Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zondag 6 December 1896. No. 5663. ISutreau ^oter&tvaat 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^'amantbewerkers-beweging in de hoofd- fie »Algem. Nederl. Diamantbewerkers- °nd" te Amsterdam nam, zooals men *e«', deze woek besluiten, die beteekenen zullen misschien ondergaan, maar wie ®et ons nu zuur maakt' zal ondervinden, 11 wij on* vreeselijk kunnen, willen en zul- ,6Q Wreken. do vA. N. D. B," heeft een firma geboycot, die»>tengevolge is een vlock-out" te vreezen. »Goed", zei de Bond, »wij zullen den Scot niet opheffen. Sluit ons maar uit Uw zin zult ge niet krijgen de bondskas Zal niet aangesproken worden, dus ook met Ultgeput. Wij zullen nadeel ondervinden, gij dat dubbel doen want de industrie in Nederland zal geknakt worden." Is dat wijs? vraagt v. N. in den Nieu- X"en Amsterd. dl niet de industrie de hoofdzaak, die gere tooet worden ^as het niet beter de tegenpartij te over igen, dat men gelijk heeft. Is hier met ts *eel hartstocht, te weinig beleid "Wij vragen slechts; wij zijn niet zoo ide- a"3tisch gestemd, dat wij zoo maar dadelijk aan de mogelijkheid van broederlijk samen rotten, maar wij gelooven nog wel in alge mene belangen, die moeten gaan boven Persoonlijke gevoeligheden, al is zoo'n per ron dan ook 3000 man sterk. v. A. moppert tegen Fortuyn, zegt de Volksbanier, omdat deze in een vergadering gezegd heeft dat Kropotkine de bekende Prins-anarchist buiten Londen een villa be tont. Het blad meent dat mannen als Krapotkine, die overigens geen villa, maar eetl zeer bescheiden huisje bewoont, en Aderen het beter hadden kunnen hebben als ze ook baantjesgasten waren geweest. Zijn dan al de arnarchisten en socalisten, ^le meer dan een bescheiden huisje of een vüla bewonen, baantjesgasten? Nu dan be gaan er nog al wat van zulke baantjesgasten, *°oals Bebel, Singer, Defuisseaux.Vandevelde etl lest best, Domela Nieuwenhuis, welke laatste toch ook zeker niet zoo'n bescheiden honing heeft, dat hij ook zijn bed in z'n Woonkamer zal hebben. Men meldt aan de JV. R. Ct. uit Nieu- Wediep van 3 December Wegens het vele en op sommige plaatsen re«ds zware ijs, werd de vaart op de Zui derzee heden voor kleine stoom- en zeilvaar ten zeer moeilijk gemaakt. De stoombooten Adele, Leeuwarden IV, Friesland, Hunze I, Hunze U, Hunze VII en Maarten Tromp hier langs het Noordholl. kanaal van ^sterdam aangekomen, om van hier uit d® reis naar Friesland voort te zetten. Ge booten Sneek en Leeuwarden I kwamen hier van Friesland aan, om binnendoor naar Amsterdam te stoomen. Thans meldt de Vaderlander, orgaan van dr. Bronsveld c. s., Op 30 November jl. was te Utrecht een aantal mannen bijeen uit verschillende stre ken van ons land, die hebben opgericht een algemeene christelijk-historische Kiesver- eeniging. Hun tegenwoordigheid was bewijs van instemming met het hun voorat kenbaar gemaakte grondbeginselen. In die bijeenkomst werd vastgesteld, welke houding op grond van die beginselen moet worden aangenomen ten aanzien van de gewichtige staatskundige en sociale vraag stukken, welke thans in ons vaderland aan de orde zijn. De definitieve redactie van een beknopt program zal worden vastgesteld in een ver gadering, welke op den lOden dezer wordt gehouden. Alsdan wordt ook het concept reglement behandeld, dat aan allen die adhaesie betuigden, toegezonder wordt, Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Utrecht Het ongluk bij den heer Bosman is goed afgeloopen allen die in het water gevallen zijn werden gered en bevinden zich in den besten welstand, De dienstdoende inspecteur op het hoofd- burau van politie had gisteren-avond een moeilijke taak door de beangste moeders die daar naar hare kinderen kwamen zoeken en zoo daaromtrent geene inlichtingen kon den gegeven worden flauw vielen en allerlei misbaar maakten. De Koenders worden zeer geprezen om de liefdevolle wijze waarop zij de in haar woning gebrachte vijf vrouwen en kinderen verpleegden en van het noodige voorzagen. Ook een paar pleegzusters waren spoedig ter plaatse aanwezig om aan de geredden hulp te verleenen. Als een bijzonderheid wordt verhaald dat aan den heer Bosman geweigerd was om de uitdeeling aan de voorzijde van zijn winkel te doen, omdat men voor belemmering van het verkeer door de drukke Choorstraat vreesde, daarom had zij plaatst aan de achterzijde op het zoogenaamde Houtmarktje, waar toen het ongeluk gebeurde. In dezen zomer waren op last van B. en W. met het oog op de studentenfeesten alle balies in de stad door de bouwpolitie onderzocht en op tachtig verschillende plaatsen hersteld. Op het Houtmarktje waar slechts weinig passage is was het onderzoek echter nagelaten. Zij zijn daarom alle op dezelfde hoogte afgeknapt als glas. De aannemer van de Noord-Nederlandsche suikerfabriek te Vierverlaten heeft jl. Maan dag al zijn werkvolk bedankt. Niemand weet, waaraan deze daad is toe te schrijven. Voor de vele arbeiders is deze gedwongen werkstaking zeer nadeelig. Ten einde de aanstaande kiezers voor te lichten, zal te Dokkum de burgemeester zelf in den loop der volgende week eene lezing houden over de nieuwe kieswet. