Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. staking toen reeds wat zij later ook werkelijk geworden is een machts kwestie zagen, een proefneming om te kunnen constateeren wie van beiden, "werkgevers of werknemer, de sterkste zou wezen. Zoo werd het geschil terstond van sociale op het politieke gebied overgebracht, niettegenstaande bij den aanvang der staking slechts 4556 van den 16,430 stakers tot soc.- dem. vereenigingen behoorden die als zoodanig georganiseerd waren. In de elf weken, die de werkstaking geduurd heeft, is aan de staken- denruiml£ millioen Mark aan ondersteunings gelden uitbetaald maar niemand kan de som berekenen der, ondanks die ondersteuning door de stakers geleden verliezen aan schuldver meerdering of verlies van spaargeld en aan verminderde ontvangst. Ook de verliezen der patroons zijn niet te berekenen, en die van den handel worden door den socialistischen Vorwarta zelf op 50 a 60 milioen geschat. En dat alles ware te vermijden geweest, zoo men elkander in den aanvang had wil len verstaan en zoo niet de werklieden zich uitsluitend door socialistische nmenschen- vrienden" hadden laten (mis)leiden. Het einde der werkstaking te Ham burg heeft zich gekenmerkt door hevige vechtpartijen welke Zaterdag-avond zijn uitgegaan van een kroeg waar vreemde werklieden betaald werden. Tachtig politie agenten gingen met de sabels op de werk stakers in om hen van de Schaarmarkt in de zijstraten te dringen. Ook Zondag hadden weder op verschillende punten der stad botsingen piaats. De verbittering tegen de politie vooral is groot. Maandag-avond hadden op de Schaar markt te Hamburg weder nieuwe tumulten plaats, die tegen middernacht een zoo ern stig karakter aannamen, dat vele agenten zoo welals burgers ernstige kwetsuren bekwamen. Nadat het volk de gaslantaarns had uitge draaid, werd in de Groote Backersgang de politie door het werpen met steenen, asch en... kokend water op de vlucht gedreven. Toen zij echter onmiddellijk met de noodige versterking terugkeerde, was spoedig het gepeupel verjaagd en de orde hersteld. Op nieuw hebben tal van arrestatiën plaats gehad. Schiedam, 10 Februari 4897. Alle adspirant-kiezers op de lijsten 1 Nogmaals wekken wij de adspirant-kiezers op, toch vooral deze laatste dagen voor den 16n Februari te gebruiken om zich het kiesrecht te verzekeren. Bij herhaling zeg gen wij Wie hier in Schiedam 1450 per jaar of meer geheel in geld of ten deele in geld en verder in kost en inwoning geniet (waar voor 300 mag gerekend worden) en in de laatste 13 maanden bij den zelfden patroon is geweest; wie een pensioen heeft van f450 of aan loon en pensioen te zamen 1450 per jaar geniet; wie ten minste fl.75 ver woont, wie f50 op de Rijkspostspaarbank of f100 op het Grootboek heeft, hij geve zich zoo spoedig mogelijk met overlegging van de noodige bewijsstukken en het ge vorderde formulier ter gemeente-secretarie aan de formulieren zijn aldaar te verkrijgen. Ook zjj die mede-eigenaars zijn van on roerende goederen, behoorende tot een onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aan deel in de grondbelasting minstens 11 be draagt, moeten een formu ier inzenden met overlegging van een gekwiteerd aanslag biljet der grondbelasting over 1896 of een duplicaat daarvan. De overige belastingkiezers, die eenig bedrag in de Rijksbelastingen, welk ook, betalen, komen van zelf op de lijsten, maar moeten zorgen dat zij hun belasting over 1895 96 hebben betaald. Wie met een en ander niet uit de voeten kan, hij begeve zich 's avonds slechts naar het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, waar het bestuur van de R. K. Kiesvereeni- ging uRecht, Plicht en Orde" tot en met Zaterdag-avond zitting houdt. Ieder begrijpe zijne groote verantwoor delijkheid om door uitoefening van het nu zoo licht te verkrijgen kiesrecht tot de zegepraal van de groote beginselen van recht en orde mede te werken. In ons verslag van de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren, meldden wij abusief, dat overeenkomstig het rapport van de commissie in zake het terrein be- hoorend tot de Hofjes van Belois aan de Kreupelstraat, was beslo.ten het rapport is tot de volgende vergadering ter visie gelegd. Ter verdediging van het voorstel van B. en W. in zake de verbouwing van het »Blauwhuis" tot Gymnasium, voerde de heer Visser in zake de onbruikbaarheid van het tegenwoordige gymnasium-gebouw aan, dat de schoollokalen 2'/4 meter hoog zijn, dat is iets meer dan voor een werkmanswoning gevorderd wordt; de gangen zijn 1.20 meter breed, daarenboven nog aan beide zijden van kapstokken voorziende trap is zoo nauw, dat men elkaar daarop niet kan pas- seerende