°P Zaterdag 26 December a. s. niet plaats hebben. Maandag is trein 159 van Amsterdam flaar Enkhuizen, te Purmerend op een ran geerenden goederentrein geloopen, waardoor eenige wagens nogal werden beschadigd en eenige personen licht gewond werden, onder anderen mgr. Bottemanne, bisschop Van Haarlem. Deze bekwam een wond aan het hootd. Met een uur vertraging werd de reis voortgezet. jy.) De dief, die in de laatste weken het noord westelijk kwartier van de residentie onveilig maakte en die thans in verzekerde bewaring z't, ontkent den eersten en meest belang rijken diefstal in de sigarenfabriek Libau van de firma Van Heyst gepleegd te hebben. Intusschen is als bewijsstuk van dien dief stal bij hem gevonden de sleutel van een geciseleerd stalen geldkistje (geen brandkast), vvaaruit f 400 werd ontvreemd. De eigenaar *an dien sleutel herkende het voorwerp aan een daaraan bevestigd rood koordje. den tweeden diefstaf afkomstig is het dolkmes met ivoren heft, dat insgelijks op den inbreker gevonden werd. Te Amsterdam heeft zich een comité ge armd, dat zich belast met het in ontvangst Hemen van gelden ten behoeve der talloos Velen, die door de jongste overstroomingen in Servië getroffen werden. Door de H. IJ, S. M. werd gisteren te Amsterdam in het openbaar aanbesteed hestek 669 het maken van den onderbouw en bovenbouw van een vaste brug achter het westelijk landhoofd van de draaibrug over de haven te Vlaardingen in 2 perceelen, voor rekening van den Staat der Neder landen. Raming perceel I f 16300, perceel H f18300, 20 inschrijvingen; hoogste be droeg voor perc. II16800 perc. II f 22388 laagste was voor perc. I A. Korteweg te s-Hage voor f 12980 en voor perc. II de Bletterij voorheen L. J. Enthoven en Co. Ie 's-Hage voor f15944. De sneltrein van Parijs die te circa half dO voormiddag te Rotterdam aankomt, ver deelde zich gisteren-ochtend tusschen Brus- ®el en Antwerpen in twee gedeelten, doordien a'le verbindingen (koppeling, Westinghouse en stoomverwarmingsslang) plotseling af braken. Beide gedeelten werden dus tot niet ge ringe schrik van de reizigers eensklaps tot staan gebracht, en een hevige schok was hiervan het gevolg. Gelukkig was alles Spoedig in gereedheid gebracht, zoodat de ^ein met circa 15 minuten vertraging zijn Weg vervolgde. Door den Senaat der Universiteit van Amsterdam is besloten aan den heer Eugène Dubois, arts, oud-leerling der Universiteit, het doctoraat in de plant- en dierkunde eershalve te verleenen, uit waardeering van 2ljne uitnemende wetenschappelijke werken. De promotie honoris causa zal plaats hebben °P 8 Januari e. k. in de Aula, bij de plechtig heid van den 265en geboortedag der inrichting voor Hooger Onderwijs te Amsterdam. Dit is de eerste maal, dat deze onderschei ding door den Senaat der Universiteit te Amsterdam is verleend. De Moord te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct Omtrent het onderzoek in zake den moord in de Van Eeghenstraat behoeft heden slechts gemeld te worden, dat het lijk naar het Buiten-Gasthuis is vervoerd om geschouwd te worden. Nog telkens komen personen opdagen, die beweren een man gezien te hebben, wiens uiterlijk met het gegeven signalement overeenkwam. De koffer van het meisje is naar het commissariaat overgebracht. De moeder der vermoorde, juffrouw Beyer die een donkere bovenkamer bewoont op een afgelegen pleintje, waartoe een op de gedempte Rozengracht uitkomend steegje toegang geeft, verkeert in kommervolle omstandigheden. De vrouw heeft maanden lang met een zieken man getobt en toen deze, nu acht dagen geleden, stierf, stond al wat zij eenmaal had bezeten, in den lombard. De oude vrouw had zelfs haar lijfgoed verpand. Nu al haar hoop voor de toekomst op hare dochters was gesteld, en Hendrika haar op zoo afschuwelijke wijze is ontnomen, heeft zij inderdaad behoefte aan hulp om deze dagen van rampspoed en droefheid althans zonder broodsgebrek door te komen. Omtrent den dader is nog even weinig bekend. Gisterenmiddag kwam een jongen op het bureau aan het Leidscheplein het volgende verhaal doen Ben avond van den moord kwam hij met een hond hard de Van Eeghendwarstraat uitloopen. In de Van Eeghendwarsstraat zag zag hij in het onbestrate stuk naast No. 2 een man zich schuil houden. De man had z|ch in de kuil in een trottoir voor het onbebouwde stuk verstopt