Stads- en Gewestelijk Nieuws. meen al zeer weinig met de benoeming van graaf Murawiew tot rijkskanselier, als men dien titel in het land van den alleenheer- schenden Czaar gebruiken mag, ingenomen. Algemeen uit zich in Duitschland een ge voel van bitterheid, dat een Murawiew thans de plaats zal innemen, die eenmaal zoo roemrijk werd bezet door een Gortscha- koff, een Van Giers en helaas, zoo kort door een Lobanoff. Door de benoeming, zegt de Voss. Zeit., heeft de Russische staatkunde een zwenking gemaakt naar de zijde der vijanden van Duitschland, Murawiew heeft zijn haat tegen Duitschland nooit onder stoelen of banken gestoken, en aan die gevoelens had hij zijn benoeming tot gezant bij het Duit- sehe hof te danken. In Berlijn is zijn ge zindheid zeer goed bekend en met zorg ziet men daar de toekomst tegemoet. Een uitzondering maakt de Hamburger Nachrichten, het bekende orgaan van, prins Bismarck. Dit blad laat zich als volgt over den nieuw benoemden minister uit. Mura wiew zal natuurlijk Russchische politiek voeren, maar ook geen andere dan Rusische Murawiew is onzes inziens een politicus, mei wie de aangelegenheden welke men met hem te behandelen heeft, gemakkelijk te voeren zijn, omdat zij eerlijk worden afgehandeld De nieuwe minister ie een edel man, niet alleen door geboorte, maar ook door karakter. Zijn naam heeft in Rusland reeds geslachten lang, een nationalen klank. Te Berlijn waar de zaken niet zelden geheel zelfstandig door hem afgedaan werden, was hij een sympathieke verschijning, die zich nooit principieel vijandig tegen Duitsch land heeft getoond. Wanneer hij als Russisch minister slechts Russische politiek drijft, dan kan men daarover niets anders dan tevreden zijn; het noodzakelijke doel der onvervalschte Russische politiek heeft niets, wat niet ver- eeriigbaar is met de Duitsche belangen." Met groote voldoening is in Engeland het bericht ontvangen dat kapitein Boisragons en de commissaris Locke aan den moord bij Benin City zijn ontkomen. Tevens wordt verzekerd, dat ook nog een derde persoon aan de slachting ontkomen is en zich thans als gevangene in Benin City bevindt. De expeditie, welke naar Benin tegen het midden van Februari moet vertrekken, zal 500 man sterk zijn vermoedelijk zal men een week noodig hebben om Benin te bereiken. De Standard verlangt een beslissende expedtie Vroeger of later zou toch de tusscUenkomst onvermijdelijk zijn gebleken Ook in andere streken van Afrika bloeit zeker nog het offeren van menschenlevens maar het is een schande voor de beschaving, dat zulks in zijn meest ijzingwekkende vorm zou worden geduld in de onmiddelijke na bijheid van de hoofdkwartieren van het Britsche bestuur." Dan wijst het blad er vooral op, hoe moet voorkomen worden dat de koning van Benin zich verbindt met de Muzelmansche opper hoofden in het binnenland. Wel is waar bestaat er een groote afstand tusschen de heidensche hoofden, waarvan de koning van Benin een type is, maar zij hebben één groote reden, om eikaar te steunen en dat is de vijandschap - tegen 'de Europeanen De Daily Chronicle verzekert bovendien, dat Engeland beslist voornemens is, Benin te annexeeren. In de laatsverloopen dagen zijn in Italië onrustwekkende berichten ontvangen omtrent het Italiaansch gebied in Afrika. De Tribuna vermeldt en ook het agentschap.Stefani verbreidt een dergelijk bericht dat, vol gens een telegram uit Maesowah, een groote afdeeling derwischen zich tusschen Kassala en Agordat bevindt en vermoedelijk een aanval op laatsgenoemde plaats zal wagen De onder-gouverneur Vigano heeft alle be schikbare troepen geconcentreerd tusschen Cheren en Ahordat, welke stad goed van ammunitie en proviand is voorzien. De Tribuna neemt dit bericht tot motief voor een scherpen aanval op de regeering, die geruststellende berichten heeft verspreid welke geheel in strijd met de waarheid zijn. Bereidt men in Afrika een nieuwe neder laag voor? vraagt het blad spottend. Schiedam, 48 Januari 1897. