Het Cubaansche vrijbuiterschip lhree Friends is er in geslaagd een aantal man schappen benevens een hoeveelheid kruit en wapenen op Cuba aan land te brengen. Op het schip was ook een vertegenwoor diger van de NewYork Herald, die aan zijn blad een uitvoerig verhaal zendt van de expeditie. Een ander correspondent van de Herald, die, voorzien van een verlofpas van generaal Weyler, door de provincie Pinar del Rio getrokken is, schaijftOp eenige onbe bouwde velden en eenige verwoeste suiker plantages na, ziet men niets, dat wijst op een toestand van oorlog In de streek, welke het laatst door Ma- ceo bezet was, is ook geen spoor van oorlog te vinden. Het vee graasde vreedzaam op de heuvels en nergens waren tabaksvelden, die niet bebouwd waren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 December 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95)Geven kennis aan de ingezetenen, dat den 24n dezer aan Julius Strömer te Keulen en zijne rechtverkrijgenden, onder zekere voorwaar den vergunning verleend is tot opr i chting alhier van een fabriek ter bereiding van consistente vetten, aan den Noord- vestsingel no. 33, kadaster sectie H. no. 302, en plaatsing daarin van een stoom werktuig van 2^ paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van 6 M3. Naar aanleiding van het verbranden van de rieten-keet met een aantal schoven riet, in de grienden langs de Maas te dezer stede is tegen een 6-tal jongens proces-verbaal opgemaakt, die kort vóór het uitbreken van den brand daar een vuurtje hebben gestookt. De zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, van zijne ernstige ziekte hersteld, heeft zijn dienstwerk weder in zijn vollen omvang op genomen. Met genoegen zagen zijne paro chianen hem op de Kerstdagen weder on der de H.H. Missen voor de gemeente optreden. f Zuster Ursula. Werd voor weinige dagen in het R. K. Weeshuis te dezer stede de vijftigste ver jaardag der inkleeding van de Eerw. Priorin, Zuster Ursula, met opgewektheid herdacht, sedert Zaterdag heerscht er onder Zusters en verpleegden diepe rouw. De veelbe minde priorin, de liefdevolle moeder der weezen, is niet meer. Algetobt na een vijftigjarigen arbeid, legde het kranke lichaam zich ter eeuwige ruste. Sedert eenige dagen was de ongesteldheid, waaraan de Eerw. Priorin sedert lang leed, bedenkelijk toegenomen. Vrijdag-ochtend, Eerste Kerst dag, achtte men het noodig haar de laatste HH. Sacramenten toe te dienen, en Zater dag-namiddag 2| ure gaf zij zacht en kalm haren ziel den Schepper weder. Welk een hoogst verdienstelijk en in volle waarheid welbesteed leven aldus werd afgesloten, is in zijn vollen omvang alleen bekend aan Hem, Die den mensch tot in de minste zijner handelingen gadeslaat. Maar velen onzer, vooral de ouderen van dagen, die Zuster Ursula reeds vóór vele jaren gekend hebben, weten welk een opofferend en toewijdend leven deze nederige religieuse bijna eene halve eeuw in onze stad heeft geleid. Den 29n Juni 1824 te 's-Hertogenbosch geboren, ontving mej. Mechtilda Maria Cop- pens den 15n December 1846 te Rotterdam het Ordekleed van de Congregatie van de H. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus. Nadat zij als Zuster Ursula den 16n December 1847 hare religieuse beloften had afgelegd, kwam zij in het jaar 1848 in het vroegere Liefdehuis te dezer stede. Bijna vijftig jaar heeft Zuster Ursula aldus onder ons gearbeid, maar gearbeid vooral in den tijd toen de taak van het onderwijs nog zoo zwaar viel bij het ont beren van zooveel, wat nu den arbeid der onderwijzeressen en hare opleiding zoozeer verlicht. Hare oudere nog levende mede zusters kunnen 't getuigen, hoe dikwijls zij een groot deel van hare nachtrust heeft opgeofferd, om zich voor de examens voor te bereiden, terwijl zij op den dag hare zorgen aan het onderwijs der kinderen besteedde. Bijna een halve eeuw is Zuster Ursula aldus onafgebroken bij het katholiek onder wijs werkzaam geweesten welk een voor treffelijke onderwijzeres zij was, hoe haar de gave van doceeren als 't ware was aan geboren, kunnen de tallooze leerlingen die haar onderwijs hebben genoten, afdoende getuigen. En toen nog andere zorgen van haar on gewone werkkracht werden gevraagd, bleef zij toch, zelfs tot in hare laatste kranke levensdagen, als hoofd der scholen hare zorgen aan het onderwijs wijden. Sedert Mei 1872 was de Eerw. Zuster Ursula aan de scholen in het Weeshuis verbonden en sedert 23 November 1892 was zij in het Weeshuis als priorin werkzaam. Welk eene voortreffelijke priorin de Zusters in