Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Vrijdag 1 Januari 1897. No. 5683. bureau "^Sofersfraaf 50. TWEEDE BLAD Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Blijkens mededeling in de Staats-Ct. wordt met ingang van 1 Januari 1897 in getrokken de beschikking van den minister van binnenl. zaken, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring in de gemeenten Amster dam en Oostzaan. Naar de Haagsche briefschrijver der Zutph. Ct, verneemt, zal in het begin van Januari het voorloopige verslag verschijnen over het wetsontwerp in zake de gemeente- financiën. De Nederlandsche vereeniging sAvicul- tura" zal van 12 tot 14 Februari eene Internationale Tentoonstelling van hoenders, eenden en duiven houden in het Kon. Zóol. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. Maandag-avond werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden de vergadering van Katholieke kiesgerechtigden gehouden. De opkomst was meer dan groot. Met een enkel woord van welkom begroette de zeereerw. deken Bots de vergadering en wees op den plicht der Katholieken van Leiden, om zich te organiseeren. De eerw. spreker herinnerde voorts aan de eigenaar dige toestanden in Leiden, wat aangaat de verkiezingen. Hier en daar werd de rede, die van geest tintelde, onderbroken door luid appluis. Zij eindigde met de woorden van lsaias LI 1. «Hoort naar Mij, gij die nastreeft wat ge- réchtig is en den Heer zoekt: Geeft acht op de rots, waaruit gij gehouwen zijt en op de holte der groeve, waaruit gij gegraven zijt" eet. Daarna werd overgegaan tot stemming van een voorloopig bestuur en het inteekenen van leden der op te richten Kiesvereeniging, wat alles door practische maatregelen vlug van stapel liep. Aanstonds gaven zich 337 leden op en werden als voorloopig bestuur gekozen de heeren B. H. J. Aalberse, J. A. Bots, P. van Cranenburgh, A. J. Jongmans, J. A. Hoogenstraten, mr. L. M. J. H. Ker- stens, A. D. D. Schretlen, N. Stadhouder, W. H. Schmier. In eene gisteren-avond gehouden talrijk bezochte bijeenkomst in het Nutsgebouw werd besloten tot het oprichten eener werk- liedenkiesvereeniging. Het debat werd inge leid door den heer mr. H. Sh. de Kan ter. Met de stoomtram Leiden Katwijk heeft een ongeval plaats gehad. Op een trein van Katwijk naar Leiden, bevond zich op het balkon een dochter van T. Van Klave ren, uit Rijnsburg, wier hoed ter hoogte van de Leidsche buurt te Oegstgeest haar van het hoofd waaide. Ofschoon gepoogd Werd haar dit te beletten, wist zij toch van 't balkon te springen, tengevolge waarvan zij met de beenen onder de tram geraakte. Hoezeer onmiddellijk werd geremd, bekwam de onvoorzichtige zware kneuzingen aan hare onderste ledematen. Herwaarts overgebracht, werd zij ter verpleging opgenomen in het academisch ziekenhuis. Dinsdag werd te Zoeterwoude aan den schipper van Leiden op den Haag ter be zorging gegeven een kist aan het adres van een' spekslager te 's Gravenhage. Daar er onder het vervoer uit do kist bloed bleek te druipen, vei trouwden de schippersknechts het niet en brachten de kist aan den keu- ringspost, aan het Zieke en bij opening bleek deze gevuld te zijn met het vleesch van gestorven rund, hetwelk door den aan wezigen keurmeester werd afgekeurd en in beslag genomen. Uit een briefje in de kist ingesloten, bleek, dat men 124 pond k 35 ets. per kilo berekende. Het aantal inwoners van Amsterdam haalt dit jaar het half millioen niet meer. Op het eind der vorige maand bedroeg het aantal ingezetenen 493,429; de vermeerdering per maand bedraagt ongeveer 1000, zoodat er 1 Januari 1897 nog een 5000 zullen ont breken om de 500,000 vol te maken. De werkeloosheid in de bouwvakken te Amsterdam neemt schikbarend toe. Alleen onder de timmerlieden schat men het aantal werkeloozen op 900 Op het congres van den Socialisten bond gehouden te Amsterdam, 25 Dec., werd de volgende motie in stemming gebracht »Het congres, zich stellende op het anti parlementair standpunt, verklaart, dat het noch den bond, noch de afdeelingen geoor loofd is, mede te doen aan verkiezingen verklaart verder, dat den leden van den bond de vrijheid wordt gelaten om hetzij per soonlijk gebruik te maken van het kiesbiljet, hetzij ook in kiesvereenigingen voor de ver kiezing van bepaalde candi daten propaganda te maken of wel zich candidaat te stellen. Het congres meent dat de openlijke be strijding van de vijanden van den bond en van de Nederlandsche arbeidersbeweging en de wijze waarop deze in de verschillende districten behoort plaats te hebben in de ophanden zijnde verkiezingsperiode, aan de leden van den bond persoonlijk behoort te worden overgelaten." Deze motie werd aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. De centrale raad bleek ondanks den laat- sten volzin der motie de opvatting te koeste ren, dat de afdeelingen als zoodanig wel mogen medewerken ter bestrijding van candidaten van andere partijen. In dezen geest althans werd van de bestuurstafel ge antwoord op een desbetreffende vraag van een der afgevaardigden. De Moord te Amsterdam. Toevalligerwijze vernam het