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de vergadering van katholieke kiezers welke morgen (Dinsdag) avond in de zaal der Offi- cieren-Vereeniging alhier wordt gehouden. Niemand, zoo eenigszins mogelijk, verzuime deze hoogst gewichtige vergadering bij te wonen. Daar het vee van den veehouder J. Am- merlaan te dezer stede gezond is verklaard, heerscht het mond- en klauwzeer hier thans op 6 plaatsen. Bij Ammerlaan is men de vorige week begonnen de stallen te ontsmetten. Voor heeren donateurs en leden van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, werd Zondag-avond in de zaal der Officieren- Vereeniging een buitengewone feestavond gegeven. De Tooneelvereeniging »St. Cor nelius", met medewerking van het Harmonie orkest »St. Ambrosius", gaf eene uitvoering, die zeker het overtalrijk publiek een genot vollen avond heeft bezorgd. Opgevoerd werdshet is maar een loods of de kroon van een ouden zeeman", too- neelspel in 4 bedrijven met zang, door G. Hoogendoorn Jr. Het is een zeer boeiend en onderhoudend stuk, waarmede de tooneel- literatuur onder dezen titel is verrijkt. In de verschillende bedrijven van het stuk, dat in een kleine zeestad speelt, zien wij de edele onbaatzuchtige en rondborstige han delwijze van hem, die smaar een loods" was, gesteld tegenover de oneerlijke en baatzuchtige, onmeedoogende handelingen van hem, die zich uit de laagste standen der maatschappij tot een man van aanzien heeft opgewekt, en zich als directeur van het ziekenhuis, door zijn gelddorst tot verre gaande oneerlijkheid en onrechtvaardigheid tegenover de ingekomen zieken laat ver leiden. De heer J. M., die als Maarten Herman den gepensioneerden zeeloods voorstelde, bracht de type van den rond- borstigen zeeman uitnemend tot zijn recht en de heer C. H., die als TeunisHaai, directeur van het ziekenhuis, optrad, gaf ons van den oneerlijken en baatzuchtigen verzorger der zieken mede een juist beeld. Bijzonder goed in zijn rol was de heer J. E. als Willem Liesveld, jeugdig zee- loods vrij en ongedwongen, zooals het hier vooral verwacht werd, bewoog hij zich in zijn rol. Maar vooral bewonderden wij het spel van den jeugdigen W. V. d. T., die als Herman, pleegkind -van den ouden zee loods, zoo aardig den toekomstigen scheeps bouwmeester voorstelde, al was zijn rol ook wat onnatuurlijk, daar de schrijver van het stuk ten onrechte een 13 jarige jonpen doet optreden voor een rol, die blijkbaar door een ouderen knaap moest worden vervuld. Ook de heer L. v. d. T. acteerde als Barend van der Lik, vader van het ziekenhuis, zeer verdienstelijk. De heer G. W. had in dit spel weder een rol, die voor hem als geknipt was als de oude praat zuchtige barbier Tienus Kokinje, was hij onverbeterlijk, terwijl de heer A. de J. zich in zijn rol van graat van Linden thai een echte aristocraat be toonde. Ook de overige acteurs, die een meer ondergeschikte rol in het stuk vervulden, droegen door hun verdienstelijk spel zeer veel tot het welslagen der uitvoering bij. Het harmonie-orkest vulde de pauzen met verschillende nummers zeer genoeglijk aan, al