Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I9de Jaarg. Vrijdag 2 October 1896. No. 5607. l$utrecm "ggofersfraaf 50. Eene verzoening. ^lgeaiee.n overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIN Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 1 October '96. van den Czaar in geland lekt weinig uit. Opgesloten als het 't '3'nnen muren en parkwallen van 'asteel Balmoral, verneemt men weinig 1 ers van hem, dan dat hij Zaterdag zal rekken en een Engelsch eskader hem ""■geleide zal doen. Ie Balmoral heeft Nicolai II, naar het S een vol uur geconfereerd over de '°°ge politiek, 't Verdient in elk geval de indacht dat juist terzelfder tijd de Rus- lsche pers waj minder vijandig tegen Enge rd geworden is. De Petersburgsche Börsen ^9- is zelfs welwillend geworden en meent a het heel verkeerd zou wezen, ten plei ners Van andere mogendheden, die belang "ben bij Engelands isolement, de voor alen af te wijzen welke uit een over- ®er'kornst met Engeland voor Rusland zou- en kunnen voortvloeien, zelfs al zou men ""lar alleen willen letten op de weder- ^'Jdsche handelsbelangen, die erzoogroote- door zouden kunnen worden gebaat. "n de Wosti voegen er bij, dat er eigenlijk ^°°r een onverzoenlijke vijandschap tus sen Rusland en Engeland geenerlei aan- 'h'ng bestaat, daar er, behalve den lang örgeten Krimoorlog, eigenlijk nooit tusschen eii eenig diepgaand conflict is geweest, en er tusschen de beide volken ook geen stof lot haat te zien is. VVat het Oosten betreft, zegt de Daily eius, behoeft Engelands isolement trouwens '"et langer te duren dan het zelf wilwant a*ië is alleszins bereid om tot een ge opende interventie mede te werken. De °u Marzio bevestigt dit met de verzeke- 'lng dat de Italiaansche minister van oorlog ^600 man voor dat doel gereed houdt. Onder de brieven over de Armeensche Gestie in de bladen openbaar gemaakt, trekt vooral de aandacht een brief van den "tuiister van Indië, lord George Hamilton. lemand had hem geschreven, dat als aan Rusland vergund werd Constantinopel te 5) (Slot.) Be pastoor eindigde met deze woorden «Mijne kinderen, wij moeten or.s verwij deren om een weinig rust te nemen. Het '3 onnoodig bij u aan te dringen, om uwe ''aardsteden te openen voor degenen, die ^ans, helaas 1 er geene meer bezitten. Er 2ljn er onder u, die niet gevreesd hebben voor uwe broeders te sterven, en ik ben J*el zeker, dat men thans zal twisten om h®n te herbergen. Voor mijn aandeel, kan 'h aan niemand het recht en het geluk af gaan, de uitmuntende familie, wier gevaar l* gedeeld heb, eene schuilplaats aan te bezetten, een aanslag tegen Indië verge makkelijkt zou wezen. En wat antwoordt dit lid van het kabinet? Als aan Rusland de vrije hand wordt gelaten, bezet het na tuurlijk Constantinopel. »Aan den anderen kant is de Sultan nu feitelijk een vazal van Rusland. De ontbinding van Turkije moet Rusland vergrooten en Turkije kan niet bijeen worden gehouden." Ten slotte ver zekert de minister, dat de regeering niet roekeloos een besluit zcu nemen, dat En- geland's Indisch rijk in gevaarkan brengen. De Standard verneemt uit A thene De Grieksche regeering moet voornemens zijn de Armeensche vluchtelingen uit het land te bannen. De Turksche gezant beschuldigt hen, vermoedelijk ten onrechte, met de revolutionaire partij in Macedonië te heulen. Er moeten weer eenige Grieksche benden over de Turksche grens getrokken zijn en in de laatste dagen herhaaldelijk botsingen plaats gehad hebben tusschen de Turksche troepen en de opstandelingen in Macedonië. Tot lord-mayor van de city van Londen is voor 1897 gekozen alderman Faudel Philips, een Israëliet, zoon van den Faudel Philips, die in 1865 lord-mayor is geweest. Voor de ontvangst van den Czaar in Frankrijk, op