Dagblad voor Schiedam en Omstreken. u bureau IBofersfraaf 50. 19de Jaarg Donderdag 24 December 1896. No. 5678 Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per nost door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens het KERSTFEEST zal de Hchiedamsvhe Courant Vrij den Zaterdag-avond niet ver- Schy h en. ADVERTEVnËV voor het nummer Donderdag-avond bestemd, gelieve •hen vóór 4 ure 's middags in te zenden. XIE L' W J A4 R \Y E X SC IIE van 1—6 re?els, worden in het nummer van 1 Januari 1897 geplaatst a 50 ets. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 December '96. De Bondsraad in Duitschland heelt Kerst- *acantie geDomen zonder het wetsontwerp tot hervorming van het wetboek van Mili taire Strafvordering afgedaan te hebben. D«t bericht van een dag of wat geleden, Jat de commissiën er reeds mede gereed *aren, schijnt onjuist te zijn, want het b!ad, dat toen dit bericht verspreidde, er kent nu, dat ook bij het weer bijeenkomen *an den Bondsraad het wetsontwerp wel *niet zoo dadelijk" afgedaan zal zijn Het proces Leckert Von-Lützow zal, be halve de zaak Tausch nog een ander staartje hebben. Tegen Kleines Journal,-Deutsche \Varte en den rechtsverslaggever Follmer 18 een aanklacht ingediend wegens voorba tige publicatie van gedeelten uit de akte *an beschuldiging tegen Leckert. c. s. De scheuring der conservatieve partij in het Folkething of de wetgevende vergadering vaa Denemarken is ihans een voldongen kit, terwijl de gematigden van rechts zich °öder leiding van Lord Dinesen vereenigd hebben tot een soort van middelpartij, heaft Je oud-minister Scavenius het restant der Diterste Rechterzijde om zich verzameld tot •en nieuwe groep van onverzoenlijke con- ®ervatieven. Vermoedelijk zullen nu onder Ziet gij daar niet ver van Bagnères-de- Bigorre, bij het verlaten der vallei van Campan, in het midden van een bekoorlijk •iland door de Adour gevormd, die helder *btte muren door die populieren en wilgen glansen, wier nog teeder gebladerte als goud ja de ondergaande zon schittert Dat is het «asteel van Beauvoir, de verblijfplaats eener familie, die, in die treurige tijden, nog den ridderlijken geest der middeneeuwen en de godsdienst harer voorouderen in al hare reinheid heeft behouden. Op het tijdstip, waarop onze geschiedenis eenen aanvang neemt, was de familie de Beauvoir samengesteld uit mevrouw de gra vin de Beauvoir, eene voortreflijke weduwe Lord Dinesens streven, zich allengs vele ge matigde leden van de Linkerzijde tot de Middelpartij voelen aangetrokken. In elk geval is de macht der uitersten gebroken maar bij de eerstvolgende algemeene ver kiezing zal pas kunnen blijken, hoe de kiazers er over denken. Het bericht dat koningin Victoria van Engeland, ter gelegenheid van het jubeljaar harer 60-jarige regeering voor de vierde maal een bezoek zal brengen aan Ierland, is in het groene Erin met vreugde ver nomen. Hara vorige bezoeken hadden plaats in 1849, in 1853 en in 1861, het sterfjaar van den prins-gemaal, maar sedert niet meer, en alle drie de bezoeken te zamen duurden slechts twaalf dagen, en dat in 60 jaren tijdsMaar toch heeft Victoria het nog beter gemaakt dan haar voorgangers, die nooit den voet in Ierland hebben gezet, behalve George IV in 1820 en Willem III, maar dat was in 1690 tijdens.den slag aan de Boyne Het proces door de regeering in Frankrijk ingesteld tegen de Panamisten Baïhaut, Charles De Lesseps en Blondin van welke eerstgenoemde na zijn driejarige ge vangenschap onlangs wegens 900.000 frs. boete enz. in de gijzeling is gesteld, terwijl de beide anderen, als solidair aansprakelijk het zelfde lot zouden ondergaan