Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Woensdag 27 Januari 1897. No. 5703. bureau ISofersfraaf 50. CLAUDIA. algemeen overzicht. Feuillelon. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 26 Januari '97. .De aanstaande komst van den Russischen riJkskanselier in de hoofdstad van Frankrijk^ thans weder het hoofdfeit van den dag. raaf Michael Murawiew, die Donderdag- °chtend te Parijs komt, woont dien middag ®en diner op het Elysee bij en vertrekt rydag om twee ure. De Parijsche bladen 8even veelal hun groote voldoening te kennen °Ver dit bewijs van sympathie van den Czaar; Nfirners Murawiew komt op last van den ^>aar betrekkingen aanknoopen met den resident en de ministers. Dubbel belangrijk wordt Murawiew's be- ^°ek, als men het in verband brengt met /^lidofFs reis van Coristantinopel naar St. ®tersburg, en zijn herhaalde conferenties ttlet den Oostenrijkschen kanselier Golu- ^howski te Weenen, welke laatste terstond ^arop naar Berlijn vertrok om met keizer •Vilhelm, prins Hohenlohe en vrijheer Von ^rshall Bieberstein te confereeren, zich ^erVolgens een paar dagen te Dresden op- leld bij koning Albert van Saksen en, Nauwelijks in Weenen teruggekeerd, Vrijdag een langdurig onderhoud met keizer rans Jozef had. 't Is dus tastbaar, dat er in de hooge, Allicht Oestersche politiek ten opzichte van ^Urkjje iets zeer gewichtigs gaande is. Het Pas bij het Britsche parlement ingediende blauwe Boek heeft trouwens maar al te duidelijk doen zien, dat er in het hoog ge lezen sEuropeesch concert" nog maar steeds °nopgeloste dissonanten klinken, die met de 8®Wenschte harmonie zeer moeilijk overeen te brengen zijn. jBehoud van het Turksche rijk" was laatst het parool, maar met her- v°rmingen! Om die te verkrijgen, wilde ^•'geland dwang uitoefenen, terwijl Rusland vóor alles de Turksche financiën wil gered eh geredderd zien. Dat wil ook Engeland "Naar onder Europeesche controle. De Sultan verklaart echter liever te abdi- 13) Toen hij voor de eerste maal zijn bed kon verlaten, plaatste men hem in een Sfooten leuningstoel bij het venster, dat op uen tuin uitzag, waar de geestelijke zusters 'e midden van geneeskundige planten, fraaie bloemen kweekten, die bestemd waren om bet altaar te versieren. De zieke staarde langen tijd op dat fraaie bloemperkzijn Coders zoo droevig en somber gelaat schit terde van genoegenhij zeide tot Antoon, uie naast hem zat en hem ondersteunde Dat zijn Europeesche bloemen zij zijn taaier dan de cactusplanten van Guyana. Dinds zijn witte rozen, even als in Naarden Roeiden. Zij plukte die, en dartelde schul deloos, vrij en ongedwongen als de lieve Vogeltjes, onder die bloemen. I queeren dan als de Khedive onder voogdij gesteld te worden. En Rusland kiest in deze zijne partij niet om hem den baas te laten spelen, maar omdat het liefst de Westersche Mogendheden er buiten houdt en zelf het meest rechlstreeksche overwicht heeft. De Sultan meent zich uit het dilemma te red den door een geflatteerde balans met inkrim ping van de ambtenaars-salarissen en ver zwaring der belastingen, maar zijn begroo ting wordt valsch bevonden en zijn eigen onderdanen danken voor tractementsbe- snoeiing en nieuwen belastingdruk. Een nieuwe Turksche leening met Russisch- Fransche garantie en verpanding van het weinige dat de Zieke Man nog te verpanden heeft, scheen onder deze omstandigheden het eenige meer beproefde middel om uit de groote verwarring te geraken, maar daarop zijn de bovengenoemde diplomaten tusschen Constantinopel, St. Petersburg, Weenen, Berlijn en Parijs aan het reizen gegaan en heeft Salisbury zijn Blauw Boek- overgelegd. Het Engelsch Bluebook, wellicht spoedig door een Fransch