Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 12 November 1896. No. 5642. jSureau ISofersfraaf 50. LAURA. 1 f algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. - 0.05 prijs der adverte;nti;ën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 November '96. Kamer van afgevaardigden in België S^teren heropend zonder persoonlijke 'neming des Konings, maar met een ïn°geen ministerie. Die homogeniteit had den laatsten tijd gevaar geloopen door R drijven der militairisten. die generaal rftssine, minister van oorlog, hadden aan zet tot de dwaasheid van een impopulaire ^gervvet, waarbij o. a. de persoonlijke ^stplicht zou worden ingevoerd. Herhaal- 'Jk had Brassine in de laatste weken c°nferenties met den Koning die een be- st nailitairist is, en daarna telkens weder M®' den minister-president Smet de Nayer. atl 'iberale zijde werd niets liever gewenscht ^ar' dat het heele Kabinet zich voor de p.e^erwet zou laten spannen en dus de ■^bioetskwestie zou moeten stellen, want aar van de Rechterzijde geen afschaffing er plaatsvervanging te verwachten was, j°u dan ongetwijfeld het katholieke minis- er'e getuimeld zijn. Dat alleen was trou- ^«ns de Ware reden van het ijveren der erale pers voor den overigens impopu- a'ren dienstplicht. een particulier telegram uit Brussel aan de N. R. Ct. wordt verzekerd, dat vol- ^®ns nieuwe inlichtingen reeds voor zes ^eken het ontwerp Brassine door den Ministerraad was aangenomen, en de ont- ^erper gemachtigd om het bij de Kamer M te dienen onmiddellijk na het openen de zitting. Maar door het bedrijf van °este, die optrad uit naam van den Bond Vatl katholieke vereenigingen, werd de P°sitie van den minister gewijzigd. De ambt- genooten van generaal Brassine maakten d®zen toen opmerkzaam op het gevaar dat erin gelegen was als de meeste leden van de meerderheid die het Kabinet onder- steUnt, het ontwerp bestreden, en dit aan- gonornen werd door een coalitie van de Feuill e ton. 5) Iedereen verwonderde er zich over, en bare meesters, in plaats van haren ijver aan te wakkeren, zochten dien tegen te Saan want indien men het jeugdige meisje bad laten begaan, zou zij zich overwerkt on hare gezondheid benadeeld hebben. Zonder van de gewone wetenschappen te spreken, gekende en schilderde Laura zeer goed 2Ü sprak de Engelsche taal gemakkelijk en yortaalde die sierlijk. Het is waar zij kende §0en noot van de muziek, noch een danspas eh kende de mode van den dag niet, din gen, die Maria zeer goed wistterwijl deze 'otegendeel de eenvoudigste beginselen der Wetenschappen niet kende, daar zij zich "immer moeite had willen geven, die te minderheid van de katholieken met de liberale en de socialistische linkerzij. Gene raal Brassine stond echter op zijn stuk en eischte dat het ontwerp dadelijk in behan deling zou worden gebracht, waarop de ministerraad weigerde hem daartoe te machtigen. De Koning heeft zich niet in het debat gemengd, maar alleen de vergadering ge presideerd. De Smet de Naeyer is in het diepste geheim druk bezig een opvolger voor Bras sine te zoeken, opdat die er is vóór de goedkeuring van de geloofsbrieven van de nieuwgekozen kamerleden en de benoeming van het bureau. De nieuwe minister van oorlog kan dan in de ministerbank zitten, als de eerste minister zijn verklaring aflegt betreffende de ministerieele crisis. In de militaire kringen wordt heftig het gedrag der ministers berispt, die de be langen der nationale verdediging hebben opgeofferd aan de begeerte om hun porte feuille te behoudenen met minachting wordt reeds bij voorbaat gesproken over den officier, die in de bestaande omstandigheden de nalatenschap van den minister Brassine zal aanvaarden. Onder de officieren, tot wie De Smet de Nayer zich zal wenden, noemt men generaal-majoor