Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. drag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten schijnt nog niet zeker te zijn. Tele grammen uit de Noord Amerikaansche Unie melden, dat de kans van aanneming van het algemeen arbitrage verdrag tusschen Engeland en de Unie gestadig afneemt. De bekrachtiging hangt af van de goedkeuring van het ontwerp voor het kanaal van Nica ragua, waarbij Noord-Amerika aanneemt, voor honderd millioen dollar drie percents- obligatiën te garandeeren, maar de kansen van aanneming van dit ontwerp worden hopeloos genoemd sedert Rodriguez, de ge zant van de Middel-Amerikaansche republie ken, heeft verklaard dat de concessie voor het kanaal van Nicaragua nietig is, hetgeen aan Engelsche kuiperijen wordt geweten. Er is eenigen tijd geleden beweerd, dat generaal Gomez, de opperbevelhebber der opstandelingen op Cuba, onder zekere voor waarden geneigd was vrede te sluiten. Dit bericht kwam van Spaansche zijde en juist daarom werd er weinig geloof aan gehecht. Thans komt evenwel ook de New-York Herald wie men heusch niet kan ver denken van partijdigheid ten gunste van Spanje met een bericht, dat, hoewel zich niet geheel aansluitende bij het boven bedoelde, toch evenmin in tegenspraak daar mede is. ïMij wordt bericht, dat de leiders der Cubaansche opstandelingen geneigd zijn de wapens neer te leggen en de autonomie aan te nemén, wanneer generaal Weyler wordt teruggeroepen en vervangen door maarschalk Campos." De Spanjaarden hebben wederom een overwinning behaald op de Cubanen, thans te Valancan. De vijand had 32 dooden de Spanjaarden hadden 2 dooden en 7 gewon den, waaronder twee officieren. De bevel hebber der Spaansche troepen werd licht gewond. Volgens bericht aan de Times uit Havana toonen de Spanjaarden groote verontwaar diging over de snoode handelwijze van generaal Weyler, die alle plantages laat verwoesten, onverschillig aan wie ze toe- behooren, indien de plantages een toevluchts oord kunnen aanbieden aan de opstande lingen. Schiedam, 26 Januari 1897. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is in overleg met den districts schoolopziener opgemaakt de voordracht voor een hoofd aan de meisjesschool, waarop in alphabetische volgorde zijn geplaatst de dames M. L. Dooreman en A. Kimmijzer, beiden alhier, en F. Visser te Zierikzee. Gisteren-middag is, als gewoonlijk in tijd van ijsgang, de ijsboom voor den ingang der Voorhaven alhier gelegd. Bij den sneeuwstorm die gisteren-avond en heden-ochtend ook over onze stad hevig woedde, is het water aan de Hoofdstraat zóo hoog opgestuwd, dat gevaar voor over- stroommg ontstond. De noodklok op het gebouw van de politiewacht deed dan ook bij herhaling haar onheilspellend geklep hooren. Het liep echter beter af dan velen dachten. Wel kwam het water over den wal, maar, gelukkig, heeft het de huizen niet bereikt, hoewel de bewoners op zijne komst voorbereid waren. Gouden Jubilee der St, Vincentius- Vereeniging te Schiedam. Zooals wij reeds vóór eenigen tijd meldden, zal de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo te dezer stede den 8n. Februari aanst. haar vijftigjarig bestaan herdenken. De leden der St. Vincentius-Vereeniging, dankbaar dat zij in den loop van een halve eeuw het heerlijk doel hunner schoóne ver eeniging met zoo uitnemend succes en blijk baar onder Gods overvloediger) zegen hebben mogen nastreven, hopen het gouden jubilee der zegenrijke werkzaamheid van St. Vin centius' geestelijke zonen in onze stad luister rijk te vieren. De kerkelijke viering zal voorbereid wor den door eene driedaagsche geestelijke oefening voor de leden, aanvangende Don