hebben, zoo zij niet tijdig over de grenzen waren geweken zal reeds spoedig in openbare behandeling komen. De boete van Baïhaut bedroeg eigenlijk 750,000 frs., maar hij was ook veroordeeld tot een groote schadever goeding aan de Panama-maatschappij. Toen hij wel die schadevergoeding, maar niet de boete betaalde, liet de Regeering de nog van hem bij het Crédit Lyonnais gedepo neerde gelden in beslag nemen, doch brandde zich er aan, daar mevrouw Baïhaut schei ding van goederen had aangevraagd en het in-beslag-genomene grootendeels haar eigen dom was. Met oploopende rente is de te vorderen som thans tot nagenoeg 900.000 en zorgvolle moeder uit een eenigen zoon, Ferdinand geheetenuit een priester, broe der van wijlen den graaf de Beauvoiren uit een jong meisje, Lucie geheeten, dat de vroegtijdige dood harer familie, en groote tegenspoeden, eene schuilplaats onder het gastvrije dak van mevrouw de Beauvoir had den doer, vinden, die zij den teederen naam van moeder gaf. Het was Palmzondag, 1 April 1860, elf ure des morgens. Nadat de abt de Beaufoir de H. Mis voor de lieden des kasteels en der omstreken, waarvan hij als het ware de herder was, had opgedragen, begaf hij zich naar den molen van meester Sapet, den voedstervader van Ferdinand. Hij hield veel van het gezelschap dier landelijke familie, in wier midden hij die oprechtheid en open hartigheid vond, die men zoo zelden in de zoogenaamde beschaafde wereld aantreft. De eerwaarde geestelijke ging op de steenen bank zitten, die de stoep van meester Sapet versierde. Rondom hem namen de kinderen van de molenaar plaats, die op hunne knieën de palmtakken bewonderden, die des morgens gewijd waren, en die de oude gouvernante des kasteels met eenige ge droogde vruchten opgesmukt had. Dien dag frs. gestegen en Baïhaut kan niets betalen. De socialistische leden der Fransche Kamer hebben een manifest tot den land bouwenden stand gericht. Er staat o. a. in, dat zij van plan zijn dadelijk na afloop van de begrooting een algemeen debat over de landbouwcrisis te openen. Daartoe zenden zij aan alle landbouwende burgers een vra genlijstje, dat ingevuld en desnoods aange vuld moet teruggezonden worden. De vragen betreffen den vooruitgang der productie per hectare in de laatste tien jaren, de marktprijzen, de invoering van landbouw-machines in verband met den handenarbeid, de verhuizing naar de groote steden, den grooten en kleinen grondeigen dom de loonen de werkeloosheid, de land- bouwsyndicaten, de coöperatieve landbouw- vereenigingen de betrekking van sommige takken van landbouw tot de nijverheid (beetwortelbouw en wijnbouw) en de socia listische propaganda onder de landbouwende bevolking. In den Franschen ministerraad heeft de minister van koloniën medegedeeld, dat gene raal Gallieni den opstand op Madagascar geheel meester is. De regeering in Spanje maakt zich over de aannneming van Cameron's bekende motie in den Senaat der Noord-Amerikaan- sclie Unie niet voorbarig ongerust. In een interview met een correspondent der Frank f. Ztg. zeide de minister-president Canovas del Castillo, dat de aanneming der motie Cameron door de beide huizen van het Amerikaansch Congres voor Spanje nog geen casus belli zou wezen, zoolang niet de Re geering der Vereenigde Staten tot feitelijke inmenging in de zaken van Spanje overgaat. Wij zijn vast besloten, zeide hij, om voor de onaantastbaarheid van ons grondgebied den laatsten droppel bloed te 'vergieten." Inmenging der Vereenigde Staten op Cuba zal zeker door een oorlogsverklaring van Spanje op den voet gevolgd worden. Wat mij betreft, ik zal zoo lang mogelijk hoorde'lmen het geklep des molens