Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar». Zaterdag 12 December 1896. No. 5668. bureau "23ofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per dosi door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 PRIJS DER ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^GEMEEK OVERZICHT. 11 December '96. crisis die in het gemeentebestuur van 6 hoofdstad van België door het ontslag- den van burgemeester en wethouders j.°"tstaan, is weder opgelost. Nadat de scale schepenen of wethouders allen met 'P der katholieke raadsleden herkozen aren, heeft burgemeester Buis, onder den achtigen aandrang van het schepencollege, en-middag vergaderd, verklaard, zijn ®'zoek om ontslag in te trekken. De libe- a e pers steekt er den draak mede, dat de ^atholieken kruipen voor den man van 7 ePtember. De conservatieve antwoordt, dat 11 hs de drang der omstandigheden is, hun °Pgelegd door de uitwerking der evenredige crtegenwoordiging. Inderdaad zijn de par ijen in ^et Brusselsch gemeentebestuur zóo gedeeld, dat de Katholieken alleen geen e§eeringSpartij kunnen vormen, en daar zij met de socialisten kunnen samengaan, ,1Jn ZÜ genoopt de liberalen aan het bestuur le laten. h)e politieke politie in Duitschland is nog 6eds een onderwerp van ernstige bespre- De Reichsanzeiger is gemachtigd te ^'klaren, dat de tegen hooggeplaatste per- 0Cen gerichte kuiperijen reeds in den Jr°°nraad te Hubertusstock op den 7 dezer sprake zijn gekomen. Keizer beval, toen hij vernam, dat de erende artikelen in Die Welt am Montag k°mstig waren van Von Lützow, agent 6r Politieke politie, dat er streng onderzoek alle richtingen zou worden ingesteld. Omtrent het wetsontwerp tot uitbreiding er stoom post vaart-ver bindingen r.aar Oost- 2lë verklaarde de afgevaardigde Hamma- er> namens de nationale liberale partij, deze met instemming de uitbreiding overzeesche handelsrelatiën begroet, dat zij een zorgvuldig onderzoek door commissie noodig acht. Wenschelijk het zijn, dat de rijkspoststoombooten j..e' het oog op de scheepvaart op den Neder- ^^^otterdam^aande^n^Misschien zou 3) ^JVkieine knaap begon al driftig van on- &ld wordenzonder twijfel bezat hij jv,: liefde voor zijne moeder, maar me er was zijne neiging, om u^'ultend M^e eigene verlangens bevredigd te zien. deJ hep stli weg; gioop in de laan, die naar b6 begunstigden rozen boom ^'eidde, ma verrperkte niet, dat zijne moeder biet eene door zijne onstuimigheid ver fhk ei Sewordene hand, plukt hij me hen roos maar tegelijkertijd doet ee Se pijn hem eenen kreet uiteneen Holland wel aan de ondersteuning willen bijdragen. De Staatssecretaris Stephan verzocht een nauwkeurig, welwillend onderzoek der voor gestelde wet. Dat Lloyds-schepen op den terugkeer Indische producten als ballast medenamen, is blijkens officieele verklaring van de Lloyd niet waar. Verder verbiedt de goede internationale verstandhouding Holland tot subsidieeren uit te noodigen. Hier is er toch sprake van een Duitsche lijn. De Staatssecretaris Hollmann zette het belang voor de marine uiteen betreffende den bouw en de bemanning van nieuwe Lloyd-schepen. In den verderen loop van het debat ver klaarden de heeren Richter en Singer zich beslist tegen het wetsvoorstel. De heer Stumm, van de Rijkspartij, daarentegen begroette de wet met vreugde en beval het behoud van Antwerpen als aanlegplaats ten sterkste aan. De beraadslaging werd daarna geschorst. De versterking van het leger in Engeland is sedert lang een onderwerp van aan dachtige overweging. De St. James Gazette houdt de juistheid vol van de onlangs in omloop gebrachte geruchten omtrent de versterking van liet Engelsche leger. Bij de begrooting zal worden