Bourlard, commandant eener brigade artillerie te Antwerpen. Aldus meldt de Brusselsche correspon dent der N. R. Ct. De katholieke pers in België laat zich eenigszins anders over het gewichtig feit uit. «De militairisten laten de lip hangen, maar het publiek zal jubileeren," zegt het Hdbl. v. Antw.. niet om het heengaan van generaal Brassine die inderdaad groote diensten aan het leger heeft bewezen en van wien men oprecht moet betreuren, dat hij zich zeiven aan de grillen der militai risten en de zeer doorzichtige liberale partij tactiek meent te moeten ten offer brengen maar omdat het ministerie aan de valstrik ontkomen, en het Land van den persoonlijken bestudeerende te groote zwakheid van mevrouw Bunne voor hare dochter had haar daarenboven zorgeloos voor ernstige zaken gemaaktmen had op den tijd gerekend, dat het meisje meer verstand zou krijgen maar de jaren waren voorbij gesneld, zonder dat Maria veranderd was. Waaruit ontstond dat verschil Ik kan het u in twee woorden zeggen Maria geloofde rijk te zijn Laura, integendeel, wist dat zij arm was, dat zij alles aan de goedheid van mevrouw Bunne verschuldigd was, en lag er zich daarom op toe, om zoo spoedig mogelijk voor zich zelve te kunnen zorgen, en haar niet meer tot last te zijnen dit oogenblik verhaastte zij zoo veel mogelijk, daar zij den toestand harer weldoeners geraden had. Mijnheer Bunne had, inderdaad, door het faillissement van verscheidene kooplieden, in wier handen hij zijne kapitalen geplaatst had, zjjne fondsen zien verminderen, en wel zoodanig, dat hij met een enkelen slag zijne verliezen wilde herstellen, en ten dien einde onder zeil was gegaan naar de Antilles met eene aanzienlijke lading, door welker verkoop hij zijn kapitaal hoopte te verdrievoudigen, terwijl hij hiertoe alles had bijeen gegaard en zijne vrouw slechts het noodzakelijkste had achtergelaten dienstplicht bevrijd gebleven is, en omdat nu de Kamer zonder ruzie en tijdverlies aan dringend en nuttig werk kan beginnen met een krachtig ministerie en een krach tige meerderheid. De onthullingen van Bismarck's Hambur ger Nachrichten zijn in Duitscliland nog steeds het hoofdfeit van den dag. De Post, een vrij-conservatief blad, dat der regeering welgezind is, keert zich tegen het plan van het centrum om over de Hamburgsche ont hullingen in den Rijksdag eene interpellatie te houden. Het blad ziet daarin eer.e taktische betooging om de radicale en ultra montane meerderheid, die indertijd het voorstel om Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag uit naam van den Rijksdag geluk te wenschen afstemde en deswege door den Keizer scherp veroordeeld werd, te recht vaardigen. Uit de artikelen in de bladen over en weer, blijkt reeds nu, dat eene interpellatie, als het centrum in den zin heeft, een stormachtig beloop zou hebben. Intusschen hoort men uit Karlsruhe, Stutt gart en Leipzig, dat daar op vergaderingen van nationaal-liberafe verenigingen tele grammen met betuigingen van sympathie aan Bismarck zijn gezonden. Het kabaal is dus al aan den gang. In den laatsten tijd zijn er in Frankrijk stemmen opgegaan voor eene herziening van het proces-Dreyfus. Teneinde dien lang zaam wassenden stroom voor goed te keeren, geeft Le Matin onder het opschriftvHet Bewijs" een facsimile van den brief welken men Dreyfus beschuldigt aan de Duitsche autoriteiten geschreven te hebben en tevens den tekst van het stuk, dat men hem heeft gedicteerd, teneinde de overeenkomst van handschrift te constateeren. Hierbij heeft men gezorgd telkens woorden, die in het geïncrimineerde handschrift staan, te ge bruiken, maar natuurlijk in geheel andere volgorde en geheel ander verband. Nu geeft het blad uitvoerige bijzonder heden omtrent eigenaardige trekjes, die aan