vredigende, zegt een blad. Het ware kwet send geweest voor den President der Repu bliek als zijn vrouw zich bij het bezoek van den keizerlijken bondgenoot ook maar een oogenblik schuil had moeten houden. Behalve dat men zich moeilijk een Fransche ontvangst of plechtigheid kan denken, aan welke de vrouw ontbreekt. De Gaulois zegt, dat de Czaar zelf zoo beleefd geweest is deze kwestie te regelen. Ook wordt medegedeeld, dat hij bezoeken zal afleggen bij de weduwe van den maar schalk de Mac-Mahon en van Sadi-Carnot. Men verzekert, dat de Czaar ook zijn wensch beeft te kennen gegeven tijdens zijn verblijf te Parijs den kardinaal-aartsbisschop Richard te ontvangen. Een handvol Parijsche socialisten trachten tevergeefs een beweging tegen de ontvangst van den Czaar op te zetten. Verleden week belegden zij een vergadering, die echter slechts door omstreeks 150 personen werd bezocht. Bij acclamatie nam men een pro test aan tegen het keizerlijk bezoek. Voorat waren reeds resoluties goedgekeurd tegen de staande legers en ten gunste eener werkstaking. De vergadering had een rustig verloop en trok bijna geen attentie. De toestand in lurkije blijft steeds een der veelbesproken hoofdfeiten van den dag. Van anti-Turksche zijde wordt in de Inter nationale Correspondenz een verklaring openbaar gemaakt van het verrassend ge schenk dat in den vorm van een photografie van de Duitsche keizerlijke familie onlangs door den Keizer aan den Sultan gegeven werd hetwelk vooral bij de tegenwoordige anti- Turksche gezindheid in Engeland zooveel kwaad bloed heeft gezet. Keizer Wilhelm zou als 't minste bij de Oostersche kwestie betrokken op zich genomen hebben om den Sultan mede te deelen, dat bij de bespre kingen der keizers te Weenen en te Breslau de regeeringen der drie mogendheden Rus land, Oostenrijk en Duitschland overeen gekomen waren, den Sultan met allen nadruk opmerkzaam te maken op de noodzakelijk heid van hervorming van het Turksche rijk. Tegelijk zou evenwel ook aan den Sultan de verzekering worden gegeven, dat de drie regeeringen in de tegenwoordige omstan digheden niet zouden toestaan dat Turkije ver zwakt of verdeeld wordt. De Duitsche gezant Von Saurma Jeltsch ontving deze opdracht van den Keizer, en verklaarde den Sultan, dat de ernstige aandrang der drie mogendheden niet voorsproot uit een persoonlijke antipathie der Keizers tegen den Sultan, maar uit hun zorg voor den vrede en voor het in stand houden van Turkije gelijk het nu is immers dit laatste is slechts mogelijk door spoedig en doortastende wegneming van de grieven der christelijke bevolking. Om de bittere pil te vergulden zou de gezant bovendien het keizerlijk geschenk, bestaande in de bedoelde photographie, den Sultan hebben aangeboden. Deze verklaring zou zeker meer ingang vinden als niet van andere zijde gemeld werd, dat reeds tien dagen na de beruchte moorden bedoeld geschenk werd aangebodan. De Turksche gezant te Londen heeft Gladstone's rede in de protestmeeting te Liverpool in extenso naar Constantinopel overgeseind. De Porte moet strenge bevelen hebben gegeven om geen afdrukken of uittreksels van Gladstone's redevoering over de grenzen te laten komen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 September 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter kennis van belanghebbenden, inzon derheid van de landbouwende bevolking in deze gemeente, dat bij koninklijk besluit, voor het tijdvak 16 September 1896—31 Augustus 1897, benoemd is tot Rijksland- bouwleeraarde heer W. J. Mansholt, te Westpolder, gemeente Ulrum, eD dat bij beschikking van den heer Minister van Bin- nenlandsche zaken bepaald is, dat deze ambtenaar