en keek over den trotoirband. De jongen schrikte en liep naar den over kant der straat en verder naar huis. Eerst gisteren kwam hij van het geval bericht brengen. De zaak zal nader onderzocht worden men weet echter hoe weinig vertrouwbaar soms kinderverhalen zijn. Heden, Woensdag, zal verlof tot begraven gegeven worden, zoodat de teraardebestel ling vermoedelijk Donderdag zal plaats heb ben. Aan deelneming zal het zeker niet ontbreken. Op een dezer dagen te Emmerik gehouden vergadering van het z. g. Landbouwcasino aldaar is het vermoeden uitgesproken dat het in de laatste weken eenigszins veelvuldi- ger voorkomen van besmettelijke ziekte in de Duitsche grensstreken kan worden toe geschreven aan de opheffing van het verbod tot invoer van Nederlandsch rundvleesch. Van dit medegedeelde vermoeden werd ge bruik gemaakt om aan de Duitsche regeering te verzoeken het verbod tot invoer opnieuw uit te vaardigen. Door het bestuur der afdeeling Gendringen der G. O. Mij. van Landbouw is van een en ander mededeeling gedaan aan onzen minister van buitenlandsche zaken, ten einde zoo mogelijk maatregelen te nemen ter voor koming van deze nieuwe ramp. Sedert geruimen tijd worden uit Rozen- daal groote partijen tabak in België ge smokkeld. Ook gisteren trachtte men een met twee paarden bespannen wagen, waar op 1250 kilo tabak, België binnen te krijgen. De douane-beambten hielden echter de wacht en hebben de lading tabak, benevens paarden en wagen in beslag genomen. Alles werd verbeurd verklaard. De smokkelaars hebben de vlucht kunnen nemen. De rijkspolitie te Rozendaal (N.B.) heeft op het onverwachts een onderzoek ingesteld in de woning van J. B., werkzaam aan de gasfabriek te 's-Gravenhage en aldaar ge arresteerd. Verscheidene gouden met ju- weelen bezette voorwerpen werden in een kist op den zolder gevonden en zijn in beslag genomen. Hoogst waarschijnlijk heeft men dus den dader in handen, die de jongste inbraken en veelvuldige diefstallen te 's-Gravenhage heeft gepleegd, daar al de gevonden gouden en zilveren voorwerpen van diefstallen af komstig zijn. Door de politie te Steenbergen is een gezelschap reizende muzikanten aangehouden, dat er bijna uitsluitend werk van maakte nieuwe dubbeltjes en kwartjes in te wisse len, waarbij vele ingezetenen worden opge licht. De vrouwen van het gezelschap, die de eigenaardige dieveggen zijn, waren bij de arrestatie gevlucht. Tot het maken eener drinkwaterleiding in de gemeente Bergen-op-Zoom, heeft de gemeenteraad aan den heer Nolthenius, oud-officier der calvarie en beheerder der succursale in Nederland van de Antwerpsche Hypotheekbank, eene voorloopige concessie verleend tot en met 31 December 1897. Zaterdag-avond kwamen te Vlissingen van Berlijn aan prins en prinses Albert van Sleeswijk-Holstein, benevens de kroonprins van Siam, die met de te 11'25 nm. van daar vertrekkende nachtboot Prins Hendrik der Stoomvaart-maatschappij jZeeland", hun ne reis naar Queenbro' resp. tot Londen vervolgden. Uit Brielle schrijft men aan de Tel Door de directie der Rotterd. Tramweg maatschappij schijnt nu inderdaad concessie te zijn aangevraagd, om Hellevoetsluis en Brielle door een stoomtram en twee stoom- ponten over Rozenburg met Maassluis te verbinden. De vraag rijst evenwel, of de overgang tusschen Brielle en Rozenburg bij ijsgang niet te veel tegenstand zal ont moeten. Vandaar dat de kwestie van over brugging der rivier, of bij Brielle, öf bij Nieuwesluis gemeente Heenvliet, misschien weer aan de orde zal komen. Het is maar te hopen, dat de onderlinge naijver niet tot gevolg moge hebben, dat deze dringende zaak op de lange baan wordt geschoven. Aan den minister van waterstaat, die een open oog toont te hebben voor de belangen der andere eilanden, blijve het thans over gelaten, maatregelen te beramen tot spoedge opheffing van het isolement, waarin het zoo productieve eiland Voorne en Putten reeds al te lang verkeert. Laatste Berichten. Tot lid der Tweede Kamer in het kies district Sittard is gekozen de heer mr. Ch. C. M. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, kantonrechter te Sittard, met 1094 van de 1167 uitgebrachte stemmen. De Tweede Kamer heeft heden het ont werp houdende bepalingen omtrent den suikeraccijns met 56 tegen 29 stemmen aangenomen. Het heden voor de Tweede Kamer in getreden recès zal tot half Februari duren. Kerknieuws. De plechtige uitvaart en begrafenis van Z. D. Hw. mgr. Joosten, titulaar-bisschop van Marciana en apostolisch vicaris van Cu- rayao heeft gisteren-ochtend plaats gehad. Ongeveer te 12 uur kwam de lijkstoet uit Arnhem in het Dominicaner klooster te Huissen aan. Het plechtig Requiem in da kloosterkerk aldaar werd opgedragen door Z. D. Hw. mgr H. var. de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, als presbyter assistens geassisteerd door den zeereerw. heer J. L. H. Dobbelman, deken en pastoor te Arnhem. Als troondiaken fungeerden de zeereerw. heeren F. A. L. Bronsgeest, deken en pastoor te Nijmegen, en R. Van Rooijen, pastoor te Doornenburgals diaken de zeereerw. heer dr. J. J. J. A. Haanebrink, rector van het St. Elisabethsgasthuis, en als subdiaken de weleerw. heer W. A. G. M. Meulemans, kapelaan, evenals de vorige te Arnhem. On der de aanwezigen werden opgemerkt mgr. Wulfingh, ap. vie. van Suriname, mgr. Fre- deriks, oud-missionaris, een groot aantal reguliere en seculiere geestelijken uit ver schillende plaatsen des lands, de zeereerw. pastoors van Nijmegen, commissiën uit het kerkbestuur der Broerskerk, het R. K. Arm bestuur en de St. Vincentius-vereeniging aldaar enz. Na den II. Dienst werd de lijkrede ge houden door den zeereerw. zeergeleerden pater J. V. De Groot, professor te Amsterdam, naar aanleiding van de woorden der H. Schrift: Zalig zijn de dooden, die in den Heer sterven. De hoofdgedachte der lijkrede was dezeeen veilig middel om met God te sterven is mei God te leven. De absoluties werden gegeven door HH. DD. HH. mgrs. Van de Weteringen Wulfingh, den hoogw. provinciaal pater Theissling, mgr. Frederiks en den zeereerw. pater R. Van der Veer, prior van het klooster v Huissen, waarna ten slotte op het graf t laatste plechtigheden werden verricht t het lijk in den kelder werd bijgezet. Na een langdurig lijden is eergisteren den ouderdom van 71 jaar te Noordwijke hout overleden de zeereerw. heer W. van Kampenhout, pastoor aldaar. Zaterdag den 19en December had in kapel van het Amerikaansche Seminarie Leuven de plechtige eedsaflegging plaats at de H. Congregatie de Propaganda Fide, doi een dertigtal Missionarissen, die Zonda; morgen uit de handen van Z. D. H. mg Van der Stappen, wijbisschop van Mechele de H. Wijding van het Subdiaconaat on vingen. Onder hen bevonden zich vie Nederlanders, nl. de eerw. heeren P. d Gruyter van 's-Bosch, P. Pelser van Nieuwer hagen (L) J. Smiers van de Beemstei J. Vermaak van Gouda. Posterijen en Telegraphie. Het postkantoor, alhier, zal op Zaterda; 26 dezer geopend zijn van 6—7 's m. ei van 10.30—4.30 'sav. (Greenwichtijd), ter wijl postpakketten en postwissels ter be handeling zullen worden aangenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: 20 Dec. Johanna Maria, dochter van J. Mulder en J. M. van Vlaar dingen, Lange Nieuwstraat. Hendrika Alida Maria, dochter van J. Hersbach en J. W. Landsbergen Broersveld. 21 Koosje, dochter van C. van der Hoek en M de Koome, Doelhofje. 22. Hendrikus Jacobus, zoon van F. M. Meijer en C. Middendorp, Noordmolenstraat. Gehuwd: 23 Dec. M. Schneider, oud 41 jaar, en M. Rijnbende, 41 jaar. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 23 Dec. 1896. Spoeling f 1.60. Moutwijn Not. makelaars f63/4. Brandersb. - 5s/as/'v Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Dec. Dec. Mei 127.50128.- 42.20 42.80 46.25 46.25 14.- 14.- 18.37* 18.5U 41.8 42.6 46.3 46.4 14.- 14.- 18.6V 18.E 297s- Rogge, Spiritus Meel 12 Merk. 1. md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit, p. Dec./Jan. p. Febr./Mrt. New-York. Maïs 29s/$. Amsterdam. 22 Dec. Rogge op lev. onveranderd; p Maart f106, 107 per Mei f107, 108. 23 Dec. Rogge op lev. vastper Mas f 107, 108 per Mei f 108, 109. Keulen Rijnhoogte ('s moig. 11 ui 22 Dec. 2.83 M. 23 Dec. 2.60 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10 Disc. 4 pCt Parijs - 47.92* s 2 Ontwerp.- 47.80 3 Beursbericht van Amsterdan Per Telefoon. 27» pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison le Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e i Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 23 D< 893/ 24 1041/ 41 1377, 77 40'/ 13V* 11V< 80 557, 13 33V, 24 22 Dec.J 23 De( 22 Dec. 21 Dcc.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3