Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^kttreau 'gfroter&tvaat 50. 19de Jaarg. Woensdag 30 December 1896. No. 5681. ^Sfi Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 mmm. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten NIEUWJAARWENSCHEN van 1—6 ïegels, worden in het nummer van 1 Januari 1897 geplaatst a SO ets. ALGEMEEN OVERZICHT. 29 December '96. Het blijkt dat Spanje onvoorwaardelijk de bemiddeling der Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot beëindiging van den Cubaanschen opstand blijft afwijzen althans een depêche uit Madrid meldt het volgende Het bericht dat Spanje de tusschenkomst °f de goede diensten van de Vereenigde Staten tot beëindiging van den strijd op Cuba zou hebben aangenomen, is ongegrond. De Spaansche minister-president Canovas del Castillo heeft weer een verklaring afge legd. Ditmaal vertelde hij, dat geen enkele buitenlandsche mogendheid eenigen invloed op Spanje had uitgeoefend, wat betreft de vraag of er op Cuba staatkundige hervor mingen moeten worden toegepast. Die her vormingen, ging hij voort, hingen uitsluitend af van den uitslag van den veldtocht. In Madrid worden de tijdingen van de Amerikaar.sche bladen over tusschenkomst of aanbieding van de goede diensten van wege Noord-Amerika beschouwd als proef ballons. Ze zijn, zooals men weet, al tegen gesproken. Een der leiders van den opstand op de Hhilippijnen, men zegt zelfs de organisateur van dien opstand, de heer dr. Rizal, heeft te Manila voor een krijgsraad terechtgestaan. He beschuldigde ontkende beslist, dat hij de leider der opstandelingen was, doch gaf toe, ^at hij de statuten had opgemaakt van den Bond der Philippijnen. Het orgaan van het openbaar ministerie toonde aan, dat de gevangene voortdurend in betrekking stond tot de hoofden der op standelingen en dr. Rizal werd daarna ter dood veroordeeld. Het vonnis zou Maandag 28 December ten uitvoer worden gebracht. 4) Dat zijn schoone gevoelens, mijn kind He adel, zie ik, is nog niet ontaard het is dus eene onwaarheid, dat zij ons niet ten tweede male van de barbaren kan verlossen. Laat ons krijgsman zijn, zeide Ferdinand, en laat de barbaren komen. Laat ons het Mahometismus te gemoet trekken, volgens Lamoricièreen laat ons sterven indien het noodig is, overtuigd van de waarheid van dat beroemde gezegde»De zaken, die ver geten worden, zijn die, waarvoor niemand sterft." Maar hebt gij reeds aan de toestem ming uwer moeder gedacht? Immers zelf gezegd, dat mijne oe er de sterke vrouw van het Evangelie De inboorlingen hebben een bijgeloovigen eerbied voor den veroordeelde, op wien vol gens hen de dood geen invloed heeft. Binnenkort zullen nog eenige andere lei ders terecht staan. De expeditie naar China, door eenige groote kooplieden in Duitschland, met me dewerking van verschillende autoriteiten, uitgerust, met het doel om den weg te banen tot uitgebreider handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en dat deel der wereld, zal den 27n Januari uit Bremen vertrekken. De expeditie bestaat uit 10 personen, des kundigen in verschillende takken van nijver heid (textiel, leder, ijzer, machinenindustrie enz.) Dr. Schumacher gaat mede in opdracht van het ministerie van koophandel. De Duitsche consuls in China zijn aangeschre ven om het welslagen der expeditie zooveel doenlijk te bevorderen. Het proportioneel kiesrecht voor de ge meenteraden voldoet niet in Zwitserland. In de meeste steden wordt het na een korte proefneming op verlangen van het volk zelf ingetrokken. Gisteren begon in Bern weder het verzamelen van handtee- keningen, om de vraag zijt gij tegen het voortbestaan van proportioneel kiesrecht door het referendum in bevestigenden