haar vonden, welk eene liefde volle moeder de weezen in haar bezaten, ge tuigen 't best de algemeene droefheid en rouw die er thans in het Weeshuis heerschen. Doch niet alleen in het onderwijs en de weezenverpleging, maar ook door zoo menige goede daad in alle bescheidenheid verricht, openbaarde zich de grootheid van ziel van deze nederige religieuse. Hoe velen heeft zij niet met haren wijzen raad en liefdevolle hulp zoowel ter bevordering van hun tijde lijk belang als met 't oog op hun eeuwig welzijn ter zijde gestaan 1 In volle waarheid: Zuster Ursula heeft gearbeid zoolang 't voor haar dag was zij is bezweken minder onder het gewicht harer hooge jaren dan wel onder den last van haren dagelijkschen, onvermoeiden, opoffe- renden arbeid. Zij heeft met de talenten door God haar gegeven gewoekerdze ten heil var. duizenden besteed. Geniete zij na een zoo werkzaam en welbesteed leven het heerlijk loon hun die anderen onderwezen hebben, door den Eeuwigen Belooner toe gezegd. Zij ruste in vrede In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 109 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 756. metende 763.740 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van de Eerw. Zuster Ursula, priorin van het Weeshuis, zal morgen-ochtend te 10 uren op de R. K. begraafplaats alhier plaats hebben. De boekbinder C. Hommel, die Zaterdag zijne betrekking gedurende 25 jaren bij de heeren J. en G. Odé had vervuld, ontving van zijn tegenwoordigen en vreegeren pa troon geschenken ten blijke hunner waar deering van zijn trouwe en ijverige plichts betrachting. Ook door het personeel der drukkerij van den heer J. Odé werd den jubilaris een geschenk aangeboden en bo vendien ontving hij bewijzen van belangstel ling, zoodat deze feestdag steeds in aangename herinnering bij hem zal blijven. Zondag-avond omstreeks 8^ ure is van de branderij van den heer G. P. Scheffers aan de Buitenhaven een gedeelte van het dak en van den zijgevel aan den kant van den toegangsweg tot de glasblazerij der firma Van Deventer ingestort. Gelukkig zijn bij dit ongeval geen persoonlijke ongelukken te betreuren, wat te meer opmerkelijk is, daar juist even te voren een paar personen op weg naar het terrein der glasblazerij langs de branderij waren gepasseerd. Het aantal passagiers, hetwelk door de H. IJ. S. M. op de beide Kerstdagen van Rotterdam vervoerd is, kan op ruim 5000 geschat worden. Vanwege het te Rotterdam gevormd comité tot het oprichten van een standbeeld voor Maarten Harpertsz. Tromp is een circulaire verspreid, waarin de ingezetenen van Rotter dam tot het storten van bijdragen worden uitgenoodigd. Er wordt op gewezen, dat deze zeeheld van zijn jeugd af den meesten tijd, dien hij aan wal sleet, te Rotterdam ver toefde en deze stad aan de daden van dien zeeheld een groot deel van haar snel toe- nemenden bloei heeft te danken. Het comité beveelt het denkbeeld aan, de onthulling van het standbeeld te doen plaats hebben in 1898, het jaar van de inhuldiging der Koningin. Het comité wijst er op, dat de som, die vereischt wordt, groot is, waar het een stand beeld moet zijn zoowel den zeeheld als de stad in het tegenwoordig stadium harer ontwikkeling waardig en Rotterdam dit alleen moet kunnen tot stand brengen. Het rekent dan ook op flinke bijdragen. In de fabriek van melkproducten ïHol- landia" te Vlaardingen is Donderdag-middag brand uitgebroken. De brand ontstond in 't gebouw waarin de blikmakerij is gevestigd tusschen het plafond en de overbekapping, waartusschen alleen de electrische geleiding loopt. De brandweer was spoedig op het terrein en hierdoor alsook door het krachtdadige op treden van eigen personeel was de brand spoedig in zijn voortgang gestuit. De gemeenteraad van Delft heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den heer R. J. W. H. De Kat e. a. tot het bouwen van een concertzaal in den tuin van Stads Doelen, daar het plan niet voldeed aan de meest billijke eischen. De prijs van het gas, dienende tot ver warming, is door den Raad bepaald op 5 cents per M8. De gemeenteraad van Pijnakker heeft tot secretaris dezer gemeente banoemd jhr. J. K. Hesselt van Dinter, candidaat-notaris en beambte ter secretarie, in de plaats van wijlen zijn vaderinsgelijks in dien plaats werd hij benoemd tot secretaris der ge meente Nootdorp. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 111 schepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 109 voor Schiedam 1, en voor Vlaardingen 1. