Stads- en Gewestelijk Nieuws. Alcohol in tankbooten! BINNENLAND. stellen met een toost. Spreker vroeg ot misschien Duitschland niet bezig is haar goeden diensten bij den Czaar voor die van Frankrijk in de plaats te stellen. In zijn antwoord, zeide minister Hanotaux Europa had de keus tusschen twee oplos singen, eene van geweld en eene vreed zame. Frankrijk heeft evenals de andere mogendheden den vrede willen hand haven. In 1895 is de onttroning van den Sultan voorgesteld. Welke mogendheden hebben toen deze maatregel op eigen hand willen nemen De mogendheden hebben het voorstel van Frankrijk aangenomen om te Constantinopel bijeen te komen en te onderzoeken hoe het Tuiksche rijk niet vernietigd maar hervormd zou kunnen wor den. Deze vreedzame oplossing heeft over wonnen. De minister verzet zich tegen elke gedachte aan een ondergeschiktheid, waarin Frankrijk door haar tegenwoordige politiek tegenover een andere mogendheid gebracht zou zijn. Frankrijk wil den vrede en zal alles doen om dezen te handhaven, tiet is in dezen geest dat de regeering sedert jaren arbeidt. Frankrijk wil geene avontuurlijke staatkunde getrouw aan zijne vriendschappe lijke verhondingen, wil het niet verder gaan. Het zal zijn aandacht van de moeilijke vraag stukken geenszins aftrekken, maar het gelooft niet alleen geroepen te zijn om de oplossing van deze te Vinden en te brengen. Indezen geest zal het aan zijn taak vooi'tarbeiden. De oplossing is nu trouwens spoedig te wachten. Een eerste voldoening door den Sultan gegeven, is een autonoom bestuur van Creta. Wat Griekenland betreft, is het niet de plicht van Europa om tusschen beide te komen De aanwezigheid van de vloot der mogendheden is een waarborg dat geen enkele mogendheid op zich zelve zal handelen. Creta zal niet onder het direct bestuur van Turkije blijven. Langdurige toejuichingen. Deze oplossing verzekert de integriteit van'het Ottomansche rijk, waaraan Europa behoefte heet. Griekenland te mach tigen om Creta te besturen, zou noodlottige gevolgen hebben. Europa zal haren wil door Griekenland weten te eerbiedigen. Dit vreed zame plan moet zegevieren en die zege zal een triomf zijn van de rede en de gema tigdheid. De regeering vertrouwt dan ook dat de Kamer haar beleid zal goedkeuren. (Ovaties.) Na een lange en heftige repliek van Jaurés, die o.m. verklaarde, dat Hanotaux zelf het eenige gevaar voor een oorlog opleverde, is de beraadslaging gesloten. De voorzitter las verschillende moties voor. Eene van Marcy, waarbij de Kamer, de verklaring van de regeering goedkeu rende, overging tot de orde van den dag - een motie door de regeerig aanvaard is door de Kamer aangenomen met 413 stem men. Daarop is de vergadering gesloten. De Cretenzische kwestie is ook in het Lagerhuis in Engeland ter sprake gekomen. Gisteren heeft Labouchère voorgesteld de vergadering voort te zetten, ten einde de aandacht der regeering te vestigen op de actie van Engelsche oorlogsschepen tegen de Grieken op Creta. Labouchère's verzoek is ondersteund door Dillon, en ook door Harcourt, maar een besluit in dezen geest is met 243 tegen 125 stemmen verworpen. In den loop der beraadslaging zeide de minister Balfour, dat zij die de schouders ophalen voor de bewering dat de tegen woordige toestand van Europa aanleiding geeft tot een zeer zorgvuldig en nauwlet tend onderzoek, blind zijn voor de meest evidente feiten uit de geschiedenis van het heden. Er bestaat thans onder de groote mogend heden volstrekte eenstemmigheid om oorlog te vermijden, maar indien zij niet voogdij blijven oefenen in het oosten, dan ontstaat er groot gevaar. Dit wordt door afgevaar digden als Dillon en Labouchère ontkend. Zij zeggen dat de vrees overdieveu is. Welnu, het geldt hier èn den vrede van Europa èn, direct, den vrede op Creta. Zij die begeeren dat de veiligheid van menschen en de eerbiedi ging van den eigendom op Creta gehand haafd blijven, moeten letten zoowel op de belangen der christenen als op die der mohammedanen. De mogendheden hebben zich nu voor den vrede aansprakelijk gesteld, waardoor zij dus aansprakelijk zijn geworden voor den vrede in de door hen bezette steden en in de steden door de opstande lingen bedreigd. In zulke omstandigheden echter kunnen zij hunne aansprakelijkheid niet handhaven en daarom mogen zij de gepleegde inmenging ook niet dulden. Wat de toekomst van Creta betreft, spreker erkent, dat het in strijd zou zijn met