voorgesteld, zegt het blad, over te gaan tot het vormen van acht nieuwe bataljons infanterie en achttien bataljons artillerie. Het bezoek van den Czaar heeft er aan leiding toe gegeven, dat in Frankrijk weer druk gediscussieerd wordt over eene her ziening der grondwet. De vraag wordt ge steld of de Grondwet den heer Felix Faure veroorlooft, aan den Czaar een tegenbezoek te brengen. Politiek bezwaar heeft niemand daartegen, maar constitutioneel wel. De Grondwet zwijgt er over; verboden is het dus niet, en de heer Faure heeft niet, zooals presi dent Kruger, verlof van het Parlement noodig om op reis te gaan. Dat hij als privaat persoon de grenzen mag oversteken, is aan geen twijfel onderhevig, maar mag lange doorn stak hem in den vinger, die zich van de struik afscheurende, in het vleesch bleef hechten, en den vinger ontstoken deed worden. Leo trachtte den doorn er uit te trekken doch dat was ondoenlijk. Hij be proefde op nieuw, het bloed liep er uithij stampte met den voet van kwaadheid, zijn oog glinsterde, en zijne wangen verbleekten Het was echter niet de pijn, die hem zoo vervoerdeneen, het was die ontkiemende hartstocht, waarvan wij sprakenhet was de drift, die aan dat arm kind in fluisterde Die leelijke roozeboom! hij is het, die u zoo gestoken heeftwreek er u op Het kind beziet met een toornig gezicht de struik, en gehoor gevende aan den raad van zijnen vijand, geeft hij dien begunstigden rozeboom een hevigen trap, zoodat zijne bladeren als tranen rondom hem vielen. Dat afvallen verdubbelt zijne drifthij trapt op nieuw, maar harderde struik kraakt, het is als wilde zij hare smart te kennen gevenhare kleine takken breken, hare knoppen liggen verspreid, en zij zelve moet nu sterven, en dat zijt gij, Leo, die hij het ook als president? Heeft hij dan nog het recht, staatsstukken te ondertee kenen en is het mogelijk, dat men het zoo langen tijd, als de reis over zee naar St. Petersburg heen en terug en het verblijf aldaar zullen vorderen, zonder de handtee- kening van het hoofd van den Staat kan stellen Zij, die deze bezwaren opperen, wijzen er op, dat de heer Faure ambtenaar is, de eerste ambtenaar der Fransche republiek, maar toch geen souverein. En zij conclu- deeren de ambtenaar is alleen in functie birmen het grondgebied van zijn ambt. De prefect der Loire is te Parijs geen prefect meer de president der Seine-rechtbank kan geen vonnissen uitspreken, zelts niet in volontaire jurisdictie, als hij een middag te Versailles vertoeft, enz. Op het geheele grondgebied der republiek is de heer Faure president en kan hij elk besluit onderteekenen, maar buiten Frankrijk's grenzen is bij te beschouwen als een ambtenaar met verlof. Hadden wij maar, zegt de heer Moret, een vice-president, dan zoude de vraag vanzelfs opgelost zijn. Nu wil men het plooien door de exter- ritorialeit van het gebouw der ambassades, en dit begrip buiten zijne grenzen uitbreidend verklaren, dat in de Fransche ambassade te Petersburg vertoevend, de heer Faure het grondgebied der republiek niet verlaten heeft. De president zelf is zeer gunstig voorde reis gestemd. Blykbaar vindt hij het verkeer met vorsten aangenaam, en zeer handig weet hij er van gebruik te maken. Zoo is opgevallen, dat, toen de Keizerin van Oosten rijk in het strengst incognito een paar uren te Parijs vertoefde, de heer Faure haar toch zijne opwachting wist te gaan maken. Gebruik makend van de kennismaking, het vorig jaar te Cap Martin geschied, bracht de heer Faure aan de gravin van Hohenembs een bezoek als aan eene hem bekende door reizende dame. Wie weet of dit niet het leggen was van de brug, waarop hij, als koningin Victoria dezen winter weder naar haar gedood