duurden ze soms wel wat lang. Het vergevorderd uur belette ons het nastukje »Een nacht op straat kluchtspel met zang in éen bedrijf, bij te wonen, dat de nog gebleven bezoekers een vroolijk slot van den over 't geheel zeer genotvollen avond bood. In het belang van de vele werklieden ook die daarbij betrokken zijn, is het o. i. zeer gewenscht, dat de uitvoeringen in 't ver volg voor twaalf ure eindigen. Zondag-ochtend 6 ure is de 50 jarige E. Veringmeijer, toen hij zich naar de kerk aan den Singel wilde begeven, in de Lange Kerkstraat alhier door de gladheid gevallen, met het gevolg dat hij een verwonding aan het achterhoofd bekwam. Door eenige voorbij gangers in nagenoeg bewusteloozen toestand naar zijne woning aan de Baan gebracht, is hij later toch zoo ver hersteld, dat hij zich nog naar zijn werk in de stoombran- derij van den heer T. C. Melchers kon begeven. Heden-nacht na het sluiten van het koffie huis van den heer H. aan de Groote Markt alhier, hebben eenige bezoekers de twist die in het koffiehuis een aanvang nam, op de straat voortgezet. Bij de vechtpartij die daarbij ontstond, werden kleeren gescheurd, een horloge stuk geslagen en verwondingen toegebracht. Heden-ochtend omstreeks Q1/^ ure is een melkwagen van den slijter J. van Kampen bij het oprijden van de Overmaasche steeg, alhier door dat de hond die onder den wagen gespannen was, op een kat toesprong, gekanteld. Het gevolg was dat de kannen er afvielen en de melk in den kelder bij den meubelmaker Bezemer terecht kwam, zonder dat er verder iets beschadigd werd. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 101 schepen en 1 bijlegger, waarvan 1 zeilschip. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 101. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 79 schepen, waarvan 3 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 78. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 19, metende 12 569 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. zouden maatregelen daarvoor dienstig kunfeIi genomen worden. De bezittingen, te onteigenen ten na'",6 vande Rotterdamsche TramwegmaatschapP1-' en ten behoeve van den spoorweg v9" Rotterdam naar Zuid-Beierland met ee° zijtak naar Oud-Beierland, beslaan geZ* menlijk eene oppervlakte van 14 H. A- A. en 48 c.A. Te Pernis is Zaterdagochtend binnenge komen de sloep Succes, schipper Noordzij. Door een stortzee beloopen, een gat in de bun geslagen, waardoor de viseh naar buiten zwom en dus geheele vangst verloren ging. In een ingezonden stuk in het R. komt de heer G. H. Kurvers, mr. brood efl banketbakker te Vlaardingen, op tegen het uaiincvuannct to t luuiumgcu, op uogv-- j beweren van zijn vakgenoot den heer F- van Tienen aldaar, dat deze alleen °n^ei houder zou zijn van de Zondagsrust, bestaat te Vlaardingen algemeene Zondag' rust onder de bakkers, zoo verzekert W' en voor zoover ik weet wordt deze do geen enkele collega geschonden. Heeft genoemde heer Van Tienen bedoeld dat hij de beide feestdagen Kerst"1' en Nieuwjaar niet gebakken heeft, en dl°° eenig was, dan heeft hij zich ook verg15'' want ondergeteekende heeft al drie ja lang op die feestdagen niet gebakken e<i zijne bedienden ook niet laten werken Door een groot aantal Delftsche en Haa£ sche jonge dames is het plan opgevat a het Indoiogisch Studenten- Tooneel- en ziekgezelschap een vaandel aan te bied®0 De plechtige aanbieding van dat vaa" zal op 4 Februari in Stads Doelen te De plaats hebben. Naar het R. N. verneemt, worden pogin gen aangewend, om de gemeente Rotterdam in rechten aan te spreken tot betaling der Delftsche Poort. Na de oprichting dezer poort zou n.l. de betaling achterwege zijn gebleven. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Roomsch katholieken Volksbond heeft een manifest gericht tot alle R. K. vakgenooten, als: timmerlieden, kuipers, kistenmakers, metselaars, stukadoors, steenhouwers, straat makers, opperlieden, schilders, behangers, enz. In dit mani'est wordt medegedeeld, dat de mannen van dien volksbond beoogen le. een verzekerd en voldoend bestaan voor den werkman, om in de redelijke be hoeften van hem en de zijnen te kunnen voorzien 2e. een voldoenden dagelijkschen rusttijd, om niet door overmatigen arbeid, ten bate van gewetenlooze werkgevers, ziji e krachten te moeten uitputten, maar hem integendeel in staat te stellen ook de genoegens van het huiselijk leven te doen genieten 3o. algemeene Zondagsrust, opdat ook hij in de gelegenheid gesteld worde, hoogere phchten dan wereldsche te kunnen ver vullen 4o. eene behoorlijk verzekering bij ziekte, invaliditeit en ouderdom. Dit tracht men te verkrijgen door samen werking en deze samenwerking gebouwd op rechtvaardigheid, op eerbied voor het gezag en toenadering tusschen patroon en werkman, zal zijn heilzame uitwerking spoedig doen voelen. Voorts noodigden in dit manifest de vak- afdeelingen van den Ned. R.-K. Volksbond als: het houtbewerkersgild St. Jozef, kalk en steenbewerkersgild St. Lucas de vakge nooten uit een groote vergadering, welke op 17 Januari des namiddags ten 1 uur in de zaal van den heer J.den Ouden, Noordeinde hoek Oudendijk, gehouden zou worden. In die vergadering zou aller besproken en KETHEL, 16 Januari. De vergadering organisatie der katholieke kiezers zal morgen, maar aanst. Vrijdag-avond P'liaef hebben. Als spreker zal optreden de l'e^ Th. H. Saraber, hoofd der katholieke sC^,e alhier, ten einde voor de oude en n'eU e() katholieke kiezers de voornaamste bepal'11^ der kieswet uiteen te zetten. VLAARDINGEN, 18 Januari. In e vergadering van reeders is eene veraiide( in het loor.stelsel bij de haringvisschei'!) gevoerd. Voortaan verdient elke rnatrjs;, f5.50 vast weekgeld en daarenboven van de besomming na aftrek van het nengeld. Door elkander genomen kere men de besomming na genoemden a op f12000, aldus krijgt de matroos er' van. Dit wordt bij 25 weken vaa1'1 Verdienste van f257.50. Vroeger had bij gelijke besomming f240; dus het j deel is aan den kant der visschers- weder invoeren van het gedeeltelijk op de besomming steunt op de verwac der reeders, dat de visschers alle kra^11 zullen inspannen om hun eigen in" maar daardoor ook tegelijkertijd reeders te vergrooter.. Verleden Zondag-avond gaf tie jf. (afd- f*' Zangvereeniging »St. Caceilia Volksbond) een zoogenaamde Kerstui daar alle liederen betrekking tvoer" hadde" het Kerstfeest o. a. de Kerst cao ta^^j, Amory. De uitvoering slaagde uit* Tot afwisseling van het programma de heer H. Oushoorn van RottelCld"lO0rei viertal nommers op de violencel ten j Ten die zeer schoon gespeeld werden. y»' voerde de Tooneelvereeniging een blip »de Nihilisten" op. ki<" Wegens het invoeren der wet heeft de R. K. kiesvereenig'"8 v,0oi' de bakens verzet. Om het lidmaatsc a allen aannemelijk te maken is m e ct gadering besloten ook leden tege" contributie per jaar aan te neme"loor de<1 begin der volgende maand zal 1 eerw. heer Ermann van Katwijk e®"® |jcf' gehouden worden om kiesrecht en voornamelijk voor de nieuwe kiez lijk te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2