Li ure Jaune ge volgd, geeft eenige hoewel vage mededeeling van de onderhandelingen tusschen de mogendheden, maar wat de politieke reizi gers in hun schild voeren, is tot heden nog geheel onzeker. De gezanten te Constantinopel hebben besloten, dat de gendarmerie op Creta zal bestaan uit Bosniaken, Bulgaren en Monte- negrijnen. De Bulgaarsche regeering is uit- genoodigd 30 man, voor Creta bestemd, uit haar gendarmes te kiezen. De Caisse de la Dette in Egypte heeft aan de regeenng 250.000 Egyptische ponden uit het reservefonds geschonken voor drai- neerwerken, onder voorwaarde dat die som dit jaar in haar geheel worde besteed. Voor den landbouw is dit een groote tegemoet koming. De Caisse heeft tevens 30.000 Egyptische ponden toegestaan voor de volksteling, welke dit jaar zal worden gehouden. De laatste Antoon begreep den diepen zin dier woor den nietde zuster scheen verbaasdzij verwijderde zich en keerde met een rozen- tak terug, waarop pas gevallen regendrup pelen als diamanten schitterden. Ziedaar mijnheer, zeide zij zacht, daar hebt gy de rozen, waarin gij zulk een be hagen schijnt te scheppen. Hij nam ze aan en beschouwde het jonge meisje in het zwarte gewaad, dat, even rein en schoon als de bloemen, ze hom aanbood Het is vreemd, zeide hij bij zich-zelver, ik zie haar overal. Den volgenden dag, verlangde hij weder aan dat venster te zitten de Zuster onder steunde hem. Toen hij een weinig was uit gerust, zeide hij Ik wenschte dat men mij het medal- jon teruggaf, dat ik om den hals droeg, toen ik hier kwam. Mijnheer, antwoordde de Zuster, ik dacht dat het eene reliek was, en ik heb het in het geheime kastje van onze sakristie ge borgen. Ik ga het terstond halen. Zij kwam spoedig terug en hield een plat gouden en goed gesloten doosje in de hand Hij nam het en beproefde te vergeefs de veer te doen afspringen. volkstelling, welke in 1882 gehoudenis, moet zeer onvoldoende zijn geweest. De opening van een nieuwe spoorlijn in Transvaal heelt den leidenden staatslieden gelegenheid gegeven hunne meening om trent den tegenwoordigen toestand uiteen te zetten. Zaterdag is de lijn Krugersdorp Potchefstroom geopend. President Kruger, het lid van den Uitvoerenden Raad, Koek en de regeeringscommissaris voor spoor wegen Smit voerden daarbij het woord. President Kruger zeide o. a. dat de onaf hankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Repu bliek een gave Gods was en dat hij ver vloekt mocht zijn als hij die onafhankelijk heid ooit schond ol verried. Koek prees Portugal, omdat het nooit Transvaal had trachten te rooven, integen deel altijd behoorlijk behandeld had. Smith ontkende, dat er in de Republiek rassenhaat bestond, behalve tegen de vijan den van twee jaren her, de Engelschen, die anderen niet met rust willen laten en niet tevreden zijn met naast anderen te staan, maar altijd overheerschen willen. Dit zou echter nooit gebeuren, zoolang er mannen als Kruger, Joubert, Crorjé bestaan. Bij de discussie over het adres van ant woord op de troonrede in de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verdedigde de heer White Ridley de invrijheidsstelling der vier lersche dyna- mietmannen ten gevolge van een rapport der geneesheeren. Het amëndement van den heer Howarth werd zonder stemming verworpen. De heer Balfour verklaarde, dat van de Britsche regeering niet zeer waarschijnlijk het initiatief tot het houden eener inter nationale muntconferentie was te verwach ten. Het zou derhalve voorbarig zijn, over de samenstelling eener commissie in dis cussie te- treden. Er is nog geen voorstel omtrent het houden eener conferentie gedaan. De Kaapsche oud-minister Cecil Rhodes Ik kar, niet, zeide