van den dokter, die gewaarschuwd zijn, den Chineeschen gezant voor het hof van de Queens Bench willen roepen om hem te nopen Soensjatsen voor den dag te brengen. Rechtsgeleerden betwijfelen evenwel de wet tigheid van zulk een stap wegens de on schendbaarheid, den gezanten toegekend. Naar de Times uit de hoofdstad der Kaapkolonie verneemt, is het geschil tus- schen de Kaapkolonie en den Oranje-Vrij staat over den verkoop van den spoorweg geëindigd, oogenschijnlijk met een capitu latie van den Vrijstaat, daar deze heeft be willigd in de voornaamste voorwaarden der Kaapkolonie, dat namelijk de spoorwegont vangsten eerst zullen verdeeld worden na aftrek van zekere onkosten, die de Kaap kolonie heeft gemaakt voor de exploitatie en het aanbrengen van verbeteringen. Volgens berichten uit de Vereenigde Staten verwacht men daar een krachtige beweging voor Cuba, zoodra de verkiezingen zullen zijn afgeloopen. Onder de burgerij en bij de regeering der Unie heerscht de meening, dat het mat de demping van den opstand hopeloos staat. Weer [wordt het plan be sproken om Cuba af te koopen tegen be taling van de Cubaansche schuld, en dit denkbeeld vindt bij de burgers instemming. De bewoners van Abessinië moeten zeer ontevreden zijnzij eischen onmiddellijke teekening van den vrede met Italië of her vatting van den oorlog in het begin van November. De Italiaansche gezanten worden met ongeduld door negus Menelik verwacht. De vorst is niet voornemens den winter met nuttelooze onderhandelingen voorbij te laten gaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 October 1896. Het belangrijkste van de in twee bijeen komsten gespliste raadsvergadering dezer week was zeker wel de aanneming van het voorstelNolet tot wijziging der verordening op het havengeld. Wij verheugen ons van harte over de gevallen beslissing na de gehouden be raadslaging, waarbij zoowel voor- als tegen standers van de voorgestelde wijziging hunne zienswijze blijkbaar uit volle overtuiging verdedigd hebben. Zonder met wiskundige zekerheid te willen uitmaken of de booten al of niet na korter of langer tijd bij het bestaande tarief hier weder zouden aanleg gen, verblijdt het ons, dat door de nu in beginsel aangenomen wijziging, de staat van isolement waartoe onze gemeente vervallen is, zal ophouden. Dat onze nijvere ge meente, wat het intercommunaal verkeer betreft, minder is dan het geringste dorpje aan de Maas, is toch zeker een toestand die ieder weldenkende ten zeerste moet betreuren. Den heer Nolet, die als voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken het initiatief nam om dezen onhoudbaren toe stand te doen ophouden, en de zekerheid wist te verkrijgen, dat de booten tot het nu gewijzigde tarief hier weder zouden aan leggen, verdient zeker den dank aller be langhebbenden te worden gebracht voor hetgeen hij met zooveel volharding en met zoo goed succes zoowel in 't belang der gemeente als van hare ingezetenen heeft nagestreefd. In een Dinsdag-avond te Rotterdam ge houden vergadering van timmerlieden heeft men zich met 193 tegen 29 stemmen ver klaard voor afschaffing van het aangenomen of stukwerk, zoodat het regelingscomité in die richting zal werken. Het roept daartoe den steun in van de timmerlieden-zelven door niet om dergelijk werk te vragen en het integendeel zooveel mogelijk te weigeren. De bootwerkers te Rotterdam. Gedurende de jongste arbeidstroebelen te Rotterdam is meer dan eens melding ge maakt van de merkwaardige wijze waarop in enkele dagen een organisatie tot stand was gebracht in de ongeregelde bootwer- kersgroep. Thans is de reactie ingetreden. De bond telde, in den beginne, zijn leden bij duizenden, die zoodanig door hun leiders in bedwang gehouden werden, dat het hoogst zelden tot ongeregeldheden