zin te laten beantwoorden. Mannen van allerlei richting hebben zich vereenigd om deze beweging op touw te zetten. De Praagsche Narodni Listy komt met een in zake Rusland buitengewoon onwaar schijnlijke tijding, natuurlijk uit een »bij- zondere bron" in Petersburg. Volgens die tijding zal de Czaar alle grondbelastingen opheffen en alle achterstallen kwijtschelden zoolang tot de graanprijzen weer gestegen zijn, en de opbrengst van den grond dezelfde hoogte heeft bereikt als vroeger. Er moet zelfs al een ontwerp zijn uitgewerkt en aan de regeering overhandigd door een commissie onder generaal Rosenkranz. De St. Peterburgsche correspondent van de Times geeft de volgende bijzonderheden gelijk is zij zal mij het antwoord van de moeder der Machabeën toevoegen. En Lucie, hernam de uitmuntende priester, Lucie, Ja, Lucie, van dien kant vrees ik. Lu cie, die zoo jong door het ongeluk achter volgd is Lucie, die in onze vereeniging een hemel op aarde ziet, zal zij het ook be grijpen Ik begrijp alles, riep Lucie uit, terwijl zij het vertrek van den abt binnentrad. Ferdinand, is dat het denkbeeld, dat gij van mij moet koesteren Ach ik zou onwaardig zijn uwe bruid genoemd te worden, indien ik u in grootmoedigheid niet wist te evenaren. Vertrek, Ferdinand, en keer, met lauweren bedekt, weder. Wat mij betreft, mijn zoon, zeide de gravin, die op den drempel der deur, rustig en gelaten die edele woorden gehoord had, ik dank u mij begrepen te hebben. Niets is sterker dan het hart eener christelijke moe der. Indien de Heer u roept, verlaat dan uwe moeder, en volg Hem. IV. Onze jonge vrijwilliger vertrok dus, door de zegeningen zijner moeder en van zijnen omtrent den Russischen spoorweg door Mandsjoerije De nieuwe lijn gaat uit van een station der Transbaikal-sectie van den Trans-Siberischen spoorweg overschrijdt de Chineesche grens bij Oud-Tsurukhaitu en doet dan de steden Tsitsihar,jKhu-Lan-Chen en Ninguta aan, om te eindigen bij het station Nikolskaya, waar hij zich verbindt met de lijn Zuid-Ussuri, een sectie tan den Siberischen spoorweg. De nieuwe lijn zal 1280 mijlen lang zijn en over een afstand van 946 mijlen over Chineesch grondgebied loopen. Door haar door Mandsjoerije te leggen, wordt de lijn 342 mijlen korten dan wanneer zij binnen de Russische grens was gebleven. De Kölnische Zeitung deelt mede, dat de ingenieur Michailowski, bouwer van de Sibe rische lijn, met het aanleggen van de nieuwe lijn zal worden belast. Het orgaan van den minister van finan ciën, de Westnik Finanzea, wijst op de groote waarde der nieuwe lijn in politieke beteekenis en noemt Rusland de bemidde laar van vreedzame en beschavende betrek kingen tusschen Europa en Azië. Omtrent eene ministerieele crisis, welke in Servië is uitgebroken, worden van »goed onderrichte zijde" de volgende bijzonderhe den medegedeeld Nadat de Schoepschtina een wet had aangenomen, waardoor het civiele proces werd gewijzigd in strijd met de Grondwet, beraadslaagde de koning over deze kwestie met de wets-commissie, welke bij hem in het paleis werd ontboden. Daar deze commissie de wet ongrond wettig verklaarde, weigerde de koning zijn goedkeuring. Nadat de minister van justitie de vertrouwelijke beraadslaging in het paleis bekend had gemaakt, en op den uitslag dier beraadslagingen critiek had uitgeoefend waarbij hij er op wees dat nog een andere wet, en wel die op de hypotheekbanken, ofschoon strijdig met de grondwet, door de Schoepschtina zou worden aangenomen oom overladen, en gevolgd door de beste wenschen van Lucie en zijner voedster. De arme vrouw was zeer onderworpen. Indien God het wil, zeide zij, moetik wel toegevenik ben slechts een armzalig schepsel, en waarom zou ik er dan