart bij de zooge in hare kamer wedergekeerd, wierp zij zich op de knieën, om God te danken voor de bescherming, die Hij haar bewezen had, toen mejuffrouw Vanbaert binnentrad, door haar kamermeisje gevolgd. »Waar komt gij op dit uur van daan, mejuffrouw zeide zij haar, terwijl zij een verpletterenden blik op haar wierpbeloont gij aldus mijne goedheid denkt gij door een hoogst af keurenswaardig gedrag den dienst te behou den die gij bij mij hebt, en de achting, die gij door mij verworven hebt Daar Christine haar gedrag niet kon uit leggen, zoo besloot zij te zwijgenechter antwoordde zij fierMejuffrouw, niemand heeft mij kunnen wedergeven hetgeen ik niet verloren had. Durft gij, kleine onbeschaamde, uwe nachtelijke samenkomsten loochenen maar ik heb andere bewijzen noodig. En zij maakte zich van een kistje, dat Christine toebehoorde, meester. Deze wilde aan de oogen van hare vervolgster het werk van den vorigen nacht onttrekken en rukte den sleutel weg, dien zij in haar kleed naamde IJzeren Poort. Van daar gaat hij zijn reeds aangekondigd bezoek brengen aan koning Karei van Rumenië te Bucharest om daarna over Budapest naar Gödöllö terug te reizen, waar hij de maand October denkt door te brengen. Bij de verkiezingen voor den Landdag in Stiermarken zijn 10 concervatieven gekozen naast 8 Slowenen, 4 onafhankelijke agrariërs en 1 lid der Duitsche volkspartij. De toestand in Turkije blijkt inderdaad zeer bedenkelijk te zijn. Te Constantinopel komt men allengs de revolutionaire comités op het spoor. Deze comités blijken gevormd te zijn volgens het stelsel der oude vendi- tas der Carbonari. Dat wil zeggen, deze comités zijn elkaar ."onbekend zij kennen zelfs niet het Centrale Comité, waarvan zij de bevelen ontvangen. Zij zijn vijf in getal en tellen samen ongeveer 200 leden. Elk comité draagt een beteekenisvollen naam Huntchak (alarm) Frochak (vlag) Abdag (blaasbalg) Gaizag (bliksem) en Votchintchak (verwoesting.) De beide laatsten zijn eerst onlangs gevormd. De comités handelen vol gens een plan, dat door het geheime Cen trale Comité wordt vastgesteld. Zoo heeft de Huntchak de demonstratie georganiseerd, welke verleden jaar voor de Porte heeft plaats gehad, terwijl de aanslag op de Ottomanische Bank het werk was van het Frochak-Comité. De drie anderen zijn nog niet opgetreden, doch zullen in den loop van den tijd, teeken van leven moeten geven. De leden het Comité weten zeer goed, aldus zegt een te Parijs ontvangen bericht uit Constantinopel, dat zij niet op onder steuning van de vreemde mogendheden heb ben te rekenen, maar zij hebben gezworen, dat zij het Ottomaansche rijk ten gronde zullen richten. Naar de correspondent van het Berliner Tageblatt uit Constantinopel seint, zou er in den nacht van 22 op 23 September eene nieuwe hoeveelheid bommen gevonden zijn in de groote Armeensche kerk te Galata en de daaraan grenzende Armeensche school verstopte. Mejuffrouw Vanbaert gaf een teeken aan hare kamenier er zich meester van te makenChristine uitte een kreet van angstMejuflrouw Vanbaert had den sleutel, en trotsch op hare overwinning, riep zij uitJa, slechte, huichelachtige meid, wij zullen u in tegenwoordigheid der geheele wereld overtuigen. En ik zal voor de geheele wereld staande houden, zeide de Fransche generaal, eensklaps te. voorschijn tredende, dat Me juffrouw onschuldig is Mejuffrouw wijdde hare nachten aan het werk, om haren va der te onderhouden, en aan hem schonk zij die nachtelijke bijeenkomsten. Wie zijt gij dan, Mijnheer vroeg Christine verwonderd, en hoe weet gij Ik ben Justinus, Mejuffrouw! Justinus die u erkend heeft, want gij waart nog zeer jong toen hij het kasteel uws vaders be woonde, en zeker zoudt gij in hem den Franschen generaal niet erkend hebben. Maar het is hier uwe plaats niet, Mejuffrouw, veroorloof, dat ik u naar den markies d' Amorcy geleide. Verlaat een huis waar- ook zou daar een met dynamiet gevulde mijn ontdekt zijn, welke bij de Armeensche kerk beginnend, onder de in de buurt staan de Grieksche kerk voortliep. Door deze vondsten ontstond natuurlijk groote opwin ping en angst. De bedoelde Armeensche kerk moet het middelpnnt zijn voor de Ar meniërs, waar hun petriarch met zijn ver trouwelingen, raadpleegt. Waarschijnlijk moeten de gevonde moordtuigen nog onder den vorigen patriarch daar gekomen zijn. Te Toulon worden nog vier Fransche oorlogsschepen, twee groote pantserschepen en twee kruisers gereed gemaakt om het eskader in de Levant te versterken. Deze vier schepen zijn Neptune, Redoutable, Fronde en Iberville. Te Malevyzi bij Candia op Creta moet weer een bloedig gevecht plaats gehad hebben, volgens een bericht uit Athene. De gouverneur, prins Berovits, doet al het mo gelijke om de opgewondenheid te doen bedaren. Het dynamiet-koinplot. Bell of Ivory, een der dynamietmannen, is gisteren voor den rechter in Bowstreet te Londen verschenen. Het openhaar minis terie stelde de zaak als volgt voor Bell, Tynan, Kearny en Haines hebben langs verschillende wegen Amerika verlaten om elkaar te Antwerpen te ontmoeten en daar bommen en dyriamiet-patronen te maken. Te Londen en Glasgow zouden zij zich in be trekking stellen tot andere fenians, die de aanslagen zouden plegen. Voor het vertrek der samenzweerders uit New-York waren alle maatregelen genomen om de voorbe reidende werkzaamheden voor 15 September gereed te hebben. Toen de nu in hechtenis zijnde dynamietmannen te Antwerpen bij eengekomen waren, is Bell, met brieven van aanbeveling aan de Iersche leiders, naar Glasgow vertrokken. Tynan had hem tot Brussel vergezeld. Bell was den 8en September te Londen aangekomen en dadelijk doorgereisd. Te in gij nimmer den voet hadt moeten zetten. Mijnheerik heb rechten om mejuffrouw hier te houden, riep mejuffrouw Vanbaert uit. En ik hoop er heiliger dan de uwe te verkrijgen, zeide de generaalwant indien Mejuffrouw er in toestemt, bied ik haar mijne hand ter bescherming aan. Christine bloosde nam het kistje, dat het werk van haar nachtwaken bevatte, en verliet mejuffrouw Vanbaert aan den arm van den generaal, die haar naar de armoe dige woning van den markies d' Amorcy geleidde. De markies was het leven aan den zoon van zijn jachtopziener verschuldigdhij stemde er in toe zijne dochter aan den generaal te geven, en de edele banneling vond weldra in het huis zijns schoonzoons dat welzijn, dat genot en die pracht weder, die voor hem onontbeerlijk waren, en waar van hij zoolang beroofd was geweest. S. O - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1