kwam. Juist door dit bezadigd optreden had de Bond een zekere symphathie van de zijde der niet-belanghebbenden. Eenige werkgevers meenden hiertegen een dam te moeten opwerpen, maar het grootste deel der werkgevers was van oor deel, dat de geheele beweging uiteen zou spatten, zoodra de strike geëindigd zou zijn. Met de inwendige organisatie werd voort gegaan en voor een blijvende aanraking tusschen kapitaal en arbeid werd zorg ge dragen. Al spoedig hoorde men, dat een aantal bootwerkers, nu de aardigheid van den bond er af was, geweigerd had, contributie te betalen en dus als leden geschrapt diende te worden. Na verloop van eenige maanden had dit zulke groote verhoudingen aange nomen, dat de bestuursleden niet meer gesalariëerd konden worden, Hierom of om de belangstelling levendig te houden, ging men zich met zaken be moeien, die volstrekt niet in de lijn van het bootwerk lagen. Men denke slechts aan de kaarsenfabriek te Schiedam. Ook trok men met Wilson naar Londen, zoogenaamd om de arbeiderstoestanden aldaar te gaan bestudeeren, maar met het kennelijk doel om warm gemaakt te worden, voor de internationale aansluiting. Eindelijk, na tallooze haarkloverijen on derling, bedankten enkele bestuursleden voor hun functies en in de verkiezing van Zondag 11. werd de voorzitter, die den bond tot bloei gebracht had, de heer De Jong, uitgeworpen. Nu zijn er tweedehands grootheden aan het bestuur gekomen, welke slechts voor een goede begrafenis van den opgerichten bond zullen hebben te zorgen, 't Begin is daarvan al gemaakt, 't Bondsgebouw inde Boompjes is n.I. ten verkoop aangeslagen. (Tijd.) Gisteren-namiddag is in het notarishuis te Rotterdam verkocht het pand Boompjes 116, waarin het bestuur van den N.N. B.B. zijn zetel heeft opgeslagen. Het huis, dat in veiling opbracht f 11,800, werd gekocht voor f12,240 door den heer Job Knoester, handelaar in fruit. Zooals werd medegedeeld werd kort na de oprichting van de N.N. B.B., dit huis gekocht door N. de Heer namens dien bond. De hypotheekhouder liet het thans, aangezien de rente niet betaald werd, verkoopen. NR. Ct.) Een firma te Rotterdam is tot de ont dekking gekomen, dat uit haar pakhuis niet minder dan 171 balen bloem zijn gestolen. Gebleken is dat de daders van tijd tot tijd eenige balen hebben verdonkeremaand, waarbij mannen van de Dienstverrichting werden aangenomen voor het vervoer. In bewaring is gesteld een knecht van den be stolene, op wien het vermoeden rust dat hij een medeplichtige of wel de hoofdda der is. Het 50-jarig bestaan der Delfische Stu- denten-societeit Phoenix zal op 27, 28 en 29 November a. s. met eene driedaagsche feestviering worden herdacht. Het programma der feestelijkheden zal nader worden bekend gemaakt. Aan oud-coraissarissen en eere-leden van het bestuur wordt een uitnoodiging gericht tot bijwoning van een réunie-diner op 27 November. In der. ouderdom van 56 jaar is te Vlaar- dinger-Ambacht overleden de heer C. M. Ham, sedert 1886 lid van den gemeenteraad en na 1895 wethouder. Ook was de over ledene hoogingeland van Delfland. Zijn ver scheiden zal in ruimen kring gevoeld worden. In onze Vroedschap. Het Begrootingsdebat. De vergadering door den Raad dezer ge meente aan de behandeling der begrooting gewijd, had over 't algemeen het gewoon verloop. Slechts enkele volgnummers gaven aanleiding tot eenig debat, dat wij hier in korte trekken willen wedergeven. Bij volgn. 