Maandag a. s., is men thans met alle toebereidselen en regelingen ge reed. In den jongsten ministerraad is a. o., nog bepaald, dat president Faure in een voudige civiele kleeding tegenover Czaar en Czaritsa in het galarijtuig zal plaats nemen, en dat ook de overige ministers in het zwart zullen verschijnen met uitzondering van Hanotoux, die zijn diplomatiek costuum en generaal Billot en admiraal Besnard (Oorlog en Marine) die hun uniformen zullen dragen. De presidenten van Senaat en Kamer zullen niet te Cherbourg, maar eerst bij de ontvangst te Parijs den Czaar com- plimenteeren, alsook Dinsdag op het Elysee. waar echter aan het galadiner door niemand mag getoost worden dan door Faure en den Czaar. De Fransche minister van koloniën heeft medegedeeld, dat hij een rapport heeft ont bieden. Hebt moedt, mijne kinderen 1 De overstrooming loopt ten einde, want men heeft mij aangekondigd, dat het water be gint te zakken, en dat er voor de woningen van het dorp niets meer te vreezen is. He laas 1 de dag, die nadert, zal vele vernieling en smarten verlichtendoch komt morgen, ten 8 ure, allen in de H. Misdan zullen wij trachten elkander te troosten en in de dringendste noodzakelijkheden te voorzien. Vaartwelmijne kinderen, vaartwel Op het aangeduide uur was de kerk eivol. Men begon met het Te Deum tot dankzegging te zingenvervolgens werd de mis gedaan, waarna de herder aan den af- geloopen schrikkelijken nacht herinnerde, en zijne toespraak over den godsdienst en de liefdadigheid hervatte. Er was niets meer noodig om de harten eene tweede maal te ontroeren, en tot zelfs aan de minst gods- dienstigen die schoone en edele gevoelens in te boezemen, die Gods adem in de men- schelijke ziel heeft ingestort. Men nam ver volgens maatregelen om den ongelukkigsten hulp te bieden, en iedereen keerde naar vangen van den heer Laroche, gouverneur van Madagascar, waarin wordt kennisgegeven van den aanval der Fahavalo's op het dis-* trict Ankisatra. De Hovasche gouverneur en een der officieren werd gedood. De dorpen in het Zuiden en Oosten werden geplunderd de opstandelingen nemen in de buurt der hoofdstad geen offensieve houding aan. Tegenover de mededeeling van de Matin verklaart de Temps, dat de gezant Cambon tegenover den Sultan volstrekt geen drei genden toon heeft aangeslagen, maar zich vergenoegd heeft met de dringende aan beveling om de belofte aan de Armeniërs gedaan, na te komen. De vijandige beweging tegen de Ver- eemgde Staten en Japan neemt in Spanje steeds toe. De openbare meenir.g spreekt telkens duidelijker haar ontevredenheid uit over de staatkunde van het isolement, waar door de tegenwoordige en de voorgaande regeeringen Spanje van ,'elk verbond met eene Europeesche mogendheid hebben afge houden. Een otficieel dépêche uit Manilla verze kert, dat het aantal opstandelingen op de Philippijnen hoogstens 10.000 bedraagt. Tevens wordt ontkend, dat er 100 monniken zijn gedood. Het aantal vermoorde geeste lijken bedraagt 14. Uit Mindanaho zijn versterkingen aangekomen. De onderhandelingen door Duitschland met Rusland te voeren over de douane maatregelen onlangs door dat rijk tegenover sommige Duitsche producten genomen, zijn nu aangevangen. Aan de Frankfurter Ztg. wordt gemeld, dat zij een goeden uitslag beloven. De Neue Freie Presse en het Fremden- blait melden, dat de minister van financiën in Oostenrijk heden een wetsontwerp zal indienen, waarbij hem machtiging wordt verleend een leening te sluiten, bestemd voor de betaling van bewilligde sommen en regeeringstoelagen, tot een voorloopig bedrag van 50 millioen florijnen. Het bericht, dat het Huis van afgevaar. digden in Hongarije weldra zal worden zijne woning terug met gedachten, die hij verwonderd was niet eerder gehad