Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 29 December 1896. No. 5680. I&urecm löofersfvaaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers NIEUWJAARWENSCHE1V van 1—6 tegels, worden in het nmnmer van l Januari 1897 geplaatst a 55 O ets. m*s?m PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 December '96, De jonge Fransche leden van de Gentsche balie hebben bij den Senaat in België een verzoekschrift ingediend om het wetsvoorstel van Coremans en De Vriendt aangaande het Vlaamsch te verwerpen. Ook enkele Vlamingen hebben het onderteekend, schijnt het. De oude argumenten werden nog eens opgewarmdhet wetsvoorstel is onnoodig. heet het, en zelfs schadelijk, daar het enkel dient om de Vlaamsche bevolking te iso- leeren en alle verkeer met de Walen en met Frankrijk te verbreken. Verder zou de wet in de practijk onuitvoerbaar zijn, aan gezien de Vlaamsche taal geen volledige rechtsterminologie bezit. De hertog van Orleans heeft indertijd beloofd, dat hij door daden zou toonen hoezeer het belang van Frankrijk hem ter harte gaat. Totnogtoe is omtrent die daden weinig bekend geworden, en 'men wordt daaromtrent evenmin veel wijzer uit het onderhoud dat de hertog gehad heeft met een vertegenwoordiger van het Neue Wiener lagéblatt. De hertog heeft verklaard, dat bij den loop der gebeurtenissen in Frank rijk aandachtig gadeslaat, maar hij is nog niet tot een besluit gekomen omtrent de vraag of hij ter gelegenheid van de aan staande Senaatsverkiezingen een proclamatie zal uitvaardigen. Tevens verklaarde de prins, dat hij nog niet wist of zijl. aanhangers hem candidaat zullen stellen voor den Kamer zetel, welke door het overlijden van mgr. d'Hulst vacant is geworden. Zaterdag-ochtend is het stoffelijk overschot van Pasteur weder het instituut te Parijs, waaraan hij zijn naam heeft gegeven, bin nengedragen, om daar aan het eind van een Feuilleton. 3) Uwe dochter! hernam zij zuchtende, uwe dochter! Ja, mijne dochter, Lucie, mijne aange- nomene dochter, en mijne dochter. Uwe dochter Waaruit ontspruituwe verbazing, mijn kind? Zoudt gij mijn zoon Ferdinand voor echtgenoot weigeren? Zou ik de hand van Ferdinand weigeren, ie gij mij aanbiedt, en aldus uwe goedheid miskennenHoe kunt ge zoo iets denken, moeder? Maar tt W,at r"aar druk u duidelijk uit, Lucie. w voorhoofd is sedert eenige dagen bewolkt, we?Cweb flat ik er niet van houdt, er geheimen tusschen ons bestaan. helderen, van twee zijden verlichte zieken huisgang voor altijd te rusten in de van mozaïkwerk en marmer glanzende krypt, welke weduwe en kinderen hebben laten oprichten ter zijner nagedachtenis. Weten schap, liefde, geloof en hoop omgeven, in mozaïek geteekend, de zwart marmeren tombe, welke nu de ebbenhouten kist met naamplaat nog onbedekt liet. Aan weers zijden op groote marmeren platen de lijst van Pasteurs ontdekkingen. Boven de mooi gesmede toegangdeur, op het gouden mozaïk de woorden lei repose Pasteur. In de ruime bibliotheek werden door Bertrand, als voorzitter van den raad van bestuur van het instituut Pasteur, de voor deze plechtigheid uitgenoodigden ontvangen Brisson, Loubet, Méline, Rambaud, afge vaardigden en senatoren, leden van de Académie Frangaise en het Institut de France en van wetenschappelijke genoot schappen, hoogleeraren, onder wie de groote Listen en andere vertegenwoor digers van Engelsche wetenschap en uni versiteit in kleurige toga's. Korte rede voeringen werden gehouden door Bertrand, minister Rambaud, den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad en twaalf anderen, onder wie sir Joseph Lister en vier En gelsche collega's. Lister sprak in het Fransch, Pasteur roemende als het