Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 1 October 1896. No. 5606. IBttrcau *<&cfer$tvaai 50. Eene verzoening. PRIJS TAN DIT BLAD: voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.« Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OVERZICHT. De 30 September '96. ""nisterraad in België heelt het Vastl°ntWerP 0lntrent legerhervorming &esteld. Daarin is het beginsel van den Soonlijken dienstplicht aangenomen, ter- 9 de sterkte van het leger op 216.000 wordt gebracht. 11 Budapest wordt gemeld, dat baron an% gemachtigd is de Kamer van afge- ^aatdigden in Hongarije 4 October te ont- siti 6n' onc^er^an9e'ingen met de oppo- van wien een aantal mandaten werden oegezegd, indien het budget zonder ob- strücti ie werd bewilligd, hebben tot niets geleid. toestand in Turkije blijft steeds het ^oofdfeit van den dag, wijl bij de hoogst ^rnstige verwikkelingen die zich in het tt a°osten van ons werelddeel voor doen eel Europa ten nauwste betrokken is. Constantmopelsche correspondent van ,^e Times, die de Turken vrij goed gezind Haar nu en dan over onafhankelijke r°nnen schijnt te beschikken, berekent thans at tot nu toe in geheel ongeveer 40.000 riieniërs in de provincie en 4000 te Con- s a"tinopel geslacht zijn en dat deze 136,000 vrouwen en kinderen geheel zonder middel Van bestaan hebben achtergelaten. Door Uitplundering en brandschade zijn bovendien |j0g ongeveer 100,000 Armeniërs geheel tot etl bedelstaf gebracht, zoodat in ronde filers 236,000 Armeniërs, voor het grootste ee' uit vrouwen en kinderen bestaande, lri de diepste ellende verkeeren. Anderzijds *91 tengevolge van opstanden in Anatolië, acedonië, Syrië en op Creta sinds twee laren 250.000 man der Turksche landweer gemobiliseerd, die grootendeels gezinshoofden ZlJfi, zoodat minstens 800,000 Turksche vrou- Wen en kinderen zonder kostwinners feite- ■'a aan armoede en honger prijsgegeven ZlJn hieruit is voor een deel de woede Van het Turksche volk tegen de Armeniërs e verklaren. Reeds sinds lang ontvangen Turksche troepen zoomin soldij als vol doend voedsel, zoodat de bij de landweer Feuilleton. 4) Vervolgens de handen opheffende, even alsof hij aan het altaar stond, bad hij »En gij, mijne goede en teedere Moeder, gij ziet onze benauwdheidO, wees onze sterred deze dierbare levens, die zich aan ae Voorzienigheid toevertrouwd hebben red aet leven van dien vader en van zijne fa milie En men bleef voortdurend godvruchtig mdden. ..De roeiers, door de gebeden aan hunne 2ljde gestort, gerust gesteld en versterkt, dienenden den noodlijdenden gezinnen niet den geringsten onderstand kunnen bieden. De geldelijke moeilijkheden van Turkije hebben, volgens de correspondent, een onge- loofelijke hoogte bereikt en de vrees heerscht, dat het rijk zich met de uitgifte van papieren geld zal willen redden. Intusschen houdt de Sultan zich bezig met het oude plan om de bezoldigingen der ambtenaren te ver minderen evenwel slechts voorzoover de hooge en hoogste waardigheidsbekleeders betreft, want onder de middelbare en lagere ambtenaarsklassen, die reeds ontevreden zijn over de ongeregelde betaling, zouden in dat geval onlusten te vreezen zijn. De correspondent dringt erop aan dat de groote mogendheden zich de financieels kwestie zullen aantrekken; want op eigen kracht steunend kan Turkije zich niet meer herstellen. De Duitsche gezant te Constantinopel heeft aan den correspondent van de Ber liner Lokal Anzeiger aldaar verklaard, geenerlei bezorgdheid aangaande de naaste toekomst te koesteren. De Sultan heeft den gezant op diens uitdrukkelijk verlangen zijn keizerlijk woord gegeven, voortaan bij even tueels ongeregeldheden slechts de politie en