'idoff, de Russische gezant aan het hof te Oonslantinopel, met den sultan ran Turkije heeft gehad werd reeds gemeld, dat dit onderhoud een uur heeft geduurd. De Rus sische gezant bracht het gesprek op de verbetering van den tegenwoordigen toestand en beval Zijne Majesteit aan, amnestie te verleenen aan de Armenische gevangenen, uitgezonderd aan hen die zich aan moord hebben schuldig gemaakt. De Sultan vestigde daarop de aandacht van den gezant op de hervormingen, welke reeds waren uitgevoerd en beloofde dat eerst daags een bevelschrift tot het verleenen van amnestie zou worden uitgevoerd. Na den Sultan verlaten te hebben, begaf de heer De NelidofF zich naar de Porte, om een bezoek te brengen aan den Groot-Vizier en den minister van buitenlandsche zaken. Vervolgens woonde hij een bijeenkomst bij van da verschillende gezanten, waar van gedachten werd gewisseld over de nieuwe voorstellen, welke aan den Sultan zullen worden onderworpen. Verder wordt medegedeeld, dat Lord Salisbury aan de mogendheden het volgende voorstel zal doen: de gezanten zullen te Constantiaopel een bijeenkomst houden en eea verslag apaaaken omtrent den toestand een rapport zal dan aan de mogendheden worden toegezonden. Dit voorstel hebben de megendheden goed gekeurd en zal binnenkort tet uitvoering worden gebracht. Meer is er nog niet gedaan. Nader wordt bericht, dat de Sultan een algemeene amnestie heeft verleend. Hier van zijn alleen uitgesloten 82 veroordeelde Armeniërs, die in de provinciën zija opge sloten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 December 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van den Minister van Buitenlandsche zaken, van af 16 December j.l. de Belgische gren zen slechts geopand zijn voor runderen en schapen uit Nederland, welke bestemd zijn voor de slachtbank en uitsluitend langs de stations Esschen, Selzaete, Achel, Visé en Hamont. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ge noemde, nog ingekomen de volgende stukken: Van de commissie voor de plaatselijke belastingen hare rapporten nos. 74 en 75 op de in hare handen gestelde bezwaar schriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896,97, ter visie gelegd ter behandeling in eene vojgende vergadering. In ons verslag van de voortzetting der behandeling van het voorstel van B. en W. op het adres van J. H. Berghout, stadswaag- en magazijnmeester, met het daarop inge diende voorstel van den heer De Groot, meldden wij abusief, dat de heeren De Groot en Poortman voor het tweede gedeelte van het voorstel De Groot, de jaarwedde van den waagmeester weder van f 300 op f 500 te brengen, hadden gestemd dit moest zijn de heeren Hoogendam en De Groot. Tot aanvulling van hetgeen wij omtrent de vrijgevige beschikking van den Raad in zake het plaatsen van de kennisgevingen enz. der gemeente in de beide Schiedamsche couranten meldden, kunnen wij nog mede- deelen, dat daartoe aanleiding werd gegeven door een verzoek van onzen uitgever om bij het overgaan van de Schied. Courant in andere handen te mogen dingen naar de gunst, met het plaatsen van de kennisge vingen der gemeente te worden belast. Dit verzoek vond bij Burgemeester en Wethouders de meest welwillende ontvangst, en leidde hen tot de uitnoodiging aan de uitgevers van beide Schiedamsche couran ten, er naar in te schrijven, om de publi- catiën der gemeente in hun blad op te nemen. Beide uitgevers hebben zich daarop bereid verklaard, alle gemeentelijke publi- catiën, met inbegrip der advertentiën, onder een afzonderlijke rubriek op te nemen, tegen eene vergoeding van f200 'sjaars. Daarna hebben B. en W. uit billijkheids redenen en met het oog op de meerdere publiciteit het bekende voorstel ingediend, dat door den Raad bij acclamatie werd aangenomen. Ter verbetering van hetgeen wij omtrent het woord van hulde, door den Voorzitter aan de samenstellers en uitgevers van het Verslag der handelingen van den Raad ge bracht, meldden, diene, dat hij niet alleen den tegenwoordigen verslaggever, den steno graaf Van den Berg, maar in 't algemeen de verslaggevers hulde bracht voor de wijze waarop zij dit verslag hebben samen gesteld. De machine van de stoomtram welke heden-ochtend te 8i ure hier moest aan komen, is nabij dea eersten wissel defect geraakt, zoodat een andere machine uit Rotterdam moest worden ontboden. Hier door is eenige vertraging in den dienstontstaan. Heden-ochtend 95/i ure is op de droog- kamer ten huize van den heer J. S. Kle- kamp Wz. aan Boterstraat alhier een bed dat bij de kachel te drogen was gelegd, in brand geraakt. De vlammen werden door de knechts uif de naburige branderij van den heer J. van Katwijk Cz. met een paar emmers water spoedig gebluscht, zoodat de schade zich bepaalt tot het bed, 'twelk gedeeltelijk verbrand