leider der katholieke volkspartij, kon digt aan, dat hij binnenkort een vlug schrift zal uitgeven in het Fransch en het Engelsch, waarin hij voor geheel Europa zal uiteenzetten, welke middelen de Hongaarsehe regeering heeft gebe zigd om zich de thans verkregen groote meerderheid :n het Huis van afgevaardigden te bezorgen. Het Journal des Débats maakt eene zeer juiste opmerking over den uitslag der ver kiezingen, als het zegt»Wat wij van deze kwestie in het oog moeten houden, is dat het liberalisme met zijne verwereldlijkende strekking in Hongarije de overwinning be haald terzelfder tijd dat het clericalisme met zijne antisemitische strevingen in Oosten rijk triomfeert. Dat is een bedenkelijk ver schijnsel voor de zedelijke eenheid der Monarchie." Omtrent de positie der mogendheden tegenover Turkije ontvangt de Daily News het volgende telegram uit Rome: Uit ver trouwbare bron wordt mij medegedeeld, dat de mogendheden ijverig bezig zijn om ten minste een voorloopïge oplossing der Arme nische kwestie te verkrijgen. Zij erkennen, dat een militaire bezetting het eenige goede geneesmiddel zal zijn, maar zij kunnen het nog niet eens worden over de mogendheid, welke met die taak zal worden belast, zoodat de discussie zich tegenwoor dig hoofdzakelijk concentreert om een schema voor de autonomie van Armenië, in naam onder de hooge souvereiniteit van den sul tan, maar feitelijk onder Europeesch toe zicht. Dit wordt evenwel slechts beschouwd, als een soort proefneming, waarin overigens weinigen vertrouwen hebben. De Europeesche diplomatie wordt thans slechts beheerscht door twee grondgedach ten de verantwoordelijkheid te vermijden voor nieuwe moorden en het voorkomen van een nieuw conflict. De Atheensche correspont van de Standard verzekert, dat er groote ellende moet heer- schen onder de christen bevolking in Mace donië. Daarenboven moet de gouverneur van Journa alles doen om de Muzelmannen tegen de christenen op te zetten. Twee bataljons zijn naar de Macedonische grens gezonden. De uitslag der presidentskeuze in de Noord-Amerikaansche Unie is volgens de laatst ontvangen telegrammen de overwin ning van Mc Kinley. Gisteren-avond zeven ure waren te New-York nog slechts locale uitslagen bekend, doch deze duiden reeds een overwinning aan van den heer Mc Kinley, wiens succes scheen verzekerd in de steden New-York, Chicago, evenals in den staat Maine. De overwinning van den heer Bryan in Zuid-Carolina scheen daarentegen zeker. Een nader telegram verzekerde, dat de candidaat der republikeinen de overwinning had behaald in West-Virginie dat tot nog toe democratisch was gezind en de laatst ontvangen depêche meldt als zeker dat de heer Mc. Kinley gekozen is. De heer Mc. Kinley verkreeg naar het schijnt, totnogtoe m het Electoral College 191 stemmen, tegen 9 op Bryan. De volledige uitslag der verkiezingen die weldra bekend zal worden, zal m die cijfers nog wel eenige verandering brengen, maar onbetwistbaar staat toch vast, dat de bekende protectionist en goud man Mc. Kinley met groote meerderheid is gekozen. stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 November 1896. Voor de verkiezing van 6 leden van de Kamer van Koopnandel en Fabrieken, ter vervulling van de vacaturen ontstaan door periodieke aftreding of vertrek uit de ge meente, werden heden van de 207 kiezers 33 stembiljetten ingeleverd. Er weiden uitgebracht op de heeren J. J. G. Nolet, 27, S. A. Maas 28, J. H. Houtman 27 P, M. J. Lagerweij 27 en M. C. Honnerlage Grete 27 stemmen, zoodat deze aftredende leden allen herko zen zijn. Gekozen werd de heer G. C. Beakers met 27 stemmen. De verklaring door den heer De Groot gisteren in den aanvang