gematigde wijze en met het doel om tot de waarheid te komen, te redetwisten, maar dan met vermijding van beleedigende onder stellingen en wederzijdsche verwijtingen. En opdat nu de eendracht der geesten niet door vermetel getwist worde verstoord zoo sta dit bij allen vast de volle belijdenis der Katholieke leer is niet bestaanbaar met meeningen, die ook maar naderen tot het naturalisme of rationalisme, wier kort be grip hierin bestaathet met den wortel uitroeien van alle christelijke behinselen en in de maatschappij der heerschappij vestigen van den mensch met terzijdestelling van God. Even weinig staat het vrij een ande ren levensregel te volgen in den huiselijken kring dan tegenover de menigte, zoodat het gezag der Kerk in het bijzondere leven ge huldigd, in het openbare leven wordt ver worpen. Dit zou zijn het goed met kwaad vermengen en den mensch in strijd brengen met zich-zelven, terwijl hij juist altijd éen van karakter moet zijn en op geen levens gebied mag afwijken van de christelijke deugd. Waar echter gehandeld wordt over zuive r staatkundige vragen, over den besten staatsvorm, over de verschillende inrich tingen van het staatsbestuur, over deze dingen kan men op voegzame wijze van meening verschillen." «In onderlinge liefde en in eerbied jegens deh Apostolischen Stoel zullen de Katho lieken twee dingen verkrijgen op de eer ste plaats zullen zij de Kerk bijstaan in het bewaren en verbreiden der christelijke wijsheid, op de tweede plaats zullen zij een groote weldaad bewijzen aan de burgerlijke maatschappij, wier heil door booze leeringen en booze begeerten in groot gevaar verkeert." Naar den eisch van deze woorden vol wijsheid hebben zij getracht een program saam te stellen, dat in een vaste éénheid toch ruimte van beweging zou laten en tevens voor de praktijk een stelligen grond slag zou geven. Zij bebben zich niet beperkt tot hetgeen men soms een program van actie noemt. Zij hebben aanwijzing willen doen van de hoofdpunten op welke de werkzame aandacht van al de Katholieken in den lande gevestigd moet zijn en blijven. Op welke wijze en in welke volgorde de behandeling van deze zaken zal plaats heb ben is een vraag, die door allerlei omstan digheden zal worden beantwoord, allermeest door de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Volgens hunne overtuiging is de strijd over ,de ontwikkeling onzer Staatsinstel lingen voor langen tijd beëindigd en op de hoofdpunten beslist. Daarom richten zij allereerst hunne aandacht op de dingen, die het volk in al zijn kringen kunnen ver heffen, zijn welstand vermeerderen, zijn rust verzekeren, sociale nooden lenigen, sociale ontwikkeling bevorderen, sociale beroering voorkomen. Want door al de deelen van dit program gaat de ééne ge dachte het Staatsgezag voor alle standen van het volk, dus voor het geheele en ééne Nederlandsche Volk ten weldaad te doen zijn. Zij worden in die overtuiging versterkt door de wetenschap, dat de in 1897 te kiezen leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zullen geroepen worden om mede H. M. Koningin Wilhelmina, aan Wie de Almachtige God geve wijsheid, kracht, heil en vele jaren, in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet als KoniDgin te ontvangen en te huldigen, aan Haar te zwerer. dat zij Hare onschendbaarheid en de rechter Harer kroon zullen handhaven, Haar te zweren alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. Als getrouwe onderzaten van het Huis van Oranje, als trouwe aanhangers van het Koningschap en van de Grondwet, meenen zij in 't belang van Vorstenhuis en Vaderland te handelen door op wetgevend gebied aan die maatregelen hun kracht te wijden, die kunnen