Stads- en Gewestelijk Nieuws. Feestconcert. BINNENLAND. Italiaansche regeering »niets gedaan heeft"(!) om zulk een houding van den Paus te recht vaardigen. En met dezelfde brutale onbe schaamdheid haar betoog vervolgende, zegt zij, de Regeering zal den weg der ge matigdheid niet verlaten, maar nimmer dul den, dat zulke woorden in daden overgaan. »AIsdan zoo dreigt zij in haar onmacht zal de terechtwijzing gestreng, snel en beslist zijn. De godsdienst heeft van de Regeering niets te vreezen, maar wie van de wereldlijke macht droomt, loopt gevaar, den eigen ondergang nabij te roepen. In dien de onverzoenlijken op het Vaticaan zegevieren, zooals de woorden des Pausen aanduiden, dan zullen de gevolgen neerko men op het hoofd dergenen die van deze zwenking de schuld dragen". Het blad, aldus schreeuwende voordat er geslagen wordt, toont den grooten angst die het mo derne Italië voor de toekomst bezielt. Koning Humbert is van zijn lichte onge steldheid geheel genezen; hij zou heden de ministers ontvangen. De stoomboot Adriatico met de eerste afdeeling bevrijde gevangenen van Menelik, is Vrijdag-avond te Napels aangekomen. De aankomst was niet vooraf aangekondigd, zoodat geen betoogingen plaats hadden. Het was den gewezen krijgsgevangenen ten strengste verboden, zich te laten uitvragen over hun verblijf in Abessinië. Nieuwe mededeelingen is men dus van hen niet te wachten. Schiedam, 5 Januari 1897. HET MUZIEKFEEST VAN „ORPHEUS". H. Daar schuilt eene machtige bekoring in een schoone menschenstem. Wij hebben die bekoring gevoeld, gisteren-avond, toen Orelio als Frithjol, zich-zelven overtrofzijn heerlijke stem heerschte over ons, sleepte ons mêedaar zagen we hem Helge neer slaan, den koning; daar waren we er bij, bij den branden en tempel van baldur, waar Frithjof het godenbeeld den arm afsloeg met hem ook doolden we vrij rond over de groote zeemet hem gevoelden wij den druk van het knagende heimwee naar 't Noordsche land met hem treurden wij op de ruïnen van den tempel, waar de hemel- sche geesten verschenen, troostend in het ongeluk. Orelio heeft deze uitvoering van Max Bruch's kunstwerk tot een evenement ge maakt in Schiedam's muziekgeschiedenis van hem hebben we daarom het eerste gesproken »Wat ons op het herte ligt, dat welt ons naar de keel!" De Frithjof-sage was het glanspunt op »Orpheus" feestconcert. Het is die bekoor lijkste, in haren eenvoud zoo grootsche sage uit den grooten Edda-cyclus, die reeds voort leefde in den volksmond in de Vile en VlIIe eeuw, die aan tal van Noordsche en IJs- landsche dichters de stoffe heeft geleverd voor vaderlandsche heldenzangen. Dan, het is een daad van zelfbewustzijn, het zware kunstwerk van Max Bruch nog eens te doen hooren. En het bleek, dat dit zelfbewustzijn niet misplaatst was. Zel den hebben we »Orpheus" beter hooren zingen, de koren der Priesters, en van Frithjofs gezellen (in scène III) waar de tempelbrand uitbreekten de godsvervloeking wordt geslingerd tegen den schender der goden, klonken in zuivere kracht, met nuanceering van forschheid en droefenis, overweldigend schoon. En het indrukwek kende koor der zeeroovers, die met Frithjof wegtrekken naar 't zuidelijke land. Erhebet die Lanze, entfaltet die Fahne, was een schitterend succes voor den directeur, en de ijverige leden. Mevrouw Orelio kan het niet helpen dat hare stem niet is opgewassen tegen de moeilijkheden welke de rol van Ingeborg geeft, en welke een zangeres van den eersten rang vereischen. Ze gaf echter wat ze geven kon wij zijn er haar dankbaar voor, en de Ingeborg der Frithjof-sage viel ook geheel weg voor de Anna uit het laat ste stuk der f alken-Rainer von Oberland, welke rul veel beter in den omvang en het bereik barer stemmiddelen lag. Een solo- kwaitet iu scène IV, dat door leden van jOrpheus" weid gezongen, waaronder de eerste tenor vooral werd