Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 27 October 1896. No. 5628. ^ttreau "jSofersfraaf 50. Anna van Untenhove. Feuilleton. m. PRIJS TAN DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonaerüike Nommers - 0.05 PRIJS DER adverte;nti;ën: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^GEMEEN OVERZICHT. 26 October '96. be^"e bladen 'n Engeland geven hunne si li te bennen overden gunstigen en e" afloop van het Soen-jat-sen-incident. kh.0' Salisbury's krachtig optreden is geluk- v plan van Soen-jat-sen's Engelsche 6llden om den gevangene met geweld te Zetten even onnoodig geworden als de kapende tusschenkomst der politie, waar- 6 3e minister van binnenlandsche zaken ^e" inspecteur die Salisbury's ultimatum 2es ^6n ^bineescben gezant overbracht en gewapende agenten bij zich had, moet 8,»«htigd hebben. 0mmige bladen dringen er nu op aan, 3e geheele kwestie van de immuniteit 'r vreemde gezanten te Londen geregeld e' opdat een herhaling van zulke mis- E iken in de toekomst voorkomen worde. v nbele bladen, waaronder de Daily Chronicle, er'angen, dat Salisbury van de Chineesche e§eering verontschuldigingen verlange als- e(ie een schadevergoeding voor Soen-jat-sen. e2e heeft trouwens hiertoe reeds zelf de ^0°dige juridische en diplomatieke stappen De Chineesche geneesheer verklaart, dat het gezantschapsgebouw opgesloten Werd in een kiein kamertje en gedurende 2lJn gevangenschap slechts brood en melk a,1tving. Met behulp van zijn Engelsche hoekers heeft hij zich in betrekking kun- r'en stellen met een Engelsch geneesheer, een zijner vrienden, die zijn gevangenneming eeft bekend gemaakt. Soen-jat-sen verklaart verder, dat hij zoo '°'shande!d is, dat hij verscheidene dagen niet leeft kunnen eten of slapen. Er werd tevens ^rzekerd, dat hij in het geheim ter dood *°u gebracht worden, wanneer geen gele- ^enheid bestond hem naar China over te hengen en dat men dan zijn gebalsemd lijk tlaar zijn vaderland zou transporteeren. ■Het is een gewoonte, dat de Lord-Mayor ^oschiedkundig verhaal uit de Kruistochten. 3) Daar bevonden zich echter de doorluch tte mannen van Frankrijk en Vlaanderen. ;re hertog van Coucy, altijd gereed om in eerste rij van den adel te strijden, was e voogd en de raadsman van den graaf Van Nevers, wiens onbedwingbaren moed tlQen kende. De graaf de la Marche, Henri Philip de Bas, Ppilip van Artois, conne- at)le van Frankrijk, de graaf van Eu, de r'dder van Bouccaut omringden den graaf Vao Nevers, en de oogen des volks en der Vrouwen waren op dien prachtigen stoet ^evestigd. De hertogin van Bourgondië, op j'eri balkon geplaatst, vestigde op haar ge iden zoon treurige en teedere blikken, van Londen jaarlijksch een diner geeft, waarvoor ook de minister een uitnoodiging ontvangen. Slechts hoogst zelden wordt deze uitnoodiging geweigerd en het diner wordt in den regel door de Engelsche ministers gebruikt voor het houden eener politieke redevoering. Op het diner, dat door den tegenwoordigen burgemeester wordt gegeven, zal niet alleen Lord Salis bury verschijnen, maar ook zes anderen ministers hebben te kennen gegeven, dat zij da plechtigheid zullen bijwonen. Te midden van den strijd tusschen de Duitsche en Engelsche couranten over het verband of de militaire conventie tusschen Frankrijk en Rusland trekt vooral in Duitsch- land bijzonder de aandacht eene onthulling van den kant van Bismarck, waar nogal het een en ander over zal te doen zijn. Vrijdag kwam de Zukunft reeds voor den dag met de mededeeling dat er onder Bismarck's bestuur eene ondubbelzinnig geredigeerde overeenkomst bestond, waarbij Czaar Alexander III aan het Duitsche rijk de welwillende neutraliteit van Rusland waar borgde voor het geval dat Frankrijk