Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Donderdag 11 Februari 1897. No. 5716. 5$ureau TSofersfraaf 50. ADAH. l Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. ^GEMEEN OVERZICHT. 10 Februari '97. I ernstige toestand op Creta is in de ste dagen wel het hoofdteit van de kundige gebeurtenissen in Europa. De isten op Creta zullen wellicht het steentje n het rollen brengen, dat weldra de ge- ®le Oostersche kwestie in beroering brengt. °'gens een telegram uit Athene aan de l'olit sche rini tsche Correspondenz hebben de Griek gezanten aan de verschillende regee- gen in eene vertrouwelijke nota de ern- Se beteekenis van de gebeurtenissen op ]Jeta uiteengezet. De Grieksche regeering uitkomen, dat het noodig is, dat de tQ°gendheden aan de gebeurtenissen alle gedacht wijden en noemt het onvermijde- dat zij krachtige maatregelen nemen otn Uieuwe gevaren te voorkomen een draadbericht uit Athene van 8 ezer werd gemeld, dat de toestand te aUdia onrustbarend isde Christenwijk 6 Retymo is door Mohammedanen geplun derd. Uen later bericht uit Chania van 9 dezer tlle'dt, dat de toestand kalmer is. De voor uitte punten en de telegraaf worden door Mariniers bezet en het bedrijf herneemt Jljn gang. Dit vrij optimistisch bericht wordt echter ^'der te niet gedaan door nieuwe tijdingen 1111 Athene, volgens welke eene hervatting jïri de vijandelijkheden wordt verwacht. een gevecht tusschen Turken en Chris #llen in de buurt van Chania zijn 15 sol den gedood. Uit Chania wordt officieel bevestigd de Jding, dat de vereeniging van Creta met Uekenland is uitgeroepen. Ue Kamer van afgevaardigden in Grie- e'land hield gisteren een stormachtige V®rgadering. Stais viel de staatkunde der 'geering in zake Creta hevig aan. De ^'uister van oorlog protesteerde. Slechts °°r tusschenkomst van de kalm gebleven Eene geschiedenis dezer eeuw. ..Adah was de vreugde zijner oogen en j'Jus harten, de zonnestraal des huizes, de patste liefde des grijsaards, die in haar ,lJue zoetste herinneringen en zijne laatste o0p vereenigde, en, sinds de eerste dagen a.rer geboorte, het eenige voorwerp zijner ^derlijke zorgen. Zij had de teederheid 'antwoord door eene bijna evenredige toe- jj'Uegenheid zij beminde op de wereld ,l*ts dan haren vader; zij trok op hem al ^ar vermogen van gehechtheid te zamen 11 die gehechtheid was zoo groot, dat zrj 'Jve er de ontwikkeling en diepte van cheen te duchten. De jaren der prille jeugd en van den "'derlijken leeftijd gingen voorbij stil en afgevaardigden werd een gevecht voorkomen. De Grieksche staatscourant bevat jeen koninklijk besluit, waarbij alle oorlogsschepen in dienst worden gesteld, De laatste wending van de zaken op Creta zoo seint de Berlijnsche correspondent der N. R. Gt. wordt hier voorloopig niets minder dan tragisch opgevat. Volgens de National Zeitung wekt de houding van Griekenland wel de gedachte, dat het een machtigere achter zich weet of althans ge looft, maar het hijschen van een gekleurd doek aan de vlaggesteng beslist nog geen internationale vraagstukken. Het blad geeft echter toe, dat de kop-verloren politiek van den Sultan geleid heeft tot toestanden, waarin pogingen om door eigenmachtig optreden de wereld voor gedane zaken te stellen, voor de hand liggen en bedenkelijke verwikkelingen veroorzaken kunnen. Dat de toestand op Creta ook in Rusland ernstig wordt ingezien, bewijst het volgende bericht Uit Sewastopol verneemt de Times, dat de vloot van de Zwarte Zee daar stoono- klaar ligt en de vrijwillige vloot te Odessa. Geen officier van leger of vloot in Zuid- Rusland krijgt verlof, en het materiaal van de Zuid-Russische spoorwegen