ALGEMEEN OYEIIZICKT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. taren op die boeken drukken of laten druk ken, beloopen ipso facto die niet voorbe houden ex communicatie. Zij die de andere voorschriften, vervat in deze algemeene decreten, zullen overtreden hebben, zullen ernstig door hun Bisschop, worden berispt naar mate van den veran derlijken graad hunner schulden als dit passend blijkt, zullen ze zelfs met de cano nieke straffen worden getroffen. Ziedaar in 't kort de jongste apostolische constitutie van den H. Vader weergegeven. Dit Pauselijk stuk getuigt alweder van de voortdurende rustelooze werkzaamheid van den bijna 90-jarigen grijsaard, die heden het twintigste jaar van Zijn Pausschap ingaat. Elk weldenkende zal er een nieuw bewijs in zien van zijn vaderlijke zorg om de kinderen der Kerk te bewaren voor het gif der slechte bestuur, dat helaas al ver woestingen genoeg in de wereld heeft aan gericht. Moge het ernstig vermanend woord van den Algemeenen Vadqr der geloovigen die overvloedige vruchten opleveren, welke wij er voor het heil der zielen in de toe komst van verhopen. 20 Februari '97. De vraag betreffende de toekomst van Creta is een gewichtige phase ingetreden door een verklaring van lord Salisbury, dat de Engelsche regeering, alvorens tegen Griekenland zal worden opgetreden, het gevoelen aer andere mogendheden in zake de toekomstige bestuursinrichting van Greta wenscht te vernemen, aangezien de in het laatstverloopen jaar (tusschen de mogend heden) getroffen overeenkomst niet op den tegenwoordigen toestand toepasselijk is. Salis bury spreekt zich ten gunste van een auto nomie van Creta in den geest van die van Samos uit. Italië staat in dit opzicht op hetzelfde standpunt als Engeland. Tot deze aangelegenheid geregeld is, moet daarom niets tegen Griekenland ondernomen worden. De Berliner Neuesten Nachrichten meent te kunnen verzekeren, dat Engeland gewei gerd heeft, deel te nemen aan het blok- keeren van den Piraeus door de groote mogendheden. Dit zou een heftige woorden wisseling tusschen Salisbury en den Duitschen gezant graaf Hartzfeld tengevolge hebben gehad. De National Zeitung schrijft: Scheidt Engeland zich nu weer af, dan worde daar mede niet alleen opnieuw bewezen, dat een politieke gedragslijn die de belangen van het vasteland van Europa en die van Enge land wil samenvatten, doeltre ffend is, maar dan wordt door Engeland zelf den sluier opgelicht die den oorsprong omhult van het zoo eigenaardig Grieksche avontuur, waarbij het volgens de National Zeitung niet zoozeer te doen was om een aanval op Turkije als om een aanslag op den vrede van Europa. Het Berliner Tageblatt maakt een inter view openbaar met een ongenoemde (waar schijnlijk de Grieksche gezant te Berlijn), die moet toegeven dat een ernstig uitge voerde blokkade van de Grieksche havens Griekenland tot onderwerping zou brengen, daar men daar te lande het niet buiten den invoer van graan, vleesch, enz. kan stellen. Maar als Griekenland slechts gerust kon zijn ten aanzien van het lot dat aan Creta te beurt zou vallen, zou het gaarne dat eiland aan de hoede der mogendheden toevertrouwen. Van diplomatieke zijde wordt het ver schil van meening tusschen Duitschland en Engeland minder heftig beoordeeld dan in da pers. Salisbury die op de openbare mee ning in zijn land moet letten, gelooft, dat door Engelands zachtere middelen tegenover Griekenland meer zal verkregen worden dan door Duitschlands bar optreden. Engeland heeft het blokkade vorrstel niet formeel afgesla gen, maar kenschetst het als svoorloopig niet sympathiek". Naar het schijnt, tracht op ditoogenblik de Fransche regeering als bemiddelaar