een oorlog begon. Onder Caprivi zou die over eenkomst niet vernieuwd zijn en Rusland zou met Frankrijk in intieme betrekking zijn getreden, omdat de Berlijnsche politiek zich sterk overgaf aan Poolsche en Engel sche sympathieën. Geheel in dezelfden gedachtengang als van de Zukunft maakt nu de Hamburger Nachrichten een hoofdartikel openbaar. Wel wordt hierin niet gesproken van eene ondubbelzinnig geredigeerde overeenkomst maar wel behelst het, dat Rusland en Duitschland tot aan het jaar 1890 het met elkander volmaakt eens waren hierover, dat, werd een van de twee rijken aangevallen, het andere welwillend neutraal zou blijven. Als voorbeeld haalt de H. N. uitdrukkelijk aan»als Duitschland door Frankrijk aan gevallen", of »als Rusland geprovoceerd werd." Opmerkerlijkerwijze wordt niet gezegd, en niet ver van haar, zocht eene andere vrouw onder de wapperende pluimen en golvende banieren, trekken te herkennen, die haar hart zoo dierbaar waren. Het treurig voorgevoel der vrouwe van Uutenhove was verwezenlijkthaar echt genoot zou vertrekkenreeds had zij zijn laatst vaarwel ontvangen, maar nog begeerig naar een laatsten blik en misschien nog eer. enkel woord, leunde zij op het geopende venster, met het kind bij haarzij zag, wischte de oogen af, en zag nogmaals. In hare diepe smart, die haar overstelpte, scheen het haar toe, dat deze laatste oogen- blikken, waarin zij hem kon zien die ver trok, voor haar het leven waren, en dat daarna helaasmaar al te spoedig de dood zou volgenDe stoet stelde zich eindelijk in beweging, de hertogin van Bourgondië beantwoordde met het wuiven van haar zakdoek aan den afscheidsgroet van haren zoon; het volk uitte kreeten van aandoening en geestdritt. Anna begon te wankeleneen ruiter maakte zich van den stoet los, en reed in galop de markt overhij hield stil voor het venster, waarop zij bleek en in tranen ba dende weende. door wien Rusland »ongeprovoceerd" aange vallen zou kunnen worden, Terwijl nu in de Zukunft de zaak verder zoo wordt voor gesteld, alsof Alexander III die overeeskomst niet vernieuwde omdat Bismarck gevallen was, in wien alleen de Czaar voldoende vertrouwen stelde, zegt de Hamburger Nachrichten »te gelooven" te weten »dat het niet Rusland was dat wegens de ont stemming over het optreden van een nieu wen rijkskanselier, maar dat het graaf Caprivi was, die het voortduren van deze weder- zijdsche waarborging weigerde, terwijl Rus land er bereid toe was." In de H. N. wordt verder niet over de Engelschgezinde politiek onder .Caprivi gesproken, maar wel de bij zondere nadruk gelegd op de vriendschap pelijke politiek jegens de Polen, waardoor het Hof en de regeering te Berlijn wan trouwen verwekten te St. Petersburg, zoo dat het verklaarbaar was dat men daar, zich den Krimoorlog en de met dezen gepaarde Eu- ropeesche coalitie tegen Rusland herinnerend, zeide:» Wij moeten trachten in Europa een vas ten bondgenoot te behouden. Vroegerhadden wij gerekend op het verbond der drie kei zers en daarna althans op het Huis van Hohenzollern nadat de macht daarvan zoo sterk was toegenomen, maar als wij, in plaats van aan dien kant betrouwbaren steun te vinden wanneer wij in moeilijkheden komen, beleven moeten dat daar de Poolsche aangelegenheden behandeld worden op eene wijze die niet anders dan als vijandelijkheid tf gen Rusland bedoeld kan zijn, dan moeten wij toch zien dat wij langs anderen weg een steun vinden, die overigens tot dusver voor ons niet beslist aantrekkelijk is ge weest". Zoo ontstond, volgens het blad van Bismarck, de toenadering tusschen het ab solute Czarenrijk en de Fransche republiek; en zoo werd Rusland genoodzaakt den waar borg »dien een voorzichtig politicus gaarne ziet voor de