Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ISofersteaaf 50. 20ste Jaarg. Vrijdag 29 Januari 1897. No. 5705. CLARA ^FFICIEELE berichten. alqemees overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADTKRTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Politie. Gevonden voorwerpen. inl^an commissar'aat van politie zijn je^C"1^ngen te bekomen omtrent een bruin eren damesportemonnaie, waarin, onder wf61"' 6en bedrag van T1-G6 en een stukje lint, waarop de naam E. James is ge- 28 Januari '97. nieuwe Russische rijkskanselier graaf rawiew brengt heden het aangekondigde aan het met Rusland zoo nauw ver- °nden Frankrijk. Graaf Murawiew, die S'steren uit Kopenhagen over Hamburg 11 Keulen naar Parijs is vertrokken, maakte öaf Keulen de reis in een salonwagen Var» j Q de Fransche regeering. Aan het Noor- station te Parijs wordt hij heden-ochtend ?ntvangen door baron Mohrenheim en eenige °Sn van het Russische gezantschap. De ^"hster van buitenlandsche zaken, Hano- is uitgenoodigd om met hem in het &ezantschapsgebouw te lunchen. Vervol- 8e,la brengt Murawiew eerst een bezoek 4an Faure, dan aan Méline, en geeft hij kaartje of bij de vreemde ambassa dors. Op het Elysee gebruikt hij het "^'ddagmaal. Vrijdag wordt op het ministerie buitenlandsche zaken ontbeten, en dien- *e'ftlen dag vertrekt Murawiew, na in de U;sische b: r°ikt ambassade het middagmaal ge- te hebben, naar Berlijn, waar hij Wee dagen vertoeft. Het zou nu zeker zijn, dat president Faure 'n Juli naar St. Petersburg gaat, met de ^deraals Boisdeffre en Fournier en de adtniralen Gervaix en La Mornaix. 1° de Figaro van gisteren heeft de bekende Schryver, die zich verschuilt achter den jjaatn Whist,'' een artikel geplaatst over et bezoek van graaf Murawiew aan Parijs. HET BROOD DER VERGEVING. I. He stad Pisa was in feestdoschde sta- .'8® en zilverige toonen van de klokken are tachtig kerken smolten in een lieflijken poelzang te samen, en vormden als een *ög herhaald Alleluja De beide oevers der ad waren bezaaid met opgetogen bewoners pkleed als gold het eene zegepraalalles, i" éen woord, stemde tot vreugdealles i^digde eene groote gebeurtenis aan. En ''derdaad, het was feestHot kleine /ptöeenebest, dat dikwerf Florence en Ge- aa> zijne trotsche mededingers, vrees in- pboezemd en eerbied afgedwongen had, '..lchte over de terugkomst van een zijner 'erbaarste kinderen, over een man die den °°phandel naar verre streken uitgebreid »Een aangename verrassing" betitelt hij zijn opstel. »Het feit alleen, dat de nieuwe Russische minister van buitenlandsche zaken zich, vóór hij zijn hooge functies aanvaardt, in contact stelt met den president der Republiek en zijn ministers, is van beteekenis, zegt de schrijver, het is geloof ik, zonder voorbeeld in de analen der Europeesche diplomatie. Men kan steeds voortgaan met het dis cussieeren over de kansen eener vreedzame oplossing der Oostersche kwestie en t>in- terroger l'horizon" om te weten wie in dit of dat geval overwinnen zal, de voorstanders of de tegenstanders van de fameuze samen werkende maatregelen. Maar niemand zal ontkennen, dat Rusland waarde hecht aan het handhaven en de soliditeit harer verbindingen met Frankrijk dat er volkomen homogeniteit bestaat onder alle elementen, die de .Russische diplomatie samenstellen, met een chef, die door den wil des keizers aan het hoofd is geplaatst." In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland heeft sir W, Weddenburn bij de behandeling vari het adres van antwoord het voorstel gedaan, dat dadelijk een vol ledig en onpartijdig onderzoek zou worden ingesteld naar den toestand waarin de groote massa van het Indische volk verkeert, teneinde de oorzaken