strekken tot bevestiging van onze Nederlandsche rechten en vrijheden, tot beter en vaster vervulling van ieders plicht, tot meerder ontwikkeling en meerder bloei van het geheele volk en vooral tot versterking van den band tusschenjVorstenhuis en Natie naar het woord van Z. M. Koning Wilhelm III: «Oranje en Nederland, onder Gods zegen, vrij, onafhankelijk en één 1" Door deze overwegingen geleid en van deze gevoelens bezield, hebben de Katholieke leden der Tweede Kamer vastgesteld en aanvaard het volgende: PROGRAM. I. Sociale Vragen. Voor de Katholieke leden van de Tweede der Staten Generaal is de Encykliek Rerum Novarum op dit stuk de grondwet. Met haar verwerpen zij het Socialisme als waanzinnig, onrechtvaardig en leidende tot vernietiging van alle recht alle vrijheid en alle orde. De sociale vragen zijn in de eerste plaats zedelijke vragen en alleen in den geest van het Christendom kunnen zij tot eene goede oplossing worden gebracht. Godsdienst, huisgezin en eigendom zijn de van God gewilde grondslagen der maat schappij. Voornamelijk in den nood dezer tijden moet de Staat zijn macht op dit gebied doen gelden, altijd met eerbiediging van de natuurlijke rechten van persoon en huis gezin. De Wetgever heeft dus o. m. zijn aan dacht te wijden aan de volgende punten: Zondagsrust Zedelijke en stoffelijke verheffing van den ambachtsstand, voornamelijk met betrekking tot de leerlingen; Het vraagstuk der arbeiderswoningen; Verbod of verperking van den arbeid voor vrouwen en kinderen voor zooveel mogelijk en naar den aard der werkzaamheden en verbod van dien arbeid in fabrieken en werk plaatsen voor vrouwen met de zorg voor eigen kinderen belast; Bestrijding van overmatigen arbeid ook voor mannen Regeling der uitbetaling van loon;- Verzekering tegen ziekte, ongevallen, in validiteit en ouderdom. Terwijl het recht var. den arbeider op een pensioen van Staatswege als zoodanig beslist wordt ontkend, wordt even beslist erkend dat de Staat er toe behoort mede te werken, dat het lot van den invalieden en dan ouden werkman niet aan de openbare weldadigheid zij overgelaten. Dit brengt zijne roeping mede: «uit het samenstel en uit het bestier van den Staat moet de welvaart van de gemeenschap en van de enkelen personen opbloeien." Ene. Rerum Novarum. Verbetering van het Armenwet met behoud van het thans gehuldigd beginsel«de ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak «overgelaten aan de kerke lijke en bijzondere instellingen van weldadig heid." II. Onderwys. Hoofdbeginsel blylt: onderwijs als wezen lijk deel der opvoeding is plicht en recht der ouders. Er behoort naar gestreeft te worden de bijzondere school regel te doen zijn. De rechtsgelijkheid door de pacificatie van 1889 erkend en gevestigd moet over het geheele gebied van het onderwijs, ook over dat van Hooger eri Middelbaar Onderwijs worden uitgebreid. Getuigschriften van bekwaamheid afge geven door bijzondere gymnasia verleenen dezelfde rechten en bevoegdheden als die afgegeven door openbare instellingen van dien aard, «mits de eischen voor het verkrijgen van die getuigschriften gesteld ongeveer over eenstemmen met die van het programma bedoeld in het derde lid van art. 11 der Wet op Hooger Onderwijs," art. 85bis Wet H. O. Wet van 23 Juli 1885 S. 141. en een eindexamen zij afgenomen door de leeraren der genoemde gymnasia in tegenwoordigheid van een Inspecteur en van gecommitteerden door de Regeering te benoemen Aan erkende Kerkgenootschappen en Vereenigingen tot bevordering van Hooger Onderwijs, die rechtspersoonlijkheid bezitten, moet het recht tot vestiging van leerstoelen aan de Rijksuniversiteiten en aan de ge meentelijke