wordt gereed gehouden om voor het vervoer van troepen te kunnen dienen. De minister-pi esident van Italië, de heer Di Rudini, zal niet het voorbeeld volgen van zoovele ministers, die in critieke oogen- blikken het land doortrekken, overal ver kondigend de waarheid, welke zij zich zelf gevormd hebben en die het volk moet aan nemen als te zijn de eenige ware. Hij wil den meer gemakkelijken weg volgen om door middel van een manifest zijn denk beelden onder de menigte te bren gen. Duidelijk zal hij daarin aangeven, welke de politiek der regeering zal zijn en daar hij zijne woorden met groote kalmte in zijn studeerkamer kan overwegen, ze desnoods met de overige mannen kan be- vreedzaam als een murmelend beekjezij had alle aanvragen, die haar gedaan waren, van de hand gewezen, en Gonzalez had niet aangedrongen want de gedachte alleen, dat hij van dat geliefde kind zou gescheiden worden en niet meer de eerste plaats in hare genegenheden bezitten, verbrijzelde hem het hart. Hij beminde haar niet alleen met de liefde eens vaders, maar ook met de liefde eens grijsaards. Adah scheen gelukkig, immers zij bezat alles, waar de wereld met een naijverigen blik op staarteene schitterende fortuin en die uitwendige gaven, die boeijen en beko ren wanneer zij het zich zelve afvraagde, scheen zij niets meer te kunnen verlangen en nochthans bestond er, in de diepte van die vurige ziel, eene leemte, eene ledigheid, een geheimzinnige, onverklaarbare zucht naar andere goederen, naar een geluk, waarvoor zij gevoelde geschapen te zijn en dat zij niet wist waar het te zoeken. In den 'schoot des rijkdoms opgevoed, maakte zij daar gebruik van zonder er geneugten in te vindende gewoonte haars vaders om wel te doen, die zijne natie, door tus schenkomst der rabbijnen, edelmoedig te hulpe kwam, hadden geene aantrekkelijk- spreken, ligt het vermoeden voor de hand, lat men ditmaal eene uiteenzetting der itahaansche politiek zal verkrijgen, waarin geen enkel ondoordacht woord te vinden is, geen enkel onverdedigbaar argument zal worden neergeschreven, waarin helderheid heerscht zooals in geen enkele ministerieele redevoering. De schrik der Italianen schijnt in de Derwischen gevaren. Na hun plotseling optrekken naar het gebied der Italiaansche bezittingen is gevolg een terugtrekken, dat met denzelfdan spoed wordt voortgezet. Het gros der Derwischen heeft zich in den nacht van 5 op 6 Februari van den voet van den berg Barbaro naar El Gheraf be geven, bleef daar eenige uren, om zich van water te voorzien, en vervolgde toen zijn marsch in de richting van de rivier Atlara, steeds in voeling blijvende met de Itali- aansche voorhoede. De achterhoede der Derwischen, welke 4 Februari El Gheraf bezet had, volgde de beweging van het gros, dat reeds Abega- - el voorbij getrokken is. De meest vooruit geschoven troepen der Italianen bevinden zich thans in de onmid- delijke nabijheid van Kassala. De Cortes in Portugal zijn ontbonden. Het besluit waarbij de ontbinding wordt afgekondigd, wordt voorafgegaan door eene uiteenzetting der motieven en eene lijst van hervormingen welke het nieuwe Kabinet voorstelt. Deze hervormingen zuilen aan het oordeel der nieuwe Cortes worden onder worpen. Zij bevatten herziening der kieswet, van het economische stelsel des lands, van de perswet, en het intrekken van wetten welke de individueeie vrijheid belemmeren. Verder worden koloniale hervormingen aan gekondigd. Amnestie zal worden verleend aan hen, die veroordeeld zijd wegens pers delicten. De nieuwe Cortes zullen vermoedelijk in Juni bijeenkomen. heid, niets bekoorlijks voor haarwant zij was nimmer in aaraking met de