Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar»;. Woensdag 28 October 1896. No. 5629. bureau "gSofersfraaf 50. Anna van Uutenhove. ^gemeen overzicht. Feuill e ton. PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER advirte;nti;6n: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 27 October '96. bekende onthullingen van prins Bis- arck in (je Hamburger Nachrichten over 8ri overeenkomst tusschen Rusland en ültschland ten tijde van Bismarck gesloten, aar onder Caprivi niet vernieuwd, ver- ekken in Duitschland hoe langer hoe lïleer opzien, en moeten, volgens de offi- '®Use telegrammen uit Weenen, in de er'ijnsche bladen openbaar gemaakt, vooral e Weenen een pijnlijken indruk maken, *°°dat men daar wellicht zells parlemen- taire gedachtenwisselingen over den tegen- Joordigen staat van het verbond met ud®chland tegemoet kan zien. Een interview met »een Duitsch Staats- maV' dat de Weener Neue Freie Presse v°°rgeeft uit Hamburg ontvangen te hebben, ^°rdt eveneens toegeschreven aan prins "isrnarck, maar de gegrondheid dezer be aming betwijfelt men vooralsnog. Dit *nterview draait vooral om de vraag of ta'ië aan Engelands zijde zou blijven, in- ^e« Duitschland in zekere omstandigheden Rusland en Frankrijk jegens Engeland Samenging, d. w. z. de Russische staat kunde zou helpen tegen de Britsche. In het lnterview wordt deze vraag aldus beant woord. Engeland zal er zich vooreerst nog Wel voor wachten, Italië te dwingen tot ®ene beslissende keuze, maar veeleer trach- ter* pressie op Italië uit te oefenen, opdat Italië dan meer zijn invloed op het Drie- voudig Verbond in een voor Engeland gun- st"gen zin zou uitoefenen. Evenals het betwijfeld wordt, of dit inter- vkw werkelijk van Bismarck afkomstig is, bemen sommige Berlijnsche bladen, om de *aak te sussen den schijn aan als of het Sensatiewekkend artikel van de Hamburger Nachrichten slechts een journalisten-artikel fiet door Bismarck geïnspireerd zou zijn. daarentegen geeft de Berlynsche Neueste Geschiedkundig verhaal uit de Kruistochten, 4) Onder de muren van Nicopolis had Ba jazet met een leger, talrijk als het zand der woestijn, de christenen aangevallen en gebruik gemaakt van den blinden en ver- betelen moed van den graaf van Nevers Duizende turksche ruiters en Janitsaren hadden de kruisvaarders omsingeld, hun den terugtocht afgesneden, en hen door hunne overmacht verpletterende, hadden zij hen genoodzaakt zich te laten vermoorden. Zij, die aan den sabel ontsnapt waren, werden krijgsgevangen gemaakt, en den volgenden "borgen, deed Bajazet, in hoogmoed ten troon gezeten, de gevangenen, die gebonden ontwapend en beroofd waren, voor zich ge Nachrichten. die op de hand van Bismarck is, de volgende belangwekkende aanvulling van het groote artikeldat de eerste stap tot de bedoelde Duitsch Russische overeen komst door Rusland gedaan zou zijnjtijdens de Afgaansche verwikkelingen, toen het er belang bij had zich van Duitschland wel willende onzijdigheid te verzekeren. Andere Duitsche bladen betoogen, dat Bismarck volkomen oprecht en ondubbelzinnig ge handeld heeft tegen den Oostenrijkschen bondgenoot, in weerwil van deze wederzijd- sche assurantie met Rusland, waarvan men overigens in den Hofburg te Weenen even goed mededeeling ontvangen had als Alexander III van het Duitsch-Oostenrijksche verbond. Door verscheidene couranten wordt aan gedrongen op een verklaring van de tegen woordige regeering of van Caprivi, hetzij om de »onthullingen" toe te lichten of ze te beantwoorden. Het Berliner Tagéblatt neemt het daarbij vooral voor Oostenrijk op en meent, dat de bondgenooten te Weenen gerustgesteld behooren te wordenanders zouden zij door onthullingen als die van Bismarck wel eens argwaan