opgemerkt, maakte goed effectde Frithjof in deze afscheids scène was echter zoo onnavolgbaar schoon, en zijn voordracht van het Hochhehrer Nord, fahrwolzoo aangrijpend, zoo mach tig, dat we deze scène het hoofdmoment van den avond mogen noemen. Wij hebben Orelio nog nooit zoo schoon gehoord als in dit afscheidslied. Enthousiastische toejui chingen waren dan ook zijn deel, en deze bleven ook niet uit, toen het dameskoor in scène VII de bescheiden, maar bij uitstek schoone rol vervuld had, en het slotkoor, waar solist en vrouwenkoor, afwisselend en te zamen zich doen hooren, weerklonken had. De heer M. Honnerlage Grete, presi dent van »Orpheus" bood toen den vgevier- den zanger van Nederland" onder hartelijke woorden eenen lauwerkrans aan. Zoo ooit, dan heeft Orelio met deze uitvoering lauwe ren gewonnen Het kwam ons meermalen in de gedachte bij die zuiver-instrumentale muziek van Max Bruch, en ook na de pauze, bij het schoone werk van Richard Hol, hoe jammer het is, dat wij in Schiedam geen orkest hebben, dat zich voor zulke uitvoeringen wil en kan beschikbaar stellen. Verbeeld U eens de Frithjof-sage, met zulke koren, znlke, solisten als gisteren avond, en met een orkest-begeleiding, als Max Bruch ze kan componeeren, hij, de meester der in strumentatie bij uitnemendheid! Na de pauze was het succes niet minder. Wij gelooven, dat de koren in het schoone werk van Richard Hol, »In 't Woud", als het kon nog beter zongen dan te voren. Dit werk, een goede bekende van Orpheus' andere leden, werd uitnemend voorgedragen de baryton-solist deed er het zijne toe; vooral het koor »Gij eeuwen heugend woud", en de daarop volgende solo en koor maakte een heerlijk effect, niet minder als het vroolijk, frisch geschreven jachtkoor. En uitbundige toejuiching volgde op het forsche slotkoor «Hallelujahwaar de harmoniën der wouden zich hoorbaar oplossen, lang zaam aan, in dat »ééne lied, dat den Heer der Heeren hulde biedt". In het laatste nummer van het programma was mevrouw Orelio, zooals we reeds zeiden, in haar element. De aardige, vroolijke ge schreven geschiedenis van de triomf der vrouwelijke liefde op mannelijke reuzen kracht is de inhoud van der Falken-Rainer van Oberland, en het fijne geluid van mevrouw Orelio vormde een goede tegen stelling met de zware, overheersehende stem van der Falken Rainer, den heer Orelio," die in het Anna, du hast mich bezwungen 1 al de opbruischende kracht van zijn geluid had getemperd, en met een allerschoonst pianissimo de zegepraal der liefde over kracht deed uitkomen. Het slotkoor voor soli en koor, was een waardig besluit van dezen heerlijken avond een besluit op muzikaal gebied ten minste, want nadat de godenzoon Orpheus zijne zangen had gezongen, kwamen de Muzen in huppelenden rei-dans ten tooneele, en was het Terpsichore, die bij vroolijke mu ziek den heerschersstaf zwaaide. Deze uitvoering bracht een lauwerkrans, welverdiend, aan den heer Orelio ze heeft ook aan Schiedam's Mannenkoor »Orpheus" lauweren geschonken, die niet vergaan, en de meeste eere komt toe aan den kundigen, kunstvollen dirigent, den heer George Rijken. Den grooten bloei, waarin sOrpheus" zich verheugt, dankt de vereeniging wel voor een overgroot deel aan haren directeur, wiens leiding en leering haar zóó ver bracht, en wiens talent als dirigent ook gisterenavond op zoo duidelijke wijze bleek. Niet mind»r deel aan het succes van den avond had de heer Anton Rijken, die de pianobegeleiding op zich had genomen. Zijn beschaafd spel en juiste voordracht, die over allemoeielijk- heden der techniek vooral in de Frthjof-sage zoo schitterend wist te zegevieren, verdient wel bijzondere vermelding. Dat »Orpheus" onder de leiding van zijn bekwamen directeur vooruit zal gaan, is meer dan een wensch, het is een hoopvolle zeker heid: de wensch dien wij er aan verbinden is deze, dat de schoone