zal voor de eerste maal zich voor de Kamer van afgevaardigden candidaat stellen. Ir. zake den toestand in Turkije zou dezer dagen een nieuwe Triple-Alliantie tusschen Rusland Engeland en Frankrijk tot stand zijn gekomeB. De Romeinsche correspondent van de Daily Chronicle seint, dat volgens mededeeling uit wel onderrichte kringen de bepalingen van de overeenkomst tusschen den Czaar en lord Salisbury betreffende Turkije zijn opening van den Bosporus voor oorlogs- en handelsschepen van alle landen, handhaving van de souvereiniteit des Sultans onder controle van de Mogendheden, toe zicht op de inning der belastingen en de benoeming van ministers. Nog wordt mede gedeeld, dat Karatbeodory-pacha tot groot vizier zou worden benoemd. De toestand in de Vereenigde Staten van Brazilië is op dit oogenblik zeer hachelijk. De Times ontvangt uit Rio Janeiro het volgende telegram. De toestand van handel en financiën is hier zeer kritiek; er zijn een driehonderd failissementen aangegeven; vele aanzienlijke firma's bevinden zich in verlegenheidde banken beperken hare operatiën. In het congres is een voorstel tot afkondiging van een moratorium (schorsing der betalingen voor den tijd van zes maanden) ingediend, evenzoo een voorstel tot verhooging der be lastingen. De regeering is hulpeloos, het congres machteloos. Een nader telegram aan de Tines bericht, dat de toestand te Rio de Janeiro onver anderd is. De Kamer van afgevaardigden heeft geweigerd een moratorium in over weging te nemen. Geen andere voorstellingen zijn gedaan buiten verdere handelsbeper kingen. In verband met deze ongunstige be richten uit Brazilië, trekt bijzonder de aan dacht een bericht volgens hetwelk uit België officieron van alle Europeesche legers metjbestemming naar een Zuid-Amerikaan- sche Staat zouden worden aangeworven Een contra-revolutie in het vroegere uit gestrekte keizerrijk zou zeker niet onmogelijk zijn en wellicht bij de bestaande ontevre denheid kans van slagen hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 October 1896. Aan de heeren leden van den Gemeen teraad alhier is kennisgegeven, dat o. a. de volgende stukken zijn ingekomen en voor de leden ter visie liggen om in de eerst volgende raadszitting, te houden op Dinsdag den 20n dezer, te worden behandeld 1. Voordracht van Burgemeester en Wet houders, ter benoeming van eene onder wijzeres le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd, aan de openb. meisjesschool (hoofd mej. Van Driel) waarop geplaatst zijn: 1. Mej. M. L. Dooremans, onderwijzeres te Dordrecht. II. Mej. A. S. van Andel, onderwijzeres te Assen. III. Mej. C. Remmelts, onderwijzeres te Winschoten. 2. Preadvies van Burgm. en Weth. op het adres van J. F. W. Meijer, om aanstel ling tot makelaar in alle vakken. 3. Memorie van antwoord van Burg. en Weth. op het verslag van het onderzoek der begrooting voor 1897 in de afdeelingen uit den gemeenteraad. (Wordt aan de leden morgen in druk rondgedeeld). 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot rege ling of wijziging van den grondslag voor het rijkspensioen van eenige leeraren aan het Gymnasium en de Burgeravondschool. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium ter benoeming van een lid in hun College. Op de aanbeveling zijn geplaatst 1 de heer M. J. E. van der Boon. 2 Dr. L. E. O. de Visser. Missiven van Gedeputeerde Staten hou- d-nde bemerkingen op de rekening over 1815 en begrootiug voor 1897 der dd. Schuttery. Met genoegen vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van den zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, langzaam verbetert. De Dam, die als een der middenpunten van het verkeer te dezer stede in de laatste jaren steeds meer beteekenis heeft verkre gen, is een nieuw en sierlijk magazijn rijker geworden. Het pand aan den Dam no. 5, is van buiten en van binnen gerestaureerd en ingericht tot een modern winkelhuis, waarin de firma Gebr. Kalse, uit Den Haag, haar magazijn van kantoor-, teeken- en schoolbehoeften, ruim voorzien van verschil lende artikelen, in achterstaande advertentie omschreven, heeft geopend. De firma Kalse, die door hare ruime sor teering en zeer concurreerende prijzen in Den Haag een groot debiet heeft, mag op den zelfden grond ook voor hare zaak te dezer stede het gewenschte succes verwach ten. Een bezoek aan dit nieuwe magazijn is zeker wel aan te bevelen. De keurmeester van het vleesch, de heer A. J. van Velzen, heeft Zaterdag-middag alhier in een tweetal slagerswinkels vleesch, dat in bedorven toestand verkeerde, voor de consumtie