is, eenig waschgoed, een tafelkleed, karpet en stoel, die mede schade hebben geleden. Heden-middag l3/* ure trof den 51-jarigen stadswerkman A. Dirks, werkzaam bij het plaatsen van een urinoir bij het plantsoen nabij den Rotterdamschen dijk, het ongeluk een straatsyphon op het linkerbeen te krij gen, dat daardoor boven de knie gebroken is. Dirks werd per raderbaar naar zijne woning aan de Roosbeek vervoerd, waar het been door dr. D. N. Janssen is gezet. Dirks heeft reeds meermalen ongelukken bij 't werk gehad. In Maart 11. trof hem o. a. het ongeluk van den zolder in de stadsturfschuur te vallen, waarbij hij een rib heeft gebroken en anderen ribben ge kneusd, zooals wij toen vermeldden. Door de politie wordt opgespoord een als heer gekleed man, van omstreeks 26 jarigen leeftijd, zwart kneveltje, schraal, dragende halfhemd met staande puntjes, wandelstok en hoogen hoed. Deze man heeft naar de N. Rott. Ct. meldt een, knaapje van onge veer 12 jaar, dezer dagen bij avond in de Hoofdsteeg te Rotterdam aangesproken met verzoek een zwart valies met gele hand vatsels voor hem te dragen naar de En- o trepotstraat. De jongen voldeed aan het verzoek en langs de Gelderschekade, Willemsbrug be reikte men die straat. In die straat ge komen, nam de man het valies van den jongen af, greep hem bij zijn keel, wierp hem op den grond en haalde toen uit het valies een fleschje te voorschijn, waarvan hij den jongen wat trachtte in te geven, hem tegelijkertijd een lapje met dat vocht natgemaakt, onder den neus houdende. De jongen is daarop aan het gillen ge gaan, zóó hard, dat de aanrander, voor ont dekking bevreesd, de vlucht nam met achterlating van het valies. Later is hij teruggekomen en heeft het medegenomen. De jongen ging op den loop en vertelde het voorgevallene aan zijn ouders, wonende in de Boogaertstraat, die er de politie mede in kennis stelde. Volgens een nader bericht in de N. R. Ct. hebben niet de ouders, maar heeft de onder wijzer wien de jongen op school het geval vertelde, de politie met het geval in kennis gesteld, die echter weinig vertrouwen in het verhaal van den knaap schjjnt te stellen. Op het postkantoor te Rotterdam is gis teren door de recherche aangehouden zekere koopman E., woonachtig te Amsterdam tegen wien door de Amsterdamsche rechtbank een bevel van gevangenneming was verleend als verdacht van valschhsid in geschrifte. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Schipper B., die met zijn vaartuig, geladen met kalk, achter de sleepboot de Hendrik hing, had door de te snelle vaart in de nabijheid van de Hoornbrug, nabij Delft, het ongeluk om tegen een ander vaartuig aan te varen met het gevolg, dat zijn vaar tuig zonk. De schipper en zijn knecht konden zich met moeite redden. Het vaarwater is vrij. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 December. Alvorens voort te gaan met de behande ling der suikerwet, had de Kamer nog af te doen de uitzonderingswetten voor Noord- Hollandsche gemeenten tot heffing van wik- en weegloonen. De heer Z ij p kwam tegen de hooge heffing van 60 cent per 100 kilo's kaas ter markt gebracht, in verzet en stelde, conform de in 1891 door de Kamer aangenomen motie, voor de rechten met 5 cent te ver minderen en slechts voor 2 in plaats van 3 jaren toe te staan. Hij berekende dat na de vermindering in de grootste markten de opbrengst der heffing is gestegen, die zoolang zij niet daalt tot een zeer laag bedrag blijft strijden met art. 254 der ge meentewet. De heer F e r f betoogde, dat de finan- cieele toestanden der betrokken gemeenten nog geen rechtenverlaging toelaat en be streed namens de Comm. v. Rapp. het amendement-Zijp. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Houten, achtte de heffing niet strijdig met de wet, die afwijking toe laat van den regel van art. 254 en meende, dat hangende de regeling der gemeente- financiën, geen verandering wenschelijk was, ook al ware tegen de 60 centsheffing van Alkmaar bezwaar in te brengen. Het amendement werd verworpen met 40 tegen 28 stemmen. De provinciale belastingen voor de ver schillende provinciën werden bekrachtigd, gelijk mede de ontbinding van den koop en verkoop betreffende het terrein van Amsterdam in de Raadhuisstraat aldaar aanvankelijk bestemd voor aanneem-kantoor der postpakketten. Bij de nieuwe credietaanvraag van f 100.000 tot verdere beteugeling van mond- en klauwzeer besprak de heer Van Dedem, onder dankzegging voor de regeeringspogingen tot openhouden der Belgische grenzen, ver schillende maatregelen in het belang der gezondheid van den veestapel, ter bevorde ring van den uitvoer o. a. het houden van quarantaine van het voor uitvoer bestemd vee, ter opheffing van alle besmettingsge vaar. 