Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 20ste Jaarg. Zondag 21 Februari 1897. No. 5725. bureau "^ofersfraaf 50. m Vervolg Binnenland. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten De bakkersgezellen te Assen waren tegen eer gisteravond opgeroepen tot eene vergadering, te beraadslagen over de maatregelen, 6 genomen konden worden om aan den Nachtarbeid een einde te maken. Eenlötal &ezellen waren aanwezig. Het resultaat der bijeenkomst was, dat es'°ten werd eene vereeniging van bakkers- Snellen op te richten, waartoe al de aan- ^eziggn als lid toetraden, welke vereeniging jachten zal maatregelen te nemen, om in ezen tot een beteren toestand te geraken, 'anenkort zal opnieuw een vergadering ^°rden gehouden, waarin een bestuur be noemd en een concept-reglement behandeld za) ■worden. Honderdagavond ontstond in een der bo- v®alokalen van het stadhuis te Enschedé e«n vrij hevig begin van brand. Door de a°tiviteit van den gemeentebode en het P6fsoneel van den burgerlijken stand werd echter het gevaar voor uitbreiding tame- 'jk spoedig gestuit. Man meldt dato 19 dezer aan de N. R. Ct. van Urk Gisterenmiddag kwam de postvlet, met bet doel hedenmorgen terug te keeren. Zij had de postboot weder verlaten, waar deze in de laatste dagen voor de hooge, 2Ware ijsduinen terug moest stoomen. Na tMlooze pogingen is het de Minister Have- gelukt, zich een doortocht te banen, 2°odat ze tegen vijf uur nog doer den mist bier voor het vaste ijs kwam, om in allerijl •Net de post en de ijsvlet naar Kampen te varen. Ook hedenmorgen wist de postboot ons eHand te bereiken, niettegenstaande mist en ijs den tocht zeer bemoeilijkten. Door den harden wind komt thans veel drijfijs van den Zuidwal afzetten. Door de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid te Maastricht is een stap gedaan tot het oplossen eener in die stad reeds lang aanhangig zijnde kwestie, nl. het Woningvraagstuk. Er zal een adres aan het gemeentebestuur worden gericht, ten einde den steun te verkrijgen, om voor de arbei dersbevolking de gelegenheid te openen, goedkoope en gezonde woningen te kunnen buren. De Vereeniging wijst op het onhoud bare van den tegenwoordigen toestand. De bevolking der stad is in de laatste 70 jaar Verdubbeld, terwijl het getal woningen niet in evenredigen zin toenamen. En hoe is de toestand der arbeiderswoningen? Een onderzoek in 1888 vanwege het geneeskun dig staatstoezicht later in 1892 voort gezet heeft den ellendigen toestand in een helder licht gesteld. De huurprijzen dier ongezonde verblijven zijn buitendien nog betrekkelijk hooger dan de woningen der meergegoede ingezetenen. In de rij van de groote gemeenten bekleedt Maastricht, wat de vermindering van het sterftecijfer betreft, tot elks verwondering een ongun stige plaats. Ligging, luchtgesteldheid, ruime pleinen enz. zouden het tegendeel moeten ten gevolge hebben. De woningnood van eer. arbeidende bevolking van ruim 12.000 zielen is dan ook de oorzaak. De vereeni ging richt dus tot den Gemeenteraad het verzoek, uit de grondeigendommen der gemeente geschikte bouwterreinen aan te wijzen en de gelegenheid te verschaffen deze tot een billijken prijs aan te koopen, ten einde er gezonde eenvoudige en goed koope arbeiderswoningen op te bouwen. Te Sittard hebben zich slechts een 30-tal personen als kiezers laten inschrijven. Met de ambtshalve op de lijst gebrachte personen zal het getal kiezers dat tot dusverre 391 bedroeg, nu ongeveer 700 zijn. Bij fabrikanten en werkgevers te Tilburg wordt een lijst ter teekening aangeboden om bijdragen te verzamelen tot oprichting van een gebouw voor het houden der ver gaderingen van de verschillende werklieden- vereenigingen. Mr. Bahlmann, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Tilburg, stelde f 500 beschik baar. Donderdag-morgen speelden een jongen in de school te Eerde (N.-Br.) onder de les met een ouden sigarenkoker, De onder wijzer vroeg den koker op en had misschien wil zin het ding in de kachel te werpen, doch keek er voorzichtigheidshalve eens in en vond.... twee honderd vijf en zeventig gulden aan bankpapier. De jongen had den koker op straat gevonden en zag in die bankbiljetjes slechts vpapierkes met num- merkes" er op. (N.