afgekeurd. Heden-ochtend circa zes ure is bij het aan boord gaan van zijn tjalkschip, liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, de 30-jarige schipper K. van Eijk, wonende aan de Adrianastraat alhier, vermoedelijk verdron ken. Althans men heeft later zijn pet en een pakje, dat hij bij zich had, drijvende gevonden. Heden-middag was echter nog niets naders daaromtrent ontdekt. In de ouderlijke woning aan de Nassau- kade te Rotterdam is Zondag middag een meisje van 8 jaar gestikt. Zij was op bedde- goed op twee r.aast elkaar geplaatste stoelen te slapen gelegd, doch in haar slaap weken de stoelen en viel zij met het beddegoed dat op haar terecht kwam. Het kind heeft blijkbaar de kracht gemist om de dekens en kussens van haar hoofd te verwijderen. Een brutaal stukje werd Zondag door eenigen uit het plebs te Rotterdam uitge haald. Een agent van politie werd ter assistentie geroepen in het Kosthuis op de Kipstraat om daaruit een man te verwijderen, die zonder dat daartoe aanleiding bestond een dienstbode had mishandeld. De agent vol deed aan het verzoek en deed den man die zich verzette en spektakel maakte de braceletten aan. Met hem op weg naar het politie-bureau traden in de Kipstraat drie kerels op den agent toe en gelastten hem zijn arrestant in vrijheid te stellen. Toen de agent hieraan niet voldeed, grepen zij hem beet, sloegen hem een blauw oog en trapten en mishandelden hem zoolang, totdat hij zijn arrestant moest loslaten die zich met de braceletten aan, uit de voeten maakte. Het drietal nam daarop de vlucht. Toen de agent later, nadat er hulp voor hem was komen opdagen, de daders trachtte op te sporen, werd hij nog door de saam- geloopen hem slecht gezinde menigte op een valsch spoor gebracht, zoodat de bel hamels ontkwamen. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. Een bewoner van een der buitenwijken onzer stad (Rotterdam) wilde zich heden nacht, 't had reeds 12 uur geslagen, te bed begeven, toen hij, nog een blik naar buiten slaande, twee personen bemerkte, die tegen over zijn huis stonden, daarna een paar passen vooruitgingen en een deur openden van een bovenhuis. Binnen zijnde, werden zij door een derden persoon gevolgd, die haastig kwam aanstappen en eveneens naar binnen ging, waarna de deur behoedzaam gesloten werd. De overbuur, wetende dat in het boven huis op de eerste verdieping een bejaarde dame alleen woonde en op de tweede een kinderloos echtpaar, dacht terstond aan dieven. Hij greep zijn zakrevolver en sloop de deur uit, vreezende zijn vrouw te wekken, die zonder twijfel hem van de gevaarlijke excursie zou teruggehouden hebben. Buiten gekomen, spoorde hij twee agenten van politie op, aan wie hij zijn ontdekking mededeelde. Een der agenten liep de eene zijde van de bewuste straat in, terwijl de andere agent den verslaggever op een looppas op den voet volgde, om aan de andere zijde van de straat te bereiken, ten einde alzoo bij eventueele ontvluchting de dieven den pas af te snijden. De verslaggever liep vlugger dan de agent, zoodat een paar heeren, die huiswaarts keerden, den indruk kregen, dat de agent den vluchteling nazat en daarom eveneens een looppas aanvingen, om den agent in het vangen behulpzaam te zijn. Beide heeren zagen hun vergissing in, toen de verslag gever vóór het door hem bedoelde huis stilhield. Inmiddels was ook de tweede agent ge komen en gezamelijk trad men op het huis toe om de vogels te knippen. Een van de agenten belde aan en belde nog eens, waarop de bewoner van de tweede ver dieping half gekleed zich vertoonde en met verschrikt gezicht vroeg wat er gaande was. Gevraagd werd hem of hij wist dat er even te voren drie personen bij hem waren binnengekomen. »Jawel", antwoordde hij, «dat was mijn vrouw, mijn zwager en ik." Tableau Van een Engelsch matroos is giste ren nacht in de Boompjes te Rotter dam een bedrag van f22 gestolen, nadat men hem eerst mishandeld en tegen de straat geslagen had. Een donkeyman van een in de Rijnhaven liggend stoomschip, die in zijn gezelschap geweest was, en hiervan verdacht is, werd op aanwijzing van den bestolene naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Te Rotterdam zijn volgens de Nederl. twee politie-agenten in dienst, die zoo spre kend eikaars evenbeeld zijn, dat niet alleen een ieder zich in hem vergist, maar dezer dagen zelfs de moeder van den een, toen zij den ander tegenkwam, dezen voor haar zoon aanzag en hem toesprak. Het huis van den heer Masthof aan de Voorstraat te Delft is aangekocht door het Parochiaal Ambestuur. Het plan is, er een bewaarschool