Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 31 October 1896. No. 5632. bureau "^Sofersfraaf 50. ARMAND, Feuilleton. de weldadigheid. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTE;NTI;ËN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OVERZICHT. 30 October '96. gaan 'e^en^e Staatslieden in Engeland Vo n°g steeds voort staatkundige rede- f0r6rin8en te houden. Lord Charles Beres- heeft Woensdag-avond eene redevoering den°U^eri 'n E'onsftfufiowai Club te Lon- aari' roerde ook de Egyptische kwestie v en constateerde, dat op het eind der Va''"6 eeuw Frankrijk bezit had genomen vin Egypte met een oogmerk, dat bepaald j(;|a^ig tegen Engeland was gericht. Thans e en de Engelschen Egypte bezet, zonder ri'k'^ vÜanhelijk voornemen tegen Frank- Engeland beschermt thans zelfs de ljar'sche kapitalisten en de Fransche be- otn°er'en moe^ Egypte blijven, niet het Suezkanaal te beschermen, doch om 6 hervormingen tot stand te brengen. e spreker betreurde het, dat Engeland k'6t in 1882 het protectoraat over Egypte afgekondigd, gelijk Frankrijk had ge- ^aan met Tunis en Madagascar. Tal van enen werden opgesomd, waarom Egypte *®°est blijven in handen van de Engelschen island en Frankrijk hebben bijv. sterke arsenalen gevestigd te Batoem en Bizerta 6,1 reeds daarom is Engeland verplicht haar P°sitie in de Middellandsche Zee te ver kerken. Minneapolis is de Britsche vlag van k consulaatgebouw door de menigte nder- Sehaald en verscheurd. Wat daartoe aan ging geweest is, weet men nog niet. E® Kamer van afgevaardigden in Frank- flJk heeft hare werkzaamheden aangevangen ^et de samenstelling van haar bureau. De stioeming van Isambert tot ondervoorzitter p Kamer is eene kleine teleurstelling voor regeeringspartij. Eo interpellatie van Jaurès over het Sobeurde te Carmaux, is op verzoek van den Roister, die nog niet over volledige mede delingen kon beschikken, uitgesteld tot Ul0sdag. 1) Tot op vijftigjarigen leeftijd behoorde Mevrouw de Villeraye tot die gelukkige Vrouwen, welke men als voorbeeld aanhaalt eri die men benijdt. Toen zij die jaren, die men de voorloo ps der grijsheid mag noemen, bereikt had, Ploor zij in den tijd van zes maanden Pen echtgenoot en haar eenigen zoon. Zij Het is ondoenlijk, zelfs maar een flauw denkbeeld te geven van de herrie in de vergadering van de werklieden te Carmaux, waar Jaurès zijn collectivistische makkers zouden spreken. Geen hunner heeft zich verstaanbaar kunnen maken, maar dat was ook spoedig niet meer noodig. Men argu menteerde als naar gewoonte het meest met vuisten, maar ditmaal ook met messen. Om een algeineene moordpartij te voor komen, moest de politie de zaal ontruimen. Dit geschiedde onder protest van Jaurès. Maar nu komt nog het mooist van alles, Jaurès trok met de zijnen naar den cercle des études sodales. Dezen droegen daar bij motie aan hun verkozen vertegenwoordiger, burger Jaurès, op aan de werklieden van het republikeinsche Frankrijk te doen weten welke onwettige reactionaire geweldadig- heden het gezag heeft bedreven. Rochefort kwam uit Albi naar de ver gadering, maar werd reeds op straat met zoo weinig welwillendheid ontvangen dat hij het geraden achtte rechtsomkeert te maken en in galop naar Albi terug te keeren. Baudin, de voorzitter van den' Parijschen gemeenteraad, die verzocht had niet in aanmerking te komen bij het uitdeelen van Russische ordeteekenen, heeft nu van den Czaar een kostbaron ring ten geschenke gekregen. In den Figaro verzekert een oud-diplo maat, die zich verbergt achter het pseudo niem Memor, dat de onthullingen van de Hamburger Nadxrichten geheel in strijd zijn met de waarheid. Te Skiermwice is m 1884 een overeen komst geteekend tusschen de drie keizers, waarin zij