niet, want het was Zondag. Alles rustte in den molenmen zou zich op eene andere plaats gewaand hebben, indien men de witte muts van den molenaar niet gezien en het ge kwaak der eenden in den sluis niet ge hoord had. Wat is het toch vervelend, dat die brievenbesteller niet komt, zeide de abt, een vluchtigen blik op zijn groot zilveren uurwerk werpende. Die tijdingen doen zich even als de groote dames wachtenAh 1 Indien de steden iets waren, ging ik er wonen, totdat die verwenschte zaken geëin digd waren. Arme Pauswie weet wat God over hem besloten heeft Wel, kom aan,! zeide Johanna daar gromt waarlijk mijnheer de abt, omdat hij het dagblad nog niet heeft, dat ik zoo even ontvangen heb. Zij gaat naar binnen en brengt weldra het vurig verlangde blad, dat zij tusschen hare schoon gevormde vingers houdt. Ondeugende meidzeide de abt glim lachend, gij speelt mij altijd zulke parten gij zult slechts twee bonbons meer hebben dan de anderen. Vervolgens kwam meester Sapet. aansporen tot kalmte en koelbloedigheid maar ons volk is licht opgewonden en laat in zake van nationale eer niet met zich spotten. Ik zal Clevelands boodschap nauw keurig nagaan fen waarschijnlijk genood zaakt zijn, een vertoog in te dienen bij de regeering te Washington. Mocht Cameron's motie ten slotte zegevieren, dan zouden wij krachtig protesteeren, een nota zenden aan de Mogendheden en voor ons zelf beslissen. Als de natie in de huidige omstandigheden een oorlog wil met de Vereenigde Staten, zal de Regeeriing in elk geval haar plicht doen. Uit Barcelona komt het bericht dat de doodstraf tegen vier van de anarchisten uit gesproken in tuchthuisstraf is veranderd. De overige veroordeelden, behalve de vier die terecht gesteld zullen worden, krijgen 18 tot 19 jaar gevangenisstraf. De mede beschuldigde vrouw, Theresa Creus, is vrij gesproken. Van zijn reizen naar Bucharest, Rome en Weenen teruggekeerd, heeft koning Alexan der van Servië over den binnenlandschen toestand breedvoerig met de bekende partijhoofden Riestits, Pasjiets en Garas- janien geconfereerd, en moet nu voor nemens zijn, Simiets met de samenstelling van een kleurloos ministerie te belasten, dat na afdoening der Begrooting, de herziening der Grondwet van 1869 zal moeten leiden. Inmiddels is de minister van eeredienst Kowatsjewiets alvast afgetreden; die van Justitie, Nintsjiets, neemt ad interim zijn portefeuille waar. Het proces van Stamboelofs meordenaars is eindelijk in de hoofdstad van Bulgarije aangevangen. Er zijn 130 getuigen. Een van de personen die gisteren verhoord werden, overhandigden den voorzitter een brief, dien Stamboelof kort voor zijn dood geschreven had en waaruit blijkt, dat hij bekend was met alle bijzonderheden van de samenzwering die tegen hem werd gesmeed. Omtrent het onderhoud, dat de heer Ne- Geen nieuws, mijnheer de abt? Wat zegt men van den H. Vader De abt antwoordde hem niet, daar hy in het lezen verdiept was. Helaas 1 zuchte de arme molenaar, ik zie het al, dat kanalje zal hem ter dood brengen. Op dat oogenblik bemerkte men Ferdi nand, die de laan uitkwam, gevolgd door twee jachthonden, die aan zijne zijde van vreugde sprongen en blaften. II. Ferdinand was twintig jaar oud. Een ro manschrijver zou er vermaak in gevonden hebben, zijn geestig uiterlijk, zijne fijne gestalte, zijne zwarte oogen, zelfs zijne kne veltjes te schilderen. Wat mij betreft, ik vergenoeg mij met te zeggen, dat het een schoon en edel jongeling was, en de waar dige leerling van den abt de Beauvoir, die aan zijne opvoeding zijnen tijd en kun digheden had willen wijden. (Wordt vtroelgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1