de internationale plichten, indien men Creta liet in een toestand waarin het af hankelijk is van de Turksche regeering. Het goede werk dat Europa tracht te ver vullen, zou daardoor onderstboven geworpen worden. Spreker deed ten slotte vol ver trouwen een beroep op de instemming van het Huis, verzekerende dat de regeering wenscht voor Creta te doen wat mogelijk is. Schiedam, 23 Februari 1897. De Waterleiding en het Kiesrecht. De vorige week hebben wij medegedeeld, dat te dezer stede de kwestie was gerezen of het bedrag in den regel verschuldigd voor het gebruik der Waterleiding, bij de vaststelling van de werkelijke huurwaarde der woningen voor het kiesrecht al dan niet van den opgegeven huurprijs moest worden afgetrokken. Tegenover de opvatting van de betrokken autoriteit in deze gemeente, dat de water leiding kosten van den huurprijs moesten worden afgetrokken, stelden wij onze mee ning, dat bedoeld bedrag niet in mindering van den huurprijs mag worden gebracht. De Gemeentestem, een blad dat bij voor keur dergelijke kwestiën behandelt, heeft zich in deze zaak gemengd. Het blad deelt geheel de meening van de redactiën der beide hier verschijnende dagbladen en gaat zelfs nog verder, waar het eigenlijk alle waterleidinggebruik als ipso jure vallende onder de «ondergeschikte nevenbedingingen" van art. 1584 B. VV. rekent. Het oordeel van de Gemeentestem blijkt uit een correspondentie in dat blad tusschen den heer Van Luik, hoofdcommies ter sec retarie alhier, en de redactie gevoerd. De heer Van Luik had gevraagd Mag onder den huurprijs in art. lf> lo dèr kieswet begrepen worden, wat strekt tot teruggaaf van hetgeen de verhuurder betaalt voor het gebruik van water uit de drink waterleiding, ot moet dit bij de berekening worden afgetrokken, zooals bij de beschrij ving van het personeel geoorloofd is M. i. het laatste. Wel beweert men dat de waterleiding de pomp vervangen heeft en voor een pomp niet wordt afgetrokken, maar 't water van de pomp is een product van 't gehuurde erf of het dak van het huis, dat is een genot in art. 1584 B. W. be doeld, terwijl het water, waarvan hier sprake is, van buiten ingevoerd wordt. Naar mij voorkomt, moet alleen dat als huur, in 1 b lo der kieswet bedoeld, worden aangemerkt, wat overblijft nadat de bijieve- ranties er afgerekend zijn. De redactie van de Gemeentestem ant woordt Wij denken er anders over. De betaling voor het gebruik der waterleiding behoort o. i. tot de «ondergeschikte nevenbedingin gen" met welke blijkens de M. van A (p. 22) geen rekening te houden is. Uitdrukkelijk was daarbij de regeling voor het toepassen der pers. belasting niet van toepassing ver klaard. Hetgeen werkelijk betaald wordt voor de woning met de daaraan verbonden gemakken in casu het gebruik van water leiding is o. i. de huurprijs in de kies wet bedoeld. Het blijft dus, dat de Gemeentestem geheel ons gevoelen deelt en de waterleiding beschouwt als een gemak, vast aan de wo ning verbonden, zoodat voor de woning met inbegrip van de daaraan verbonden ge makken een totaal huurprys wordt betaald. Wijl de Gemeentestem een blad is van veel gezag, dat de verschillende kwestiën die in zake gemeentebestuur rijzen, grondig onderzoekt en uit rechtskundig oogpunt beschouwt, mag aan deze verk'aring bijzonder gewicht worden gehecht. Wij vertrouwen, dat ze de betrokkenen zal sterken in hun voornemen om te dezer zake niet toe te geven, maar het be dreigde kiesrecht van tal van nijvere en ordelijke ingezetenen desnoods bij rechterlijke beslissing op te eischen. Gisteren-avond zijn de lijsten van personen die voor de plaatsing op de kiezerslijsten dezer gemeente inl897 inaanmerking komen, aan de alhier gevestigde instellingen van weldadigheid gezonden, ten einde volgens wettelijk voorschrift na te zien of daarop personen voorkomen, die bedeeling of onder stand genieten. De lijsten bevatten de namen van 3364 personen. Het 25-jarig bestaan van het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerden (thans geref. kerk A) aan de Lange Nieuwstraat alhier, werd Zondag in die kerk herdacht. De kerk werd 18 Februari 1872 in gebruik genomen. Heden herdenkt de baas van den hout zaagmolen vaa de firma F. W. van der Eist Co alhier, L. van der Kaag, den dag waarop hij voor 35 jaren aan dien molen werd geplaatst. Daar deze herinneringsdag ongeveer te zamen valt met s'mans zilveren huwelijks feest, heeft het personeel van den