iets op tegen hebben Voor het overige zal de H. Maagd, voor wie hij altijd veel godsvrucht heeft gehad, hem wel weder tot ons terug voeren. Weet gij wat, mijn waarde heer Ferdinand, zeide zij hem, op den morgen van zijn vertrek, en op den weg van Bag- nères-de-Bigorre, waarop zijne familie hem vergezelde, gelijk men het een jongen lote- ling doet, weet gij wat ik zal met mijne oudste dochter Johanna eene bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Bijstand doen, en dan zult gij gezond en welvarend wedeikeeren en mejufvrouw Lucie, die weenende achter ons loopt, zal dien dag hare tranen afdroo- genwant het zal een schoone dag zijn, dat verzeker ik umen zal dansen en zingen. Gij lastert mij, Julia, zeide Lucie, met een treurigen glimlachik heb geweend, maar ik schrei niet meer. Ferdinand, voeg de zij er bij, omdat wij met u niet ten oorlog kunnen gaan, en wij u hier moeten ver- eischte de koning het aftreden van den minister van justitie. Het Kabinet verklaarde zich daarop soli dair met den minister van justitie en diende zijn ontslag in, hetwelk door den koning werd aangenomen. Het verschil van meening, dat in de regeeringspartij bestaat, maakte overigens de stemming over de begrooting zeer twijfelachtig. De zaken zullen door het tegenwoordige ministerie worden voortgezet, zoolang nog geen nieuw Kabinet gevormd is. In dezelfde terechtzitting ter zake van den moord op Stamboelof in Bulgarije, waarin door mevrouw Stamboelof de kor date verklaring was afgelegd die we hebben medegedeeld, verscheen een van Stamboe- lofs dokters, Wankoff, als getuige. Deze bevestigde dat Stamboelof, terwijl hem de handen afgezet werden, geroepen had »Toefektsjiëf heeft mij gedood, de Vorst heeft mij gedood, Beltsjef (1) heeft mij gedood 1" maar hij kon er niet voor instaan, dat de gewonde bij zijn volle bewustzijn was, toen hij die woorden riep. De rechter Georgief, die den moord had zien plegen, verzekerde, dat Toefektsjiëf niet bij de moordenaars geweest was, maar de beklaagde Bone Georgief was er misschien wel bij geweest. In den ministerraad gisteren in Egypte gehouden, is besloten goedkeuring te hechten aan het voorstel tot toevoeging aan de leden van het Egyptische Hof van Appel van drie Europeesche rechters, van welke er twee Engelschen zullen zijn en de derde Belg. Hierdoor is voor de behandeling van be langrijke zaken een Europeesch overwicht verzekerd. De te Rome gevestigde correspondent van de Daily News deelt aan zijn blad mede, dat volgens bericht uit Kassala de Derwischen- garnizoenen langs de Atbara-rivier bevel hebben gekregen, om naar het binnenland terug te trekken. De Italianen hebben bij verschillende excursiën eenige spionnen der Derwischen laten, zoo bescherme u God en zijne H. Moeder 1 Ziedaar de medalje, die ik u beloofd had en die uw oom gezegend heeft. Zij zal u geluk aanbrengen. Vrees niets, Lucie, antwoordde Fer dinand met een gerust gelaatik zal u, volgens het gezegde van Julia, gezond en welvarend wederzien ik zal u uwe medalje mét deze hand overreiken, en met de andere zal ik u naar het altaar geleiden. Welk een gelukkig denkbeeld 1 riep de abt uit. Lieve kinderen de Hemel zal u zeker beschermen. Vaarwel, moeder 1 zeide Ferdinand, terwijl hij naar zijne moeder ging. Mevrouw de Beauvoir omhelsde haren zoen, zonder tranen, maar ook zonder woorden. De abt wilde zijnen neef tot Bagnères- de-Bigorre vergezellen. Het rijtuig rolde zachtjes voort over den bekoorlijken weg, die naar de kleine stad leidt, en die een verrukkelijk gezicht oplevert, toen zij mees ter Sapet ontmoetten, die naar den molen wederkeerde, met een wagen met koren beladen. (Woraf vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1