de geregelde troepen te laten optreden en het gebruiken eener gewapende volks menigte ten strengste te verbieden. Hier door zou een genoegzame waarborg ver kregen zijn. De mogelijkheid van een her haling der buitensporigheden van de zijde der Turken houdt de gezant voor uitge sloten gevaren voor de Europeanen die zich te Constantinopel bevinden, bestaan naar zijn inzichten niet en inzonderheid niet voor de Duitschers. In Klein-Azië zou volkomen rust heerschen. Ter weerlegging van de onzinnigste insi nuaties der bultenlandsche pers, stelt de National Zeitung op grond van vertrouw bare inlichtingen vast, dat de Sultan reeds in het begin van het jaar keizer Wilhelm om een afbeelding van het keizerlijke gezin verzocht, waarvan de uitvoering evenwel tot Augustus vertraagd werd. Deze inwilli ging van een gedaan verzoek hangt niet zagen langs alle kanten, om alle gevaar te voorkomen, en dreven de boot voorzichtig en langzaam voort. De overtocht scheen wel lang. Doch, ondanks het gedruisch, dat over die uitgestrekte vlakte heerschte, begon men allengs de aanmoedigings- en vreugdekreten van den oever te hooren. Op het plein voor de kerk was de geheele omliggende bevolking vereenigd, die bij het vernemen van hetgeen er voorviel, was toe gesneld. De kerk bleef' openeene kaars brandde voor het altaar der H. Maagd. Men trad onophoudelijk de kerk binnen om te bidden, en men verliet dezelve daarna, om te zien of de verlangde terugkomst zich nog niet verwezenlijkt had. Spoedig had men de kleine vlam van de lantaarn opgemerkt men volgde haar met angstige blikken. Men wist wanneer de boot moeilijker vooruitging dan zweeg men en werd de adem ingehouden^ als om zich te verzekeren, dat zich geen laatste noodkreet hooren liet. Eens had een menigte populieren het hoopvolle licht doen verdwijnende arme kinderen der roeiers in het minst samen met de betreurens waardige gebeurtenissen te Constantinopel, zooals trouwens de houding van den Duit- schen gezant bij de Porte tegenover de bloedige gruweldaden duidelijk deed blijken. De Matin beweert te weten, dat de Fransche gezant bij de Porte, de heer Cambon, in een onderhoud met den Sultan dezer, heeft gedreigd met een gewapende tusschenkomst van Europa, wanneer wederom te Constantinopel zulk een slachting mocht plaats hebben. Aan de Daily Chronicle, een in Ro- meinsche zaken geen al te vertrouwbare bron, wordt uit Rome gemeld, dat mgr. Bonnetti, apostolisch gedelegeerde te Con stantinopel, die naar Rome was gekomen om aau den Paus den toestand in Turkije uiteen te zetten, weder naar zijn post is vertrokken met een brief van Z. H. aan den Sultan, waarin Leo XIII zegt op de hoogte te zijn van de moorden op de Armeniërs en vraagt, dat de veiligheid der Christen onderdanen van den Sultan zou worden gewaarborgd. Volgens de Daily News heeft de Sultan zijn tweede gemalin naar Arabië verbannen, omdat zij verdacht wordt samen gespannen te hebben tegen hem met den afgezetten Murad-bey en den vermoedelijken troonop volger. Eenige leden der hofkliek, die ook beschuldigd werden van betrokken te zijn in een klomplot, zijn tegelijkertijd verbannen. De khedive Abbas-pasja van Egypte reist tegenwoordig in Zwitserland, voor zijn ge zondheid naar het heet, maar volgens een correspondentie uit Caïro aan de Times voert hij heel wat anders in zijn schild en maakt hij incognito uitstapjes naar Parijs en elders met een decreet in zijn .zak, waarbij Egypte onafhankelijk zou worden verklaard als hij de Mogendheden voor dat denkbeeld kan winnen.' Engeland mag hem dus wel eenige detectives achterna zenden, om hem op zijn zwerftochten in het oog te houden en zich niet door diplimatieke intriges te