blijkt nu, dat de Russische mobilisatie slechts hierop neerkomt, dat de kaders der regi menten van Khardof, Odessa en Kief op oor logssterkte worden gebracht door oproeping der op de reservelijst staande officieren die met verlof waren. Volgens den Parijschen Temps werd ook het gerucht der dienstschorsing van Turkije's openbare schuld door den President der Administratie van de Turksche Schuld tegen gesproken. En volgens een te Athene ont vangen telegram zou de Porte afgezien hebben van het sluiten eener nieuwe leening. De berichten in Engeland van den onder koning van Britsch-lndië ontvangen stellen den toestand aldaar in verband met den dreigenden hongersnood in het noorden en noordwesten, als zeer ernstig voor. Men gelooft niet dat er nog veel regen zal vallen, en dan zal in het noordwesten, in Oudh, Pandzjab en een gedeelte van Bombay ge brek aan graan zijn. Zoo dit al door invoer uit Califorme enz. gedeeltelijk te verhelpen is, de hoogere prijzen zullen regeermgshulp voor de armere klassen noodig maken. Daarenboven begint in de minder bedreigde streken ontevredenheid te heerschen over den uitvoer van graan, die stijging der prijzen medebrengt. Volgens de Engelsche bladen heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een emmer teer uitgegoten over het standbeeld der Koningin te Bombany. Aan den hals van het standbeeld waren een paar oude sandalen gehangen. De Kamer van afgevaardigden in Brazilië heeft aan president De Moraes verzocht, den 1 imes-correspondent te Rio de Janeiro te willen verbannen. Het was deze corres pondent, die naar Londen het onware bericht seinde van het moratorium, dat in de Kamer zou zijn voorgesteld door de regeering. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 October 1896. De Raad dezer gemeente heeft heden met 12 tegen 8 stemmen het voerstel—- Nolet tot wijziging der verordening op het Havengeld, aangenomen. Van een der passagiers, die gisteren-mid dag omstreeks 4 ure met de stoomtram van hier naar Rotterdam vertrok, vernemen wij, dat de tram circa 25 minuten oponthoud had doordat er op den Binnen weg een hei machine op den weg stond. De passagiers moesten uitstappen en gingen meerendeels verder te voet naar Rotterdam. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij heeft een groot perceel grond aangekocht aan de Schiekade W. Z. nabij de Haarlem merstraat, ten einde daarop eene groote remise te bouwen. Eenige woonhuizen, grenzende aan de Schiekade, zijr. mede aangekocht, om voor het beoogde doel afgebroken te worden. Zooals reeds gemeld is, was de huur van de perceelen grond aan het stationsplein, waar zich de remises thans bevinden, door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij opgezegd. De Nieuwe Nederlandsche Bootwerkers- te Rotterdam hield Zondag een huishoude lijke vergadering. Door afwezigheid van den voorzitter De Jonge werd de vergadering geopend door den secretaris Van der Hout die verder de leiding der vergadering over gaf aan D. Abel, voorzitter van de bijwe- gersvereeniging »De Balans". Door verschei dene leden werd de afwezigheid van De Jonge afgekeurd. Met groote meerderheid van stemmen werd toen als voorzitter van den Bond gekozen De Licht, en als secretaris penningmeester Van der Hout. Beiden namen de benoeming aan. In een volgende verga dering zal het bestuur aangevuld worden. Te Rotterdam is thans een volksbrood- bakkerij opgericht onder den naam van Gemeenschappelijk Voordeel. Het doel van deze, naar de eischen des tijds ingerichte broodbakkerij isbij het leveren van uitmuntend en gewichthoudend brood de leden, zijnde de geregelde afne mers, ook te doen deelen in de voordeelen. Het lidmaatschap geelt nl. recht op 5 broo- den gratis op elke 100 verbruikte brooden en bovendien op tegemoetkoming in ziekte van 1 brood dagelijks gedurende 8 weken, als het gezin uit vijf of minder en op l1/» brood gedurende genoemden tijd, als het gezin uit vijf of meer personen bestaat. Te Rotterdam heeft een 86jarig man, die zoo onvoorzichtig was een lampje naast zijn bed te plaatsen en dit omver stiet, zoo ern stige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen overleden is. Volgens te Rotterdam ingekomen berich ten is het Zaterdag zeer onstuimig geweest op de Noordzee. Dit weder ging met sneeuw stormen gepaard. De haven te Pernis heeft tegenwoordig veel weg van een moddersloot. De vorige week moest de sloep Bastiana Huherdina zelfs twee dagen verzuimen, omdat het niet mogelijk was het schip uit de modder te trekken. Konden vroeger de schepen met half getij geregeld in of uit de haven varen; thans komen ze zelfs met gewoon hoog water niet meer vlot. Nadat het vorige jaar