der vergadering afgelegd, die wij in ons verslag slechts in 'tkort vermeldden, luidt meer uitvoerig als volgt Het was hem gebleken, dat zijne uitdruk king in de vorige raadsvergadering, de moti veering door den heer Maas van den post voor de drinkwaterleiding in verband met den post voor onvoorziene uitgaven, eene ongeoorloofde financieele politiek te achten, zóo was opgevat, alsof hij den heer Maas van oneerlijkheid had willen beschuldigen. Er steeds prijs op stellende tegenover iedereen een scherpe uitdrukking te verklaren, maar dubbel gaarne tegenover den heer Maas, die zich in de laatste jaren voor de gemeente zoo bijzonder veel moeite heeft gegeven, wenschte spreker thans te verklaren, alleen te hebben willen zeggen, dat bedoelde motiveering streed met goede regelen van een financieel beleid en meer volstrekt niet. Op het ingekomen verzoek van mej. H. W. Kam om restitutie op den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, van wijlen haren broeder dr. N. M. Kam, werd in dien zin beschikt, dat haar op gemelden aanslag over een maand, ten bedrage van f 9.25, onthef fing werd verleend. De betrokken alinea in art. 2 onder C. Binnenvaartuigen van het tarief voor het havengeld werd woordelijk als volgt gewij zigd «Voor passagiersstoombooten uitsluitend gebruik makende van de aanlegkade langs de Maas en een geregelde dienst tusschen deze en andere gemeenten onderhoudende a. Voor elke reis per Ms f 0,02, b. In eens per jaar per MJ fC.25 De inlassching bij 2 onder A. Zeeschepen achter stoombooten te voegen ven zeelichters" geschiedde met het oog op een soort sche pen, dat thans gebruikt wordt tot het vervoer van steenkolen uit Engeland en welke ge sleept worden. De Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, heelt gisteren het huis aan de Lange Haven nabij de Vischmarkt, onlangs door hem aangekocht, met zijn gezin betrokken. De heer J. H. Joostema, die Zondag 11. als binnenregent van de verpleegden in het Diaconiehuis afscheid heeft genomen, is bij zijn aftreden met een waardeerend schrijven van de regentenen regentessen der inrichting vereerd. De aangekondigde feestelijke opening van het nieuwe Volkshuis aan de Lange Haven, heeft gisteren-avond in tegenwoordigheid eener groote menigte leden en donateurs plaats gehad. De groote bovenzaal met eenig levend groen net versierd, was geheel bezet. De voorzitter van de commissie voor het Volkshuis, de heer M. C. M. de Groot, de feestelijke bijeenkomst openend, heette de leden en donateurs van het Volkshuis, de medewerkers en medewerksters van dezen avond hartelijk welkom. De vraag beant woordende hoe het Volkshuis is tot stand gekomen, bracht hij hulde aan de werk lieden die voor het denkbeeld propaganda hadden gemaakt, de leden die de zaak door hunne toetreding gesteund hadden, verschil lende gegoede ingezetenen van Schiedam en daar buiten die krachtigen financieelen steun hadden verleend. Met dankbaarheid en eerbied herdacht hij, dat HH. MM. de Koninginnen daarin waren voorgegaan en stelde voor aan die gevoelens uiting te geven door het zenden van een telegram inhou dende Aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes brengen eerbiedigen dank, de feestvierenden bij de inwijding van het Schiedamsche Volkshuis. Nadat de vergadering hare instemming met dit huidewijs had betuigd, deed piano spel de tonen van het oude Wilhelmus hooren. Daarop bracht de voorzitter dank en hulde aan den heer J. A. Tours, die niet alleen door het voorbeeld van de grootsche stichting »Ons Huis" te Amsterdam, maar ook door zijn krachtig pogen tot bijeen- brenging van een groot deel van het kapitaal, zooveel tot het totstandkomen van dit