ken kan om de gemoederen tot bedaren te brengen. De commissie, die onder voor zitterschap van Tsjakir-pasja staat, heeft leeds 580 Armeniërs uit de gevangenissen ontslagen. Ook de Europeesche mogendheden schijnen zich thans ernstig met den toestand van den Bosporus bezig te houden. Lord Salis bury hield Zaterdag-middag een langdurige conferentie met den Franschen gezant, na alvorens een kort onderhoud met den Rus- sischen gezant te hebben gehad. In de re- geeringskringen spreekt men van nieuwe onderhandelingen tusschen Engeland, Frank rijk en Rusland betreffende de Turksche crisis. Men gelooft dat een nieuwe oplossing ophanden is. Een der voornaamste hoofden der opstan delingen in Macedonië heeft slag geleverd aan een detachement Turken, sterk vijftig man, dat geheel vernietigd is. Een hoofdartikel van de Times handelt over de jongste voorvallen te Zanzibar, waarin de meening wordt uitgesproken dat de brutale wegvoering van Saïd Chalid door het geschut der Duitsche marine beschermd is geworden. Niettemin herinnert het blad eraan, dat het gebeurde in Delagoa-baai niet door de Rijksregeering was bevolen, maar dat deze internationale onhebbelijkheid veeleer het gevolg was van overmaat van ijver van de Duitsche plaatselijke autoriteit in Oost-Afrika. De Times eindigt met zeg gen, dat de Duitsche staats-ambtenaren in de koloniën nog niet geleerd hebben stipte opvolging van de bevelen hunner re geering te paren aan gematigheid, hoffe lijkheid en tact. Het blad hoopt, dat de Rijksregeering een bevredigende ophelde ring van het voorgevallene zal geven. In zake den toestand in Matabelenland is te Londen het bericht van een ernstige ramp ontvangen. Te Boeloewajo is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen, waarbij vijf blanken gedood en vele andere ernstig gewond zijn. Verscheidene tientallen negers zijn mede gedood door de neervallende rotsblokken, anderen zijn zwaar verminkt. De huizen zijn ernstig beschadigd en de straten zijn versperd door het puin- De ge- heele bevolking zorgt voor de gewonden de gevangenis en de markt zijn als hospitalen ingericht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 October 1896. Tot kerkmeesters der parochie van den H. Joannes den Dooper alhier zijn door Z. D. Hw, den Bisschop van Haarlem be noemd de heeren J. J. Zoetmulder, J. C. L. Schnabel en D. E. J. Willeman. De vakafdeeling der Sigarenmakers van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam heeft Zaterdag-avond een protest het licht doen zien tegen het manifest van de af- deeling Schiedam van den Ned. Int. Sigaren makers en Tabaksbewerkersbond, dat Zater dag 26 September verspreid werd. In dit protest wordt gezegd, dat de toestand op de fabriek van den heer Willeman geen verbetering behoeft. Onbeschaamd »om geen minder woord te gebruiken" wordt genoemd de verdacht making, die het Bestuur der afd. Schiedam van den Ned. Int. Sig.-Bond ten beste geeft, als het zegt: *Wij schromen niet te zeggen, dat ook op de fabriek soms groote onrecht vaardigheden plaats vonden", onbeschaamd ook de uitdrukking dat de leden van den Ned. R. K. Volksbond werden bevoordeeld ten koste der anderen. Ten slotte wordt geprotesteerd tegen de handelwijze van den Sigarenmakersbond, die den toestand der arbeidende klassen niet tracht te verbeteren door eerlijke middelen, maar de menigte opzweept tegen de bestaande machten, om hen zoodoende te voeren in de armen van het socialisme. Dit protest wordt uitgebracht »otndat wij de overtuiging koesteren, dat het onze plicht is te moeten strijden voor de rechten van den patroon,die op zulk een verregaand ongepaste wijze belasterd wordt". Als verdere overtuiging wordt medege deeld de lijst der loonen, door den heer Willeman aan zijne werklieden uitbetaald 2 cts.-sigaren f0.50 per 100 stuks, gemak keiijker model f 0.452§ ets. sigaren f 0.55 per 100 stuks, gemakkelijker model f 0.47jj; 1| ets. sigaren f 0.40 per 100 stuksvoor sigaren van f0.80 per 100 stuks 32£ ets. maakloon. Wat de drie eerstbedoelde soorten betreft, is dit voor alle andere fabrieken resp. f 0.40 en f0.37i, f0.45, f0.35 of f0.32A. Heden-ochtend omstreeks 10 ure had de 24-jarige spoelinghaler Herm. Windhorst, in dienst bij den landbouwer M. Moerman te Vlaardingen, op de Westvest het onge luk, door het breken van de zijplank van den bok, onder den wagen te geraken, waarbij de wielen hem boven de knie over beide beenen gingen. Terwijl de jongen, die de paarden be stuurde, doorreed, waarna het voertuig door eenige molenaars spoedig tot staan werd gebracht, werd