op te treden om het concert der mogendheden bijeen te houden, waarbij verzekerd wordt, dat Duitschland zich bij mogelijke andere beslissingen van alle mogendheden zal aansluiten en niet afzonderlijk naar eigen inzicht handelen. Terwijl de Europeesche mogendheden het blijkbaar oneens zijn over de houding ten opzichte van Creta aan te nemen, duurt de ongelukkige toestand op het eiland nog steeds voort. Naar aan de Daily News uit Chania bericht wordt, zouden 2300 Mos lems door Christenen vermoord zijn. M joor Bor, voorloopig bevelhebber der gendarmerie op Creta, zond twee Italiaansche officieren met een kanonneerooot om zich op de hoogte te stellen van het gebeurde. Volgens bericht aan de limes uit Chania hebben de opstandelingen aan de consuls laten weten, dat zij voornemens zijn, onver wijld een aanval te doen op Chalepa. Aan den Londenschen Standard wordt uit Moscou geseind, dat als niet binnen en kele dagen een bevredigende oplossing van de Cretenzer kwestie verkregen wordt, Rus land, Duitschland en Oostenrijk afzonderlijk zullen doortasten Misschien reeds heden, Zaterdag, zouden zij tot een beslissenden maatregel overgaan. Volgens een draadbericht uit Constan- tinopel hebben de gezanten der Mogendheden Griekenland gewezen op het gevaar dat voor de Christenen in Macedonië zou voortvloeien uit de vijandelijkheden der Grieken in Thessalië. Berichten uit Grieksche officieele bron spreken van een groote ontspanning. Indien de vreedzame oplossing, waarop kans bestaat slaagt, zal Griekenland Turkije helpen om de beweging in Macedonië te stuiten. In verband met bovenstaande mede- deeling is wellicht het bevel van den Griek- schen commandant der troepen op Creta gegeven. Daarin wordt den kolonel Vassos op het hart gedrukt, dat hij botsingen met de menschappen van de vreemde oorlogs schepen moet vermijden, dat hij zich voor komend moet betoonen jegens vreemdelingen en mahomedanen, en aan deze laatste be scherming vrijheid, en eerbiediging van hun godsdienst moet beloven. Hij moet ze echter trachten over te halen het eiland te verlaten, en alle gewelddadigheden tegen mahome danen streng straffen. Als hij Turksche soldaten overwint, moet hij ze ontwapenen en naar Smyrna of een andere plaats in Turkije zenden. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Griekenland gisteren gehouden, heeft de minister-president Deli- annis verklaard, dat hij geen ambtelijk bericht heeft gekregen van het vertrek naar Creta. Stais vroeg wat da vergadering doen zou als het bericht bevestigd werd en hoe zij handelen zou ten aanzien van het neerha len van de vlag op de Griekschen consulaten. Deliannis antwoordde, dat de Regeering zocht naar de .reden van de houding van de mogendheden in die zaak. Rallis zeide, dat het neerhalen van de vlag in zich bevat de erkenning van het bezetten van Creta door Griekenland, hetgeen Deli annis beaamt. Theodokis gaf den raad, den consul te Chania onmiddellijk terug te roepen, daar er voor dien ambtenaar geen reden is om er langer te blijven. Deliannis zeide daarop, dat zijn besluit vaststaat, maar dat hij het niet kan mede- deelen. Hij verzekerde, dat in den gisteren gehouden ministerraad was besloten, dat Griekenland moet volharden in zijn politiek van de daad. De Grieksche regeering zou nog aan den avond van dezen dag den consul te Chania een instructie zenden be helzende dat de vier door de mogendheden bezette steden niet bezet zijn in naam van Turkije, er. dus, evenals de rest van het eiland, Grieksch grondgebied zijn. De koning van Griekenland heeft aan zijn vader, den koning van Denemarken, geseind, dat hij tot het uiterste moest gaan om de annexatie van Creta te