Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg Woensdag 16 December 1896. No. 5671. bureau ^ofersftraaf 50. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco Der post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 15 December '96. De e opgewondenheid in Spanje tengevolge jongste gebeurtenissen op Cuba is zóo §r°ot dat er slechts weinig noodig is voor ®ene geweldige uitbarsting. Het bericht, de Laureda, het gewezen vrijbuiters- Scnip der separatisten van Cuba, in Spanje komen om haar vruchtenlading aan te yU"en> had, gelijk te verwachten was, in ^Panje veel sensatie gewekt. Zaterdag warer, o0 kaden te Valencia gevuld met een dichte ^onigte opgewonden lieden, die de aankomst Van het schip verwachtende, zich tot een demonstratie gereed maakten. De maritieme autoriteiten waren niet weinig verlegen, daar een aanval op de bemanning van het schip, dat onder de vlag der Vereenigde staten van Noord-Amerika vaart, ongetwij feld tot een diplomatiek conflict zou aan- eiding geven. De minister-president Cano ns del Castillo was van oordeel, dat aan 6t schip onder de vlag van een bevriende Oatie in geen geval de toegang tot de haven kon geweigerd worden, maar dat men e®n landing kon verhinderen uit voorzorg etl onderwijl afdoende maatregelen moest "omen om een botsing te voorkomen. Terwijl aldus met angstige spanning de °mst van de Laureda werd verwacht, Verspreidde zich tegen twee ure in den Uiiddag het gerucht dat het schip door den emaphored:enst gesignaleerd was, hetgeen Mukkig een loos alarm bleek, maar zulk ®en dreigende opgewondenheid verwekte, dat e overheid er een nieuwe waarschuwing j*11 kon nemen en dan ook gelastte, dat aan et schip bij aankomst de toegang tot de aden moest belet worden. De Amerikaansche c°nsul te Valencia kreeg van den Ameri- aanschen gezant te Madrid in last, den apitein der Laureda te waarschuwen en 6 Regeering zond aan den te Carthagena 'Sgende kruiser Infante Perez bevel om 0t>verwijld naar Valencia te stevenen, ten- 6) Leo is zestien jaren. De mannelijke op- oeding, die hij ontving, heeft hem voor den Jd man gemaakt. Van zijne moeder heeft lJ dien helderen glimlach en de zuiverheid es harten geerfdmaar, niettegenstaande "e vermaningen en voorbeelden, weet hij ich nog niet te beheerschen. Zijn bijna niet onderdrukken hartstocht komt bij voor- °mende gelegenheden dadelijk boven. Hij eet evenwel, dat God hem een vrijen wil eeft geschonken, en hij alzoo het vermogen p.1.' aan Let kwaad wederstand te bieden. Hij heeft met geloof en eerbied de mach- ge hulp, welke de Kerk hem in de Sa- camenten van boetvaardigheid en der H. ommunie verleent, ontvangen hij heeft einde te voornomen dat de Laureda aldaar zou binnenvallen. Zondag was te Valencia voortdurend een dreigende menigte langs de kaden op de been en bleef de gendarmerie voortdurend onder de wapenen, terwijl van alle terassen kijkers gericht waren op de zee. Men hoopt nu echter, dat het schip nog tijdig zal ge waarschuwd zijn om het van een moed willig conflict te weerhouden, daar toch onmogelijk lading of ook maar een loods zou te verkrijgen wezen en het leven der bemanning gevaar zou loopen, al beweren de reeders, dat de tegenwoordige bemanning van het schip een geheel andere is dan toen het in dienst der separisten voer. In ieder geval blijkt uit dit geheele inci dent, hoe hevig de spanning 'is tusschen Spanje en de Amerikaansche Unie, en hoe weinig er noodig is voor eene geweldige uitbarsting. De Vos». Ztg. meent harerzijds dat Spanje verstandig zou doen met den dood van Maceo, den leider van den opstand, tot aanleiding te nemen om onverwijld de pacificatie aan te bieden op den grondslag van autonomistische hervormingen, want zoo de Regeering