om gedurende zijne afwezigheid, die vier of vijf maanden zou duren, te kunnen leven. Maar die vastgestelde tijd was reeds ver streken, de kapitein kwam niet weder, en men ontving zelfs geene tijding. De familie werd ongerust, en de hulpmiddelen begonnen dagelijks te verminderen. De eerste bezui nigingsmaatregel van mevrouw Bunne was, Maria en Laura van de kostschool te laten komen, onder voorwendsel, dat, hare tegen woordigheid hare eenzaamheid zou verzachten en hare onrust zou bedaren. Maria had het doel van dit besluit niet bevroedzij was te lichtvaardig, om er iets anders in op te merken dan het vermaak, om niet meer op kostschool te zijn. Maar Laura had de waarheid begrepen, en haar hart werd pijn lijk aangedaan, niet voor haar zelve, maar voor hare weldoenster, wier diep verdriet zij doorgrondde. De afwezigheid des kapiteins duurde voort, het geldgebrek vermeerderde zoodanig bij mevrouw Bunne, dat zij genood zaakt was hare eenige dienstbode te ver wijderen, die zij tot dusverre behouden had, vervolgens zich van alles te ontdoen, wat zij bezat. Toen gingen de oogen van Maria open, zij begreep haar ongeluk en was als van den donder getroffen, want zij ge- het handschrift van beide stukken gemeen zijn. Evenwel wordt de gedicteerde brief niet in fac-simile gegeven, zoodat wel de ver slaggever van Le Matin, die beide stukken naast elkaar gezien heeft, over de gelijkenis kan oordeelen, doch de lezers van Le Matin niet veel verder zijn. De Pester Lloyd bevat het volgende be richt De hertog van Orleans zal zich in Enge land metterwoon vestigen. In de laatste helft van de maand zal hij te Brussel zijn getrouwen ontmoeten en een manifest uit vaardigen, waarbij hij officieel kennis geeft van zijn huwelijk en zijn aanhangers uit- noodigen hun trouw ook uit te strekken tot de hertogin. De Orleanistische jongelingschap zal te Brussel den pretendent een driekleur aan bieden, waarvan de stok door een gouden lelie gekroond is. In het midden is behalve een koninklijk wapenschild het devies sGod Eer, Vaderlandgeborduurd. De opstand op Cuba geeft der regeering in Spanje voortdurend veel zorg. Generaal Weyler is begonnen met wat men overeen gekomen is den definitieven veldtocht tegen de Cubaansche rebellen te noemen. Met het hoofdkwartier en een groot escorte cavalerie trekt hy tegen Maceo in de pro vincie Pinar del Rio op. De regeering moet nogmaals bij den generaal aangedrongen hebben op het on dernemen van een beslissenden veldtocht, vooral met het oog op de aanstaande Arae- rikaansche presidentswisseling. Zij moet nu reeds besloten zijn den generaal door een ander, waarschijnlijk door generaal Azcar- raga te vervangen, indien hij dezen winter niet slaagt. De Kamer van afgevaardigden in Italië zal haar werkzaamheden eerst den 2den of den 3n December hervatten; men hoopt dan stellige berichten ontvangen te hebben van Nerazzini, waaruit zal blijken, dat de vrede met Menelik spoedig zal geteekend zijn. voelde zich in het ongeluk machtelooshet karakter van Laura putte er integendeel nieuwe krachten uit, en de gelegenheid was voor haar aangebroken, om zich in al hare edele standvastigheid te vertoonen. IV. Eene nog jeugdige vrouw, wier vermoeide trekken eene groote zedelijke smart ver rieden, en twee jonge meisjes, zaten rondom eene tafel te werken, die door den flauwen schijn eener lamp verlicht werd. Het eene meisje eindigde een borduurwerk, het andere schreef; een geopend boek en talrijk ge schreven bladen, die naast haar lagen, getuigden, dat zij een groot werk eindigde de oudste der drie, en die de moeder scheen te zijn, verstelde een kleed. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT DE ARME HUT AAN DEN OEVER DER ZEE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1