Windhorst door den heer P. J. M. A. Lagerweij opgenomen en in de naburige branderij van den heer B. P. H. Klei- pool gebracht. Daar bleek het den te hulp geroepen geneesheer dr. Elzevier Dom, dat W. slechts eenige lichte kwetsuren had bekomen. Na eenige oogenblikken kon hij weder, op den bok van zijn voertuig geplaatst, kalm een sigaar rookend, zijn weg vervolgen, zoodat dit ongeval boven verwachting be trekkelijk gelukkig afliep. deeltelijk om 10 uur des morgens, gedeel telijk om 2 uur, maar voor den morgen werd het bezoek atgezegd. Heden (Maandag)-ochtend vroeg zou het eskader ontbonden zijn met spoed zouden de schepen kolen innemen, om vervolgens te vertrekken voor een manoeuvretocht van 10 dagen in de Noordzee, elk schip met eigen verantwoordelijkheid. Moord—A. F. Hoogsteden. W. J. de Vos, die zich reeds gedurende 4£ maand in preventieve hechtenis bevond als verdacht den moord gepleegd te hebben op den jongen Hoogsteden, is, naar de N. R. Ct. verneemt, Zaterdag weder in vrijheid ge steld. sloepen in de vaartvoorts kwamen 110 twee dergelijke schepen in de vaart bij aanvang van de haringvisscherij in '96. rekening van Vlaardingsche reederijen bovendien 5 Er.gelsche trawlkotters aang^ kocht en tot haringloggers veranderd- kend is het ook, dat door een VlaardingsC reederij een stalen vischstoomboot 'n vaart zal gebracht worden, die Bie alleen door stoomvermogen de netten 23 binnenhalen, maar ook met behulp stoom zal worden voortbewogen. Ook op de overige reederijplaatsen be" men zich ten opzichte van de uitbreid'"*' niet onbetuigd gelaten, deels door dena»n' de" Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 142 schepen, waarvan 9 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 135, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 5 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 109 schepen, waarvan 10 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 105. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 500, metende 538.085 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Zaterdag kwam te Rotterdam via den Nieuwen waterweg aan van Odessa, geladen met graan en hout, het Engelsch stoom schip Istrar, diepgaande 80 decimeter. Dit is de grootste diepgang waarmede eenig stoomschip aldaar arriveerde. Door den raad van toezicht op de spoor wegen is toestemming geweigerd aan de Holl. Spoor om éen nieuw spoor, aangelegd onder de overkapping op het Centraal-station te Rotterdam, te bezigen voor de internatio nale en exprestreinen in de richting Amster dam en Rozendaal. De weigering geschiedde met het oog op de veiligheid op de perrons te Rotterdam. Toen een bewoner van de Wijde Markt- steeg te Rotterdam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om éen uur met zjjn echtge- noote thuis kwam, kon hij de deur met den sleutel niet open krijgen, niet doordat er iets aan het slot haperde, maar doordat de dienstboden de knip op de deur geschoven en op die manier mijnheer en mevrouw er buiten gesloten hadden. Er zat nu niets anders op dan de hulp der reddingsbrigade op het Groote Kerkplein in te roepen, deze kwam met een ladder, plaatste die onder het raam en zoo verschafte zich mijnheer den toegang, om daarna mevrouw in staat te stellen op een meer gebruikelijke wijze de echtelijke woning binnen te komen. Voor die meiden zal er ook wat opgezeten hebben(R, JV.) Zaterdag-middag 2 uur brachten een aantal leden van de Staten-Generaal, enkelen met hunne dames, een bezoek aan het te Rot terdam op stroom liggend eskader. Met stoomsloepen werden de gasten naar boord gevoerd. De bedoeling was eerst dat de Kamer leden in twee groepen komen zouden, ge- Te Rotterdam kwam zich Zaterdag een Duitscher bij de politie beklagen dat hem door kwartjesvinders met kaartspel een bedrag van f160 afhandig was gemaakt. BINNENLAND. Bij kon. besluit zijn benoemdtot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. W. H. de Beaufort, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, en mr. H. F. Hesse- link van Suchtelen, burgemeester van Wage- ningentot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer H. C. Zwart, algemeen secre tarispenningmeester van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De Koningin der Nederlanden, wier ge zondheid delicaat is, vertrekt, volgens de Engelsche Truth, met Hare Moeder de volgende maand naar Italië om daar een gedeelte van den winter door te brengen en het is mogelijk, dat wanneer het weder koud wordt, zij naar Egypte zullen gaan. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 8 October eerstkomende niet plaats hebben. Het Landbouwcomité heeft met een tien tal leden van de Tweede Kamer vergaderd tot bespreking van de suikerkwestie. Vrij algemeen zegt het Vad. had men van agrarische zijde bezwaar tegen het wetje, dat is ingediend om den fiscus voor de cam pagne 1896/97 een hoogere opbrengst van den suikeraceijns te verzekeren. bouw van eenige bommen, deels door aanbouw van eenige houten schepen en e®'1 stalen logger en deels door het aankoopt van enkele Engelsche trawlkotters, die t(1 haringloggers zijn vermaakt. Van deze oorspronkelijke Engelsche kott®1"3 zullen er zich in 1896 niet minder dan onder de Hollandsche vloot bevinden. Ee' gebruik van stoomspillen vind op de kie'" vaartuigen meer en meer toepassing. alleen dat de groote schepen daarmede a"e zijn voorzien, maar vele andere loggers *3tl gewone grootte zijn er thans mede uitge' rust, zoodat in het seizoen '96 71 logger6' sloepen en kotters de stoomspil gebruike"' Door het te vroeg overhalen van de" wissel, ontspoorde Zaterdag-ochtend, die*1' bij het Holl. Spoorstation, in den Haag stoomtram der H. IJ. S. M., komende va" de Anna Paulownastraat. De verschillende rijtuigen kwamen dwarS over de rails te staan. De passagiers kwamen met den schrik vrij' Er was eenige materieele schade en h®' tramverkeer van het station Anna Paulown"' straat naar het Holl. Spoorstation was eenig"11 tijd gestaakt. Door den Minister van Marine zijn de Kamer aangeboden 14 schetsen, bevattende de avant-projets van de gewijzigde pantser schepen type Kortenaer, van de monitors A en B en van de kanonneerbooten, alle opgenomen in het plan van reconstructie van de vloot, ontwikkeld in de mem. van toel. bij het Vie hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1897. Tevens deelt de minister mede, dat de kosten van aanbouw en uitrusting der pant serschepen type Kortenaer voorde schatkist hebben bedragen Kortenaer f2.649.622.72' Piet Hein f2.771.399.61; Evertsen f2.748.014.385. Atjeh. De ZV. R. Ct. ontving Zaterdag uit Batavia het volgende telegram »Men verzekert, dat de luitenant-kolonel C. P. J. van Vliet wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan. Jhr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek in Frankrijk, is uit Den Haag naar Parijs vertrokken ten einde zijn plaats in te nemen in het corps diplomatique aldaar bij de voorstelling van de vreemde gezanten aan den Czaar. Onze visschersvloot Aangemoedigd door de gunstige resultaten der visscherij in den laatsten tijd, gaat men krachtig voort met de uitbreiding van de visschersvloot. Vlaardingen bracht bij den aanvang van het winterseizoen 95/96 vier nieuwe stalen Zaterdag-ochtend is bij het bouwwerk t°l uitbreiding van de katholieke kerk aan de" Boschkant te 's-Gravenhage een kluis gestort. Twee werklieden werden onder h«' puin bedolven. Omtrent dit ongeval wordt het volgend® gemeld De 21-jarige, ongehuwde werkman Baten* burg werkzaam in een kluis, bestemd voOf het bergen van kerkelijke voorwerpen van waarde, onder toezicht van den onderbaas van het werk. Plotseling, zonder dat men tot nu toe de oorzaak kon vinden, stortte het gewelf ineen en werden beide mannen onder een zwaren steenlaag bedolven. Hoe* wel onmiddelijk met de opruiming van het puin begonnen werd, bleek Batenburg reeds overleden. De onderbaas, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd, had gelukkig slechts lichtere kneuzingen bekomen dan aanvan kelijk werd vermoed. De subst. offic. van justitie, mr. van But- tingha Wichers, met den subst. griffier m'- Quarles var. Uflord waren spoedig op het terrein aanwezig, zoomede de hoofdcornmis* saris van politie, de heer van Schermbeek- met den commissaris der 2e afd., den heef Dietz, en personeel van de bouwpolitie. Een gedeelte der ingestorte steenen werd beslag genomen, ten einde uit te maken, of het gebruik van minder goede bouvf- stoflen ook de oorzaak kan zijn van het ongeluk. De oorzaak van het ongeluk in de Casu- ariestraat in Den Haag moet volgens het Dagblad gezocht worden in het te vroeg wegnemen van het formeelhet versche metselwerk kon dien steun nog niet mis sen en, alhoewel naar den eisch uitgevoerd stortte het, van zijn steun beroofd, ineen- Blijkens het bestek van het werk zijn de werklieden tegen de gevolgen van ongeluk ken verzekerd. Het bestuur van den anti-democratischen bond van Nederlandsch spoorwegpersoneel ïRecht en Plicht" heeft besloten in de tweede helft dezer maand een propaganda-tocht te houden naar Den Haag. Aan dezen tocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2