derdag 4 Februari, 's namiddags 7£ ure, in het Ludwina's Gesticht, onder leiding van den z»ereerw. heer F. A. Sarton, pastoor te Oirsbeek. Daarna zal op Zondag 7 Februari, 's voor middags 8 ure, in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper eene H. Mis voor de overledene leden der Vereeniging worden opgedragen, waaronder de algemeene H. Com munie der leden zal plaats hebben. Des voormiddags te 10J uren op den zelfden dag zal mede in genoemde kerk de plechtige H. Hoogmis voor de belangen der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo worden opgedragen. Des avonds te 8 uren zal daarna in het gebouw der Offïcieren-Vereeniging de ieest- vergadering worden gehouden, waarbij toe gang ook aan niet-leden, mede aan dames, zal worden gegeven. In die vergadering zal de weleerw. heer F. A. Sarton, pastoor te Oirsbeek, als feest redenaar optreden, terwijl de koren der verschillende keiken eene feestcantate zullen uitvoeren. De bezochte gezinnen der Vereeniging zullen op ruime wijze in staat worden ge steld op Zondag 7 Februari het gouden feest mede te vieren door eene buitengewone bedeeling welke hun den vorigen dag zal worden verstrekt. Maandag 8 Februari, den stichtingsdag der Vereeniging, zal in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper eene H. Mis ter intentie der Vereeniging worden opge dragen, terwijl verder de dag aan meer bijzondere feestviering zal zijn gewijd. Zondag-avond te 7 uur ontdekte de agent van politie 3e klas Pot, dat er brand was uitgebroken in de branderij van den heer P. Schiltman, gevestigd in pand no. 118 aan de Schans te Oud-Delftshaven. De vlammen sloegen uit het dak en hoewel geen brand alarm werd gemaakt, was spuit 27 weldra ter plaatse. Behalve genoemde spuit gaven ook nog twee bootjes water, zoodat men het vuur binnen een uur meester was. Vrijdag-avond vergaderde te Rotterdam de afd. Rotterdam van den Bierhuishou dersbond, die door een 50 tal leden werd bijgewoond. De vereeniging Vergunningdie uitge- noodigd was deze vergadering bij te wonen, had daaraan geen gehoor willen geven, voordat een definitief bestuur gekozen was. Uit het verslag van den secretaris over den toestand der afdeeling uitgebracht, bleek, dat men reeds 125 leden telt en men van verschillende zijden bewijzen van in stemming ontvangen had, o. m. van de afdeelingen Haarlem en Tilburg, die volgens ingekomen brieven samenwerking in het vooruitzicht stelden ter bereiking van het doel. Door den heer C. H. Witmond, van Katen- drecht, werd daarna breedvoerig het doel en streven der vereeniging uiteengezet, en door hem werden de aantijgingen weerlegd, van enkele zijden geuit. Spreker deelde mede, dat van de 700 kroegen, die Rotterdam telt, alwaar geen vergunning bestaat, er in 433 op de eerste aanvraag van drank getapt werd, om nog niet eens te spreken van den uitge breiden clandestienen verkoop van spiritualiën op de rivier langs de stoomschepen aldaar in lading of lossing. Zondag-ochtend werd in de R. K. kerk aan den Steiger te Rotterdam een als dame gekleede Duitsche vrouw betrapt, terwijl zij een juffrouw haar porte monnaie ontrolde. Zij werd gearresteerd en bij onderzoek bleek, dat zij reeds meermalen als verdacht van een dergelijk feit is aangehouden, doch steeds wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten moest worden gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onder Vrijenban, bij Overschie, van ver schillende ingezetenen dier gemeente 35 boerenkippen gestolen, welke dieien alle voor hun hokken zijn dood gemaakt, op een handwagen geladen en weggevoerd. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag '25 Januari. Bij de Marine-Begrooting bracht de heer Van Alp hen hulde aan den Minister voor diens organisatieplannen. Voor Indië acht spreker, behalve torpedo booten, ook noodig minstens 4 kruisers en 2 krachtiger gepantserde scnepen. De nu aangevraagde 3 kr.uisers keurt hij in elk geval goed. Gaarne z»g hij een nieuwe commissie benoemd met een ruime opvat ting voor het stoomloodswezen. De Minister van Marine, de heer Van der Wijk, betoogde de noodzakelijkheid van een behoorlijke scheepsmacht in Indië en wees er op, dat de heer Fransen van de Putte in 1874 nog een groote scheeps macht voorstond. Verder verdedigde hij de 3 kruisers. De heer Fransen van de Putte beweerde, dat toen hij minister was, de toestand een geheel andere was. De marine was jarenlang verwaarloosd en het was vooral met het oog op den toestand in Atjeh, dringend nood coüte qui coüte de vloot te verbeteren. Zijn griet was trouwens niet, dat geld voor de marine uitgegeven, maar dat het niet goed wordt besteed. De vraag is alleen of kruisers de voorkeur verdienen boven gepantserde dekschepen. En hierop antwoordt hij ontkennend. De heer Schimmelpen r. inck v. d. Oye was dit volkomen met den heer van de Putte eens. Hij meende echter alleen, dat de kwestie verkeerd gesteld was. Zijns inziens diende alleen gevraagd, of er reden is het geld voor de kruisers te weigeren, en op die vraag antwoordde hij beslist ontkennend. Eindelijk ontwikkelde zich een debat tusschen de heeren Schimmelpen- ninck v. d. Oye en Fransen van de Putte over de vraag, hoeverre een vo'gend kabinet zich gebonden behoefde te achten aan een maatregel van bestuur der regeering. De heer Schimmelpenninck vond dit noodig, de heer Van de Putte niet. De begrooting van marine werd ten slotte zonder stemming aangenomen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 23 dezer, wordt de gouvernementskoffieoogst op Java voor het jaar 1897 geraamd op 362,000 pikols. Stct Veiligheidswet. Den eersten dag van dit jaar verviel de Kennisgeving van ongelukken, voorgeschre ven in 15 de Arbeidswet. Sedert denzelfden dag echter heeft men te letten op de Veiligheidswet, die alstoen in werking is getreden. Zij zegt n.l. nieuwe en zeer eenvoudige verplichtingen op aan het hoofd of aan den bestuurder van bestaanden iabrieken en werkplaatsen. Vooreerst moet hij, als er in zijn bedrijf aan een persoon een ongeval is overkomen, dit aan den burgemeester der gemeente, waar het plaats vond, schriftelijk bekend maken binnen 8 maal 24 uur nadat het heeft plaats gehad of nadat de gevolgen zich hebben geopenbaard. Deze verplichting vervalt, indien de getroffene binnen 2 maal '24 uur zijn gewonen arbeid heeft hervat, of 't moet wezeri, dat de gevolgen van het geval zich eerst later openbaren. Dan ont staat de verplichting opnieuw. Een tweede verplichting betreft, blijkens den tekst, de vlasbraakhokken en de zwin- gelketen zonder beperking, en de overige fabrieken en werkplaatsen, in zoover er een krachtwerktuig of een oven wordt ge bruikt, of In zoover er tien of meer perso nen plegen te verblijven. Uitgezonderd die inrichtingen, die na 1 Januari 1897 zullen zijn tot stand gekomen. Vóór 1 April eerstkomend moet het hoofd op de bestuurder dier op 31 Decembej 1.1. teeds bestaande inrichtingen, aan den bur gemeester der gemeente, waar fabriek of werkplaats is gelegen, schriftelijk opgeven a. het bedryf, dat er wordt uitgeoefend b. de soort van drijfkracht en het getal der krachtwerktuigen, die er worden ge bruikt c. het getal der personen, die er in d®° regel zullen verblijven d. het gezag dat de vergunning tot op' richting gaf, en de dagteekening van de" tijd, waarop de