toonkunst in Schie dam, door »Orpheus" ijverig pogen, blijve bloeien en groeien onder allen, door aller steun, door aller hulp. Zóó trede »Orpheus" met nieuwe kracht en jongen ijver, zijn zevenden lustrum in. De heer H. J. Versteeg, burgemeester dezer gemeente, heeft de leden van den gemeenteraad met den gemeente-secretaris tot een diner ten zijnen huize genoodigd op Woensdag 13 Januari a. s. Tot aanvulling van hetgeen wij omtrent het jubilee van den heer J. van der Hout, hoofd der 2e openbare tusschenschool, meldden, kunnen wij nog mededeelen, dat hem Zaterdag-avond in eene feestelijke bijeenkomst met de schoolkinderen, door dr. C. J. Vaillant, en den arrondissements schoolopziener, den heer Kepper, de com missie van Toezicht op het L. O. en eenige genoodigden bijgewoond, als geschenk der schooljeugd een gouden horloge met ketting werd overhandigd. De rijksveearts alhier heeft mond- en klauwzeer geconstateerd bij de veehouders J. van Schie, J. van der Valk en H. Holier- hoek, allen onder deze gemeente. Nagenoeg alle reeders van Scheveningen hebben zich verbonden, om hun bomschuiten en loggers voortaan van en naar zee uit Vlaardingen, Maassluis en Schiedam te deen slepen door den sleepdienst van de firma van Eijk te Schiedam, wordende hierdoor groote besparing verkregen en geregelder dienst ingevoerd dan tot dusver het geval was. Te Rotterdam kwamen in hetafgeloopen jaar op noodlottige wijze om het leven 148 personen, waarvan door verdrinking in den Maas en in de havens 65, door overrijding of verwondingen in fabrieken, werkplaatsen en op schepen 42, door verstikking 21, ter wijl 20 personen, meerendeels kinderen, aan brandwonden bezweken. Het aantal zelfmoorden bedroeg 15. De op 23 December in den mond van den Nieuwen Waterweg gebroken zuigbuis van den zandzuiger Neptunus, welke in den zeebodem was blijven steken en ge vaar voor de scheepvaart opleverde, is gis teren door het bergingsvaartuig Stier ge licht en uit het vaarwater verwijderd. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de mijnontginningen ir. Ned.- Indië zal op Dinsdag 12 Januari een ver gadering houden. In verband met de verhooging der trac- tementen van de landmeters van het kadaster, mogen deze ambtenaren geen particuliere werkzaamheden meer verrichten. Een curiosum. Onder dit opschrift lezen we in De(anti- revol.) Nederlander »Onlar.gs is, op voorstel van mr. Hartogh, een belangrijk wetsontwerp tot stand ge komen waarbij tal van zeer gewichtige wijzigingen in de bestaande procesorde zijn aangebracht. 3>In de ^overgangsbepaling" staat; »deze wet is niet van toepassing op gedingen, ten aanzien waarvan bij haar in-werking-treding geen uiterlijk gewijsde bestaat." »Deze wet kan dus alleen worden toege past op gedingen, die bij haar in-werking- treden reeds zijn afgeloopen 1 t>Quandoque bonus dormitat Homerus. »Maar hier hebben al de lezers van Ho merus mee geslapen Voorstellers, Staten- Generaal, Regeering, Raad van State, ja zelfs de waakzame pers." Naar gemeld wordt, zal de heer J. T. Cremer benoemd worden tot Nederlandsch regeerings-commissaris bij de Parijsche ten toonstelling. Volgens bij de directie ingekomen tele gram is de Probolingo-stoomtram op Zondag 3 Januari voor het publiek verkeer geopend tot Gending, zijnde pi. m. 13 kilometer. Het overige der pl. m. 40 kilometer lange lijn is eveneens zoo goed als gereed en kan ook spoedig in exploitatie komen. Over het plan om bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina eenige Indische vor sten te doen tegenwoordig zijn, schijnt in Nederland ernstig te worden gedacht. Ten minste de heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, moet er den sultan van Deli over geschreven hebben. J.-B Afjeh. Bij het bericht van de landing der ko- lonne van luit.