huis had bijgedragen en nu de vergadering de buitengewone eer bewees de inwijding van het Volkshuis op te luisteren. Nadat de voorzitter aldus de bijeenkomst had geopend, bracht een dubbel kwartet van dames en heeren«Feestgroet", koor uit Handels »Josua" ten gehoore, waarna de heer Tours de feestrede hield, die hij onge veer als volgt aanving In ons land golft een stroom, nu eens krachtig voortstuwend dan weer langzaam heen kruipend, maar telkens en telkens in omvang winnend een stroom van mensch- waardeering in alle rangen en standen wordt het evangelie der humaniteit niet alleen gepredikt door het woord, maar beoefend door de daad. Prof. Pierson heeft dezen tijd genoemd dien der verteederde gevoelens. De zucht om het leven ten goede te ge bruiken, neemt meer en meer toe, ook onder de jonge dames der hoogere standen, die voorheen een leven van onbeduidendheid leidend, zich nu met opoffering wijden aan den dienst der armen en minder bevoor rechten. Onder de minder bevoorrechten rekende spr. dien breeden zoom der bevol king, den arbeidenden stand, die de kern der natie vormt. Spr. meent, dat er onder de verschillende standen nog te veel afzonde ring heerschtde hoogere standen begrijpen niet dat zij aan de mindere zooveel ver schuldigd zijn de verhouding is niet zoo, dat uit alles de broedertoon klinkt; er is nog te veel verwijdering. Spr. meende dat de meergegoeden de schuld moeten goed maken van het voorgeslacht, dat zijn plicht ver zuimd heeft doordat het veel te weinig hen, die onder hen stonden, tot zich wist op te trekkenzij moeten van de schatten van hun kennis en talent aan de minder be voorrechten mededeelen er is behoefte aan meer gloed, kracht, licht, leven, boven alles aan liefde. Dit hebben ook de mannen begrepen, die dit Volkshuis hebben opge richt. Blijkt het te klein, het kan later door een grooter worden vervangen, en levert het bezwaren, zij moeten worden overwon nen maar in dit huis moet heerschen den geest van den edelen Toynbee, die als student van 32 jaren zich vestigde in de arbeiders wijken van Londen, om den arbeiders met zijn kennis en voorlichting te dienen en wiens voorbeeld weldra in geheel Europa navolging vond. Hier kunnen te zamen komen de arbeider met vrouw en kind, de meer en de minder bevoorrechten. Spreker zette daarna uiteen de geschiedenis van het tot stand komen van het Volkshuis. In 1893 hadden eenige werklieden het plan opgevat zulk eenjhuis te stichten een zelfde wensch was gelijktijdig bij eenige andere mannen opgekomende twee stroomen vloeiden te zamen een bijeenkomst met de besturen van een achttal werkliedenvereeni- gingen werd gehouden het «Nut" verleende zijne medewerking en eene commissie van 5 leden werd gevormd om! een huis te zoeken en het noodige kapitaal bijeen te brengen. Zoo verkreeg men een niet on aanzienlijke som en dit vriendelijk gebouw, waarvan de keuken reeds voor een ge- waardeerden arbeid in beslag is genomen, en waarvan de zalen, naar men hoopt, eiken avond zullen gevuld zijn met mannen en vrouwen waar kook- knip- en verstellessen gegeven worden en cursussen en voor drachten zullen worden gehouden, en in 't algemeen een nuttigen en gewichtigen arbeid zal worden verricht. Spr. wenschte de oprichters en leden geluk met dit Volks huis en uitte in feestelijke stemming den wensch dat van dit hnis jaren enjarer.een heilzamen en verheffenden invloed zou uit gaan, welke hij besloot met een opge wekt »lang leve Schiedams Volksgebouw I" Nadat de feestredenaar aldus onder ap plaus der vergadering het eerste gedeelte van zijn rede ten einde had gebracht, wer den nog eenige programnummers, piano, viool en zang, tot aller genoegen uitgevoerd, welke besloten werden met een nummer voor dubbel kwartet «Gelukkig a 'Pjieei door eenige medewerkende dames en ten gehoore gebracht. c|,t« Na de pauze zijn rede vervolgende, we de heer Tours nog een viertal bez^a' bespreken die tegen de oprichting va" j„. Volkshuis als het hier bedoelde wer'^ieii' gebracht. Het eerste bezwaar, van g0''1'1 stigen aard, is vervat in de opmerki"?