lokalen zijn 5 x 3x/4 meter, zoodat het volgens spr. bleek, het gebouw voor 65 leerlingen totaal onbruikbaar is. De heer Den Breems betoogde dat eene verhooging van het schoolgeld (f70) voor de uitwonenden slechts tot het wettelijk maximum van f100 zou kunnen gaan; dit zou wanneer men daarvoor wilde doen in aanmerking komen de leerlingen uit die plaatsen waar geen gymnasium bestaat, 20 X f 30 f600 bedragen, waarvan het rijk volgens de bepaling der subsidie de helit zou nemenhet zou dus voor 't geheel een verschil van f 300 opleveren. De vaderlandsche driekleur, die heden van de gebouwen van den stoommolen »Den Draak", wapperde, bewees dat er weder een jubilee werd gevierd. De molenaarsknecht J. van der Most herdacht zijne 40 jarige werk zaamheid aan genoemden molen. De directie en eenige aandeelhouders toon den, dat zij ook ijverige plichtsbetrach ting in bescheiden dienstbetrekking be toond, op den rechten prijs weten te stellen door ten 2 ure te verschijnen ten huize van den administrateur den heer E. Emond, waar de jubilaris receptie hield. Met een waar- deerende toespraak overhandigde de heer J. Tak, nestor der aandeelhouders, den jubilaris een stoffelijk huldeblijk (vervat in een enveloppe) dat dankbaar werd aanvaard. Ook van andere zijden werd den ijverigen werkman veel belangstelling in zijn jubilee betoond. Heden-middag 12 ure is brand ontstaan ten huize van den barbier J. Th. de Raay, aan de Lange Haven, nabij de Koemarkt, doordat een broek die boven de kachel te drogen hing, vlam vatte, welke vlam zich aan den schoorsteenlijst in de huiskamer mededeelde. De brand werd door de be woners en een politie-agent met een paar emmers water spoedig gebluscht. De schade daardoor veroorzaakt is gering. Aan de Schans ta Overschie is eergister avond ongeveer 8 uur zekere Jan Salters, vroeger smid te Rotterdam, te water ge raakt en verdronken. Wel was de ongeluk kige spoedig op het droge gebracht, doch dr. Steenhuizen kon toch slechts den dood constateeren. Maandag-avond trad de heer Staalman te Pernis voor de kiezers op in het lokaal van de school met den Bijbel der chr. ger. ge meente. De vergadering had plaats onder leiding van den heer Medeman, hoofd dezer school. Er waren ongeveer 2U0 personen bijeen, voor zeker J/9 anti-revolutionairen. Op de reis van Rotterdam naar Oud Bei erland is eergistermiddag de Oude Maas III bij Spijkenisse aan den grond gevaren en blij ven zitten. De reizigers werden door de Oude Maas I overgenomen, en bereikten met eene vertraging van 2 uur hun bestemming. De positie van het stoomschip Gelderland is er in de laatste dagen niet gunstiger op geworden. Zat oorspronkelijk het schip loodrecht op den wal, thans is het achter schip zoover om de Zuid geslagen, dat het licht in de richting van den kop van den Noorderdam. Voor Noordwestelijke winden ligt de boot dus thans onguntiger. Gisteren-middag is van de Gelderland opnieuw aan bakboord achteruit een anker uitgebracht en stoom opgestookt in den hulpketel. Te Delft wordt door menschen, die 't weten kunnen, verzekerd, dat de regeering er ernstig over denkt de kweekschool voor de Zeevaart van Leiden naar Delft te ver plaatsen, als eene- kleine vergoeding voor het vertrek der artillerie-inrichtingen. Bij kon. besluit is aan G. Visser Bzn., op zijn verroek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Schiedam, onder dank betuiging voor de in die beLrekking bewe zen diensten, en zijn benoemdtot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Schiedam, mr. F. van Riems dijk, ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de kantongerechten te Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, te Schiedam tot lid, tevens voorzitter van genoemd college van regenten, mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter aldaar De Koninginnen hebben Maandag-avond haar eerste bezoek aan de Fransch opera te 's-Oravenhage gebracht en de voorstelling bijgewoond van de klucht Le Sourd en van het eerste bedrijf van Paljas. Gisteren-avond zouden H.H, M.M. in den Hollandschen schouwburg de opvoering van de Abt Constantijn met hare tegenwoordig heid vereeren. Maandag a. s. zal ten Hove een thé dan sant plaats hebben, waartoe een 600 tal uit- noodigingen zullen worden rondgezonden. Ter gelegenheid van het dezen zomer door H.H. M.M. de Koninginnen aan Dordrecht te brengen bezoek, geeft het Dordrechts Nieuwsbl. in overweging de stichting van een monument, b.v. een fontein, in het Oranje park. De Koninklijke Bezoeksters zouden dan kunnen uitgenoodigd worden, om dat monument te onthullen, en men zou het den naam van Wilhelmina-gedenkteeken of Wilhelmina-fontein kunnen geven. De commissaris-generaal