Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. gelukwensch aan te bieden bij de intrede van het nieuwe jaar. De heer Jorissen, rechter, richtte een toespraak tot den pre sident, waarbij hij uiting gaf aan het gevoel van dankbaarheid, dat de burgers bezielde, nu de regeering met zooveel gevolg het hoofd had weten te bieden aan de gevaren, welke het land in den aanvang van het vorig jaar hadden bedreigd. Maar gaf tevens uiting aan de angst die de bevolking koes terde voor de toekomst. De heer Jorissen veroordeelde eindelijk scherp de feestelijke ontvangst, welke den heer Rhodes overal was ten deel gevallen want men scheen den vroegeren minister-president der Kaap- lonie niet alleen te vieren als den held van heden, maas ook als den held van morgen. De heer Kruger moet door de woorden des heeren Jorissen diep getroffen zijn geweest Hij heeft echter op diens rede niet geant woord. Schiedam, 4 Januari 1897. HET MUZIEKFEEST VAN „ORPHEUS". I. Kunstenaars-Matinee. Hoog-muzikale kunst was er gisteren middag te genieten in de Schied. Olficieren- Vereeniging. nScniedams Mannenkoor Or pheus" vierde zijn dertigjarig bestaan meteen muziekfeest, waarvan het eerste gedeelte, als »Kunsteriaars-Matinée" gisteren werd gege ven. Voor een uiterst smaakvol gedecoreerde zaal, voor een goed verzorgde uitvoering, voor een afwisselend programma, voor uitnemende solisten, en last not least voor een geoefend dameskoor had »Orpheus" bij deze gelegen heid gezorgd. Het was dan ook niet te verwonderen dat de élite van Schiedam, om één ure in de zaal der S. O. V. vergaderd, een genotvollen middag had. Hoewel men nu juist niet oproerig werd, was men toch verheugd, toen even over half twee het dameskoor hare plaatsen betrad, en de directeur den stok opnam. Wanneer dat, voor iedereen zoo hinderlijke, laat-beginnen eens afgeschaft wordt Enfin, men begon, en reeds bij het begin was het succes ver zekerd. De compositie van George Rijken, een sFeestzang" ter eere van Orpheus' jubileum, had veel succes, waaraan de heerlijke voordracht van den baryton-solist niet weinig deel had de heer Orelio was daartoe genoodigd, en bij het noemen van diens naam vervallen vanzelve alle opmer kingen. Een ieder weet dat op een concert Orelio »de man" is, dat hij geeft wat hij vermag, in allen rijkdom, dat hij met zijn machtig orgaan en weeke stem iedereen medesleept, dat zijn voordracht ieder aan trekt, ieder imponeert. En zóó was het nu eveneens. Na den »Feestzang", en na het teêre lied van De Vliegh Warum dat op zeer verdienstelijke wijze door het mannenkoor werd gezongen, was mevrouw Orelio aan de beurt. Al is haar omgaan niet zoo vol als we dit van eene soliste gaarne zouden wenschen, toch maakte de beschaafde zang en de uitnemende voordracht weder diepen indruk, en vooral-in het bekende Ouvretes yeux bleus van Massenet mochten we haar rein geluid en juiste actie bewonderen, die ook in het Duet »Uw naam" van Hol, met den heer Orelio bijzonder goed uitkwam. Daverende toejuichingen waren dan ook haar deel. Behalve Mevrouw Orelio had »Orpheus" zich nog van de medewerking eener andere soliste verzekerd, eene viool-virtuose, Madelle M. Dongry uit Brussel. En de keuze was zeker eene gelukkigedeze jonge dame paarde aan een uitnemende techniek, en een bewonderenswaardige handigheid een juiste opvatting en waar gevoel, hetgeen vooral in de nummers na de pauze (een Adagio en eene Polonaise van Wieniawsky) getoond werd, welke beide nummers dan ook ten volle in den smaak vielen. Het klassieke concerto van Mendelssohn lokte eveneens vele toejuichingen uit. Den heer Orelio behoeft geen lof gege ven de enthousiastische betuigingen van bijval gaven de meening van het publiek genoeg te kennen zijne warme, uitnemende voordracht, welke wij op het concert van heden-avond met verlangen nog eens willen hooren, maakte als immer een diepen in druk zijn machtige stem, die zich zelfs in allen deele verheft boven de zaal der S. O. V. welker acoustiek zooveel te wenschen over laat, deed allen weldadig aan, en verlangen naar meer. Het lied »Van een konings- vrouwe" van Arnold Spoel, en de Aria uit nHans Heiling" waren wel de stukken die ons het meeste genot gaven. Den zanger onzen dank Dank ook aan het dameskoor, dat zich zoo welwillend ter beschikking stelde, om »Orpheus"' feest op te luisteren. We zagen uit het tekstboekje tot onze verwondering, dat haar getal wel 't dubbele was van het geen we dachten misschien zal het concert van heden-avond de oorzaak geweest zijn, dat de stemmen werden gespaard we hopen