elkaar neutraliteit beloven, wanneer een der drie rijken mocht worden aange vallen door een vierde mogendheid. Toen in 1887 deze overeenkomst eindigde, gat prins Bismarck aan graaf Schweinitz, Duitsch gezant aan het Russische Hof, bevel een vernieuwing van het contract voor te stellen. bezat wel is waar fortuin, maar de fortuin troost niet; zij was een boom gelijk, die bij de nadering des winters van zijn dos is beroofd. Haar hart was koud en in hare ziel was het nacht, sedert zij die wezens verloren had, die zij alleen beminde; de een was ten gevolge eener langdurige ziekte overleden, de ander was onder de muren van Sebastopol gevallen. Zij wist niet wien zij het meest moest betreuren, of den echt genoot, den vriend, den vertrouweling van haar geheele leven, den getuige en den lotgenoot van het verledeneof den gelief den zoon, die zooveel voor de toekomst be loofde. Toen de eerste vervoering, de eerste smartelijke aandoening voor eene blijvende treurigheid had plaats gemaakttoen zij tot zich zelve zeide, dat zij in die eenzel vigheid, in die afzondering, in die bittere scheiding van hen, die zij beminde, moest voortleven, dat dit voortaan haar leven was, begon zij de dooden te benijden, die, vol gens het Evangelie, gelukkig zijn, omdat zij rusteneen woord, dat maar al te wel den moeilijken arbeid des levens uitdrukt. Mevrouw de Villeraye, die zelden uitging en zich slechts in de wereld vertoonde, als het hoogst noodzakelijk was, had weinig Keizer Alexander van Rusland weigert evenwel beslist deze Vernieuwing en voegde aan zijn weigering nog de verzekering toe, dat hij zich algeheele vrijheid van handelen voorbehield, in geval Duitschland opnieuw een aanval tegen Frankrijk mocht wagen. Bismarck moet over deze weigering zoo verbolgen zijn geweest, dat hij tegenover Rusland une politique de bouderies et de- tracasseries aannam, maar daardoor alleen bereikte, dat hij thans geheel en al het vertrouwen in den ijzeren kanselier verloor. En toen dat eenmaal vaststond, zegt Memor, viel het keizer Wilhelm betrekkelijk ge makkelijk zich van zijn lastigen mentor te ontdoen. Twee Fransche kolonisten zijn in Tong kin door inboorlingen vermoord. Er zijn reeds twee lieden die tot de schuldigen behoorden gevonnisd en onthoofd, maar de gouverneur schijnt het toch noodig gevonden te hebben een expeditie uit te zenden tegen de bende. De financieele toestand van Spanje was in den ministerraad, eergisteren te Madrid gehouden, een onderwerp van ernstige be raadslaging. De heer Canovas deelde in den ministerraad mede, dat hij met de Spaansche bank een overeenkomst heeft aangegaan voor het sluiten eener leening, welke zal worden gegarandeerd door de douanerechten. De uitgifte zal d December geschieden. Deze overeenkomst sluit echter niet uit, dat cp het gunstige oogenblik eene aan zienlijke leening zal worden gesloten met medewerking van het buitenland. De «onthullingen" van de Hamburger Nachriditen blijven in Duitschland natuurlyk nog het onderwerp van den dag. De Ham- burgsche correspondent van de Frankfurter Zeitung zegt met zekerheid vernomen te hebben, dat dr. Chrysander aan den rijks- kanseher geseind, dat Bismarck niets te maken heeft met de jongste onthullingen. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer van afgevaardigden zijn in Hongarije in kennissen; zij bezat noch kennissen die verstrooing, noch vrienden die troost aan brachten. Zij ontving de bezoeken harer bloedverwanten, die van haren echtgenoot, en van die personen, die zij eertijds te za men zagenmaar dat was niet vertrouwe lijk. Zij nam met zorg, met nauwkeurigheid al hare godsdienstplichten waar, maar zij smaakte den innerlijken troost der godsvrucht nietzij gaf veel geld aan goede werken, waarvoor men hare hulp inriep, maar het was de weldadigheid niet, die weldadigheid die het leven veraangenaamt en die dui zendwerf tegen de aardsche genoegens op weegt maar zij gevoelde meer en meer het bittere der eenzaamheid, en van die uren zonder belang en zonder doel, die al leen op de wijzerplaat des uurwerks zicht baar zijn zij kon met den dichter zeggen Welk belang heeft voor mij de zon?Ik verwacht niets van den dag Voor haar, zoo als voor vele anderen, was de nadering van den ouderdom het leeken tot ongeluk geweest. In de kindschheid is de vreugde zorgeloos; in de jeugd zijn de vermaken levendig en de indrukken hevig vollen gang. Zoo ergens dan kan men hier van verkiezingscampagne spreken, want het is een echte «veldtocht" waarbij gewonden en zelfs dooden niet ontbreken. Te Tyrnau b.v. liep de strijd zoo hoog, dat een af- deeling huzaren moest tusschen beide komen om heeren kiezers met de blanken sabel uiteen te drijven. Twee kiezers werden ge wond, maar van de huzaren werd een man door een steenworp gedood Uit Boeda pest zijn Dinsdag 5000 man naar Opper- Hongarije gegaan om de verkiezingsonlusten te bedwingen. Dat er geen eigenlijk verbond bestaat tusschen Rusland en Frankrijk is dezer dagen nog in Rasland door eene uitlating van den procureur generaal der Synode te St. Peters burg, den heer Pobedonoszef, verzekerd. Hoewel Pobedonoszef een kerkelijk persoon is, heeft hij te veel invloed op den gang der zaken in Rusland dat niet zekere waarde aan zijn mededeelingen mag worden gehecht. Wellicht is het goeddeels zijn gezag als leider der schismatieke Kerk, dat een eigen lijk verbond tusschen twee staten die op godsdienstig en staatskundig gebied zoozeer uiteenloopen, tegenhoudt. Een eigenlijk ver bond, verzekerde Pobedonoszef, bestaat er niet; hoogstens bestaan er vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de beide staten meer niets. Een merkwaardige opmerking maakte de procureur-generaal nog, toen het gesprek kwam op het bezoek des Czaren naar Parijs. Hij moet gezegd hebben»Wij hebben den hemel gedankt en waren gelukkig, toen de Keizer Frankrijk had verlaten, want wij zaten voordurend in angstdie Franschen kan men toch nooit vertrouwen." Als het waar is, dat Pobedonoszef deze woorden heeft ge bruikt, zullen de Franschen over zulk eene beoordeeling wel zeer geërgerd zijn. De koning en de koningin van Rumenië hebben Woensdag de havenwerken van Constanza ingewijd. Op den feestmaaltijd, welke na afloop der plechtigheid gegeven in rijperen leeftijd heeft men genot van zijn werk en van den voorspoed zijner fa milie maar hij, die een gevorderden leeftijd bereikt, ziet rondom zich zijne reisgezellen, en te dikwijls hen, die hem nog in de verte moesten volgen, vallen hij blijft geheel al leen als een vergeten korenaar op het veld staan-j en heeft geen ander vooruitzicht dan de gebrekkigheid en den doodmaar na den dood, de rust in de eeuwigheid. De weldadige hand, die ons schiep, die lichtstralen op de eerste jaren onzes levens verspreidde, trekt ons van die goederen af, die men zal moeten verlate», en boezemt ons reeds in deze wereld het verlangen in naar een beter leven, naar eene vreugde, die niet verduisterd wordt, naar een geluk dat nimmer eindigt. De ongeloovige mort tegen deze beschikkingen der Voorzienigheid, de Christen aanbidt ze. Wordt wrvolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT OF Men ontmoet op aarde Jezus-Christus, gelijk men een mensck ontmoet. Op den een of anderen dag, bij het omslasn eener straat, op een eenzaam voetpad, staat men stil en luistert men, en eene stem in uw binnenste zegt u Ziedaar Jezus-Christus LACOKDAIBE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1