vast te stellen, dat zij »zelfs niet in staat zijn weerstand te bieden aan de eerste aanvallen van hongersnood en pest". Het voorstel werd met 217 tegen 70 stemmen verworpen. Het Mansionhouse-fonds voor de nood lijdenden in Indië was gisteren tot 154,000 pond gestegen. Een berichtgever die een reis gemaakt heeft door het presidentschap Bombay, geeft een droevige beschrijving van den staat van zaken in het district Bidzjapoer. Duizenden menschen zijn daar op het punt, van honger om te komen, en ook de sterfte onder het vee is ontzaglijk groot. De regeering had dat laatste kunnen voorkomen, meent de en de rijkdommen van zijn vaderland ver meerderd had. Pietro Gambacorti kwam eindelijk, na een lang verblijf in de vreemde landen, naar Pisa terug; hij had Frankrijk bezocht, des tijds ten prooi aan de burgeroorlogen Vlaanderen, dat zoo uitschitterde door zijne nijverheid en het vernuft zijner moedige inwonersEngeland, inwendig bloeiend en daar buiten zegevierendSpanje en de ge liefkoosde stad der Mooren, het schoone Grenada, de kusten van Afrika, de eilanden van Griekenland, en Byzantië, dat nog niet onder het juk der Ottomannen gekromd wasmaar gedurende zijne lange reizen, had hij zijn vaderland met vergeten, en overal getracht den koophandel der Pisanen uit te breiden en hunnen roem te verhoogen. Ofschoon afwezig, was zijn naam sinds lang in eere bij het volk eok gemeenzaam gebleven en zweefde op de lippen van schier al zijne medeburgersen toen de galei, waarop zijn wapenschild prijkte, eindelijk de marmeren kaai naderde, die de blauwe wateren van de Arno in bedwang houdt; toen Pietro Gambacorti zich vertoonde en den dierbaren grond van Pisa betrad, rees een jubelende en onbedwingbare welkomst- berichtgever, door intijds voor veevoeder te zorgen. In de volgende maanden zal, naar hij verwacht, de nood in die streken nog hooger stijgen. Naar aan de Times uit Kaapstad bericht wordt, blijkt de door sir J.' Sivewright in zijn rede te Worcester geuite beschuldiging, dat de Boerenrepublieken agenten uitzenden naar de Kaapkolonie om daar voor de zaak der republieken propaganda te maken, slechts betrekking te hebben op een denk beeld dat in het te Bloemfontijn verschij nende blad 7/ie Expres was uitgesproken. De verzekering tegen ongelukken was eergisteren in de vergadering van den Rijks dag in Duitscliland het ontwerp van een belangwekkend debat. Daarover werd het woord gevoerd door den heer Grillenberger namens de sociaal-democraten. Afgezien van zijn aanvallen op de beroepsvereenigingen en op de wijze van samenstelling der scheids gerechten (ook de werklieden, die daarin zitting hebben, staan onder den invloed van de patroons en worden door hun standge- nooten gewantrouwd, verzekerde Grillenber- ger) erkende hij, dat het nieuwe wetsont werp verbeteringen bevat. Hij zou echter den verzekeringsplicht nog veel verder uit gebreid willen zien over de geheele hands- werksnijverheid en huisindustrie, en vooral ook over alle takken van landbouw, over de handelsbedienden, enz. Ook de binnen scheepvaart moest aan dezen verzekerings plicht onderworpen worden. De staatssecretaris v. Bötticher zeide, dat hij bij deze eerste lezing slechts zeer in 't algemeen wilde spreken. Hij somde de voordeelen op, die de werkman reeds van de verzekering heeft getrokken (van 1885 tot 1895 is aan 25,060,620 personen uitkeering gedaan op grond van de ver zekeringswetten, deze uitkeering bedroeg in 't geheel l'/i milliard, waarbij 36 millioen door de werkgevers méér werd opgebracht dan door de werklieden). Voorts verklaarde hij, dat de geruchten groet uit de borst dier saarngevloeide schare op. De magistraten traden voorwaarts en verwelkomden hem