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Maastricht Het nieuwe post- en telegraafkantoor, dat sedert 2 maanden in gebruik is genomen, schijnt nogal gebreken te bezitten. Zooo. a. laat de wachtkamer voor de bestellers wegens het opstijgen van gassen, die uit daaronder liggende beerputten ontsnappenvooral 's morgens nadat het vertrek 's nachts ge sloten is geweest, te wenschen. Verder is het kantoor in eene smalle straat gelegen, die het bij donker weder noodig maakt overdag licht te ontsteken. Eindelijk is er aan de loketten zulk een weergalm, dat het bedienend personeel het publiek moeilijk kan verstaan. Te Rilland Bath staakt Donderdagavond de lantaarnaansteker het werk, zoodat het dorp in dikke duisternis gehuld was. De ge noemde functionaris maakte aanspraak op ruimer betaling, omdat er twee lantaren* bij geplaatst waren. Zijn verzoek om ver hooging van zijn jaargeld was door het gemeentebestuur niet ingewilligd. Ongelukkig geraakte een raadslid door de duisternis misleid in de sloot aan den ingang van het dorp, en werd met moeite er uit GEMENGD NIEUWS. Eene bekende straatfiguur, te Harlingen, eene vrouw die sterk aan den drank was, werd gisteren-ochtend door de buren dood achter de deur in hare woning gevonden, hoogst vermoedelijk in den jenever gestikt, 's Nachts half twee zat ze nog vroolijk te zingen. Sedert een drietal dagen werd de dertig jarige dienstbode B. B., van de wed. Hepkema te Oranjewoud, vermist. De vrees, dat haar een ongeluk overkomen mocht zijn, werd Donderdagmorgen bewaarheidmen vond haar lijk in de regenput, waar zij vermoedelijk bij het waterputten gevallen was. Een kellner uit het café M'Espérance" aan de Haringkade te Scheveningen is, na van den kastelein verlof te hebben bekomen om Dinsdag uit te gaan, niet teruggekeerd. Sedert vermist de kastelein f900, een gouden horloge van zijn vrouw en eenige Brusselsche en Antwerpsche loten, welke in een doosje geborgen waren, dat in een behoorlijk gesloten kast stond en ter ver krijging waarvan de kast met een valschen sleutel moet zijn geopend. De kellner wordt van de ontvreemding verdacht, want, bij eer. onderzoek van zijn koffers, werd daarin een doos, welke de geldswaarde heeft bevat, gevonden. Een treurige zaak. In Atjeh zullen volgen* de Java-Bode twee luitenants terechtstaan, die verdacht worden, zich op een der tochten gouden dukaten van een verdacht hoofd te hebben toegeëigend, niet tegenstaande hun chef, kapitein Bruijnis, den uitdrukkelijken last had gegeven, om niet ander* buit te maken dan vuurwapenen. Men keek in 't bivak vreemd op, toen het hoofd den volgenden dag kwam rappor teeren, dat hem aan preciosa's en geld 800 realen (voor een waarde van pl. m. 9000 dollars) was ontnomen. Onmiddellijk werd van het geval gerapporteerd aan den wd. gouverneur. Alle hoekjes en gaatjes werden onderzocht en de vbarang", ook der officieren, nagezien. Nu zegt men, dat bij een der beide luitenants, die op wacht waren gezet om plunderen te beletten, 4 en bij een ander 20 realen zijn gevonden en bij minderen eenige preciosa, o. m. een gouden tabaks doos volgens die minderen waren deze goederen hun in bewaring gegeven door die twee officieren, niettegenstaande zij de heeren attent gemaakt hadden, dat strenge orders waren gegeven om niet te rampassen. De officieren moeten bekend hebben. De hulpremmer G. der H. IJ. S. M. werd eergisteravond op het stationsemplacement te Winterswijk door een van Zutphen komen den goederentrein overreden en terstond gedood. Het ongeval moet aan eigen onvoor zichtigheid geweten worden. Hoewel ge waarschuwd wilde hij toch nog vóór den naderenden trein de rails overloopen, waarbij hij zeker door de gladheid moet gevallen zijn. De man laat vrouw en vier kinderen achter. Een achtjarig knaapje te Goes kreeg van zijn stiefvader een sigaar, die hij bij een kennis, waar hij een oogenblik vertoefde, wilde oprooken. Plotseling sprong de sigaar met een geweldigen knal uiteen, de knaap viel flauw en in de kamer verspreidde zich een dikke rook. De politie is van de zaak op de hoogte gebracht. Te Gulpen en te Schimmert zullen eerlang atdeelingen van den Boerenbond worden opgericht, en te Jaheek is een afdeeling tot stand gekomen, welke reeds 37 leden telt. Uit een circus te Köthen zijn 4 kinderen door een familielid ontvoerd. Men vermoedt, dat de ontvoerder in de richting van Utrecht vertrokken is. Een snuggere hond. De Engel- sche Spectator geeft geregeld iedere week het een of andere verhaal omtrent honden of katten, die iets merkwaardigs in hun leven verricht hebben. Naar aanleiding hiervan schrijft een zekere Sims in de Referee, dat hij een hond heett, die 's avonds met hem naar de postbus gaat en de brieven in zijn bek draagt. Bij de bus gekomen, stoot de hond het klepje van de bus terug en laat de brieven in de bus vallen. In den laatsten tyd nu, had de heer Sims NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5