wil wachten, totdat eerst de opstand volkomen gefnuikt zij en de muiters-zelven om genade smeeken, dan loopt zij gevaar dat Spanje het eiland Cuba voor altijd verliest. De theorie dat de Spanjaarden Maceo verraderlijk in een hinderlaag hebben gelokt en toen gedood, vindt in de Vereenigde Staten meer en meer ingang, nu het Cu- baansche Comité in New-York beweert dat de Spanjaarden alleen den lijfarts van Maceo, Zertucha, zouden hebben gespaard, waaruit dan zou blijken dat deze verraad had ge pleegd, om de beloofde belooning van 20,000 peseta's te ontvangen. De geschiedenis ver wekt bij de openbare meening in de Ver eenigde Staten groote beweging en veront waardiging. Leden van het Congres zullen de regeering .uitnoodigen om de toedracht van de zaak nauwkeurig te onderzoeken. over zich-zelven gebloosd maar hij heeft met geen krachtig voornemen gezegd »Ik zal mij beheerschen." Hij had niet genoeg geleden, hij zal lijden. IV. Hij had mij wederstaan. Bij de kromming van een door eiken overschaduwden weg, hoort men het geluid van lichte voetstappen over de dorre bla deren het zijn de voetstappen van mevrouw Valcour. Zij zoekt haren zoon. Hij had ge zegd terug te komen, en is niet terug gekomen, en hoewel een beproefd en ge trouw bediende den jonge jager in het bosch vergezelt, maakt de moeder zich toch onge rust. In eene vrouw zijn zoo vele bronnen van onrust! Mevrouw Valcour nogthans is voornemens, zoodra zij den jager bemerkt, hem toe te lachen zij wil, gedurende de vacantiedagen, haren zoon niet bedroeven. Zij meent haren zoon bij de kromming dier schaduwrijke laan te erkennenhij heeft haar moeten zien, en toch heeft hij zijne schreden niet tot haar gericht, inte gendeel, hij keerde terug. Daar ligt iets De oud-minister Barthou in Frankrijk, die indertijd in het Panama-proces tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, doch voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld, nadat de helft van zijn straftijd was ver kopen, is eergisteren opnieuw gevangen genomen en in de gijzeling gezet, omdat hij de boete en de teruggaaf, te zamen bedragende 891,000 frs., waartoe het hof hem had veroordeeld, niet kon betalen. De duur der gijzeling is bij het vonnis op een jaar gevangenisstraf gesteld. De Londensche Daily News bevat een bericht uit Berlijn over nieuwe krijgstoe rustingen in Duitschland. Het gerucht loopt in parlementaire kringen, zegt de corres pondent, dat de Duitsche regeering voor nemens is bij den Rijksdag een voorstel in te dienen tot hervorming der artillerie. De daarmede gepaard gaande uitgaven moeten aanzienlijk zijn. Pruisen alleen zal een bij drage moeten leveren van ongeveer negen millioen gulden. De Senaat van Hamburg bracht ter alge- meene kennis, dat de nieuwe haven voor zeeschepen te Cuxhaven, die heden voor het gebruik geopend wordt, krachtens een door den Bondsraad goedgekeurde wijziging van de douane-grens van het douane-gebied is uitgesloten en met een strook lands die de haven omringt, tot vrijhaven is verklaard. Met het doel stemmen te verzamelen tot het uitlokken eener volkstemming welke zal beslissen over het overnemen der spoor wegen door den Staat heeft zich in Zwit serland een comité gevormd. Op het daar op betrekking hebbend manifest hebben 53400 personen hun handteekening geplaatst, maar toch heeft het comité besloten, het adres nog niet bij den Bondsraad in te dienen, ten einde dezen niet aan te sporen tot het nemen van een overijld besluit. Deze beslissing is ter kennis gebracht van den Bondsraad, terwijl het comité gecon stitueerd zal blijven om, zoodra zulks noodig is, weer werkdadig te kunnen optreden. geheimzinnigs in, dat zijnen grond alleen kan hebben in iets droevigs; vreugde