van te maken en het thans afgekeurde schoolgebouw, dat daarnaast staat, er bij te trekken. Door het Bestuur der Vlaardingsche Waterleiding-Maatschappij is aanbesteed het maken eener nieuwe prise-d'eau in de Nieuwe Maas. Er werd ingeschreven Klaas Leen man te Giesendam voor f11890, Cornelis De Ruiter te Leiden voor f10990. Het werk is niet gegund. BINNENLAND. De Koningin en de Koningin-Regentes hebben f300 doen toekomen aan de com missie ,te Diiel bij Arnhem, welke gelden tracht bijeen te brengen tot leniging van de ramp, welke in Juli 11. die gemeente heeft getroffen door een windhoos, en in Augustus door een hagelslag, welke de te velde staande tabak geheel vernielde. Naar aanleiding van den wensch door de Koningin-Regentes geuit, om de haar te brengen hulde ter bevordering van een wel dadig doel te doen strekken, geeft de Mid- delb. Crt. volgenden behartigenswaardigen wenk Wij hopen nu alleen, dat men omtrent dit laatste zich onthouden zal van allerlei vmgerwijzigiiigen, waardoor men tracht invloed uil te oefenen op H. M. De door Haar te doene keuze zal in waarde stijgen en het kiezen zelf zal H. M. aangenamer zijn, wanneer daarover o'e vooraf allerlei ongevraagde adviezen w°r L gegeven en vooral geen pennestrijd word gevoerd. Men hoort nog weinig of niets van toe* bereidselen ten Hove voor de gewichtig® kerkelijke plechtigheid, die den 24 Oct. 'n het paleis zal plaats hebben, de beves' tiging van Koningin Wilhelmina als lid de' Ned. Herv. Kerk. Ik vermoed zoo schrijft de Haagsche Kroniekschrijver in de IV. Gr. Ct. het een zeer huiselijke plechtigheid zal zi)n en ik heb daarvoor ook wel eenige aaf' leiding. Vanwege het kerkbestuur moet toch geïnformeerd zijn of men er op gesteld zod zijn, dat eenige diaken der gemeente er bij zouden tegenwoordig zijn, om te collecteeren- Denkelijk willen die heeren door 't kerke- zakje bij de interessante plechtigheid komen- Doch men heeft vanwege H. M. bedankten te kennen gegeven dat op andere wijze aan de bedoeling dar aanvragers zou worden voldaan De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de algemeene beschouwingen over de financieele hoofdstukken der staats- begrooting heeft in haar gisteren gehouden vergadering reeds den voorbereidenden ar beid voor het voorloopig verslag aangevangen- Deze week zullen ook de andere commissiën voor de hoofdstukken der staatsbegrooting vergaderen. De laatste partij nieuwe geweren, model 1896, wordt dezer dagen van Delft naar 's Rijkswerf te Amsterdam verzonden. In het geheel zal dan de marine in het bezit zijn van 6850 stuks. Naar aan de Msb. uit Rome wordt be richt, heeft onze regeering benoemd in de Oranje-Nassau-orde tot commandeur den hoogwaardigen bis schop van Padua, tot ridders den zeereerw. pater Adolfo Assereto, econoom van het Augustijnerklooster aldaar, prof. Cherardo Pdmpeo Molmenti te Venetië, en den hoog- eerw. kanunnik Di Prampero te Udine. De onderscheidingen strekken ter erken ning van de diensten, door deze heeren bewezen bij de nasporing en opgraving der beenderen van den prins van Oranje te Padua.; In de pers was er op gewezen, dat de wacht van een twaalftal Turksche soldaten voor ons gezantschapshóte! te Constantinope' in deze dagen eventueel geen voldoende be scherming zou opleveren. In verband hier mede is het niet van belang ontbloot, wat uit Constantinopel aan het Haagsche Dag- blad wordt gemeld, dat namelijk onmiddel lijk na zijn terugkomst van verlof onze ge zant jhr. Van der Stael van Piershil ter be waking van het gezantschapshótel een wacht van Kroaten heeft aangenomen. Het bestuur der «Liberale Unie" is bezig» om na raadpleging van de verschillende mis siven, ingekomen van de bij haar aangeslo ten kiesvereenigingen, een definitief program sAam te stellen- dat als een toelichting van de bekende beginselverklaring zal dienen- Tevens zal verschijnen een program van actie, waarop alleen die vraagstukken zullen voorkomen, welke in de eerstvolgende jaren voor oplossing vatbaar zijn. De „Paramaribo". Aan een brief van den tijdelijken gezag voerder der Paramaribo, den heer E. Juta, ontleent het Hbld. het volgende De Paramaribo verliet IJmuiden 26 Sep tember bij vrij goed weder, dat echter weldra veranderde in het Kanaal was het voortdurend stormachtig uit het Noord westen, waardoor het noodig werd ond«r den Engelschen wal te houden. Den 28sten Sept. werd Prawlepoint gepasseerd, en om bij het steeds ongunstige weèr op de ruimt® te blijven eerst bij de Scilly-eilanden een meer Zuidwestelijke koers genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2