hij ik ben te zwak. Zuster, ge moet hierop drukken. Zij volgde zijne aanwijzing, het doosje ging open en vertoonde het goed gelijkend en meesterlijk geschilderd afbeeldsel van Claudia in den bloei harer schoonheid. De Zuster zag het, eene siddering greep haar aan, en met ontroerde stem riep zij uit Zeg mij, in 's hemels naam, mijnheer hoe komt gij aan dat portret? Het is het afbeeldsel mijner gade. Maar hoe kent gij haar Het is de beeltenis mijner moeder, ik bezit er ook een, zeide zij op de knieën vallende. Ik heet Claudia van Tricastel Mijn kind I mijn kindriep hij uit, terwijl hij haar met bovenmenschelijke kracht aan zijne borst drukte. Ik ben uw vader, Karei van TricastelHoe, gij leeft gij, die ik zoo lang gezocht, zoo diep be weend heb! Waar is uwe moeder? Ach, vaderwas het droevig antwoord mijne moeder ziet uit den hemel op ons neder 1 Beiden zwegende dochter drukte de lippen op haars vaders handen, de vader bedekte den gewijden sluier zijner weder- gevonden dochter met tranen en kussen. beweegt zich thans in Engeland als een geheel vrij man. Rhodes heeft reeds een bezoek gebracht aan den beruchten Jameson en den hertog van Abescorn. Gis teren had hij een bijeenkomst met de directeuren van de Chartered Company. Volgens bericht uit Bombay neemt de pest in Engelsch-Indië steeds toe. De offi- cieele sterftecijfers vinden geen geloof en men beweert dat het getal dooden per dag dubbel zoo groot is als de regeering op geeft. Telkens breekt op nieuwe plaatsen de pest uit. Het schijnt dat de nieuwe Russiche rijks kanselier ook den Keizer in Duitschland een bezoek zal brengen. Wolfs bureau meldt althansïNaar wij met zekerheid vernemen, is een officieele kennisgeving ontvangen dat de bestierder van het Russische ministerie van buitenlandsche zaken, graaf Michaël Murawiew in de laatste dagen van Januari hier korten tijd zal vertoeven, om door den Keizer te worden ontvangen. De opstandelingen op de Philippijnen hebben een voorloopige regeering samen gesteld. President is de heer Bonifacio, ter wijl de heer Silvestre Aguinaldo benoemd is tot schatbewaarder van het revolutie-fonds hetwelk verkregen is door een hoofdelijken omslag van anderhalven dollar. Er is reeds een som van 100.000 dollars bijeengebracht. De soldaten der revolutie ontvangen vijf pence per dag wanneer zij een overwinning behalen, zal hun soldij ver hoogd worden. Aguinaldo en de weduwe van den ge- fusilleerden dr. Rizal hebben proclamaties uitgevaardigd, waarin zij de bevolking op roepen, den dood van hun leider te wreken. Zij hebben een zeer primitieve artillerie vervaardigd uit allerlei soorten pijpen, maar, zegt de Parijsche berichtgever van de Daily News, het zal de vraag zijn of zulke artillerie niet gevaarlijker is voor de inboor lingen dan voor de Spanjaarden. De bekrachtiging van het arbitrage-ver- Beiden konden niet spreken, en bij de hart- doorborende aandoening, welke zij gevoelden overtrof de smart de vreugde. De overledene gade, de voor altijd aan haar kind ontrukte moeder verscheen beiden voor den geest. Terwijl zij in zalige verrukking eikander omarmd hielden, kwam de moeder-overste van het hospitaal binnenClaudia vertelde terstond het voorgevallene. De waardige vrouw luisterde met belangstelling naar dit korte vernaai, en zeide vervolgens Mijn kind, begeef u naar de kapel, om God voor die gelukkige gebeurtenis te danken uw arm geschokt hart heeft noodig, zich aan de voeten van God uit te storten. Zij gehoorzaamde en vertrok, nadat zij nog een kus op de hand haars vaders had gedrukt. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Rnïniiiiii||i|iiiiMi||n|j|iim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1