wil zich openbaren, droefenis verbergt zich. Zij roept, geen antwoordzij roept nog eens, de bediende nadert met loome schreden het is blijkbaar, dat hij het met inzicht doet, om eene uitlegging te vertragen, die hem moeilijk zal vallen. De moeder beeft Servaas, is mijn zoon gewond Neen, mevrouw, neen, mijnheer scheelt niets, maar alleen Zeg op, schielijk 1 viel hem Elise in. Zelfs bij dit ongeduld bleef zij bijna kalm hij is dus niet gekwetst?" Welnu, mevrouw, het is ziet uwé de hond, dat arm beest 1heeft moeite veroorzaakt, even als toen Mijnheer is nu zeer verstoord, maar mevrouw weet, dat als de zaken niet naar den zin gaan, mijn heer dan meestal een weinighoe zal ik het noemen een weinig Heeft hij den hond gedood Lieve hemel 1 Ik begrijp alles, zeide mevrouw Val cour. En zij blikte met bitterheid op de verdorde bladeren, en haar hart kromp ineen als onder de aanraking van eene koude misdadige handvervolgens met vaste De benoeming van een minister van bui- tenlandsche zaken is in Rusland nog altijd aan de orde. De Daily News ontving thans berichten uit Weenen en St. Petersburg, dat vermoedelijk de heer Nelidoff, Rus sisch gezant te Constantinopel, bestemd is om op te treden als opvolger van prins LobanofF. Bovendien wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat er sprake is, den Russischen gezant aan het Vaticaan te be noemen tot onder-staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken. Te Moskou heeft het verbieden van een rouwdienst voor de slachtoffers der ramp op het Chodynski-veld bij de kroningsfees ten, een hevige verbittering gewekt onder de studenten van de universiteit, vooral tegen grootvorst Sergius, den gouverneur der stad, dien zij sedert de ramp toch reeds om zijn ontoereikende maatregelen haten en gewoonlijk spottend »Knees Khodynski" (prins of vorst Khodynski) noemden. Een groot aantal rumoermakers werd in hechtenis genomenen toen de overige studenten voor de gevangenis kwamen de- monstreeren, werden er meer gearresteerd in het geheel reeds meer dan 800. De colleges zijn gesloten en eenige belhamels voor altoos van de universiteit uitgesloten. De nieuwe zitting der Sebranje in Bul garije is Zondag met groote staatsie door den Vorst geopend. De troonrede bevat de opmerking dat de verkiezingen den vooruit gang van het Bulgaarsche volk in de politiek hebben aangetoond. De Vorst brengt hulde aan de vorige Nationale Vergadering, die beraadslaagd heeft in den tijd dat Bulgarije een crisis doorleefde, en heet de nieuwe afgevaardigden welkom. Hij spoort de ver gadering aan er naar te streven, aan andere mogendheden te bewijzen, dat Bulgarije een element van orde en vooruitgang is, om de toegenegenheid te verwerven van de mogend heden die het vorstenhuis hebben erkend. Hij herdenkt in 't bijzonder de hartelijke ontvangst die hij aan 't Russische, en ook schrede voortgaande, ging zij recht op den jongen man aan. Hij was op een eikenboom stam gaan zitten aan zijne voeten lag zijn jachtgeweer, nu het wapen van zijn toorn geworden. Een weinig verder lag zijn hond te sterven, zijne oogen nog naar zijnen meester gericht, als wilde hij hem vergiffe nis Vragen dat hij zijne gramschap opge wekt had. De verschrikte moeder wierp een onderzoekenden en kouden blik op haren zoon. De jongeling beeft: hij heeft schrik voor zijne moeder, vrees voor Althé, vrees voor zich-zelven. Een oogenbiik komt zijne onbuigzame natuur boven, hij mompelt deze woorden Hij had mij wederstaan 1 De weduwe boog zich, als eenig antwoord, tot den armen hond, en streelde liefderijk zijn schoonen kop. Dank, Althézeide zij. Heb dank, gij hebt eens mijnen zoon gered ik heb dat niet vergeten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1