Nwsbl. v. Ned. dat de justitie dezer dagen aanwij zingen heeft gekregen, die het vermoeden wettigen, dat men den dader van den moord op Hendrika Beijer op het spoor is. Het is wenschelijk, die gegevens nog niet te publiceeren. Wij bepalen ons dus met den wensch uit te spreken, dat de onverlaat spoedig moge gevonden worden, hebbende het vaste vertrouwen, dat justitie en politie niets zullen achterwege laten, om het noodige licht in deze duistere zaak te ontsteken. (R. N.) Sedert den eersten Kerstdag wordt te Amsterdam de 2J-jarige dochter van een spoorwegbeambte vermist. Het meisje is des avonds gaan wandelen en niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Er is geen enkele reden om te vermoeden, dat zij zich met opzet verwijderd heeft. Een portret der vermiste is in handen der politie gesteld» welke echter tot heden vruchteloos naar de vermiste heeft gezocht. De trein uit het noorden, via Stavoren en Enkhuizen, miste Maandag-avond te Amster dam de aansluiting op den laatsten trein naar Rotterdam. Op aandringen van eenige reizigers werden een paar wagens gehaakt aan een goederentrein, waarmee de passagiers voor Rotterdam en tusschenliggende stations werden vervoerd. Men arriveerde te Rotter dam tegen 2 uur. Van Schiermonnikoog schrijft men aan de Tel. Ruim een jaar geleden liet graaf Bern- stoff, eigenaar van het eiland, wegens het prachtige jachtterrein in de duinen, een aantal hazen aanvoeren en thans hebben deze langhooren zich zoo vermenigvuldigd dat men ze in grooten getale door de duinen en op het land ziet rondzwerven. Daar de laatste week alles met een dik winterkleed was bedekt, kwamen de hazen des nacht gemoedelijk in de dorpstuinen rondloopen alles wegkapende wat van hunne gading was tot groot ongerief en schade der ingezetenen. Voor de Kamervacature Mackay in het district Hilversum noemt men van liberale zijde den heer A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie te Amsterdam. Door de twee bakkers gezellen-vereeni- gingen te Utrecht is besloten, op JO Januari a. s. eene groote meeting te houden tot verkrijgen van afschaffing van nachtarbeid. Alle vereenigingen daar ter stede zullen uitgenoodigd worden deze meeting bij te wonen. Te 's-Hertogenbosch is overleden de heer J. N. Winter, waarschijnlijk de nestor der Nederlandsche schutterij -officieren. Ruim 54 jaren behoorde hij tot het korps schutterij-officieren 30 jaren bekleedde hij den rang van luitenant-adjudant met den personeelen titel van kapitein. Dinsdagavond is de justitie van Roermond te Gemert (N.-B.) geweest, om een onder zoek in te stellen raar een vermoede''''-. Maandag aldaar gepleegden moord. Zek Z., een ongunstig bekend persoon, wt verdacht, in een twist zijn vrouw te heb doodgeslagen. De verdachte bevindt ziel arrest. GEMENGD NIEUWS. Het feest der H. Onnoozele Kinderen w te Venlo op de gebruikelijke wijze gevi> Heele scharen van kinderen, gedost in var of moeders kieeren en met de onafsche lijk daarbij behoorende rookvrije pijp in mond, trokken door de straten der s" iederen voorbijganger onwillekeurig glimlach afpersend. Te Gulpen (Limburg) is Dinsdagm inbraak en diefstal gepleegd in de Room kath. kerk. De dief is door een venstei kerk binnengedrongen, en zocht zich uitweg door de sacristie. De offerbut werden verbrijzeld en van den inh die aanzienlijk was, beroofd. Een ploeg: (kouter) werd in de kerk gevonden er politie, die spoedig ter plaatse was, hand gesteld. Volgens een telegram van Lloyds i stoomboot Carranza, thuisbehoorende t« Bilbao, op de reis van Rotterdam n Bilbao bij kaap Ajo (niet ver ten oc van Santander aan de golf van Bis< vergaan. Zes man van de bemanning gered, vijftien worden vermist. Een gerechtelijke dwaling. Een opzienbarend geval van gerechtelijke dwaling is aan het licht gekomen. Twee jaar geleden werd een arbeider, een zekere Joseph Vrijs, van Lommei (België) verdacht van moord op een veldwachter van de plaats zijner inwoning en veroordeeld, hoewel zijn schuld zeer twijfelachtig was. De man stond reeds op het punt, om van rechtsvervolging te worden ontslagen, toen een zeventien jarige jongen kwam verklaren, dat hij bij den moord tegenwoordig was geweest. Hoe wel deze getuige een zeer ongeloofwaardig individu bleek te zijn en de beschuldigde hardnekkig ontkende, vond de rechter van instructie aanleiding, om de zaak naar het hof van assises te Hasselt te verwijzen. Het proces wierp niet meer licht op de zaak. De jonge man bleef bij zijn verzwa rende verklaring, de beklaagde verklaarde deze getuigenis pertinent, onwaar. Zijn ad vocaat betoogde, dat de aanklager een goede bekende der justitie was, aan wiens woorden niet onvoorwaardelijk geloof geslagen mocht wordenhij deed opmerken, dat de jongen misschien tot liegen was verlokt door de premie van 500 frs., die was uitgeloold voor den persoon, die den moordenaar wist aan te wijzen maar het was tevergeefs. Hoe wel de verklaring van den ongeloofwaardigen getuige het eenige bewijs tegen den beschuldigde was, sprak de jury met zeven NIEUWE SGHIEDAHISGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5