grootste vlam mende en heldere licht der wetenschap. Na afloop passeerden de aanwezigen, om de tombe heengaande, voorbij de beide zoons en verdere verwanten van den onsterfelijken doode. Het proces in zake den moord op Stam- boelofl, dat thans in de hoofdstad van Bul garije wordt gevoerd, wordt door de ge- heele beschaafde wereld met aandacht gevolgd. Vrijdag moest mevrouw Stamboeloff als getuige optreden in het proces tegen de moordenaars van haar overleden echt genoot. Mevrouw Stamboeloff is een jonge vrouw van 28 jaar. Met heldere krachtige stem sprak zij tot den presidentIk wil Lucie aarzelde een oogenblik vervolgens hernam zij Heeft Julia u niets toevertrouwd Wel neen Gisteren, toen Johanna en ik naar den stroom des waters, op den oever der Adour zagen, is zij bij mij gekomen, en mij ter zijde nemende, zeide zij Gij zijt zeer zorgeloos, mejufvrouw en echter, indien gij alles wist Wat dan vroeg ik haar bevende. Welnumijnheer Ferdinand, uw ver loofde, wil vertrekken, geloof ik, om dienst te nemen in het pausselijk leger, en zijn oom stijft hem in dat gevaarvolle voornemen. Wees dus op uwe hoede, mejufvrouw, anders wordt gij mjjne schoondochter niet." Zij ver trok, terwijl zij mij beval het geheim, dat mij thans ontsnapt, te bewaren. Maar, moeder, indien Ferdinand eens gedood werd? Nu wordt mij het raadsel ontsluierd, zeide de gravin, de handen vouwendezie daar het voorwerp der geheimzinnige ge sprekken van Ferdinand met zijn oom zie daar waarom de naam van de Lamoricière zonder ophouden op de lippen van dat kind zweeft. Och hernam Lucie, Lamoricière bezit r.iet als getuige gehoord wordenDe schul digen die hier zitten, zijn instrumenten zonder bewustzijn zijn slachtoffers die de plannen der regeering tegen mijn opgeluk- kigen echtgenoot hebben gediend. Gij weet zeer goed, waar de ware schuldigen zijn, de intellectueel schuldigen, zij die alles hebben voorbereid en gereed gemaakt. Die zou men moeten vervolgen en straften. Iedereen kent hen. En gij, president, en gij, procureur, kent hen ook, beter dan iemand anders. Er schiet u niets over dan ditontheffing van de verplichting om ge tuigenis af te leggen. Zooals reeds gemeld is, heeft Stamboeloff zelf een schrijven na gelaten, waarin hij bewijst, volkomen op de hoogte te zijn van het komplot dat tegen hem gesmeed werd en zijne moordenaars, alsmede hen die hen tot hun snood bedrijf aanspoorden, duidelijk aanwijst. Bij besluit van den keizer van Rusland is graaf Schuwaloff ontheven van zijn tunc- tiën als gouverneur-generaal en opperbe velhebber der troepen in het militaire district van Varsovië. Generaal prins Gre- gorius Galatzin is benoemd tot administra teur van den Kaukasus. In het beheer van deze streek moeten ernstige onregelmatig heden ontdekt zijn, die vermoedelijk een reis naar Siberië van verscheiden ambtenaren ten gevolge zullen hebben. De toestand in Turkije vordert bij voort during al de aandacht der Europeesche mogendheden. De Sultan heeft, zooals de Daily News het uitdrukt, «een klein aar digheidje" voorbereid tot vermaak van zijn Christenvrienden op hun groot godsdienstig feest. Die aardigheid bestaat in het voimen eener commissie, welke zal worden belast met het invoeren van radicale hervormingen in het administratief beheer. De commissie heeft het oppertoezicht over alle ambtenaren en onbeperkte volmacht omtrent benoeming en ontslag. Het aantal leden bedraagt zes, die door den Sultan zelf zullen worden geïnstalleerd een edel hartLamoricière is een held Hoe gelukkig moet de echtgenoote van La moricière zijnWat is roemrijker, wat is schooner voor een jongeling van edele ge boorte, dan zich aan dien held te verbinden