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Suikerwet. Na de aanneming van het ontwerp in zake de vrije en orde-oefeningen op de open bare en bijzondere scholen heeft Donderdag in de Eerste Kamer het debat over het ontwerp-suikerwet een aanvang genomen. De heeren Verheyen en Merckel- bach bestreden het als een inbreuk op verkregen rechten en schadelijk voor de suikerindustrie en den landbouw. Het juridische bezwaar werd vooral uit gewerkt door den heer Van den Biesen, De heer Godin de Beaufort be streed ook het ontwerp wegens de terug- wekkende kracht, die de minister zelf heeft bestreden bij de invoeringswet voor het nieuwe personeel en die niet gebillijkt wordt door de omstandigheden. Door het ontwerp worden de fabrikanten onrechtvaardig bena deeld en de landbouw tevens. De heer W e r t h e i m is voor de wet, die wel degeljjk te voorzien was en eene betere regeling van de winst voor den fiscus en de fabrikanten beoogt. Zelfs als de fa brikanten nu verlies zullen lijden, dan moesten zij als handelaars dit voorzien en dragen. Dat de landbouw dupe zal worden, betwist hij. De heer Prins verdedigde ook de wet die door den heer Sassen werd bestreden De minister van financiën, de heer Sp r e n- ger van Eijk verdedigde net ontwerp, dat alleen een afdoende wijze voorstelt voor nadere afrekening bij meerdere overponden dan de bestrijders willen. Hij ontkent da er sprake is van terugwerkende kracht. De heer Godin de Beaufort dee in 1890 precies hetzelfde met den bijslag- De fabrikanten waren in Februari reeds bekend met de verlaging der premie en des ondanks contracteerden ze voor f10. Het debat is niet afgeloopen. Heden (Maandag) 2 uur voortzetting. Z. H. de Paus heeft den heer J. J. Kup* pers te Roermond, president van den Zof' avenbond, benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Gennep (Limburg) een wapen verleend) waarvan de beschrijving luidt In goud een St. Andrieskruis vergezeld van vier droog- scheerdersscharen, alles van rood. Dit wa pen is op het diploma geteekend door J. -d' Lion, heraldicus Den Haag. Den 2n Januari zal ten Koninklijke paleize te 's-Gravenhage een galabal plaats hebben. Met het oog op den invallenden Zondag zal het vroeger dan andere jaren aanvangen en voor middernacht zijn afgeloopen. De Staats Ct. 304 bevat een Kon. besluit tot aanwijzing der perceeler., welke in de gemeenten Rotterdam, IJselmonde, Baren- drecht, Heinenoord, Mijnsheerenland, West maas, Klaaswaal en Numansdorp, ten be hoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Zuid-Beijerland met zijtak naar Oud- Beijerland, ten algemeeenen nutte, ten name van de Rotterdamsche Tramweg-maatschap pij, zullen onteigend worden. Naar de Temps mededeelt, zijn de eige naars van de Doetwijk met hun advocaten aan het beraadslagen of zij in cassatie zullen komen tegen het arrest van het Ro- meinschen prijsgerecht. Gelijk men weet, verklaarde dat arrest het beslag wettig en beval tevens teruggave van schip en lading) zonder vergoeding evenwel van de kosten, schade en interessen, waarop de reeders aanspraak meenen te hebben. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland maken bekenddat ingevolge het op 12 Juli 1893 door de Provinciale Staten vastgeteld en bij Koninklijk Besluit van den 20sten Septembr 1893, no. 22, goedgekeurd Reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in de Provincie Zuid-Hol land, geen andere dan overeenkomstig de voorschriften van dit reglement goedge keurde, minstens driejarige hengsten tot dekking van merriën in deze Provincie mogen worden gebezigd dat bij overtreding van dit verbod de eigenaar, houder of hoeder van den hengst zal worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden en de eigenaar, houder of hoeder van de merrie met eene geldboete van ten hoogste tien gulden dat telken jare vóór 1 Maart eene keu ring der bovendoelde hengsten zal plaats hebben door eene keuringscommissie van negen leden, ten overstaan eener regelings commissie van negen leden, en dat deze commissiën in 1897 voor bedoelde keuring zullen zitting houden te Cud-Beijerland op Woensdag 10 Febr., 's morgens te 10 uur, Dirksland op Donderdag 10 Febr.,'s mor gens te 11 uur. Nieuwesluis op Vrijdag 12 Febr., 's mor gens te 10 uur. Gorinchem op Woensdag 17 Febr., 's morgens te 10 uur. Gouda op Vrijdag 19 Febr., 's morgens te 10| uur. Leiden op Zaterdag 20 Febr., 's morgens te 11 uur. Rotterdam op Woensdag 24 Febr., 's mor gens te 10 uur. In herinnering wordt gebracht, dat de keuringen in 1896 verricht, krachtens art.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2