te heb ben, en die hem thans zoo schoon en waar toeschenen. Van dien dag af, dien men een dag van ramp kon noemen, was er in die streek een man, waarvan iedereen als van een vader sprak. Men bemerkte insgelijks, dat de Zondagen beter gevierd werden dan vroe ger, en dat Paschen eene plechtigheid was', zooals men die vroeger niet gekend had. Eveneens merkte men op, dat de oneenig- heden tusschen geburen bijna even spoedig verdwenen als ze ontstonden, en dat er verscheidene uren in het ronde geene pa rochie was, waar de armen meer aalmoezen ontvingen. Alvorens dit verhaal te eindigen, mogen we niet vergeten te zeggen, dat de goede pastoor, aan wien zijne parochie, naast God en de overstrooming, die kleine wonderen verschuldigd is, eenen man kent, die bereid is, hem tot het laatste oogenblik zijns le vens dienst te bewijzen. Die brave man heeft nog slechts éen wrevel tegen zijnen ontbonden, is gisteren officieel bevestigd. In het Huis der Magnaten deelde de heer Banffy, de minister-president, op een des betreffende vraag mede, dat de regeering voornemens is eerstdaags het Parlement te ontbinden. Over deze verklaring ontstond groote beweging. Na de plechtigheden van de feestelijke openstelling der IJzeren Poort is keizer Frans Jozef, van Oostenrijk, Maandag met koning Karei van Rumenië naar diens hoofd stad Bucharest gereisd, waar zij door ko ningin Elisabeth, kroonprins Ferdinand en den hertog van Saksen-Coburg ontvangen werden. Aan deze samenkomst van Frans Jozef en Karei wordt een hooge politieke beteekenis toegeschreven, welke tevens verklaart, waarom de keizer zich op zijn reis deed vergezellen door generaal Beek, den chef van den Generalen Staf en waarom een wapenschouwing over de Rumeensche troepen, tot de voornaamste punten van het program der feesten behoort. Volgens de Frkf. Ztg. zal nl. een militaire conventie tusschen Oostenrijk—Hongarije en Rumenië gesloten worden. Daarentegen zegt het Berl. Tagebl., dat de beide monarchen door deze ontmoeting de intieme vriendschap bezegelen, welke sedert lang tusschen hun rijken bestaat op een duidelijke wijze, maar dat zij geen nieuwe politieke afspraken maken, «waartoe trouwens geen aanleiding is en juist om de bestaande intimiteit. Twee eerlijke trouwe vrienden bekrachtigen har telijk en plechtig hun besluit, ook voortaan eerlijk en trouw naast elkander te staan. De expeditie van uit Egypte tegen den Mahdi ondernemen, schijnt een volkomen succes te zullen hebben. Onder de Derwis jen, die in het Egyptische kamp hun on derwerping kwamen aanbieden, moeten ook verwanten van den Mahdi zijn zelfs alle verwanten, volgens Reuter. Het schijnt en het is zelfs waarschijnlijk dat de Kalief hen weggezonden heeft om van hen af te wezen. Een Engelsch officier van de expeditie is op het eiland Keptoe, geboorteplaats van den vroegeren vijand, namelijk deze, dat hij zich voor hem niet van tijd tot tijd in het water of in het vuur behoeft te werpen. Uit hetgeen we verhaald hebben besluiten we twee dingen, die onze lezers sedert lang weten, doch welke wij ons niet kunnen onthouden te herhalen, wanneer de gelegen heid zich aanbiedt, omdat zij ons steeds gelukkig maken: Vooreerst, dat de grootste macht op aarde, om gezag over den mensch te hebben, be staat in zich-zelven op te offeren. Vervolgens, dat de grootste vreugde, die men zich op aarde verschaffen kan, weder om bestaat in zich op te offeren. Dit is de verhevene macht van het goe de, de verhevene vreugd in het goede. Inderdaad, al was het slechts uit eene wettige eigenbaat, dan zou er voor ons geen grooter verlangen moeten bestaan dan de zelfopoffering. KF.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^Omtrent verjj]jjf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1