kunnen gaan koesteren tegen de gehele Duitsche politiek. Afgezien van de gemelde beschouwingen in de pers, die meer of minder ook door binnenlandsche partij-overwegingen gekleurd zijn, blijft het voor de staatkundigen toch vooral de vraagmet welk doel nu juist uit Bismarck's kamp deze bom in het openbaar debat wordt geworpen. Een eenigzins zeker antwoord op die vraag is tot heden toe niet te geven. De zaak van den gevangen en weder vrijgelaten Chineeschen geneesheer Soen- jat-sen houdt in Engeland de aandacht van het publiek nog steeds gespannen. Een afschrift van de verklaringen door Soen- jat-sen voor den rechter afgelegd, is naar het ministerie van buitenlandsche zaken gezonden. Lord Salisbury heeft alle bij zonderheden over deze zaak uitvoerig aan den gezant te Peking overgeseind en hem last gegeven, de Chineesche regeering er over te onderhouden. De begrootingscomrnissie in Frankrijk is met haren arbeid gereed. Zij heeft de uit gaven voor 1897 vastgesteld op 3876 mil- lioen francs. De inkomsten bedragen volgens raming negen millioen meer. Op het Katholiekencongres te Rheims zijn de volgende moties aangenomen Een commissie, belast met het voorbereiden van den verkiezingsstrijd en het maken van propaganda, zal in elk departement gevestigd worden. Op bepaalde tijdstippen zullen in elke streek vergaderingen worden gehouden ter beraadslaging over de katholieke belan gen. Ieder jaar zal een nationaal Katholie kencongres bijeenkomen, dat alle denkbeelden en plannen zal vereenigen en waarvan de gemeenschappelijke pogingen tot verbetering van den toestand der Katholieken zullen uitgaan. Aan een commissie door het bestuur van het congres aangewezen, is opgedragen de noodige stappen te doen om de boven beschreven inrichting tot stand te brengen, In het laatst van 1897 zal een Nationaal Katholiekencongres voor het eerst bijeenko men te Parijs. De benoeming van mgr. Clari, bisschop van Viterbo, tot nuntius te Parijs, is nu officieel. De verwisseling van den titularis voor dit gewichtig ambt werd tot nu toe uitgesteld met het oog op de komst van den Czaar. De Gaulois vertelt, dat president Faure het volgend jaar bij het zestigjarig regee- ringsjubilee van koningin Victoria naar Londen zal gaan. De president zal daar de gekroonde hoofden van Europa en dus ook keizer Wilhelm ontmoeten. De Petite Republique weet te vertellen, dat het Fransche legerbestuur met het oog op de inrichting van een groote legerplaats door de Duitschers bij Malmedy, de wen- schelijkheid overweegt om de garnizoenen in het noorden te versterken. Het effectief leiden. Drie duizend Fransche, Vlaamsche en Bourgondische ridders werden vermoord de graaf van Nevers en de voornaamste heeren die hem omringden, werden gespaard, omdat de overwinnaar hoopte voor hen een groot losgeld te ontvangen. Dit waren de tijdingen, die de christen heid met schrik vervulden. Een algemeene rouw strekte zich over kasteel en hut uit, want er was bijna geen familie, die niet een der zijnen, hetzij ridder of vasal, bij dien bloedigen veldslag van Nicopolis ver loren had. De eenen, te zeker van het lot van een zoon of echtgenoot, woonden in rouwgewaad de lijkmis bij, die in alle ker ken werd opgedragen, en met tranen in de oogen beroemden zij zich een bloedverwant te bezitten, die voor Jezus Christus gestor ven wasanderen, die misschien meer on dervinding hadden, haastten zich geld en kleinoodiën naar de bankiers te Parijs en te Brugge te zenden, om over het losgeld te onderhandelen van hen, die nog leefden, en onder deze laatsten bevond zich Anna van Uutenhove. Zij had geene tijding van haren echtgenoot ontvangenbehoorde hij onder het getal der dooden of der levenden leefde hij misschien in de kwellingen