werkzaam zal zijn binnen de provincie Zuid-Holland en hij zich metter woon zal hebben te vestigen te Dordrecht. Met leedwezen vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van den zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie alhier, door eene herhaalde openbaring van zijn jongste onge steldheid, weder minder gunstig is. De parochianen, die hem gisteren bij het kerkelijk feest moesten missen, wenschen voorzeker, dat deze hernieuwde ongesteld heid spoedig door een algeheele beterschap worde gevolgd. Tengevolge van het overlijden van zijn echtgenoote heeft de heer J. H. Joostema, binneri-regent van het Diaconiehuis der Hervormden, als zoodanig ontslag aange vraagd. Tot opvolger van den heer Joostema en wijlen zijn echtgenoote zijn benoemd de heer J. Rijnenberg en echtgenoote. De heer Rijnenberg is thans onderwijzer in het Gereformeerd burgerweeshuis te Rotterdam. Gisteren-middag omstreeks 2 ure zijn een tweetal meisjes van circa 3 en 4 jarigen leeftijd, op bezoek bij schipper Schut, lig gende met zijn vaartuig in de Nieuwe Haven nabij de Lourensstraat, bij het opgaan van de plank te water geraakt. De kleine drenkelingen werden betrekke lijk spoedig uit hare benarde positie gered door H. de Jong, schipper van het vaartuig Margaretha Cornelia, en Jac. Mulder, mees terknecht in een branderij van den heer G. M. Ham, die zich daartoe niet te water behoefden te begeven. Omtrent den noodlottigen brand die 1.1. Woensdag alhier plaats had, wordt van hier aan de N. R. Ct. nog het volgende ge schreven. In het bericht over den brand alhier is door sommige bladen o. a. gemeld, dat onder den vloer der Lumen-fabriek kisten met buskruit geborgen waren. Dat is onjuist. Wel zijn enkele vaatjes chloorcalium gevondendoch onvermengd is die stof gevaarloos. Wat vermengd was, is in hetmetgroote voorzorg gebouwde laboratorium als in een komfoor verbrand. Het vervaardigen van lucifers door kinde ren is geen bijzondeheid't is ook elders regel. De brand, die ondanks den storm tot één pand beperkt bleef, bewees, dat de concessie niet lichtvaardig verleend was. Hij was waarschijnlijk in den aanvang gestuit, zooals steeds heeft kunnen plaats hebben (er is nog nimmer eenige brand schade betaald), wanneer de directeur, de heer J. H. Koster, zijn fabriek niet had opgeofferd aan het leven van een kind. Dat later moest blijken, dat zijn offer vergeefs gebracht was we zeggen hart grondig helaas 1 't verandert de feiten niet. We stelden 't echter nogmaals in 't licht om te doen uitkomen, in welke verhouding de directeur tot zijn jeugdige arbeiders stond. De ongelukken, die gebeurd zijn, steramen tot weemoed, maar kunnen geen gegrond verwijt uitlokken. De mededeeling in bovenstaand schrijven dat het vervaardigen van luciters door kin deren ook elders legel is, doet zeker niets at aan hetgeen reeds van verschillende zijden is opgemekt, n.l. dat het bedenkelijk moet geacht worden, zulk gevaarlijk werk, waarbij meer beleid en voorzichtigheid wordt vereischt dan van jeugdige kinderen mag verwacht worden, hoofdzakelijk aan knapen en meisjes toe te vertrouwen. Het stoffelijk overschot van den 14-jarigen Jac. Soeters, die tengevolge van de ernstige brandwonden bij den brand der Lucifers fabriek nLurnen" bekomen, Vrijdag-middag overleden is, werd heden ochtend 11£ ure op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De eigenaren der fabriek, de heeren J. van Thie en F. van Giesen, waren ook nu weder met de treurende verwante* aan het graf. Door den bedienaar ter be- graferiis, A. van den Bos, werd in gods- dienstigen zin bij de groeve gesproken. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 117 schepen, waarvan 2 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 116, voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 110 schepen, waarvan 2 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 467, metende 498.496 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Nu de polder Madroelen te Pernis weder droog is, is gebleken dat de kade beneden peil is. Het water vloeide er overeen, en door den zware golfslag brokkelde den grond aan de achterzijde weg. Doorbraak moest toen volgende kade is met uitzondering van een klein gedeelte dat bekramd was, beschadigd. Dat de golfslag verbazend sterk was, blijkt daaruit, dat bazaltsteenen, onge veer 500 stuks en ter zwaarte van 50 tot 60 kilo 30 a 40 meter ver weggeslingerd zijn. De directie der Nederl. Amerik. Stoomv. Maatschappij bericht het volgende Het is wenschelijk gebleken voor ons da- gelijksch verkeer met derden, een korteren dan officieelen naam te bezigen. In verband hiermede hebben wij besloten daarvoor den naam Holland-Amerika Lijn aan te nemen welke voor het vervolg in al onze gewone aankondigingen en mededeelingen zal worden gebruikt. Voor stukken van meer officieelen aard blijft onze officieele naam Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij uit den aard der zaak behouden. Onze Muat- schappij-vlag blijft eveneens onveranderd. Ten Raadhuize te Rotterdam vergaderde Zaterdag de commissie uit de provincie Zuid-Holland tot het aanbieden in het jaar 1898 van een Nationaal Huldeblijk aan H.M. de Koningin-Regentes. Besloten werd tot het oprichten van subcommissiën inde verschillendegemeenten der provincie Zuid-Holland. Eere-voorzitter der commissie is de burgemeester van Rotterdam, eerelid de burgemeester van 's Gravenhagevoorzitter de heer M.M. de Monchy, penningmeester de heer A. van Hoboken van Ccrtgene, secretaris de heer W. H. van Oordt Hartz. De glasslijpers te Maastricht. Zaterdag-avond werd in het Verkooplokaal te Rotterdam een groote meeting gehouden ter zake der werkstakende glasslijpers te Maastricht. Helsdingen presideerde. De eerste spreker, Polak uit Amsterdam, schetste in breede trekken den toestand in de fabriek van Regout en wees op het gewicht dezer staking, daar zij de belangen raakt van de arbeidersklasse in geheel Nederland. Daarom is het een staking, die niet mag mislukken. Wordt deze gewonnen zeide hij dan is alles gewonnen. Doch al wordt zij verloren, dan zal er toch leering voor het vervolg in gelegen zijn ten opzichte van de groote noodzakelijkheid der solidariteit. Luide sprak hy zijn afkeuring uit over den Bootwerkersbond, welke flink opgezet scheen, doch slechts een zeepbel bleek te zijn. Aandringende op aaneensluiting en ver- eeniging wees hij er op, dat dit niet alles is wat gedaan moet worden. Vooral moet men ook zorgen dat er betere wetten komen en daarom is het noodzakelijk, dat de werkman ook zijn politieke rechten doet gelden, Hij eindigde met de opwekking, de Maastrichtsche arbeiders krachtiger dan tot nu te steunen. Moll uit Den Haag sprak zijn diepe verachting over de firma Regout uit. Hij oordeelde, dat het niet genoeg was, tijdelijk hulp te verleenen, maar dat ook weerstandskassen gevormd moeten worden. Daarna schetste Vliegen uit Maastricht de geschiedenis van de fabriek van de firma Regout en de voortdurende loons verlagingen, welke plaats hadden en ein delijk tot de werkstaking leidden. d Vooral deze werkstaking is een gewichtig®' waar het hier niet zoozeer het loon vaD enkele arbeiders of een half uur m'n^®r arbeidt geldt, maar het recht van veree"1' ging, dat door de firma Regout werd aa" gerand. Ook Smal uit Maastricht, die bij de Regout had gewerkt, hing een