hebt, gij, die voorheen zoo veel van haar hieldtZiedaar waartoe, in een oogenblik, de drift u vervoeren kan. Arme kleine witte roos, onschuldige oor zaak van al dat kwaad, gij zult nu het haar van Elise niet meer sierenuwe bloemen en bladeren liggen verspreid over de aarde, gij zijt geene roos meer, gij zijt slechts een zoenoffer. De moeder had deze hevige ontboezeihing en gewelddadigheden gezien dan, hem na derende, beschouwde zij hem met een kouden blik, en haalt zonder eene zucht den doorn uit zijn vinger. Leo is onthutst. Hij spreekt tot zijne moeder, doch zij antwoordt niet; hij wil hare hand vatten, doch zij trekt die terug en wendt de oogen van hem af. De nacht komt. De moeder brengt haar kind ter ruste, en stilzwijgend is zij hem behulpzaam bij zijn ontkleeden. Het kind weent, zij troost hem niet. Hij zegt met gebroken stem: Moeder, vergeef het mü 1 Zij vergeeft hem niet, zij is doof en blijft koud bij dat alles. Zij gaat heen zonder hem eenig liefdeblijk te geven met stem of gebaren. Aii gaat, trachten zal, ook haar te kunnen begroeten. Het volgend jaar is groote vorsten- réunie te Londen en Frankrijk zal daarbij gaarne door zijn president vertegenwoordigd zijn. De boodschap van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft in Spanje een zeer ongunstig indruk ge maakt die weerklank vindt in de pers. De bladen zijn ten hoogste verbolgen over wat zij noemen de aanmatiging der Amerikanen en over den waarschuwenden toon die in dat staatsstuk wordt aangeslagen. Zij wijzen vooral op de pretentie om de Europeesche mogendheden te houden buiten Amerikaan- sche aangelegenheden en wijten de houding van den president aan de concessies, welke Engeland in zake het Venezuelaansche grensgeschil heeft gedaan. Wanneer Spanje of de Cubaansche op standelingen hopen, dat Mac. Kinley's op treden als president der Vereenigde Staten eenige verandering zal brengen in de houding der republiek tegenover de Cubaansche kwestie, bedriegen zij zich. De aanstaande president heeft zijn ingenomenheid betuigd met alles wat president Cleveland in zijn boodschap tot het Congres over Cuba heeft gezegd. Hij is bijzonder voldaan over de zinsnede, waarin Cleveland voorstelt, dat ingeval het tot eene schikking komt de Vereenigde Staten de naleving der bepalin gen van het verdrag zullen waarborgen. Om kort te gaan, Mac Kinley denkt over den Cubaanschen opstand juist zooals zijn voorganger. De Temps is niet tevreden met de ver klaringen van den president der Noord- Amerikaansche republiek. Spanje is niet gesteld op een overeenkomst die Amerika zou maken tot souvereine mogendheid op Cuba, zegt het ,blad, en de Cubanen ver langen wat anders en wat meer onafhan kelijkheid of inlijving bij de Vereenigde Staten. Volgens een ook door ons woordelijk overgenomen telegram der Frankfurter Zeitung omtrent den toestand in Italië Zij weet, hij is ongelukkigmaar zij wil en weet, dat het zoo wezen moet. Wanneer het kind door vermoeidheid in slaap is gevallen, verzamelt de moeder, die zelve zich veel ongelukkiger gevoelt dan hij de overblijfselen van die arme rozestruik, plaatst onder eene schilderijlijst aan het raam de groene bladeren en de witte knoppen, en schrijft onder de schildery deze woorden Eerste offer mijner drift. Dit, geplaatst in het helderste gedeelte van de kamer, zal een blijvend verwijt, een dagelijksche waarschuwing voor hem zijn. De moeder gaat, na dezen plicht volbracht te hebben, zich weder bij haar kind plaatsen zij beschouwt hem met medelijdende blikken en zij herhaalt die woorden, welke wij zoo even vernamen: Zijt goed, mijn zoon, en wees kalm t (Wowfc vervolgd.) HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1