Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. ba slist geweigerd. Da Vulcan is daarna naar Liverpool vertrokken. Te Marseille is het besluit, waarbij het aan land brengen van goederen die uit Indië afkomstig zijn wordt verboden, met groote voldoening ontvangen. Wat de reeders van de Persia en de Branksomehall voornemens zijn, is nog niet bekendmaar uit het feit, dat er varsche levensmiddelen en steenkool gevraagd zijn, schijnt aan te duider., dat zij waar zee zul len kiezen. Omtrent de Caledonia zijn de volgende beschikkingen genomen de Clyde, behoo- tot dezelfde maatschappij, zal heden de 70 passagiers overnemen en naar Londen over brengen den lln Februari zal een extra trein uit Calais vertrekken met 140 Engel- sche passagiers, die zich weer op de Cale donia zullen inschepen, welk schip dan terugkeert naar Indië, zonder zijn lading voor Marseille te hebben gelost. Dan heeft men nog de Yarra, die even eens Bombay heeft aangedaan en deze stad twee uur voor de Caledonia heeft verlaten met de mail en 23 passagiers. De burgemeester van Marseille heeft den directeur van den gezondheidsdienst uitge- noodigd de brievenzakken in het lazaret te openen en de brieven een voor een te ont smetten. Schiedam, 9 Februari 1897. Wij herinneren den adspirant-kiezers bij herhaling aan de gelegenheid tot het be komen van inlichtingen in zake het kiesrecht, waartoe het bestuur van de nieuwe R. K. kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde" dagelijks des avonds in het gebouw van den Ned. R, K. Volksbond zitting houdt. Vooral bij de vele twijfelachtige gevallen, die zich in zake het kiesrecht voordoen, is die inlichting zeker alleszins gewenscht. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden besloten het»Blauw huis" aan de Lange Nieuwstraat, thans als postkantoor in gebruik, tot gymnasium te verbouwen en B. W. gemachtigd het be stek voor dien bouw vast te stellen. Tot hoofd der openbare meisjesschool werd benoemd onze stadgenoote mej. A. Kimmijzer, onderwijzeres te Rotterdam. Uit het vischwater in den polder Zestien- hoven te Overschie zijn ten nadeele van C. Hofland zes katoenen paiingfuiken, en van P. v. d. Starre een zijden paliugfuik ont vreemd. De daders zijn nog onbekend. De politie doet onderzoek. Naar de Msb. verneemt, is aan het Comité der Tentoonstelling en Loterij ten behoeve van het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam door een onbekende de toezegging gedaan van een som van duizend gulden, teneinde hiervoor eenen hoofdprijs voor genoemde loterij aan te koopen. In eene algemeene vergadering van de afd. Rotterdam van den N. R. K. V., welke zeer druk was bezocht, trad Zondag-middag als spreker op Staatsraad mr. Heydenrijck, met het onderwerp»De K. Volksbond en de stemplicht". Men seint aan de Tel. uit Rotterdam, in dato 8 Febr. In de kiesvereeniging «Rotterdam" trad gisteren-avond mr. Borgesius, lid der Tweede Kamer, op ter behandeling der kieswet in verband met de politiek der naaste toe komst, Zijn rede kwam overeen met die, welke reeds elders werd gehouden en waar van in dit blad verslag is gegeven. Aan het debat namen deel eenige sociaal democratische onderwijzers, die vroegen waarom ook niet een kapitalist, die 180 gulden schoolgeld voor het bezoek van een zijner kinderen aan 't gymnasium uit de gemeentekas krijgt, van kiesrecht wordt uitgeslotenverder zeiden zij, dat men ge- heele pensionneering der werklieden uit de Staatskas moet eischenleerplicht zonder eetplicht, n.l. zorg voor voeding, kleeding en schoeisel noemden zij een onding en ook verklaarden zij zich tegen schoolarresten. Een dezer sprekers werd eenige malen tot de orde geroepen. Alle sprekers werden kort en duidelijk door den inleider beantwoord. In den loop zijner rede verklaarde spr. zich tegen pro tectie, wijl deze z. i. een kapitalistische maatregel is. De heer Van der Gevel te Rotterdam heeft gecontracteerd met der heer J. Smit Cz. te Alblasserdam voor den bouw van een stoomschip van 5750 ton, zullende dit schip 't grootste wezen, dat tot nog toe op een Nederlandsche werf gebouwd is. Begin van Maart wordt te Rotterdam ver wacht het stoomschip Algoa, zijnde de groot ste vrachtboot der wereld. Het is 4897 net- toregister tonnen groot en heeft een laad vermogen van circa 12,000 ton. Het schip heeft een lengte van 455 voet en vertrekt circa 20 Februari van Norfolk (N-A) met graan. In de christelijke school te Vlaardingen trad gisteren-avond voor de nieuwe christe lijk-historische kiesvereeniging als spreker op prof. E. A. van Leeuwen uit Utrecht ter behandeling van de nieuwe kieswet. Verscheidene personen traden als lid toe. Op uitnoodiging van de anti-rev. kies vereeniging te Vlaardingen zal de heer H. de Wilde, van's-Gravenhage, Woensdag avond aldaar in eene openbare vergadering optreden om over den Christelijk-Historischen Bond te spreken. Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. Te Maassluis is in quarantaine het stoom schip Deepdale, bestemd voor de firma P. A. van Es Co. te Rotterdam, welk ztoomschip zonder eene andere haven te hebben aangedaan uit de Perzische Golf is aangekomen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Hoek van Holland Het stoomschip Gelderland is Zondag, nadat de bergers, door harden Noordwesten wind en ruwe zee genoodzaakt waren het te verlaten, ongeveer een halve scheepsleng te meer naar het strand geslagen. Het zit nu niet meer met den voorsteven recht naar den wal, maar in schuine richting, waardoor het meer aan den golfslag is blootgesteld en de kans om afgebracht te worden minder wordt. De inventaris en een gedeelte der lading zijn gelost. De afgeloopen week is voor de bergers gunstig geweest door voortdurend kalme zee. Uit Maassluis meldt men Met de lossing en lading van het stoom schip Gelderland is weer begonnen. Blazer- scbuiten liggen langs de zijde. De stalen tros van het anker, dat van achteren was uitge bracht, is gebroken. Men schrijft aan de Msb uit Delft Zaterdagavond bij aankomst van trein 46, welke omstreeks 10.20 te Delft aankomt, kwam men tot de ontdekking, dat in een waggon 3e klasse een reiziger bewusteloos lag. Na hem uit de waggon gehaald te hebben vertelde de man, nadat hij tot be wustzijn was gekomen, dat hij te Rotterdam was ingestapt om naar Schiedam te gaan. Met hem was nog eer. persoon ingestapt. Toen de trein in beweging was, drong die persoon hem op sigaren te koopen, maar WÜ' hij geen geld genoeg had, kon hij dit niet. Hierop begon zijn medereiziger het hem lastig te maken en hem uit te schelden. De man maakte zich hierover zoo boos, dat hij voor Schiedam een toeval kreeg en bewusteloos bleef liggen tot 't station Delft. Zijn medereiziger is vermoedelijk te Schie dam uitgestapt en heeft hem aan zijn lot overgelaten. Te Delft kreeg hij opnieuw een toeval. De dokter, die inmiddels ont boden was, verklaarde, dat da man zich erg boos had gemaakt, waardoor de toe vallen ontstaan waren. Nadat hij aan het bureau van politie was overgebracht en daar een geheelen nacht had, doorgebracht is hij Zondagmorgen naar zijn woning te Schiedam teruggekeerd. De heer G. v. d. Spek, sigarenfabrikant te Delft, heeft het voornemen eene nieuwe fabriek op te richten in den Transvaal. Enkelen van zijn personeel hebben zich reeds aangemeld om derwaarts te vertrekken. Bij kon. besluit is de commissaris der koningin in Noordholland gemachtigd tot het bijeenroepender staten dier provincie in buitengewone vergadering, op 23 dezer, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in de plaats van mr. G. van Tienhoven. In verband met het ingediend wetsont werp tot regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en her ziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke balastingen, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken de commissarissen der Kouingin in de verschillende provinciën uitgenoodigd eene opgave in te zenden van het bedrag der schulden van elke gemeente op 1 Januari 1896 alsmede van het bedrag voor aflossing en rente op de gemeente- begrootingen voor 1896 uitgetrokken. Door den Minister van Koloniën is be paald, dat in dit jaar door het Koloniaal- Werfdepót te Harderwijk, zoo mogelijk 1800 man aan aanvullingstroepen naar Oost Indië zullen moeten worden uitgezonden. Hoewel daarbij in de eerste plaats behoefte bestaat aan soldaten der infanterie met zooveel kader als noodig is voor begeleiding der transporten, en aan 4 korporaals en 40 sol daten der genie, zullen toch ook manschap pen van het wapen der artillerie en cavalerie niet van overgang of detacheering bij het Indische leger zijn uitgesloten. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp betrekkelijk de provinciale kies districten heeft daaromtrent gisteren haar eindverslag vastgesteld, zoodat het voor openbare behandeling gereed is. De lust om bij de zeemilitie te dienen wordt voortdurend minder. In eene gemeente, waar vroeger dikwijls meer dan 30 pCt. der in te lijven lotelingen om plaatsing b(j de zeemilitie vroeg, is dat in 1895 gedaald tot 12 pCt. Van invloed hierop zijn zeker geweest de invoering in 1895 van herhalingsoefeningen voor de zeemiliciens en de verlenging van den diensttijd bij eerste opkomst met twee maanden, Yee-invoer uit Nederland. De Pruisische Landdag heeft het voorstel- Ring betreffende maatregelen tegen vee ziekten aangenomen, evenals het voorstel- Hoensbroeck om den vleeschinvoer uit Nederland te verbieden. Op voorstel van den beer Hahn werd be sloten een speciale commissie voor het mond- en klauwzeer te benoemen, maar het voorstel van den heer Letocha, om voor - loopig den invoer van Russische varkensin Opper-Silezië toe te laten, werd verworpen. Mededinging is er ook zelfs op het ge bied der munt tusschen de uitvinders van »inhuldigingsjaarfeestgaven" aan het Ne derlandsche volk. Pas heeft iemand daarvoor de uitgifte van nieuwe stuivers als recht toepasselijk aanbevolen, of nu komt er weer een vragen om gouden 5 guldenstukjes. Belasting-kiezers. Wij achten het noodig, nog eens uitdruk kelijk onder de aandacht onzer lezers te brengen, dat door den ontvanger op de kiezerslijst worden geplaatst allen, die in de gemeente, waar zij thans wonen, PÜ directe belasting hebben betaald over he volle laatst verloopen jaar, dus- Personeele-belasting, dienstjaar 189" Vermogens-belasting, dienstjaar 1895,9 Bedrijfs-belasting, dienstjaar 1895,96. Voor elk bedrag. Grondbelasting, dienstjaar Jan.-Dec. voor ten minste f 1. Wie slechts over een gedeelte van dienstjaren heeft betaald, is niet belast kiezer. Wie over het volle dienstjaar (boven meld) heeft betaald in een andere gernee*1^' moet om kiezer te worden in zijn woonpl®"15 (ergens anders kan hij het 15 Mei '97 "iet zijn) het bewijs toonen, dat hij in die and0r® gemeente de bovenvermelde belastingen) 0 één van deze heeft voldaan. De ontvangt van de gemeente is verplicht, zoo het ge' kwiteerde aanslagbiljet is verloren geraak een nieuw afschrilt te geven. Capaciteits-kiezers. Wegens examen kunnen na aanvrag6 kiezers worden alle mannelijke Nederlander®' die vóór of op 15 Mei a. s. 25 jaren °u zijn en »hebben voldaan aan de eischen V8" bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot een'ê ambt, voor de vervulling van eenig beroep- Dus behalve de meer voor de hand 1 té' genden examens gelden ook hier die v8° loods, hulp apotheker, veearts, die van ca°' didaat-notaris, van onderwijzer, ook gf0' nastiek-onderwijzers, dus ook die d01" eerwaarde Broeders, die op scholen in eenté vak onderricht geven. Zondag werd te 's-Gravenhage de alga' meene vergadering van de Provinciale Vet' eeniging van Gemeente-ambtenaren in Zuid' Holland gehouden. De voorzitter, de heer Van Franck, deeld" mede, dat met ingang van lo. Januarij-'" 8 nieuwe leden en 2 buitengewone lede0 waren toegetreden. In de in het bestuur bestaande vacatur® werd voorzien door de benoeming van de° heer M. Gelijn, ambtenaar ter secretarie t0 Waddinxveen. Ingeleid werden door den heer B. Kok0f Jzn., burgemeester-secretaris van KnmPel1 a/d. IJssel«Beveiliging van de arbeid®' klasse en de werkzaamheden daaraan v°°r de gemeentebesturen verbonden" en do°( den heer E. Boven, ambtenaar ter gemeent0' secretarie te Gouda«Bespreking van d0 aanstaande vaststelling der kiezerslijst011. Beide onderwerpen gaven aanleiding een breedvoerige wisseling van gedachte"' Van de gelegenheid tot het bespreke" van administratie-onderwerpen en van d0 belangen der ambtenaren werd een r"'1"1 gebruik gemaakt. Als plaats voor de algemeene vergadering' in de maand Mei aanstaande te houd0"' werd 's-Giavenzande aangewezen. De meeting, welke het centraal bestuur der Katnolieke kiesvereeniging te 's-Grav0'1 hage voornemens was uit te schrijven, worden gehtuden in het gebouw van de° Nederl. R. K. Volksoond, aldaar op Zond8» 14 Febr. a.s., des namiddags te 2 uur. e vergadering is toegankelijk voor alle Kath0' heke mannen van 's Gravenhage en Scb0' veilingen. In de 11 gemeenten van het kiesdistr'c' Haarlemmermeer zijn thans 9 goed georg8"1* seerde R. K. kiesvereenigingen. Met leedwezen verneemt de lijd, dat d0 toestand van mr. J J. W. Van den Bies00' president van den bijzonderen raad der Vet eeniging van den H. Vincentius aPaul° te Amsterdam, die reeds geruimen tijd '9 dende was, zoodanig is verergerd, dat i°etl het noodig heeft geoordeeld, zijn naa5t" tamilileden te doen overkomen. Het ijs op het Brasemermeer was nog t0° sterk, dat Zaterdag de booten van C*rsje°0 er niet door konden komen. Een groep}0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2