Universiteit van Amsterdam worden verleend. Aan bijzondere gymnasia en bijzondere scholen voor Middelbaar Onderwijs, die aan zekere bij de Wet te stellen voorwaarden voldoen, moet van Rijkswege een bijdrage in de kosten van het Onderwijs worden verleend. III. Leger. Vermindering van financieele en persoon lijke lasten moet richtsnoer en doel blijven. De vraag moet worden onderzocht of bij den tegenwoordigen stand van zaken een uitgave van meer dan twintig millioen 's jaars voor het leger gewettigd is. Voor miliciens, die geacht kunnen worden geheel of ten deele kostwinners te zijn, wordt schadeloosstelling verleend. Naar verheffing van het zedelijk leven bij land- en zeemacht moet worden gestreefd. IV. Zaken van Recht. Als beginsel sta de uitspraak, dat de Overheid, die uit God is, het recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Rijksopvoedingsgestichten en gevangenis sen voor jeugdige misdadigers moeten wor den toevertrouwd aan erkende Kerkgenoot schappen en daartoe in het leven geroepen liefdadige instellingen behoudens het toezicht van den Staat. Inzonderheid voor jeugdige beklaagden is kort recht een eisch van zedelijk en stof felijk belang. Over het geheel moet naar vereenvoudiging in de rechtspleging worden gestreefd. Art. 449 van het Wetboek van Strafrecht moet worden afgeschaft en art. 136 B.W. dien overeenkomstig gewijzigd. De formaliteiten gevorderd bij het sluiten van het burgelijk huwelijk moeten zooveel mogelijk worden vereenvoudigd. Schadeloosstelling kan velgens wettelijke regeling worden toegekend aan hen, die uit preventieve hechtenis zijn ontslagen, zonder dat eene veroordeeling gevolgd is, zoomede aan onschuldig veroordeelden. Toezicht van overheidswege op levens verzekeringen, zieken- en begrafenisfondsen. Verbod van huizen van verkoop met recht van wederinkoop. V. Belastingen. Geen verdere uitbreiding of verhooging van 's Rijks directe belastingen. Afschaffing van het recht van successie in de rechte lijn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo die noodig is, worde verkregen door indirecte heffingen, o. a. door eene belasting op de transactiën ter beurze. VI. Landbouw en Nijverheid. De Regeering behoort den Nederl. Land bouw en de Nederl. Nijverheid te steunen en te ontwikkelen door maatregelen van overheidswege te nemen. Met name behoort zij, waar zij optreedt als werkgeefster en aanbesteedster, op de belangen van den Nederl. arbeid te letten en zich niet dan om gewichtige redenen te wenden tot het buitenland. Bescherming van landbouw en nijverheid door herziening var. ons Nederl. tarief van invoerrechten. Wederinvoering van octrooien. Vermindering van lasten bijzonder druk kende op den landbouw als b. v. door af schaffing van tollen op wegen en vaarten vermindering van kosten van zegel voor pachtcontracten vergemakkelijking van den tiendafkoop. Wijziging der grondbelasting. VII. Koloniën. Herziening der verordeningen op het toe laten van christenleeraars, priester en zen delingen in Nederlandsch-Indië. Krachtiger ondersteuning der Missiën. Bij het inlandsch onderwijs behoort de invloed der erkende christelijke Kerkgenoot schappen langs wettelijken weg te worden verzekerd. Voorziening in den rechtstoestand der inlandsche Christenen. Verbetering van den finaneieelen toestand door krachtiger ontwikkeling der natuurlijke hulpbronnen. Ten slotte wenschen de Katholieke leden der Tweede Kamer nog het volgende te verklaren. De opheffing der Nederlandsche legatie bij den H. Stoel blijven zij afkeuren en betreuren. Voor het belang en de eer des lands vorderen zij haar herstel. Zoo spoedig dit herstel met eenige hoop op goeden uit slag kan worden