eener verschrikkelijke slavernij Niemand kon haar dit beantwoordenzij zamelde het goud en de kleinoodiën bijeen, waarover zij beschik ken kon, en zond die som aan hen, die over het losgeld der gevangenen in onderhande ling waren, en vervolgens wachtte zij de gebeurtenissen in een onbeschrijfelijken angst af. IV. De echtgenoot. Weken en maanden gingen voorbij, de krijgsgevangenen keerden naar hun land wederde graaf van Nevers was in Gent teruggekomen, waar zijn vader en zijne moeder hem met eene blijdschap ontvingen, die hunne geleden smart evenaardeClaes van Uutenhove keeide niet weder. Zijne vrouw wierp zich op de knieën voor de hertogin van Bourgondië, en bezwoer haar, bij de smart en vreugde die zij beurtelings I ondervonden had, inlichtingen aangaande den ridder aan hertog Jan te vragen. Hij kon niets zeggen, alleen wist hij, dat hij j Claes van Uutenhove niet gezien had onder degenen, die Bajazet, den dag na den neder laag, onder zijne oogen had doen vermoorden. in het eerste legerkorps zou met een vierde verhoogd worden. De verkiezingen in Zwitserland voor den Nationalen Raad gehouden, hebben weinig verandering in de verhouding der partijen gebracht. De conservatieven en liberalen verliezen zes zetels aan de linkerzijde de socialisten zijn er in geslaagd een zetel te veroveren in Bazel, terwijl zij in enkele andere arrondissementen in herstemmingen komen. De rechterzijde behoudt haar vorige positie. Te Genève is de gansche lijst der radicalen gekozen met een meerderheid van 700 stemmen. Overal heerscht vol maakte rust. Bij het bijeenkomen der Kamers zal de Fransche regeering een crediet aanvragen van 3| millioen francs tot dekking der on kosten welke voor de ontvangst van den Czaar zijn gemaakt. Het huwelijk van den prins van Napels is in Italië natuurlijk het hoofdfeit van den dag. Koning Humbert, koningin Margaretha en het kroonprinselijk paar, ontvingen eer- gisteren-middag een groot aantal burge meesters, die door di Rudini voorgesteld werden. De burgemeester van Rome ver tolkte de wenschen der burgemeesters van Italië. De Koning bedankte hem vriendelijk en de vorstelijke personen onderhielden zich geruimen tijd met de aanwezigen. Gisteren ochtend was er ten paleize receptie van het diplomatenkorps. De koning van Servië, de Skoeptchina en de minister-president hebben vorst Ni colaas van Montenegro met het huwelijk van zijn dochter geluk gewenscht. Uit Rome wordt aan de Indépendance beige het volgende gemeld Het geringe succes, door mgr. Macaire behaald aan het hof van den Negus (hij kon slechts de invrijheidstelling van twee krijgsgevangenen verkrijgen), heeft op het Vaticaan een pijnlijken indruk teweegge bracht. Men dacht dat Menelik nietzou kun nen weigeren,ten minste evenvee! gevangenen Dit woord alleen was voldoende, om een sprankje hoop in het hart der arme vrouw te bewaren. Zij zond voor de tweede maal een groot losgeld, wachtte en hoopte. Maar zulk eene verwachting put uit, zulk eene hoop is doodelijk. Zij bracht hare dagen en nachten in angst door, waarvan God alleen het geheim kende. Dan eens beweende zij hem, die niet terugkeerde, en zij zeide tot zich zelve, dat hij sedert lang dood was, en dat zij hem op aarde niet meer zou wederziendan weder schilderde zij hem in hare verbeelding als een gevangene af, die van alles beroofd, tot in het diepste van Azië was weggevoerd, waar hij mis handeld en stervend met smart aan zijne vrouw en zijn kind dacht, dat hij verlaten had, en dan vloeiden hare tranen nog hevi ger. Somtijds was zij op het punt om te vertrekken, om hem in de gevangenis der barbaren op te zoeken, maar het gezicht van haar kind hield haar hiervan terug. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1