-Br.) Te Dordrecht is in 76-jarigen ouderdom overleden de heer D. W. Stoop, notaris aldaar, oud-lid van den gemeenteraad en van de Provinciale Staten. Ook in tal van andere betrekkingen werkzaam. was de heer Stoop kon de agent, met behulp van eenige toe gesnelde personen er in slagen, de woesteling meester te worden. Men denkt aan wraak oefening, daar Dijkstra den vorigen avond hem wegens rustverstoring had bekeurd. Dijkstra bekwam drie bloedende wonden aan het hoofd en moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. In de zinkfabriek te Budel (Limb.) is Dinsdag een der grootste gasketels uiteen- gesprongen, waardorr een gedeelte van de fabriek geheel vernield werd.Een der hoog ste schoorsteenen scheurde van onder tot boven en moet geheel afgebroken worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bejaarde titularissen. Den len dezer maand vierde de heer P. J. Lienden, gemeente-secretaris te Venlo, zijn 81en verjaardag. De secretarissen van de vier Limburgsche steden tellen te zamen 334 jaren. De heer A. J. van Osch te Maastricht is in 1817, de heer J. H. H. Beltjens te Roermond in 1815, de heer Lienden te Venlo in 1816, en de heer Th. A. Knapen te Weert in 1806 geboren. GEMENGD NIEUWS. In de Lijnbaan te 's-Gravenhage is gistermiddag op straat een man in een stuk lever gestikt. Door de politie werd hij per raderbaar naar het Ziekenhuis over gebracht. Te Leeuwarden is uit Bolsward gevanke lijk binnengebracht een reeds bejaard, slecht bekend persoon, die den politie-agent Dijk stra verraderlijk van achteren aangevallen en met een stuk ijzer twee slagen op het hoofd gegeven had. Niet dan met moeite G. C. geeft iu een Berlijnschen brief in het N. v. d. D. het volgende antwoord op de vraag, waarom op de postzegels van het Duitsche rijk nooit een keizerlijk por tretje stond Onder de regeering van Friedrtch Wilhelm IV werden in Pruisen de eerste postzegels in omloop gebracht en wel, naar het voor beeld van Engeland, met zijn beeld er op. Toen de koning er voor de eerste maal een oneer de oogen kreeg, ergerde het hem dat zijn beeltedis door den poststempel be drukt was. Hij sprak daarover'den generaal- postmeester Schmückert aan. »'t Is wat moois, zei hij, .dat ge den postbeamb ten order geeft, zich zoo aan de waardigheid van mijn persoon te vergrijpen!" De aan gesprokene begreep eerst niet, hoe hij het had; maar toen hem de bedoeling duidelijk werd, stelde hij vast, dat voortaan alleen een adelaar de Pruisische postzegels zou kenmerken en zoo is die eigenaardigheid op die van het Duitsche rijk overgegaan. De Luxemburgers hadden gehoopt op een stamhouder in hun vorstenhuis, maar zyn ten derdemale teleurgesteld. De jongstgebo- rene der erfgroothertogin is wederom een dochter. Aan de Noordoostkust van Engeland heb ben gisteren 12 a 13,000 werklieden in het scheepsbouwvak het werk gestaakt. De patroons hebben van hun kant alle leden van de Amalgamtoed Society of Engineers uit hun dienst ontslagen. Geboren op hetslagveldteWa- t e r 1 o o. Te Birmingham is een baanwach ter gestorven. Donald M'Kenzie geheeten. Zijn dood zou zeker de moeite van het vermelden niet waard zijn geweest, indien 'smans geboorte zich niet door een eigen aardigheid onderscheiden had. Hij werd geboren onder het donderend geschutsvuur van den slag bij Waterloo. Zijn vader, die soldaat was bij de Cameron Highlanders, sneuvelde in den grooten slag. Zijn vrouw, die hem vergezeld had, vond hem op het slagveld onder een stapel dooden en ster venden en sleepte hem naar een afgelegen plaats, waar ook zij op den doorweekten grond door eenige soldaten gevonden werd. Zij vervaardigden een soort afdakje en groe ven een sloot, opdat zij ten minste droog kon liggen. Zoo werd zij moeder, terwijl om haar heen het kanonvuur bulderde. De plaats waar het hart van Livingstone ligt begraven (zijn lijk ligt in de Westmi nister Abdij) is nog maar alleen kenbaar aan den Mpundu-boom die over het graf staat. Het dorp Chitambo dat in Living- stne's dagen op de plaats stond, is tien mijlen naar het westen verplaatst. En de boom die thans nog de eenige aanwijzing is, is reeds hol en zal het niet lang meer maken. Wanneer deze verdwenen is zal niemand de plaats kunnen terugvinden, waar het hart van den grooten reiziger, als een daad van piëteit aan zijn nagedachte nis, is begraven, tenzij er spoedig iets worde gedaan om haar aan de vergetel heid te ontrukken. Een schrijver in de Britisch Central Africa Gezette vestigt de aandacht op dit feit en voegt erbij »Voor mij is het graf in de Abdij niets bij den Mpundu-boom te Oud-Chitambo. Woensdagnacht is in de stallen der ka zerne Brune, van het 26e dragonders, te Dijon (Frankrijk) een hevige band uitge broken. Drie paarden van generaal Darras verbrandden en ook van de troepenpaarden kwamen er verscheidene in de vlammen om; men weet nog niet hoeveel. Groote moed werd bij het redden der dieren door de manschappen tentoongespreid. Persoon lijke ongelukken vielen niet voor. Het vijftiende Italiaansche Katholiekencon gres zal einde Augnstus te Milaan worden gehouden. Terzelfder plaatse zal omstreeks de helft van December een internationaal congres op Katholiek sociaal gebied worden gehouden volgens een ontwerp van den Franschen socioloog Léon Harmei. De shah van Perzië heeft besloten een buitengewoon gezantschap naar de Europee- sche hoven te zenden. Nog in dit voorjaar wordt dit gezantschap te Parijs verwacht vervolgens gaat het naar Londen, Berlijn, Weenen en Petersburg. In de afgeloopen week zijn te Bombay 893 nieuwe gevallen en 866 sterfgevallen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5