beproefd, zullen zij geen middel ongebruikt laten om daar toe te komen. Zij hopen en vertrouwen dat al hun katho lieke landgenooten aan bovenstaand pro gram hun krachtigen en onontbeerlijken steun zullen verleenen. Vastgesteld te Utrecht 20 Oct. 4896. Mr. H. F. Lambrechts. Dr. P. J. F. Vermeulen. Dr. H. J. A. M. Schaepman. Mr. B. M. Bahlmann. Mr. H. A. M. van Berckel. Mr. M. J. C. M. Kolkman. Mr. A. F. Vos de Wael. Mr. J. J. I. Harte. Mr. L. Baron Michiels van Verduijnen. L. de Ram. Mr. J. A. N. Travaglino. B. F. van Vlijmen. Mr. Th. Borret. W. P. A. Mutsaers. F. T. J. H. Dorbelmann. J. Th. M. Smits van Oijen. E. A. M. van der Kun. Dr. W. Everts. P. J. Truijen. Mr. W. van Basten Batenburo. Mr. J. A. Loeff. Dr. W. H. Nolens. Stads- en Gewestelijk >~ieu*8, Schiedam, 21 November 189®" Burgemeester en Wethouders van dam, gelet op art. 8 der wet van den Juni 1875 Staatsblad no. 95), geven aan de ingezetenen, dat den 19n deze' W. Irish Stephenson en zijne reC verkrijgenden vergunning verleend is tot u b r e i d i n g zijner zoutraffinad® aan den Noordveslsingel no. 91, a[1 sectie H no. 227, door plaatsing daarinv een stoomketel met een verwarmingsopPer vlak van 34 Ms, ter vervanging van van kleiner afmeting. Aan de leden van den Gemeenteraad 1 kennis gegeven dat o. a, de volgende stuk»® zijn ingekomen en ten Raadhuize ter inz9° liggen, die in de eerstvolgende zitting den Raad, te houden op Vrijdag, 27 vember a. s., nam. 2 uren, ter behandel'"® aan de orde zullen worden gesteld 1. Voorstel van Burgemeester en We houders om de huur van het aan het R'J voor postkantoor verhuurde gemeenteg0, bouw, met een maand, alzoo tot 1 Februar' a. s., te verlengen. 2. Voorstel van Burgemeester en houders tot ruiling van grond met J. J. Gab® 3. Voorstel van Burgemeester en houders tot het in gebruik geven van loka'0" en instrumenten der H. B. School, aan alhier gevestigde afdeeling van den »B°n van Nederl. Onderwijzers voor een op 40 richten cursus ter opleiding voor de hoofdak10, 4. Voorstel van Burgemeester en We4 houders in zake den gemeente-rei'11* gingsdienst. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet' houders in overleg met de Commissie va(1 toezicht op het L. onderwijs, tot vaststelling van een nieuw reglement voor het exam®" tot het verkrijgen der akte van algemeen® toelating als Bewaarschoolhouders, volgerlS overgelegd ontwerp met memorie van to®' lichting. 6. Adres van Dr. B. Koster over de be' rekening der hem uit de gemeentekas 400 te kennen toelage boven zijn rijkspensioen' en rapport daarop van Burgemeester e" Wethouders. De stukken sub. 24 zijn reeds in dr"'' rondgedeeldvan die sub. 5 zal den led®" mede een afdruk worden gezonden. De collecte namens de Vereeniging »Trou*" aan Koning en Vaderland", gisteren alhieI voor de oud-strijders gehouden, heeft net4® opgebracht f89.92. Gisteren-avond is te dezer stede het be" richt ontvangen, dat de parochie-verdeeli"? door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarle"1 is goedgekeurd. De parochie-verdeeling zal morgen I Zondag) in de verschillende kerken worden afgc' kondigd. De bijkerk O. L. Vrouw van den H. R°' zenkrans aan den Singel is aldus tot par®' chiekerk verheven. Tot pastoor der nieuwe parochie lS benoemd de weleerw. pater M. J. Langewen» sinds 27 October 1881 kapelaan der S4' Jansparochie en sedert 28 October 1$$ aan genoemde kerk verbonden. Onze hartelijke gelukwensch aan de" nieuwbenoemden pastoorMoge de past®' rale bediening van hem, wiens onvermoeide" ijver de Singelkerk reeds zooveel schoon® Jhi\ I. VAN DEN BeRCH VAN HEEMST I. Graaf de Marchant d' AnseMBO M. de Ras.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2