voor wereld tentoonstelling in 1900, de heer Cremer, vertrekt deze week naar Parijs, ten einde zich voorloopig persoonlijk op de hoogte te stellen van de eventueele terreinen voor eene Nederlandsche en koloniale afdeeling. Het lid der hoofdcommissie D. baron Van Asbeck, ingenieur te Parijs, bevindt zich in Den Haag. Een leemte in de Kieswet. Hoe zorgvuldig Minister van Houten de kiezers ook heeft geclassificeerd, het blijkt dat hij nog een bijzondere categorie heeft overgeslagen, die op geen der elf modellen van aanvrage voor het kiesrecht is onder te brengen. Het zijn n.l. de niet-aangeslagenen, die geen voldoende huur verwonen die ook niet in iemands dienstbetrekking staan, maar toch met hun arbeid een inkomen verwerven, dat voldoende is voor hun on derhoud en samenvalt met de cijfers in de bekende tabellen genoemd. Het zijn de kleine neringdoenden, de kleine handelaars, die voor eigen rekening zaken doen. Verdient zulk een man gemid deld door het jaar elf of twaalf gulden per week, dan staat hij stellig gelijk met een werkman van gelijke verdienste en het kan de bedoeling des wetgevers niet geweest zijn, zulk een in zijn soort onarhankelijk werkzamen ploeteraar, die jaar in jaar uit zijn klanten bedient en op eerlijke wijze het brood verdient voor zijn gezin, acht*' te stellen bij een werkman, die in dien*4' betrekking is. Zich blind kijkende op dienwerkW4"1 heeft men ai schiftend en sorteerend deze" nijveren en onmisbaren burger vergeten' Te Amsterdam waar aan ons bureau de adspirant-kiezers in den war winkel dcr formulieren worden terechtgeholpen, heef' zich gisteren zulk een kiezer aangemeld Wij hadden allerlei modellen, voor hem echter was er geen model gedrukt ook lD de letters der wet kwam zijn aanspraak, titel niet voor. Wat gebeurd is? Wij hebben hem aangeraden het Mode' V betreflende de loonkiezers dermate te wijzigen; hij kon daarop nu een eerlijk® verklaring teekenen, dat hij in zijn klein- handel het vereischte loon heeft verdiend, en nu deswege het kiesrecht aanvraagt. Dit biljet gaat nu naar den Burgemeester- Maar wij maken het geval nu reeds publiek, omdat wellicht een offlcieele verklaring dienaangaande licht zou kunnen verspreiden- Ons komt het voor, dat naar den gee& der wet den verzoeker het kiesrecht nie' kan worden onthouden. (Centrum.) Modellen voor de aangifte op de kiezers lijst! Om het den aanstaanden kiezers gemak kelijk te maken, laten wij volgen een lijstj® van de modellen voor de aangifte op de kiezerslijst. Door slechts het nummer van het model, dat men gebruiken moet, te onthouden, wint men tijd uit om spoedig gereed te zijn. Ieder model heeft zijn eigen nummer. Model I is niet voor de kiezersdat 's het model voor de kiezerslijst, zooals de burgemeesters die moeten invullen. Model II is voor de mede-eigenaars van onroerende goederen, behoorende tot eene onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aan deel in de grondbelasting minstens 1 gulden bedraagt. Zij moeten, als zij het biljet te rugzenden, tevens het gekwiteerd aanslag biljet der grondbelasting over 1896, of een duplicaat daarvan inleveren. Model UIA is voor hen, die als woning' kiezer in aanmerking wenschen te komen en van 1 Augustus 1896 tot 31 Januai-1 1897 slechts één huis of gedeelte van een huis hebben bewoond. Model IIIB is voor hen, die als woning kiezers in aanmerking wenschen te komen en van 1 Augustus 1496 tot 31 Januari 189^ twee woningen hebben gehad. Model IV is voor hen; die van 1 Augustus 1896 tot 31 Jan. 1897 als eigenaar, vrucht gebruiker of huurder een vaartuig hebben, bewoond. Mcrdel V is voor de loonkiezers" Model VI is voor de inwonende zoons. Model VII is voor de pensioen kiezers. Model VIII is voor hen, die hun loon (l0 dienstbetrekking of als inwonende zoon) eü hun pensioen samen moeten tellen om de vereischte som te komeu. Model IX V ls voor de grootboekkiezers- Model IXB is voor de spaarbankkiezers- Model X is voor de examen-kiezers. Deze modellen zijn in alle plaatsen ge'Ü^ en aan het stadhuis (gemeentehuis) gra"s te bekomen. Na 15 Februari a.s. kan de aangifte u'e^ meer geschieden. Kiespijn en kiesrechtI Wanneer men kiespijn hebbende door deU armendokter, aangesteld door een liefdadig heidsinstelling, kosteloos een kies laattrekkc"' verliest men met zijn kies zijn kiesrecht niet' Maar wanneer de armendokter de kieS niet trekt, maar een geneesmiddel voor schrijft, en dat kosteloos wordt geleverd doOr een apotneek eener liefdadigheidsinstellmff' verliest men, met het behoud zijner ki0s' zijn kiesrecht. Het eerste geval is geen, het tweede We' bedeeling volgens de nieuwe wet. (Msb.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2