Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 20ste Jaarg Zondag 14 Februari 1897. No. 5719. bureau ISofersfraaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonaerliike Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Vervolg Binnenland. Belangen van den Landbouw. In een te 's-Gravenhage op initiatief van e heeren C. J. Sickesz, D. Baudum en F« Bultman gehouden vergadering van eskundigen in landbouwaangelegenheden ls de volgende lijst vastgesteld van datgene, ^nt in de naaste toekomst in 't belang van etl landbouw van Regeering en Volksver tegenwoordiging in hoofdzaak moet worden *er'angd, welke lijst aan een aantal belang- ebbenden bij en belangstellenden in den ederlandschen landbouw is toegezonden en Aet 250 handteekeningen van namen van Afschillende richting is terug ontvangen a- Instelling van eer. ministerie van land ouw, handel en nijverheid, k- Wettelijke regeling van het geven van Weidelijken steun voor landbouwaangelegen- heden. c- Wettelijke regeling van de landbouw- vertegenwoordiging. d. Verbetering en uitbreiding van de ver keerswegen. e- Herziening van het tarief van invoer- Achten en accijnzen. fWijziging der boterwet. 9Herziening van het veeartsenijkundig staatstoezicht. A. Nieuwe wet op de visscherij, ter be- Ardering van de binnenlandsche vischteelt; Ajziging der jachtwet. Bevordering van duinbeplanting en staatsboschcultuur. k. Bevordering van het aanleggen van be- vloeïngen. Verbetering der kleine rivieren, ^ettelijke regeling van het waterrecht in Arband met bevloeïng en afwatering. Internationale afschaffing van premiën de bescherming der suikerindustrie, wi. Betere regeling van de belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. n. Wijziging der wet op atkoopbaarstel- ling van tienden. o. Onderzoek naar den toestand van den veldarbeider en naar de middelen om daarin Waar noodig, verbetering te brengen. De samenstellers hebben daarbij te kennen gegeven, dat zij de lijst niet beschouwd Wenschen te zien als een bepaald verkie zingsprogram, waaraan zich de candidaten *oor het lidmaatschap der Tweede Kamer onvoorwaardelijk zou hebben te onderwor pen, maar meer als leiddraad voor hen, die bij de a.s. verkiezingen ook de landbouwbe langen wenschen te maken tot een punt van bespreking. Bij de opsomming der ver schillende punten is gevoegd een korte toe lichting. Alleen te Bloemendaal zijn omstreeks 150 Personen, die de personeele belasting niet betaalden en daarom geen kiezer worden. Men verwacht er door de kieswet verbete ring in dezen toestand. Voor de plaatsing op de kiezerslijst komen te Amsterdam als belastingkiezers 35,000 ingezetenen in aanmerking, liet aantal der genen, die in gebreke zijn gebleven hunne belasting te voldoen, moet nogal bedui dend zijn. Uit Texel meldt men aan de N. R. Ct. De logger yiPlona" zal vermoedelijk niet afgebracht kunnen worden. Het voorschip zakt al dieper weg. Al het pompen van gisteren gaf niets. Aan de bergers is f 100 verstrekt voor eerste hulp en voorts voor 33 der waar de gecontracteerd, wat de berging van in ventaris en tuigage betreft. Donderdag-avond, omstreeks 7 uur, werd in het gymnasiumgebouw te Leeuwarden brand ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat het plafond tusschen de instrumentenkamer beneden en het bovenlokaal vuur had gevat. De spoedig ter plaatse aangekomen brand weer was den brand in korten tijd meester. Er werd veel water gegeven, tengevolge waarvan nog al schade aan de instrumenten enz. is aangericht. Pas korten tijd geleden was een en ander tegen brandschade ver zekerd. Een achttal dames te Leeuwarden deelen in de L. C. mede, dat zij voornemens zijn een poging te wagen om den nachtarbeid van bakkers daar ter stede afgeschaft te krijgen. Zij zullen den huismoeders lijsten aanbieden, waarop deze door haarhandtee- kening te plaatsen, verklaren het brood zoo noodig later op den dag te willen ontvangen. «Moge het zoo openbaar worden," zeggen de bedoelde dames, «dat bij alle verschil van stand te Leeuwarder vrouwen samen- stemmen in dit gevoelen. Wij wenschen geen genot, waardoor in tal van gezinnen de levenslast verzwaard, der gezondheid scha de berokkend en de gezelligheid verdreven wordt." Pelgrimsreis naar Rome, Door eenige personen is het plan opgevat een goedkoope pelgrimsreis te organiseeren naar Rome. Uit inlichtingen, genomen bij de verschil lende spoorwegdirectiën en te Rome zelf, blijkt, dat een reis derde klas heen en weer, met inbegrip van verblijfkosten gedurende vijf dagen te Rome, ongeveer 120 gulden zal beloopen, wanneer door 250 personen aan de reis wordt deelgenomen. De leider van den tocht heeft jarenlang in verschillende kloosters te Rome vertoefd, zoodat wat het bezoeken van merkwaardige plaatsen betreft, de pelgrims ten hoogste voldaan zullen zijn, terwijl reeds stappen gedaan zijn voor een audiëntie bij Z. H. den Paus, en vrije toegang zal worden verkregen voor het bezichtigen en bezoeken der belangrijkste merkwaardigheden en gebouwen. Er is reeds een comité tot regeling der reis in wording, en zij, die mochten genegen zijn deel te nemen aan dezen pelgrimstocht die tegen Mei zal plaats hebben, kunnen verdere inlichtingen bekomen bij P. N. Brouns, redacteur der lilb. Courant. lilbCt.) Voor de vacante betrekkingen van be waarder voor