-kol. Soeters in Lehong teekent de N. R. Ct. het volgende aan Het landschap Lehong, waarin Toekoe Oemar zich heeft tetuggetrokken, ligt ten Zuiden van Lepong, dat reeds vroeger ge' tuchtigd werd en is van het laatste doof tot in zee voortloopende rotsen en lage bergruggen gescheiden. Een voetpad verbindt beide staatjes. Lehong bezit drie baaien. Aan de noordelijkste, Paroe genaamd, ligt de kampong Lajoen, aan de middelste, Blang Raja geheeteri, de kampong Lehong en aan de zuidelijkste, Poederoet, de kampong Gapoei- Bij de expeditie, die in April 1877 naaf de Westkust vertrok, om daar de verzameld® kwaadwilligen, die inval en deden in de U Moekims van Groot-Aijeh en die op de reede van Kloewarig een onler Engelsche vlag varend schip met 5 prauwen hadden aang®' vallen te straflen, werd laatstgenoemde baai als de meest geschikte voor een landing uitgekozen. Het verzet, dat daarbij ondervon* den werd was groot. 300U strijders, waaronder 1000 met geweren bewapend, heette toen de versterkingen te verdedigen, die op ouder lingen afstand van 200 meter de naar binnen ombuigende kustlijn bestreken. Het volgende jaar werd ons het goed gezinde hoofd van Lehong door 300 zijner vjjanden in zij" kampong iagesloten. De expeditie, die hein moest ontzetten, landde weder in de ba»1 van Poederoet, passeerde de ondoorwaadbare Soengi Poending en verbrandde kampong Pasei. Dat er nu krachtig tegen de westkust wordt opgetreden en er onmiddelijk verster king gezonden werd, nu het bleek, dat het verzet ernstig was, kan met anders dan gunstig werken op den toestand van Noord Sumatra. De partijgangers van Toekoe Oemar zullen nu van de kust het binnenland worden ingejaagd engenoodzaakt worden zich te verspreiden. Het bendehoofd zelf zal opnieuw de vlucht moeten nemen en zijn invloed hoe langer hoe meer zien dalen- De rustige bevolking in de IV, de VI en IN Moekims van Groot Aijeh, zal nu waarschijnlijk voor geruimen tijd voor invallen van kwaad willigen uit de smalle westelijke kuststrook blijven gespaard. Bij het ministerie van koloniën is nog ontvangen het volgende var. 4 dezer gedag' teekende telegram van den Gouverneur' Generaal van Ned.-Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh ïGisteren bij het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kamp0l)S Gentoet één officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft eene sterk bezett® stelling in het heuvelterrein achter Gento®t ingenomen." De te 's-Gravenhage voor het hofbal op Zaterdag II. aangekomen leden van het personeel der vreemde gezantschappen zij0 meest allen naar hunne standplaatsen 10 het buitenland teruggekeerd. Omtrent bedoeld hofbal wordt gemeld» dat het een zeer schitterend verloop heeft gehad. In het geheel waren er ongeveer 1000 genoodigden uit de hoogere staatscol leges, burgerlijke en militaire kringen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes maakte te 8 uur haar intrede m de zaal der diplomatie, alwaar beide vorstin nen tot ongeveer 9 uur cercle hebben ge houden. Daarna begaven de Koninginnen zich naa j i p H M M. een zetel de groote zaal, waar n.n. iu iu' innamen gedurende den eerstens dans waar aan echter door slechts weinige paren deelgenomen wegens den grooten toes oe van bezoekers in deze ruimte. Vervolgens maakten de koninginnen e wandeling docr de salons, gedurende we tal van personen aan H.H. M.M. zijn v0° gesteld, ook velen die niet op het onlaf gehouden Cour waren geweest. Tijdens die talrijke presentation w^ dansmuziek gespeeld door de kond' militaire kapel in de groote dansza® door het orkest der schutterij in de danszaal. Er werd echter niet gedanst- Toen H. M. en de Regentes te weer de zaal waren binnengetreden, 916 een quadrille d'honneur de eenige dezen avond gevormd, welke koning Wilhelmina danste met ridder De Sttu Russisch gezant, en waaraan verdei deelgenomen door de gezanten van, °s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2