derhalve van avond, bij dezelfde uitnemende voordracht en zuiveren zang, wat meer kracht te hooren. Met eenen hartelijken gelukwensch aan directeur en leden, sluiten we dit verslag van het eerste deel van ïOrpheus'" muziekfeest, vast verzekerd dat het tweede zal beantwoorden aan de ver wachtingen, reeds nu in ruime mate op gewekt. Met 1 Januari jl. is de Veiligheidswet in werking getreden, die 20 Juli 1895 in het Staatsblad verscheen. In het kort gezegd, strekt de wet ter bescherming van werk lieden in ieder bedrijf met uitzondering van land- tuin- of boschbouw, veehouderij, veen derij en het visschers of schippersbedrijf. Art. 15 der arbeidswet is vervallen, doch de aangiften van ongelukken in eenig bedrijf voorgekomen, moeten thans ingevolge art. 12 der veiligheidswet geschieden. Volgens art. 13 dier wet behoort binnnen een maand nadat een werkplaats geopend is, daarvan ter secretarie aangifte te ge schieden. Van de werkplaatsen die 1 Januari jl. reeds bestonden, moet vóór 1 April a. s. gelijksoortige kennisgeving gedaan worden. Gedurende het jaar 1896 werden alhier geboren 1004 en overleden 565 personen 170 huwelijken werden gesloten, 2 echt scheidingen hadden plaats. Bij de receptie Zaterdag 11. gehouden ten huize van den heer J. van der Hout, hoofd der 2e openbare tusschenschool, die zijn 25-jarig jubilee als schoolhoofd vierde, werd de jubilaris gecomplimenteerd door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente, die hem bij monde van den heer Versteeg toespraken, terwijl de heer Ver- nède namens de plaatselijke schoolcommisssie het woord voerde. Namens het personeel zijner school werd de jubilaris toegesproken door den heer J. Maltha, plaatsvervangend hoofd, namens tal van ingezetenen door den heer W. Brouwer, hoofd der 3e openbare kostelooze schoolde eerste bood hem een prachtige pendule met candelabres, de laatste ver eerde. hem een salontafel met stoelen en spiegel, vergezeld van een album, waarin de heer Joh. A. Boer de r.amen der deel nemers met in sierlijke caders geteekende figuurletters had aangebracht. De kweekelingen van de Rijksnormaal school boden hunnen leeraar een lamp met bloemen en een bloementafeltje aan, terwijl dames-regentessen en heeren regenten van het Weeshuis der Hervormden, waarin de jubilaris les geeft, aanboden een album be vattende eenige schetsen van schilderyen, en de weeskinderen hun onderwijzer een fraaien barometer vereerden. Zaterdag-avond werd in het feestelijk ver sierde schoollokaal met de schoolkinderen feest gevierd, waarbij de jubilaris werd toegesproken door den heer dr. C. J. Vaillant, oud-schoolopziener, die zoovele jaren ir.et den heer J. Van der Hout heeft samen gewerkt. Zaterdag-avond omstreek* 101/* ure is in het slop aan de Noordvest tegenover den Doele te water geloopen de persoon C. v. T., ingezetene dezer gemeente. De politieagent Goudswaard, die op zijn geroep ter hulp snelde, vond hem hangende aan de schoeiing, daar hij geen grond voelde. Nadat Gouds waard den drenkeling op het droge had getrokken, kon deze ongedeerd zijn weg vervolgen. Gisteren-avond zijn door de politie alhier aangehouden twee mariniers, die sedert Oudejaarsavond uit hun garnizoen te Helle- voetsluis afwezig waren. Zij zijn heden ochtend ter beschikking van den garnizoens commandant te Rotterdam gesteld. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 83 schepen, waarvan 2 zeilschepen, alle bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1895/96 kwamen binnen 85 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 84. Van de arbeidsbeurs te Rotterdam werd in de maand December gebruik gemaakt door 12 werkgevers te zamen aanvragende 22 werklieden. In dat tijdvak hebben 29 ingeschreven werkzoekenden plaatsing gevonden. Te Ginneken is overleden de heer F. C. Kleyn van Willigen, lid eener oude Delftsche familie, gedurende de jaren 1851—1875, lid van den Delftschen gemeenteraad. Bo vendien was hij lid der commissie over den Stads-Schouwburg en der commissie van toezicht op da Zwem en badinrichting, ter wijl het hem tevens vergund was zijn zilveren feest als regent van het Weeshuis der Gereformeerden te vieren. The Cyclist weet mede te deelen, dat de Rótterdamsche politie van rijwielen zal worden voorzien. H. M. de Regentes heeft Zaterdag-mid dag te kwart voor vieren in audiëntie ont vangen den heer Bihourd, gezant van Frankrijk aan ons Hof, die zich kweet van de opdracht om aan de Koningin-Regentes aan te bieden het grootkruis van het Legioen van Eer, benevens een autograpisch schrijven van den president der Fransche Republiek. H. M. de Koningin was bij deze audiëntie tegenwoordig. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Hilversum vacature mr. T. baron Mackay, zal blijkens mededeeling in de Staats Ct. plaats hebben op Dinsdag 26 Jan. 1897de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 9 Februari daaraanvolgende. Nieuwe Wetten. Met 1 Januari 1897 zijn eenige hoogst belangrijke wetten in werking getreden. Bovenaan staat de nieuwe kieswet welke aan een groot aantal burgers, mits zij zich daartoe aanmelden, de bevoegdheid verleent zich te doen gelden bij het aanwijzen van eenige afgevaardigden voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeen teraden. In de tweede plaats de wijzigingen, op voorstel van den Hartogh in het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering gebracht, waardoor in de precessen vele vereenvou digingen worden aangebracht, de spoediger beëindiging wordt bevorderd en de p s afgesneden aan chicanes. In de derde plaats de nieuwe regeling der personeele belasting. Verder zijn nog de Veiligheidswet, een herziening van de Arbeidswet en de Hinderwet, een nieuwe regeling van het toezicht op het Stopm- wezen Stoomwetafgekondigd en ten deele reeds in werking gekomen. De nieuWe Faillissementswet is 1 Sept., de herziening der wet op de Rijkspostspaarbank op Juni 1896 in werking getreden. Door de nieuwe grensregelingen va" Amsterdam, Utrecht en Leiden is een einde gemaakt aan verschillende onregelmatig' heden. Op voorstel van den heer Gei" ritsen is ook aan gekozen leden va" Prov. Staten en van gemeenteraden, eve"' als den Kamerleden toegestaan, in plaats van den eed de belofte te mogen aflegge"' Een nieuw reglement op de verkiezing van leden der Kamers van Koophandel e>i fabrieken is vastgesteld, en de Rijksland' bouwschool is gereorganiseerd. In het Wetboek van Koophandel zijn d® bepalingen over de scheepsverklaring verbeterd. Ter betere beteugeling van misdadig"rS zijn de strafregisters en de anthropoids' trische signalementen ingevoerd. In het begin des jaars is de convers*6 der 3£ pCts. staatsschuld tot stand gebrach' en daardoor de rentelast met een paaf millioen verminderd. Het telephoonverkeer met het buitenland is uftgebreid door de opening van de ge' legenheid om met Hamburg, Bremen Berlijn gesprekken te voeren. In dit vluchtig overzicht mag ten slotte niet worden vergeten, dat in de eerst® helft van 1896 opnieuw in Atjeh strijd moest worden opgevoerd, met een uitslag» die hoop geeft, dat eindelijk de weg »f' ingeslagen en blijvend zal worden gevolgd» dia tot pacificatie leidt. Hbl Uit Rome wordt aan de Fransche blade" gemeld, dat, aangezien de belanghebbende" van alle beroep tegen het arrest van be prijsgerecht aangaande de inbeslagnemi"0 van de Doelwijk hebben afgezien, het mi"lS terie aan de autoriteiten te Massaua teleg,a fisch de onmiddellijke teruggave van sch'P en lading aan de rechthebbenden gelast he® dr®s B. en W. van Alkmaar hebben bij a' aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd aa" het adres van het gemeentebestuur va"^ Arnhem, om het wetsontwerp tot wijz'g' der gemeentewet, waarbij wordt voorgeste om alle gemeenten boven 15,000 zielen, uitzondering van Amsterdam, Rotterda""' 's-Gravenhage en Ufrecht, in drie sternd»® tricten te verdeelen voor de verkiezing va f,0 leden van den gemeenteraad, niet aan nemen. Moord te Ruinerwold. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag»® de oudste zoon van den heer R. Derks Ruinerwold vermoord. Omtrent dezen moord wordt aan de I nader nog gemeld Vrijdag-avond is nabij de herbei g T. Hoveman, te Ruinerwold het treüI^ drama afgespeeld. Het moet omstreeks uur 's avonds zijn voorgevallen. Het slachtsoffer van dezen lagen aan® is de beer A. Derks, een aldaar gea jongeling, zoon van een der iij sten u a j r rfe dii moet hem een® gemeente. Onder ae uj 7 cM. diepe steek zijn toegebracht, tooi» de slagader aldaar werd doorgesneden, het geheele dorp en nog ver daarbu' heerscht de grootste verslagenheid over gruwelijke feit. Vijf jongelingen zijn a gehouden. Nieuwjaarsavond was W. te Steenwij^ moer, gemeente Coevorden, uit met meisje, waarmede een zekeren Z. vro reeds verkeering had gehad. zq0 Hierdoor ontstond langzamerhand een hoog gaande ruzie, dat Z. met een p ^t, een hevigen slag op het hoofd tü<^ ^eo waardoor deze bewusteloos werd. geheelen nacht bewusteloos gelegen te ben overleed W. Zaterdag-middag- moedelijke dader is voortvluchtig Pruisen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2