de nieuwe muur gemaakt is, is er niet meer gebaggerd. Zaterdag-middag is te Maassluis een hand heistelling, waarmede men meer palen in de haven sloeg, door het uitschieten van een der palen, omgevallen. Een 7-jarig jongentje werd hierdoor ernstig gekwetst. Door dr. Nikkels werd de eerste hulp ver leend. BINNENLAND. HH. MM. de Koninginnen zullen a. s. Donderdag ten 4 u. 54 min (lokaaltijd) te 's-Gravenhage terugkeeren. Atjeh en Pasir. Blijkens eene mededeeling in de Stct. zijn bij het departement van koloniën ont vangen twee, van 18 en 19 dezer gedag- teekende, telegrammen van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, luideade «Van Vliet benoemd tot gouverneur van Atjeh. «Actueele toestand in Groot-Atjeh «Terugkeer gevlucht volk blijft voortduren hoofden en bevolking, behalve in landstreek van Moeroe tot Selimoen, onze macht be trouwend, rekenen op onze bescherming verspreide benden alleen in gebergten der XXII Moekims. «Ingeleverd 526 geweren, waarvan 190 achterlaad." Het laatst bedoelde telegram bevat verder nog de volgende mededeelingen omtrent het landschap Pasir (residentie Zuider en Ooster- afdeeling van Borneo). Sultan van Pasir afgezet en vervangen. Zonder stoornis afgeloopenafgezette Sultan vervoerd naar Bandjirmasin. De N. R. Ct. schrijft naar aanleiding der berichten vaD haren correspondent te Batavia ontvangen: Het terrein, waarop nu geageerd werd en waaruit onze vroegere post te Biloel menigmaal werd verontrust, ligt aan den voet en tegen de steilen hellingen van het 900 meters hooge gebergte, dat de vallei ten zuidoosten van Biloel en ten zuiden van het beruchte Lamkrak afsluit. De actie in dit met lang gras en struiken begroeid, steil hellend, rotsachtig terrein is zoo afmat tend, dat van de 200 manschappen, die daar in Maart 1879 onder kapitein Schog- gers tot 300 meters hoogte een tocht onder namen meer dan de helft den volgenden dag onbekwaam waren opnieuw uit te rukken. De vijand wordt dus wel krachtig ver volgd, zelfs tot in zijne bijna ontoegankelijke schuilhoeken. Om te voorkomen, dat de guerilla benden zich opnieuw organiseeren en ons te machtig worden, zooals na de verovering der vallei door generaal Van der Heijden plaats vond, zal er van onze mobiele colonnes in de drie sagi's wel nog menig maal groote krachtsinspanning moeten wor den gevorderd. De Indische correspondent van het Hbld. seint Donderdag heeft bij Deli Poewa, ten zuiden van Medan, aan de Delirivier gelegen, een koelie-oploop plaats gehad. De te hulp ge roepen gewapende politie doodde twee Chineezen en wondde er zes. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de gezond heidstoestand van den minister van staat Cremers, lid der Eerste Kamer, die sedert geruimen tijd te Davos vertoeft, zorgwek kend. Zijne familie in Den Haag is naar den lijder vertrokken. Naar men aan het Centrum uit Rolduc bericht, zal dr. Nolens als professor aan blijven, bij een vermindering der lesuren. De sociologie zal hij voortgaan te doceeren in de beide afdeelingen der Wijsbegeerte, alsmede de Staathuishoudkunde in de twee hoogste klassen der H. Burgerschool. Het eindresultaat der stembus werd met luiden jubel ontvangen op 't oogenblik van het goüter. De leerlingen kregen onmiddel lijk een paar uren vrijaf. De „Doelwjjk." Reuter seint uit Rome: De gisterenavond verschenen bladen deelen mede dat heden (Dinsdag) avond de termijn verstreken is voor de inlevering van docu menten door de belanghebbenden bij de in beslag genomen Boelwijk. Zij voegen er bij dat tot dusver het eenige verzet bij de com missie ingekomen, afkomstig is van den reeder der Doelwijkdie beweert dat de wapenen ontscheept hadden moeten worden te Tsjiboeti. De Katholieke Kiesvereeniging te 's-Gra- venhage hield Zondag een vergadering, waar van het doel was om te komen tot een reorganisatie bij het in werking treden van de Kieswet. Onder de aanwezigen merkte men op de Kamerleden Van der Kun, Travaglino en baron Michiels van Verduijnen. De vergadering stond onder leiding van den heer Kolkman, president der kiesver eeniging, die in een uitvoerige rede de noodzakelijkheid betoogde der oprichting van eene nieuwe kiesvereeniging toegankelijk voor mannen, die de katholieke beginselen zijn toegedaan. Uit een korte uiteenzetting van de grond slagen dezer nieuwe vereeniging bleek, dat zij, zonder den vooruitgang of de maatschap pelijke instellingen in den weg te staan, de maatschappelijke orde wenscht te handhaven, het eigendomsrecht te eerbiedigen en als grondslag voor de opvoeding der kinderen den godsdienst te erkennen. Voor revolutio nairen en voor hen, die geen wereldorde erkennen, is in haar midden geen