droeV'g tafereel op van de toestanden aldaar. Eindelijk werd een motie aangenom®11' waarin verklaard wordt, dat het recht vafl vereeniging ook voor de arbeiders ®eD onschendbaar recht is, dat behoort gehand" haafd te blijven en het eenige middel 's om den toestand der arbeiders te verbs* teren, en voorts dat hij, die het aantast een vijand van den arbeider wordt genoem en aan de verachting van elk weldenkend® wordt prijs gegeven, terwijl ten slotte h®' nut der arbeiders-organisatie er in word' betoogd,De vergadering werd daarna gesloten- Op Stads-Doelen te Delft had Vrijdag" avond de ontgroening plaats der nieu"'® leden van het studentenkorps, waarna ®®n fakkeloptocht werd gehouden, begeleid doo® twee muziekkorpsen en waaraan alle ver* eenigingen met hare vaandels deel name11. Aan de hoogleeraren Grundel en Hoger" werf werd een serenade gebracht, en bi) het passeeren van de sociëteit der Indologe" een kleine attentie van vriendschap be wezen. Zaterdag had de gebruikelijke rijtoer na®1" Voorburg en omstreken plaats, gevolgd do®r een diner in Stads Doelen. VLAARDINGEN, 28 September. Zondag morgen vermiste een schipper bij het uit gaan der R. K. kerk een boekje, waarin hij een som van f180 aan bankbiljetten geborgen had. De eerste gedachten waren natuurlijk dat het geld hem door een oneerlijken kerk ganger athandig gemaakt was. Gelukkig evenwel bleek dit niet zoo te zijn. Zonder het te weten, schijnt de man het boekje met zijn schat op den grond te hebben laten vallen, tenminste de heer M., die de kerk verliet, heeft het gevonden en na vernomen te hebben aan wien het toebehoorde, aan den eigenaar ter hand gesteld. De storm van verleden week heeft voor enkele onzer reeders nog al wat schade opgeleverd. De schepen, die in de laatste dagen aankomen, hebben bijna alle verlies van netten te rapporteeren, eenige zelfs van 50 of daaromtrent. Ook zijn er berichten gekomen van Sche- veningsche bomschuiten, die wegens schade met gebroken reis huiswaarts moeten keeren- Het Onderzoek der Uemcentebegrootiiig- III. Van andere zijde werd opgemerkt, dat door de verslagen over de inkomstenbeias tirig met cijfers bewezen is. wat reeds op goede gronden werd vermoed de schrome lijke ongelijkmatigheid van druk der oude directedie ongelijkmatigheid wordt bij 77 willekeurig gekozen personen uitgedrukt door verhoudingscijfers die loopen van 0 tot 273 reeds een afdoende veroordeeling dezer belasting. Bovendien heiast zij door haren grondslag D het fabriekswezen en den landbouw of er winst wordt behaald ol niet; zij brengt deze takken van volkswelvaart in deze gemeente in ongunstiger toestand dan in de omliggende gemeenten en heelt dus de strekking ze daarheen te verdrijven; een tweede zeer ernstige fout. Hare af schaffing zou de gemeente een f800. inningskosten en veel arbeid besparen, welke arbeidsbesparing op den duur weer tot een geldbesparing zou leidende burgerij zou pl. m. t200.— minder aan zegels hebben op te brengen en van heel wat last en omslag worden verschoond. Daartegenover blyven de moeite en kosten, aan de heffing der inkomstenbelasting verbonden, geheel dezelfde of 3 dan wel 4 of 5 wordt geheven. Nog moet er op gelet worden, dat in het waarschijnlijke geval van invoe ring der nieuwe personeele belasting met I Jan. a. s., onze oude directe belasting hare basis verliest, omdat in Jan 1897 »het loopende dienstjaar" der personeele belasting niet meer het dienstjaar 1896/7 maar hei dienstjaar 1897 zal zijn en omdat »de vier eerste grondslagen" dan ook andere zullen worden (zie o. a. art. 4 der Verordening)- Een herziening zou dus noodzakelijk zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2