^ een Volkshuis niet goed is als het me op godsdienstigen grondslag. Spi'. nl .,j( hier tegenover op, dat het de bedoel' dit huis allen bijeen te brengen, onveI'^,et) lig van welk geloof ook; ieder hetzij Is'9 ,f Katholiek of Protestant is hier welkom geloovigen en ongeloovigen is hier P en in dit geval gaat het niet aan ginselen van éene godsdienstige ricbtioë te doen heerschen. Over godsdienst za worden gesproken; maar ieders godsdien'" j richting zal worden geeërbiedigdh'er niet worden toegelaten dat er wordt ge vlo»11 of het Woord des Heeren wordt De inrichting zal ook niet worden d>el\ baar gemaakt ter bereiking vaneenig8 kundig doel. Houdt zij zich neutra9' godsdienstig en staatkundig gebied, da'1 zij allen ten zegen zijn. Het bezwaar dat men door meerder®0 wikkeling den werkman ontevreden w1®* kon spr. op grond van eigen ervaring genspreken; het bleek integendeel datB'jt) door meerdere ontwikkeling den werk1" meer tevreden maakt met zijn lot, o-9 da1 de kennis der geschiedenis hem leert slechts langs geleidelijken weg de toesta den zijn te verbeteren. ,e Dat de oprichting van een Volkshuis1 uithuizigheid zou bevorderen kon spr do0' beslist tegensprekenintegendeel zal de kennis die hier kan worden verkreg" het genot van het huiselijk leven wor' verhoogd. Ook een laatste bezwaar, dat deze 'd$ iod >ing voor den werkman dikwijls met misken"1 en ondank wordt beloond, kon spr. op gr°"', van verkregen ervaring ontzenuwen Mee' malen mocht hij in zijn werkkring treff®" blijken van waardeering ondervinden, het feit dat de min bevoorrechten die dezen stichting genieten hun vertrou^ schenken aan hunne weldoeners, met hu" bezwaren wenschen en nooden tot hen ko""f is een heerlijke voldoening voor hen ',lt! zich aldus aan den dienst der min gego®^e' belangeloos wijden. Spreker, opwekkend om met goeden m°e en volharding aan het begonnen werk ,d« 0°* ve" hand te houden, eindigde met de opmerk'"^ dat er bij al de raadselen van dit le^e' niets gelukkiger is dan aan eikaars gef°' telijke ontwikkeling te werken, (applO^l Toen de feestredenaar aldus zijn t9* had vervuld, werden nog verschillende Pr" gramnummers, piano-, viool en zang, te" gehoore gebracht, waarna de feestelijk' bijeenkomst met het nummer voor dubbe kwartet Gute Nacht van Frans Abt enk», pianonummer «Wilhelmus van NassouW» werd besloten. Gisteren-avond was er te Vlaarding»" voortzetting der raadsvergadering tot 9 doening van de onderwerpen van jl. Vr'J' dag. In de eerste plaats volgn. 127 der grooting «pensioenen" waarover toen de stemmen staakten. De begrooting is vas4' gesteld in ontvangt- en uitgaaf op f 180,536,$'' Goedgekeurd werd een ontwerp- beslui tot verhooging der gemeentebegrooting met f45000. Verder werden vastgesteld verordeninge" regelende de heffing en invordering rechten betreffende de gemeentereinig'"^ met eene kleine wijziging, die van het havengeld en een ontwerp besluit tot v"' hooging van het maximum van den hoofd»' lijken omslag, benevens een ontwerp 6» treffende de regeling van de sterkte e" samenstelling der straatpolitie. In een goed bezochte vergadering, uitge schreven door !t kiesrecht-comité, sprak »ir' Z. Van den Berg Maandag-avond over d» -y —7 LH jo* w o 7 I fl Vil" i"" ie"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2