laten overrompelen. Dat Abbas gaarne zich bevrijd zou zien zoowel van de Turksche suzereiniteit als van de Engelsche voogdij waren van de vrees tot de wanhoop over gegaan. Eensklaps verscheen het licht weder en op korter afstand toen had er eene uitbarsting van geluk plaats. Eindelijk, toen het middernacht sloeg, kon men gemakkelijk van den oever met de personen der boot spreken men riep elkander toe en wenschte zich -onderling geluk; doch vooral werd ër gejucht en geweend. sStapt aan land, mijne kinderen, zeide de pastoorik ben het eerste in de boot gegaan het is dus rechtvaardig dat ik haar het laatste verlaat. En toen allen zich aan land herkend en omhelsd hadden, toen in twee woorden de geheele geschiedenis verhaald was, stegen eenparige loftuitingen en zegeningen rondom den goeden herder op. Ik heb niets gedaan, mijne kinderen, zeide bij aan degenen die zich rondom hem samendrongenGod is goed, en het zijn die drie jonge moedige mannen, die alleen de verdiensten hebben. Doch volgt mij thans wij moeten God bedanken. is zeer begrijpelijk, en dat de mogendheden van het vaste land, vooral Rusland en Frankrijk hem daarbij zouden willen steu nen, is ook best mogelijkmaar het is niet te denken, dat Engeland zijn voogdijschap zal opgeven juist op dit oogenblik nu het in een verovering van Soedan een reden te meer vindt om zijn bezetting van Egypte te handhaven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 September 1896. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ge noemde, nog ingekomen de volgende stukken: Van Burgemeester en Wethouders, mis sive, het voorstel bevattende hun college te machtigen bij de regeering stappen te doen om op de wijze, bedoeld bij de wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. no. 125), den eigen dom voor de gemeente te verkrijgen van het daarin omschreven perceelsgedeelte van kadaster sectie B no. 1940, zijnde open grond gelegen aan de Kreupelstraat, vóór de woningen van de hofjes van Belois aldaar en aan de genoemde stichting in eigendom toebehoorendeter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering. Preadvies van Burg. en Weth. op het voorstel van den heer Nolet, tot wijziging van de verordening op het havengeldter visie om in de volgende vergadering, tegelijk met dat voorstel, te behandelen. Verslag van het afdeelingsonderzoek der gemeente-begrooting voor 1897, waarop bij de behandeling dier begrooting zal worden gelet. Missive van de commissie voor de plaat selijke belastingen ten geleide van het ver slag omtrent de werking en de uitkomsten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, aangenomen voor kennisgeving. Missive van mevrouw de wed. mr. H. f. Schuurman, houdende bericht van het over lijden van haar echtgenoot in leven lid van den raad dezer gemeente. Daar, ingevolge besluit der vorige vergadering, reeds een De kerk was spoedig gevuld, even als op de groote feestdagenmen ontstak al de kaarsen, en de herder .besteeg bezweet en van den regen doorweekt den predikstoel. Op een dergelijk uur en onder den druk van soortgelijke aandoeningen, had hij gee- ne moeite om de aandacht te boeien. Zoo haast men hem gezien had, en hij hijgend eenige woorden had gesproken, waarin hij zeide, welk vertrouwen men in de Voor zienigheid moet stellen, en hoe wij elkander beminnen moeten, gevoelden al de aanhoor ders eene siddering. Een onweerstaanbare geestdrift van godsdienst en broederliefde had zich van de menigte meester gemaakt, en er was geen enkel hart, dat op jdit oogenblik niet gevoelde, tot het ondernemen van alle daden van moed en zelfopoffering in staat te zijn. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1