verkrijgen. Evenals in Engeland wekt ook in Frank rijk de zaak der Grieken ten opzichte van Creta veel sympathie. De studenten te Pa rijs hebben gisteren-avond in het Quartier latin een betooging voor Griekenland ge houden. Daarna begaven zij zich naar den Boulevard Monmartre. Hier kwamen zij her haaldelijk met de politie in botsing en ver scheidene hunner werden in hechtenis ge nomen. In de gisteren door het Lagerhuis in Engeland gehouden vergadering zeide de Staatssecretaris voor buitenlandschen zaken, Curzon, dat de Turksche regeering geen voornemen heeft te kennen gegeven om troepen naar Creta te zenden. De vertegen woordigers der mogendheden gaven de Porte in 't algemeen den raad zich van overhaast optreden te onthouden. Detache menten van de oorlogsschepen bezetten reeds Chania en Sitia. De bezetting [zal waarschijnlijk ook uitgebreid worden tot Kandia en Retimo, waar reeds oorlogs schepen gestationeerd liggen. Bij het voortgezette verhoor der Zuid- Afrikaanschen er.quète-commissie deed Cecil Rhodes gisteren geen pogingen om te ont kennen, dat hij wist van en betrokken was in het plan tot den inval van Jameson. Hij zeide, dat de gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, met den staat van zaken te Johannesburg bekend was, maar dat dit niet insloot dat deze var: den aanval at wist. Op de vraag hoe de middelen der Chartered Company konden gebruikt zijn tot het voeren van een oorlog tegen een bevrienden staat, antwoordde Rhodes na eenige aarzeling dat hij dit niet kon ver dedigen. Schiedam, 20 Februari 1897. Door Burgemeester en Wethouders is tot archivaris dezer gemeente benoemd de heer jhr, Tj. A. M. A. Humalda van Eijsinga, commies-redacteur ter gemeente-secretarie alhier. Te Pernis is voor een groote Maatschappij een onderzoek ingesteld, of daar geschikt aan de rivier gelegen terrein te bekomen is, met het doel om daar een scheepswerf met fabriek voor het maken van machines te vestigen. In een eergisteravond gehouden vergade ring voor landnationalisatie waartoe de afdeehng Rotterdam van de vereeniging voor landnationalisatie de besturen der vak- vereenigingen had uitgenoodigd, zette de heer Stoffel het doel der vereeniging en de daarvan te verwachten resultaten uiteen. Bij het debat deed een der aanwezigen opmerken, dat een eerste proef in Amster dam genomen in den geest van Landnatio nalisatie, nl. uitgifte van grond en erfpacht, juist tot werkeloosheid ge!eid heeft. Spr. erkende dit, doch noemde dat maar een tijdelijk bezwaar. De voorzitter noodigde de aanwezigen uit het gehoorde in hunne vereenigingen te bespreken, opdat dit op aanstaande verhu ringen van invloed zij. Donderdagmiddag had het 5 jarig zoontje van den hovenier Voorhorst aan de Zestien- hovenschekade te Overschie de onvoorzich tigheid om op het ijs der sloten te loopen met het gevolg, dat hij er doorzakte. Het mocht den heer Langeveld gelukken hem te redden. Donderdag-middag had te Delft een ver gadering plaats van bakkersgezellen, die de patroons daartoe uitgenoodigd hadden, ten einde een bespreking te houden over de afschaffing van nachtarbeid. Een aantal patroons hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging, eenige echter niet. De heer N- Verburg, voorzitter van de Brood en banketbakkersvereeniging, verklaarde, dat de patroons zooveel mogelijk met de gezellen willen overeenstemmen. Een tweede verga dering zal op een nader te bepalen datum plaats hebben, maar vooraf zal een rondgaand schrijven worden gericht tot de klanten, ten einde deze hun instemming kunnen doen blijken. De vergadering werd gehouden bij de wed. Van den Arend, Beestenmarkt. Uit Maassluis wordt thans met zekerheid gemeld, dat de Maatschappij voor zeevis- scherij aldaar blijft voortbestaan en ni®* geliquideerd wordt. Hare bedrijven zal Z1J op denzelfden voet uitoefenen, zoo ook van de vaartuigen, welke daar havenen van de Scheveningsche reeders de administratie bljjven voeren. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Februari. Bij de voortgezette behandeling der voor stellen tot het in overstemming brengen d«r Staten- ver kiezingen met die voor de Tweede Kamer, heeft de Munster van Bmnenlandscne Zaken ter weg neming van de aangeduide moeiehjkheden het tijdstip van de eerste zomervergadering der Provinciale Staten hersteld op den eer sten Dinsdag m Juli, maar in verband daar mede den termjjn voor de herstemming verkort, zoodanig dat de Staten den len Dinsdag in Juli voltallig kunnen zijn. De neer Heemskerk heeft ingetrokken zijn voorstel om een gelijktijdige verkiezing van Kamer- en Statenleden op één dag mogelijk te maken, waartegen overigens de minister verschillende pracusche bezwaren had, in het vertrouwen ook dal Gedeputeerde Stalen het den kiezers met al te lastig zouden maken. Na een vnj langdurige discussie tusschen den Minister en dr. K u y p e r is met 42 tegen 31 stemmen verworpen diens ter vergemakkelijking der kiezers verrich tingen voorgesteld amendement, om bfi meervoudige verkiezingen de candidaten op de stemkaart en hel stembiljet ook aan te duiden met volgnummers, bij de stemming stond de linkerzijde tegenover de recnterzijde. De Minister vereemgde zich met het amendement-Pijnappel, om het stembu>eaU tusschen de siumng en de opening der stem bus één uur rustpauze toe te staan hij meervoudige statenverkiezing. De Munster had geen bezwaar em voor de stemopneming nog een vierde lid van het stembureau aan te wijzen en nam het daar toe sterkend amendement-Pijnappel over. De eindstemming over de wijziging der provinciale wet is aangehouden tot Dinsdag- Daarna is aangevangen net debat over het ontwerp. Wijziging der Gemeentewet, in verband met de nieuwe kieswet. Up art. 2 (splitsing der gemeenten iu kiesdistricten voor raadsverkiezingen) i3 voorgesteld een amendement-Goekoop C.s- om die gemeenten met te splitsen waar splitsing nadeelig zou werken op de eenheid uer gemeente. Door den neer Bastert is een amende ment voorgesteld om splitsing ui plaatselijke kiesdistricten te beperken tot Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De splitsing werd bestreden door de heeren Py nap pel en Drucker, verdedigd uoor de neeren VanKar nebeek en Louma n. De heer Roessingh bestreed de argu menten voor de splitsing aangevoerd. De heer Drucker meld tegenover den heer Lohman Vol, dat het regeeringssteB®1 een desorganisatie van de gemeenten ten gevolge zou hebben. De heer Heemskerk meende, dat de invloed der buurtbelangen zxh minder sterk zal doen gelden onder het stelsel dei regeering dan bij het behoud van de eenheid der gemeenten. De M i n s t e r, de verschillende sprekers beantwoordende, bestreed in (t bijzonder het amendement - Goekoop, dat hij niet had verwacht. Wordt door aanneming van dit amendement voor de gemeenten den b®' staanden toestand behouden, dan brengt de consequentie ook mede in de wijze van verkiezing der Prov. Staten geen verand®' ring te brengen. Tegenover het amendement-Bastert wees hij op de inconsequentie die daarin ligt 111 vergelijking met het besluit bij de Pro vin' ciaie verkiezingen genomen en dat ook zU1* toepasssu.g zal vinden voor zoodanige d's' triolen, welke nog kleiner zijn dan de ge* meenten, voor weiker hij de splitsing thans bestrijdt. De minister kan zich dus met geen d®1 j beide amendementen vereenigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2