armen gekomen de kunsten en studie boden eenige genoegens, de geest werd er aangenaam door ontspannen, maar het scheen, dat de ziel naar iets anilers haakteaandoe ningen, storm, geluk, eer. ik weet niet wat, dat het leven uitmaakt, hetwelk Adah on derstelde zonder het te kennen en dat de wereld haar niet gaf. Ijverige volgelinge van de plechtigheden barer eeredienst, vond zij daarin niet die bezielde rust, dat vreedzame licht, dat ze delijke leven, dat bestaat uit liefde en licht, waarnaar zij verzuchtte, en wanneer zij de psalmen gebeden en, naar het oosten ge keerd, eenige verzen van den Bijbel of eenige bladzijden van den Talmud gelezen had, gevoelde zij zich kaud en droevig, want het scheen kaar, dat een emdelooze afstand haar van God scheidde, en dat dit werk tuiglijk gebed, van hare kindschheid af ge leerd, de schaduwen niet kon doorboren, die zich tusschen het schepsel en den Schep per verhieven. Die verlangens, die gemoedsverheffingen waren in de schuilhoeken van haar hart verborgen, maar zij gevoelde diep, en zonder In de vergadering van het Hoogerhuis in Engeland deelde de ondersecretaris van koloniën, lord Selborne, gisteren mede, dat Chamberlain telegrafisch president Kruger had laten vragen of hij werkelijk de dingen had gezegd, die de correspondent der Daily Telegraph hem in een telegram van den ln Februari had in den mond gelegd. Hier is waarschijnlijk sprake van een onder houd waarin Kruger in verband met den inval var. Transvaal gezegd zou hebbenIk heb altijd mijn invloed aangewend om den haat te verminderen, maar de taal van den heer Chamberlain zal de vlammen aan wakkeren. Kruger antwoordde, dat er een vergissing moest zijn; hij was niet gewoon opmerkingen van dien aard door een zoodanig kanaal te maken hij had dit ook ditmaal niet gedaan. In het Lagerhuis deelde de minister van binnenlandsche zaken Sir M. White Ridley mede, dat het onderhoud van Rhodes met Sir John Willoughby in de gevangenis van privaten aard was geweesteen cipier was er bij. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, deelde mede, dat er geenerlei bevestiging was van het uitvaardigen van een tijdelijke regeering op Creta. Volgens de laatste berichten uit Chania is er de orde snel hersteld- en worden er weer zaken gedaan. De werkstaking te Hamburg, die vooral in Duitschland met zooveel spaning is ge volgd, is thans geëindigd, maar de agitatie is nog ver van geweken want stakers dia, na twee en een halve maand van veel ontbering en ijdele verwachting, nu door overstemming gedwongen zijn voor de on verzettelijkheid van de werkgevers te zwichten, doen dit slechts met bitterheid in het hart, daar zij steeds gehoopt hadden op een minnelijke schikking bij scheidsgerecht. Inderdaad ware dit aanvankelijk zeer goed mogelijk geweestmaar de patroons wei gerden, omdat zij in de geheele werk- het zich zelve te verklaren, hoe zwaar het juk is, dat op de kinderen van Adam rust, ven welke onverbiddelijke verveling de grond der menschelijke ziel voortbrengtdie jonge dochter, over het algemeen zoo benijd, was bijna te beklagen. II. Op zekeren morgen deed zij, door hare voedster Suzanna gevolgd, eene lange wan deling langs de kaden, die het IJ omzoomen het was een heerlijke wintermorgen, een dier zuivere en kalme dagen, die het vuur in den blinkenden haard doen flikkeren en den wandelaar het paarsrood op de wan gen jagen. De Amstelstroom, net IJ en de talrijke binnenwateren waren met ijs bedekt en lokten eene bonte mengeling van vroo- lijke schaatsenrijders op den door de natuur gevormden ijsspiegel. Vlordt vervolgd.) u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1