22, opbrengst der school gelden (lager onderwijs) wees de heer Dom er op, dat er kinderen op de school van mej. Van Driel en den heer Tijl gaan, waarvoor niet betaald wordt. Hij meende dat voor elk kind dat op die scholen geplaatst is, moest betaald worden. De heer Den Breems, wethouder van onderwijs, vooropstellend dat de lagere school bezocht wordt door kinderen die het volle schoolgeld betalen, gedeeltelijk betalen en door cnvermogenden, meenden dat waar aan de kostelooze en tusschenscholen geen gelegenheid wordt gegeven uitgebreid lager onderwijs te genieten, den kinderen dier scholen niet mocht geweigerd worden aan andere scholen dat onderwijs te volgen. Hierop antwoordde de heer Dom, dat het hier een geheel ander geval is dan bij den cursus in moderne talen; daar is het koste loos toelaten bepaald voorzien, hier is het volgens de betrokken verordening niet ge oorloofd. Er kan wel tijdelijke, geen geheele vrijstelling van het betalen van schoolgeld, gegeven worden. Ook na de opmerking van den heer Den Breems, dat de Wet niet toelaat van onvermogenden schoolgeld te heffen, bleef de heer Dom volhouden, dat volgens de bepalingen der betrokken ver ordening geen enkel kind gratis op die scholen mocht geplaatst worden, en dat B. en W., door toch kinderen gratis op die scholen toe te laten, iets gedaan hadden, dat zij niet mochten doen. De heer Den Breems, volhoudend dat de wet op het lager onderwijs niet toelaat van onvermogenden schoolgeld te heffen, wees er op dat dit gratis onderwijs in tal van omstandigheden een zegen was voor de kinderen die vroeger op die scholen be taald hebben en er nu zijn gebleven. Dit gat den heer Dom aanleiding te vragen of die kinderen welke nu gratis op bedoelde scholen gaan, er vroeger ook geweest zijn, of van de armen- of tusschenscholen zijn gekomen. Nadat de heer Den Breams reeds had op gemerkt, dat hij in de openbare raadszitting geen namen kon noemen, antwoordde de Voorzitter op het verwijt van den heer Dom, dat B. en W. iets gedaan hadden wat zij niet mochten doen, dat wanneer de Raad beoogd had een verordening in 't leven te roepen zoo exclusief als de heer Dom be doelde, de toenmalige Voorzitter van den Raad zeker, art. 70 der Gemeentewet in toe passing brengend, haar der regeering ter vernietiging had moeten voordragen. In antwoord op de opmerking van den heer Den Breems, dat bedoelde vrijstelling hoofdzakelijk werd toegepast voor kinderen wier ouders in minder doen zijn gekomen, betoogde de heer Dom, dat onder de gege ven omstandigheden de verordening op de invordering der schoolgelden moest gewijzigd worden, want volgens de bestaande veror dening moet voor ieder kind betaald worden. Op de vraag van den Voorzitter las de heer Dom het artikel der verordening op deze kwestie betrekking hebbend voor dat artikel laat wel een tijdelijke, geen geheele vrijstel ling toe. Volgens de verordening voor den cursus in moderne talen kunnen leerlingen gratis worden toegelaten de hier betrokken verordening stelt niemand geheel vrij. De heer Den Breems merkte ten slotte op dat de heer Dom blijkbaar herhalings- en lager onderwijs met elkaar verwart. Bij het lager onderwijs bestaat het recht gratis ook meer uitgebreid lager onderwijs te ge nieten, bij het herhalingsonderwijs is het een gunst voor onvermogenden, die daartoe aan zekere eischen moeten voldoen. De geheele kwestie had naar de wethouder van onderwijs mededeelde, weinig te be duiden, daar slechts een of twee der niet betalende leerlingen niet reeds vroeger op die scholen gegaan hadden, terwijl de overige 4 van de 6 vroeger betaalden. In verband met de aanhangige kwestie omtrent het winstcijfer der drinkwaterleiding, werd door den heer De Groot bij volgn. 