't Beste ware het, mond-en klauwzeer niet meer te rangschikken onder de be smettelijke veeziekten. Desnoods moeten présaille-maatregelen worden genomen. De heer Kolkman hield vol dat de buitenlandsche mogendheden de veeziekte gebruiken als voorwendsel om onzen veehan del te benadeelen en dat wij ons al die plagerijen zonder tegenweer laten welge vallen. De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Van Houten liet de verhoudingen tot het buitenland onbesproken, al erkende hij de gegrondheid der klachten. Over de aanbe volen maatregelen kon hij zich nog niet uitlaten, maar hij erkende de wenschelijk- heid van internationale overeenstemming omtrent het mond- en klauwzeer. Hij vroeg gelden om buiten de verboden kringen met de afmaking voort te gaan. De minister van buitenlandsche zaken, de heer R o 11, verzekerde, dat de aandacht der regeering op de door den heer Kolkman besproken kwestie van den melkuitvoer naar Duitschland gevestigd blijft. Melkuitvoer uit ons land is alleen toege staan als de melk afkomstig is van vee, toebehoorende aan Duitsche grensbewoners. Het debat over de suikerwet wordt daarop voortgezet. De heer Borgesius betoogt, dat het belang der schatkist niet genoeg wordt in het oog gehouden, dat dus aan fabriekanten wordt betaald door andere belastingschuldi gen, die 't veel minder kunnen missen. Is progressie niet geheel op te heffen, ze moest minder zijn dan de regeering vooral voor de rietsuikerfabrieken. D' ding der cultuur kan op den duur volgehouden worden ten koste van schatkist. Het nieuwe stelsel zal den prikkel nemen voor de activiteit der fabrikan Hij zou raffinadeurs willen laten be naar het aantal overponden. Spreker schuwt scherp tegen het amendement der Kun. De heer Mees acht verlaging van accijns gevaarlijk bij den overgang,waatel- ons belastingstelsel verkeert. Exercice-£ sel acht hij een natuurlijk gevolg van loop der zaken. g De heer Rutgers v a n R o z e n b 0 t kwam tot het besluit dat wij den fabrik een premie moeten gunnen die hem staat zal stellen te blijven bestaan, 111:1 dieper tasten in onze zak kunnen wij Hij zal derhalve stemmen voor het ontwe rf mits de minister het niet late vernaoor door amendementen welke de protectie n moeten doen stijgen. De Minister van Financiën de oej0 Sprenger van Eyk, de verschilled^ sprekers beantwoordende, refereerde z' kortheidshalve grootendeels aan hetgeen verdediging van het ontwerp reeds aangevoerd. Na de rede van den Minister werd de v,e dere beraadslaging tot de avondvergader1 verdaagd. In de avondzitting werd na bestrija door den minister een amendement va»1 heer Bouman, bedoelende de jaarlijks0 vermeerdering van het totaal bedrag den accijns aan te wenden tot verlag'"® van den accijns op 100 kilogram of perce% gehalte, verworpen met 58 tegen stemmen. Art. 1 werd daarop onveranderd goedg keurd. Artt. 22—25 werden goedgekeurd. Te IIV4 ure werd de zitting verdaagd heden. Alsdan is aan de orde art. 67 (Pl miën.) H. M. de Koningin-Regentes zal Donderde avond te 7 uren een Kerstfeest geven het paleis te 's-Gravenhage waartoe genood1# zijn de dames der hofhouding, ook eenige" die vroeger daartoe behoorden en verbond3" waren aan den dienst der Regentesvoor'3 eenige hofambtenaren en ambtenaren va" het Kabinet der Koningin, benevens ee" aantal kinderen uit de hof- en aanzienlij''3 kringen. Mr. J. H. Bergsma, minister van kolonid"' is benoemd tot ridder-grootkruis in de ofdfl van Villa Viposa van Portugal, en mr. Vef' kerk Pistorius, secretaris-generaal van bu1' tenl. zaken, tot commandeur derPortuge8' sche Christus orde. De internuntius mgr. Tarnassi, die reed® bij zijn aankomst in de residentie ontvange" werd door den auditeur van het Pauselij'' gezantschap Scapinelli, heeft'gisteren-midda# aan den minister van binnenlandsche zake11 zijne Opwachting gemaakt. Na Kerstmis zal de nieuwe gezant zij00 geloofsbrieven aanbieden. Het aantal kiezers te's-Gravenhage ondo" de nieuwe kieswet wordt op 25000 k 26000 geschat. Met dit ramingscijfer stemt overeen d» voorloopige berekening van het aantal ster»' districten, waarin het kiezerskorps zal worde0 ingedeeld op 26 27. De Hollander weet uit te rekenen, da' het aantal politieke programma's thans juis' het getal elf bereikt heeft. Is dit cijfer, da° dient er toch voor onze nationale eer te» spoedigste een nieuwe partij gevormd, 01» ons van het gekkengetal af te helpen. Doch niet meer dan één asjeblieft want anders komen wij bij de dertiet1 beland. Rsb Het lid der Tweede Kamer, de heer Vos de Wael, die langdurig ongesteld is ge" weest, was gisteren weder hersteld in d® vergadering tegenwoordig. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken, marine en kolo niën zullen op Vrijdag 25 December en di» van den minister van binnenlandsche zake»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2