onderlinge betrekkingen der Europeesche groote mogendheden, te zoeken in Frankrijk". Vaarwelmijne geliefdezeide hij, draag zorg voor u en voor ons kind Vaarwel, Claes, vaarwel I zeide zij, dat de hemel. Zij kon niet eindigen een laatste blik drukte hare gedachte uit. Zij sloot de oogen daar zij bijna in zwijm vieltoen zij weder tot zich zelve kwam, was de plaats ledig! Angsten. De eerste tijdingen van den kruistocht waren gunstig. Veertien honderd ridders en zoovele schildknapen hadden zich om den standaard van den hertog van Nevers ge schaard. Dit leger groeide onderweg aan door een menigte krijgers uit Oostenrijk en Beyeren. Toen zij de boorden van den Do- nau bereikten, vonden zij den adel van Hongarije en Boheme onder de wapenen. Eene venetiaansche vloot, door den edelen Moncénigo aangevoerd, met de schepen van den griekschen keizer en met die der hos pitaal-ridders van St. Jan vereenigd, moest het Kruis in den Hellsopon doen zegenpralen terwijl de kruisvaarders op Constantinopel zouden aanrukken. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. deze mededeelingen welke in de pers wer kelijk als van Bismarck afkomstig beschouwd worden aan zijn blad seinende, teekent daarbij het volgende aan Het moet de aandacht hebben, dat in het artikel van de Hamburger Nachrichten veel diplomatieker dan in de ruwer zich uitende Zukunft met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de krasse wijze waarop in dien tijd het Hof te Berlijn lonkjes aan Engeland toewierp en ook dat er al door gesproken wordt van Caprivi's politiek, terwijl het toch algemeen bekend is, dat de Keizer-zelf, zoowel wat de binnenlandsche als de buitenlandsche politiek betreft de richting aangaf en juist in dien tijd een bezoek aan Engeland bracht. In verband met verschillende andere omstandigheden krijgt men den indruk alsof er, ondanks de sterke anti-Duitsche houding van de Engelsche pers misschien toch van Hof tot Hof pogingen worden gedaan, om, met een beroep op het gevaarlijke van een Fransch-Russisch ver bond, Engeland en Duitschland weer dichter bij elkaar te brengen en alsof Bismarck daarbij waarschuwen wil tegen onvoorzichtig heden. De ministerraad in Frankrijk heeft be sloten, aan den heer Buwoert, consul- generaal van Frankrijk te New-York, de opdracht te geven een grondige studie te maken van de internationale muntkwestie. De Parijsche correspondent van de Times heeft een onderhoud gehad met een Fransch politicus, die hem heeft verzekerd, dat de eenige hindernis, die een volkomen overeen stemming tusschen Frankrijk, Rusland en Engeland buitensluit, is de tegenwoordige toestand in Egypte. De Egyptische kwestie is de laatste kwestie, welke alles beheerseht en wanneer zij tot algemeene voldoening kon worden opgelost, zouden de waarborgen tot het behoud van den Europeeschen vrede daardoor zeer worden vermeerderd. De geruchten omtrent eene aanstaande De eerste tochten van het christene leger waren overwinningenhet had zich van verscheidene steden in Servië en Bulgarije meester gemaakt, en vervolgens het beleg voor Nicopolis geslagen. Maar op die gelukkige tijding, zoo spoedig onder de christenen verspreid, volgde een stilzwijgen, gelijk aan dat, hetwelk in de wouden den storm voorafgaat. Vervolgens kwam een droevig gerucht in omloop en werd bevestigdmen sprak van eene bloe dige nederlaag, en weldra konden noch het hof van Frankrijk, nog dat van Bourgondië aan de noodlottige waarheid twijfelen. Een ridder, de heer van Hély, was te Parijs aangekomen: de overwinnaar Bajazet had hem zeiven gezonden, om aan de christen-vorsten de ongelukken van het kruis en den zegenpraal der halve maan te ver kondigen. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1