landbouw en veeteelt, tuin bouw en plantkunde aan het rijks-opvoedings gesticht voor jongens Veldzicht te Avereest, moeten zich niet minder dan 448 sollici tanten hebben aangemeld. Aan de betrek king is verbonden een jaarwedde van f600, vrije woning of bij gemis daarvan vergoeding voor vrije woning en vrije geneeskundige behandeling voor zich en zijn gezin. Donderdag-avond is op zijn buitenverblijf te Cauw in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer Pierre Regout, het oudste lid der firma Petrus Regout Co. Uit Rozendaal wordt aan den Tijd ge schreven Bij besluit van den minister van Binnen landsche Zaken mogen te Bozendaal geen puolieke verkoopingen van vee gehouden worden. Menige veehandelaar had hierdoor groot nadeel, daar veel verkoopingen reeds aangekondigd en de noodige kosten er voor gemaakt waren. Doch geen nood, er is uit komst gevonden. De publieke verkoopingen worden nu doodeenvoudig buiten de ge meente, te Wouw, gehouden, waar de markten en openbare veeverkoopingen niet verboden zijn. Handelaars in varkens rijden met hun karren door de gemeente en heb ben met duidelijke letters erop geschreven, dat zij steeds puike biggen blijven leveren, zoodat iedere varkenshandelaar te zjjnen huize er een soort van markt op nahoudt. In elk geval is en blijft het verbod van den minister voor velen zeer nadeelig, voor al voor de landbouwers, die hun vee niet op de markt mogen brengen. Reeds is een verzoek gericht aan Z.Exc. tot intrekking van het besluit, doch het is tot heden nog niet ingewilligd. Te Wouw bij Rozendaal zijn de bezoekers der kerk aan een groot gevaar ontsnapt. Even na den dienst viel plotseling een groot gedeelte van het plafond naar beneden. De stukken waren van zulke groote afmeting en zwaarte, dat, ware het eenige minuten vroeger gebeurd, er zonder twijfel dooden te betreuren waren geweest. Door den heer Cuijpers, architect te Amsterdam, zijn de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Te Dordrecht is reeds een voorloopige buurtcommissie gevormd om bij gelegenheid van het a. s. bezoek der Koninginnen de Voorstraat van de Vuilpoort tot de groote I Spuistraat te versieren. I Hoog water. De wateren van Rijn, Oude Waal en Ouden Rijn zijn, aldus meldt men uit Mil- lingen, ineengevloeid en vormen thans één onafzienbaren plas, die zich voordoet als een heusehe zee, hier en daar in 't verre verschiet begrensd door een groepje boomen. De scheepvaart staat zoo goed als stil. Ook sterke sleepbooten kunnen door de krach tige strooming de convooien slechts met de grootste moeite opwaarts trekken. Engeland heeft dit jaar veel te lijden van hoogwater. In Warwickshire zijn de bekkens op vele plaatsen onder water. In Herefords hire zijn de dorpen enkel langs omwegen te bereiken. Bij Birmingham staan duizen den acres onder water. Te Ipswich zijn de bewoners naar de bovenverdieping ge vlucht. Te Belgrave, een voorstad van Leicester, drong het water zoo plotseling een fabriek binnen, dat het personeel er moest overnachten. In Duitschland vallen Rijn, Neckar en Koezel. Sedert de groote ramp van 1891 is het Ruhrdal nog niet zoo ernstig be dreigd als thans. Beneden Swente staat het Ruhrdal reeds over de geheele breedte onder water en de rivier stijgt angstwek kend. Op de bergen van Sauerland ligt nog heel wat sneeuw. In het Zwitsersche kanton Oberwallis ligt dik sneeuw. Langs de voornaamste wegen is het verkeer gestremd. De dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Hij Simplondorp lagen 9 meter, op den Hospiz 12 meter en op den Zermatt 3 meter dik sneeuw. De meeste inwoners zijn in de kelders gevlucht uit vrees voor lawinen. GEMENGD NIEUWS. Grijpt het varken Een der correspondenten van de Tel. schrijft «Onlangs zou een wedstrijd op het ijs plaats hebben in een dorp, dat ik uit schaam tegevoel niet noemen wil. Onze flinke bur gers hebben voor de armen wel wat over en daarom zouden hoofdzakelijk de armen van de voordeelen profiteeren. De wedstrijd bestond daarin, dat een met zeep besmeerd varken op het ijs zou losgelaten worden en eenige vrouwen zouden probeeren, of ze het beest konden vangen. Die het beet kreeg en niet meer los liet, mocht het var ken behouden. Zeven vrouwen boden zich aan. Een groot aantal toeschouwers, heeren en dames, was aanwezig om van het schouwspel te genieten. Onder de zeven mededingsters waren er vijf, die onbeschrijflijk veel pleizier hadden, vooral nadat de commissie zoo maar gratis een brandewijntje had aangeboden, zeker om er de schaamte uit en den moed in te krijgen. De zesde was een bejaard moe dertje, die de zaak zeer ernstig op scheen te nemen. De zevende was een nog jonge weduwe, die voor drie kinderen den kost moest verdienen. Zij stond geheei achterat en wees met een hoogrooden blos op het gelaat het gratis brandewijntje van de hand. Haar gelaat stond alles behalve feestelijk gestemd. Ik verwonderde mij er ten zeerste over, ook haar onder de vangsters te zien, want ik kende haar en begreep, dat alleen bittere nood de drijfveer kon geweest zijn. Maar de pret begon, het varken was ver trokken en de vangsters wachtten siechts op het teeken. Daar gingen zij heen en drie er van lagen al spoedig in allerlei hou dingen voorover op het ys, tot groot ver- - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5