in warme bewoordingen de tallooze beschermelingen van zijn huis volgden hem onder het slaken der uitbun digste vreugdekreten zijne familie en vrien den omringden hem en wenschten hem geluk, en onder begeleiding van dien deel- nemenden stoet, keerde hij naar zijne voor vaderlijke woning, nabij de Kerk der Rid ders, terug. Zijne gemalin kwam hem, bleek van ont roering, te gemoetzij ook had een schoon en hartroerend geleide bij zichzeven kin deren omringden hunne moeder en vestig den eerbiedvolle blikken op het gelaat van den reiziger. Hij omhelsde en zegende ze allen, van den oudste, Pietro af, wiens jeugdig en reeds streng gelaat de sporen droeg van zijn waken en boetpiegingen 1,) tot de kleine Thora, eene blonde van zeven jaren, met oogen, waaruit de eenvoudigheid hem tegen- straalde, en die, aan den hals van haren vader geklemd, hem toefluisterde Ik heb over botsingen tusschen het secretariaat van binnenlandsche zaken en het Reichsver- sicherungsamt ongegrond zijn, wel is verschil van meening nu en dan voor gekomen, maar dat was, zeide Bötticher, onvermijdelijk. Persoonlijk zou hij er veel voor voelen, het verzekeringsbureau een meer onafhankelijke positie te ver schaffen, maar hij geloofde niet, dat de regeering daartoe binnenkort reeds zou overgaan. Uit een rede van den centrums-afgevaar digde Hitze is te vermelden, dat deze de nieuwe bepaling toejuichte, waarbij aan de beroepsvereeniging van zeevarenden het recht wordt gegeven, zich van de instellin gen voor ouderdoms- en invaliditeitsverze kering los te maken en zelf deze verzekering te regelenmaar hij sprak daarbij de hoop uit, dat de commissie er in slagen zou, alle andere beroepsvereenigingen deze bevoegd heid te verschaffen (in de memorie van toelichting wordt dat vooralsnog ondoenlijk genoemd). Waarom zouden, vroeg Hitze, de beroepsvereenigingen niet ook kunnen optreden als tusschenpersonen bij vraag en aanbod van werkkrachten, waarom kan haar de regeling van het leeringwezen niet wor den opgedragen, de verzekering tegen werkloosheid, enz. Het wetsontwerp op de verzekering tegen ongelukken is gisteren door den Rijksdag naar een commissie ad hoe verrezen. Bij het intreden van zijn 39en jaar werd keizer Wilhelm door de meeste bladen ge huldigd in zijn werkzaamheid en persoonlijke eigenschappen. De Köln. Ztg. maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens nadruk te leggen op de noodzakelijkheid het leger populair te laten blijven b. v. door steeds te ijveren tegen het tweegevecht, en voorts te voldoen aan den eisch van betere rechts pleging, twee dingen waarop de opperste legeraanvoerder een grooten invloed kan uitoefenen. Wat er tusschen de regeering in Italië u nooit gezien, nochthans erken ik u gij zijt mijn vaderMoeder heeft mij zoo dikwijls over u gesproken IVan zijne familie en vrienden gevolgd, verscheen hij vervolgens op het balkon zijner woning, en bedankte het volk, dat in dicht saamgedrongen scharen daar bijeen was, en wiens jubelkreten niets dan zegeningen en heilwenschen in zijne ooren deden klinken. Om u het bewijs te leveren, zeide hij ten slotte, dat ik plan heb om voortaan onder u, mijne vrienden en broeders, te verwijlen, verklaar ik mijne dochter Thora die ge hier ziet, te verloven aan Simon de Massa, wiens vader u allen bekend is, en het feest, waarop de stad Pisa mij onthaald heeft, zal voor mij een voortdurend heilig familiefeest wezen. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT o «ezoek OF 1) Petrus Gambacorti, bijgenaamd Petrus van Pisa is door de Kerk ouder het getal der gelukzaligen ge plaatst. Hij was de stichter der Kluizenaars rau den H. Hitronymus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1