36 voorgesteld, het bedrag van de drinkwater leiding met f4000 te verlagen. De Voorzitter meende daarentegen, dat het cijfer voorloopig tot het uitgetrokken bedrag moest worden behouden. In antwoord op een vraag van den heer Jansen, welke zienswijze de commissie ten dezen opzichte was toegedaan, deelde de heer Maas mede, dat, nadat de commissie reeds aan B. en W. per brief had kennis gegeven, zij voornemens was jaarlijks fl0.000 voor heistellingen te reserveeren, zij vernomen had, dat er bij B. en W- plannen bestonden, waaromtrent in af' j, ting van hunne voorstellen nog geen L, tieve mededeelingen konden worden ged B. en W. moeten ook rekening houden de begrooting. Hoewel spr. zich ovel t 'j, hield, dat de uitkomst der rekening '97 een aanzienlijk hooger batig saldo die van het vorig jaar zou opleveren, de post niet met f 4000 verminderd wol omdat dan ook de post der onvoofï' uitgaven zooveel lager zou worden. r De heer De Groot kon zich met het d j den heer Maas aldus ontwikkeld f\n*nC\ beleid niet vereenigen. Naar de behoe van den post voor de onvoorziene uitgaV st het winstcijfer der drinkwaterleiding va te stellen, dit noemde hij het paard acn den wagen spannen. Hierop antwoordde de heer Maas* het hem speet geen mededeeling °®trgjj de bedoelde plannen te kunnen doen. hoopt, dat wanneer die plannen komen,111 zijn financieele politiek recht zal doen dervaren. I Een principieel debat ontspon zich daat^, nog tusschen den Voorzitter en den hej De Groot over de bevoegdheid van den Ba® bij het vaststellen der begrooting. De t zitter meende, dat de Raad zich bij vaststellen der gemeente-begrooting m?ek. houden aan de begrooting voor de dri" waterleiding, terwijl de heer De Groot v0' hield, dat de Raad daarin geheel vrij en zich niet behoefde te houden aan begrooting, die hij niet had vastgest®'0. Het gevolg geven aan het denkbeeld den heer De Groot, zou de geheele meentehuishouding in de war sturen. Wa" zou het bijv. heen moeten, wanneer Raad in plaats van f47000 eens f1000 a'5 inkomsten van de drinkwaterleiding vaststellen, dan zouden de belastingen m°e' ten verhoogd worden. En als daarna de heer De Groot he recht van den Raad tot het onbeperkt v»st' stellen der begrooting vindiceerde, a"t- woordde de Voorzitterhet recht heeft Raad zeker, maar absurde zou het zijn. Hiermede liep dit vrij ingewikkeld deba ten einde, waarna de behandeling der t>® grooting werd vervolgd en deze ten slot'? op de bekende wijze in haar geheel w®rd vastgesteld. BINNENLAND. H. II. M. M. de Koninginnen zijn gistere"' namiddag te 5 uur per Staatstpoor in d® residentie aangekomen en hebben zich gesloten rijtuigen naar het koninklijk pal®lS begeven. Overeenkomstig den wensch van HH. waren geen autoriteiten aan het station te' verwelkoming aanwezig. Dr. Salverda de Grave is gisteren met het geven van onderwijs aan H. M. de Koning'" geëindigd. Bij het afscheid nemen vereerden MM. hem het portret van Koningin Will®'' mina in zilveren lijst met chiffre en e"" fraai souvenir in zilver. De Koningin-Reg®"' tes benoemde hem tot ridder in de ord® van den Nederlandschen Leeuw. Ter bijwoning van de kerkelijke plechtig' heid van de bevestiging van H. M. de Koning'" op Zaterdag a. s. is o. a. ook uitgenoodig^ vrouw van der Sande, de vroegere min va" H. M. (U. D.) Blijkens een telegram van den gouverneur* generaal van Nederlandsch-Indië van dazer wordt de gouvernemants-koffioogst "P Java voor dit jaar thans geraamd °P 263,000 pikols. (Stct.) Sommige leden der Tweede Kamer mee"' den zoo lezen wij in het voorloopig ver' slag der Staatsbegrooting dat toepassi"g der bestaande wettelijke regeling van bet huwelijksrecht op het huwelijk van H. f de Koningin tot bezwaren aanleiding z°u geven, in verband waarmede de vraag i"ees of het dan niet wenschelijk zou zijn z°° spoedig mogelijk eene speciale regeling o"5' trent het huwelijksrecht der Koningin en de privaatrechtelijke positie van haar gem"a' vast te stellen. Sommige leden beantwoordden die vraag in bevestigenden zin, anderen zagen de nood' zakelijkheid eener speciale regeling niet i"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2