Geen schooner gebruik kan men van zijnen moed maken, dan, zonder op het gevaar te letten, den Paus ter hulp te snellen, ten minste indien men van God een mannelijk hart en eene katholieke ziel ontvangen heeft. Maar indien Ferdinand gedood werd, zouden wij dien slag niet kunnen doorstaan, lieve moeder En zij omhelsde mevrouw de Beauvoir, die haar tegen haar hart drukte, en haar, door tranen bewogen, antwoordde De goede God zou ons die kracht schenken, mijn kind, Maar denkt gij, dat hij mijn eenig kind eischt? Heeft Hij ons niet zijn eenigen Zoon gegeven, lieve moeder? IV. Op hetzelfde oogenblik traden Ferdinand en zijn oom in een aangrenzend vertrek, waarvan de deur was geopend gebleven. Door een zeer natuurlijk gevoel in eene en aan hem een eed van trouw moeten afteggen. Tot voorzitter is benoemd de heer Zihni Pacha, gouverneur van Brussa. Uit de aanhaling hier boven gedaan, kan de lezer zien, dat de Daily News de draak steekt met deze commissie. «De «official Turk" als een radicaal hervormer, dat is inderdaad een grootsch idee", spot het blad. Uit Creta en Macedonië is te Rome een bericht ontvangen, dat wederom een opstand te duchten is, zoodra het weder gunstiger wordt. De Cretenzers zijn zeer ontevreden; zij zijn, beweren zij, door iedereen teleur gesteld, zelfs door de Europeesche vertegen woordigers, terwijl verbetering van hun toe stand niet te wachten is, zoolang het Turksche wanbeheer blijft voortduren. Italiaansche vrijwilligers houden zich ge reed om op het eerste sein naar Creta en Macedonië te trekken. Volgens een bericht uft de hoofdstad der Kaapkolonie zijn bij een besluit van den gouverneur-generaal de vrijwilligers in Grigualand-West onder de wapenen geroepen te Taungs en Andila op de grens van Gripualand. Dit onder de wapenen roepen der vrijwilligers vindt zijn rede in de vijandige gezindheid, van de inboorlingen in het dis trict Taungs, in verband staande met de maatregelen tot uitroeiing van de veepest. De inboorlingen hebben gescheten op een troepje van zeventien politiebeambten, die het vuur op tweehonderd pas beantwoordden. Uit Kimberley is politie gezonden. De Rijksdag in Japan is Vrijdag 11. ge opend. In de troonrede wordt meedegedeeld, dat de betrekkingen met de mogendheden van vriendschapelijken aard zijn en dat de herziening der handelstractaten bijna ten einde is gebracht, pe nationale verdedi ging eischt verbetering voor zoover de draagkracht der natie zulks toelaat, terwijl verschillende onderwerpen ten doel hebbende het welzijn der inwoners te bevorderen, aan de goedkeuring van het parlement zullen worden onderworpen. dergelijke omstandigheid, hield het gesprek der dames op en begon er een ander in de kamer van den abt. Welnu, zeide deze, dat is dus beslo ten gij vertrekthet is uw plicht als edel man en katholiek gij zegt, dat het de vrucht mijner lessen is. Misschien is het veeleer de ingeving uws harten. In elk geval, mijn kind, zal het mijn roem zijn, omdat het de uwe is. Het zal de roem van ons geslacht zijn, dat noodwendig in dezen nieuwen kruis tocht moest vertegenwoordigd worden. Moge God uwe onderneming zegenen, zoo als Hij eens uw offer zal beloonen. Ja, antwoordde Ferdinand, moge God onze onderneming zegenen 1 moge Hij het doen voor het welzijn der KerkWat mij betreft, ik doe mijnen plicht, zonder mij met het welgelukken mijner pogingen bezig te houden. In eene zaak, die het geweten en de eer betreft, is de dood zelfs slechts eene gelukkige gebeurtenis. Daarbij volgt ons de dood gelijk eene schaduw. Hij, die heden een roemrijken dood ontvlucht, sterft misschien morgen in een veeren bed. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1