vergunning werd gegev®0' Dit punt betreft wei alleen het geval, waari" de fabriek of de werkplaats behoort tot de inrichtingen, die worden genoemd in Hinderwet. Maar dewijl menigeen m's' schien niet goed zal weten, of hij in d® termen valt, ja of neen, zal het beste zij"' ook dat punt naar vermogen in te vuil®"' Weet men er geen weg mede, dan zal d® ambtenaar ten stadhuize zeker wel 10° beleefd willen zijn, om de noodigo inlicb' tirigen te geven. Wie aan de tweede verplichting niet vol' doet, heeft kans op eene hechtenis vaI> ééne maand of op eene geldboete van hon- derd gulden. Behalve de vlashokken en de zwing®'' keten, worden in deze wet onder fabrieke" en werkplaatsen verstaan alle open of be* sloten ruimten, waarin eenige bedrijfsvoof' werpen of stoffen plegen te worden vervaar* digd, veianderd, hersteld, versierd, afgewei d' ot op andere wijze tot verkoop of gedru'k geschikt gemaakt, of waar voor of in eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daarto® strekkende bewerking plegen te ondergaan- Wie twijfelt of hij van do partij is, di® vrage inlichtingen op het Stadhuis. Zoowel voor deze opgaven als voor di® van ongelukken, is het niet genoeg, e®° particulier schrijven aan den Burgemeester te richten, al is het nog zoo in den vorih gesteld. Aan dezen bestuurder der gemeen* te is een volgens ministeriëel model inge" vuld formulier te zenden. (C.) Graaf van Bijlandt, benoemd tot minister' resident te Bern, is uit Londen in de resi' dentie teruggekeerd. Eindelijk zegt de Ilaarl. Ct. schijn' een beslissing te zijn genomen in zake h®' nieuw model sabel voor infanterie, geni®> administratie en geneeskundigen dienst. D® Haarlemsche geweerfabrikant De Jager heef' opdracht ontvangen, standmodellen te ver vaardigen. Het nieuwe wapen is een recht® Déroué-sabel met tweesnijdende punt. vernikkelde scheede heelt één heugel nu®' 2 ringen, om het slingeren tegen te gaan- Het gevest is niet omwoeld met zilverdraad en wordt door een vernikkelden ko;f, zonder versierselen, beschermd. De prijs zal f16 9 f17 bedragen. Atjeh, Bij het departement van koloniën zij0 ontvangen twee telegrammen van de" gouverneur-generaal van Nederiandsch I"dlè betreffende de gebeurtenissen in Atjeb» waarvan het le luidt »Toeankoe Haschim overleden, ook zou zijn broeder radja Hi Tam gestorven zijn- En het '2de jVervolging van benden in het geberg'® hervat. Bij twee tochten sneuvelden vijanden waaronder vier bendehoofden e0 onzerzijds een Ambonees. Toeankoe Haschim en Toeankoe Radja Hitam, van wie in het eerste telegra01 sprake is, zijn leden van het geslacht de" voormalige sultans van Aijeh. In 1865 door ons uit Laugkat verdreven, waat zij verzet tegen ons gezag aanspoorder., zijn DJ ons steeds zeer vijandig gebleven. Toeankoe Haschim was voogd en °P' voeder van den tegenwoordigen pretenden'" Sultan Toeankoe Mohamad Daoed en het voortduren van den strijd in Groo'* Aijeh heeft hij veel invloed uitgeoefend. De Koningin op schaatsen I Voor jHé.ène villa", 't verblijf van de" schilder Zdcken, is voor HH. M.V1. de Kon'11 ginnen en de leden der hofhouding J00' hun familieleden een baan gereserve®r H. M. de Regentes wandelt in gezelschaP van een Harer hofdames langs de baan- Zij, op wie belangstellende oogen van dez®° kant gericht zijn Zonder in 't minst eenig0 neiging te toonen, om tegenover die 'a rijke toeschouwers te willen poseeren, b® weegt de jonge Koningin zich met tano®'|J regelmatigen slag op Haar keurige FrieSchJe^ over het spiegelgladde ïjsvlak nu ee"3 14 leen dan weder met eenige leden der bo houding aan den stok; de ordonnans van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2