plaats. Spreker deelde vervolgens mede, dat het doel van deze vergadering niet was om een organisatie vast te stellen, besluiten te nemen of reglementen te maken, maar haar taak was van geheel voorbereidenden aard ter beantwoording van de vragen wie de nieuwe kiezers zullen worden hoe zij moeten worden bijeengebracht en georganiseerd, en waarom een degelijke organisatie noodig is. De heer Kolkman ontwikkelde het plan van reorganisatie der bestaande kiesvereeni ging tot 3 afzonderlijke kiesvereenigingen met een centraal bestuur uit die onderdee- len, een hervorming die berust op het stre ven om zoowel heer als knecht in de ver eeniging op te nemen, en ieders invloed en onafhankelijkheid te waarborgen. De katholieke staatspartij zal moeten zijn een sociale partij, die de sociale vraag onder de oogen durft zien, strevende naar herstel van ongerechtigheden langs ordelijken weg en uitgaande van deze grondwaarheid, dat elk pogen tot wereldherstel jjdel is, dat niet steunt op erkenning van God en op naleving van zijn geboden. De redevoering werd luide toegejuicht. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat binnen enkele dagen de districten zich reeds zouden constitueeren en hunne besturen kiezen, zoodat met 31 October voorloopig de nieuwe kiesvereeniging tot stand zal zijn gebracht. De reorganisatie van de Katholieke Kies vereeniging te 's Gravenhage in drie dis- trictsvereenigingen komt in hoofdzaak het volgende neder a. Elke kiesvereeniging heeft aan hoofd een bestuur, bestaande uit 9 1®, door de algemeene vergadering te kie h. Elk bestuur wijst drie zijner leden als leden van het centraal bestuur. c. De aldus gekozen negen leden van het centraal bestuur kiezen, buiten de dr besturen, een voorzitter en een secre van het centraal bestuur. d. Het centraal bestuur stelt een unit01 concept-reglement vast voor de drie vereenigingen.dat vooralle kiesvereenig111^ zal gelden, tot de vaststelling van definitief, maar eveneens uniform-regie1®6^ door eene algemeene vergadering van a leden der drie kiesvereenigingen. De vergadering tot het kiezen van sturen der drie districtsvereenigingen a°"c gehouden worden Maandag-avond 26 Octo® j Dinsdag-avond 27 October en Vrijdag-av0li 30 October. De propaganda-optocht, dien de a' sociaal-democratische spoorweg-vereenté' ■in? «Recht en Plicht" van plan was in Novem naar 's-Gravenhage te houden, gaat niet Besloten is tegen Mei 1897 aldaar feest te organiseeren van alle afdeel in? der Vereeniging. Gisteren-morgen overleed te Leiderd®'|' in den ouderdom van 76 jaren, de heer Bos, meer dan 40 jaren lid van den PaJ en na de grenswijziging tevens wethoideIj De overledene was tevens hoofdingdaI1 van het hoogheemraadschap Rijnland voorzitter van het bestuur van den Ar'1' hovenerpolder. Gisteren-ochtend te 4| uur is de adslS tent der posterijen V. te Amsterdam eene brutale wijze door 3 personen aan?0 rand en mishandeld. Op weg zijnde na^ het Centraal-station te Amsterdam, wer hij op de hoogte van het Weteringpla"'. soen eensklaps aangegrepen en ontving '"j een slag met een stok op het hoofd, zooda hij met bebloeden schedel bewusteloos i" eenzakte. Op zijn geroep kwam politie schieten, die hem naar het gasthuis brad1 om verbonden te worden. De daders zij11 waarschijnlijk bekend. Langs de Texelsche kust heeft de pali"? visschenj dezen herfst bijzonder we'd? opgeleverd. De gunstigste tijd is verstrek®'1' De dikste «oorten worden gretig opgekod1'' tegen 60 cents per pond. Hen bereke"4' dat langs de kust wel 3000 fuiken in staan. Een vechtpartij. Bij Grouw is ruzie ontstaan onder d« bemanning van de stoomboot Hunze naar Groningen bestemd. Er volgde ee"0 vechtpartij, waarbij een persoon buiten bo<" werd geworpen die verdronk. Dadelijk vV0S de politie aan boord en nam den dader 1,1 arrest. (Stand-) Omtrent deze zaak wordt uit Wartel aan de Leeuw. Ct. dato 16 Oct. het volge"^ gemeld Zaterdag-middag had alhier in de Meersl0"4' dicht bij ons dorp, het volgende ongev9 plaats. Van een der zoogenaamde HunZ® booten geraakten twee mannen te w»teI' naar men zegt tengevolge van een ved'4 partij. Wel gelukte het aan een schip!'6' die daar met zijn schip lag, beide op droge te brengen, doch een hunner, stuurman, was reeds overleden, terwijl d andere, de machinist, in bewusteloozen t°e stand verkeerde. Door den hier juist ve' toevenden dokter Hansma, van Wa®?01 werden de levensgeesten van laatstgenoei® de weder opgewekt. Volgens te Groningen ontvangen berid'4 is de verdronkene de stuurman P. van Ploeg, wonende te Groningen. De onge'ü'4 kige laat eene vrouw en twee kinder®1' achter. bf lie» ,fld'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2