molen er bijzonder werk van gemaakt den molen met groen en vlaggen te versieren. Reeds Zaterdag, nadat 's ochtends 11 ure met goedvinden van den patroon de molen was stil gezet, werden de knechts door den jubilaris feestelijk onthaald. De Scheepvaart bevat het volgende bericht gedateerd New York 10 Februari Het nieuwste voorstel om de Europeesche markten te overstroomen met Amerikaansche producten is, om alcohol in tankbooten te verschepen evenals dit thans met petroleum etc. geschiedt. Men zegt, dat indien het Gouvsrnement dit toestaat, een besparing van 1.45 d. per vat, de tegenwoordige prijs van de kuiperij, een uitvoer zal kunnen geven van niet minder dan 100 millioen gallons per jaar. Door B. enW. van Rotterdam is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij de meening uiten, dat splitsing der gemeente bij verkiezingen voor den Raad niet in het belang is van Rotterdam, wijl zij meenen, dat de eigenaardige taak, die Rotterdam als havenstad te vervullen heeft, in den Raad eene sterke, het cardinale belang der geheele gemeente begrijpende meerderheid vordert, omdat hier alle krachten gericht moeten zijn op de verwezenlijking van vaak ver strekkende plannen en omdat de toekomst in gevaar zou worden gebracht, wanneer voor versnippering dier krachten ter wille van kleinere buurt-belangen de deur werd geopend. De werkstaking van de Rotterdamsche vijlenkappers firma Kerkhoven en Vonk kan als geëindigd worden beschouwd. De staking, die ongeveer vijf maanden duurde, is door de werklieden verloren. Alle oude arbeiders op drie na zijn weder in dienst genomen. De kleermakersvereenigingen te Rotter dam, 's-Gravenhage en Delft zullen op den 2en Paaschdag een groote meeting te Delft beleggen, waarin behandeld zal worden het nut en de noodzakelijkheid van samenwer king tusschen militaire en burger kleer makers. De sigarenmakers van den heer C. Pijl te Naaldwijk zijn in werkstaking. Als oor zaak geven de stakers opverlaging van loon van fl per 1000 stuks en te laat opening des morgens der fabriek, die^8"' enboven dan nog niet voldoende is verwar"0 zoodat werken onmogelijk is. De alge""6' ij r-v'c jg Voorzitter van den Sigarenmakersbon opgetreden als bemiddelaar tusschen patr en werklieden. juf Staatsblad no. 66 bevat een kon. beSI f Vü11 van den 15den dezer, waarbij de wei 4 December 1873 (Staatsblad no. 12A)> voorziening tegen besmettelijke z'ek J j voor een jaar van toepassing wordt verklad op de pest. j De voorschriften, die in de artikelen 16, 22 en 24 van de bovenbedoelde wet z'J gegeven ten aanzien van de bepaal in die artiekelen genoemde ziekten, ook van toepassing ten aanzien van de pe ]delijk zij11 es1. be- Ter uitvoering van art. 21 van boven dl*' doelde wet worden, bij epidemische v schijning van de pest, wekelijks het aa" der aangegeven aangetasten en dat der aa" die ziekte overledenen bekend gemaakt Gevatheid der Koningin Onlangs dineerde een hoog echtpaar, buiteIk Nederland woonachtig, ten Hove. Koning1" Wilhelmina onderhield zich zeer aardig gezellig met de dame, die aan groote schoo" heid bijzondere jeugdigheid paa: de. Op ee"5 vroeg Hare Majesteit «Hebt u al kinderen?" »Ja," antwoordde de geïnterpelleerde Jl heb er twee." »En," vroeg de Koningin eenigzins ge dachteloos, «zijn ze al groet Als een antwoord een verbaasde n" waaruit de Koningin zag, dat ze zich ducht'? verpraat had, door zoo'n jong vrouwtje vragen of ze al groote kinderen had. Zonder zich een oogenblik te bedenke"' voegde ze er toen bij«Ik bedoel voor hul1 leeftijd." De Minister heeft op het adres, waar"1 vernietiging en opheffing verzocht werd v8" het verbod waarbij het houden van veem"1" te Gorinchem wegens het heerschen va" mond- en klauwzeer tijdelijk verboden Wa gunstig beschikt, zoodat de markt we" kon doorgaan. Er was heden evenwel êeet> vee aan den lijn, omdat het besluit van Minister in de omstreken nog niet beke" was. De markt zal voorloopig in eene ande straat, n.l, de Boerenstraat, gehouden w"1 den. Naar de Tel. verneemt, zullen eenige jonge ontvangers voor eenigen tijd aan somnaté" inspecties der directe belastingen word®" toegevoegd ten einde de schattingen van huurwaarde der huizen uit te voeren, noo zakelijk voor de invoering der nieuwe w op de Personeele belasting. Aan de Brieven uit de Residentie in be N. v. d. D. is het volgende ontleend. Reeds rekent men er zoozeer op, dat 's Gravenhage II (de middenstad) de m®"1^ derheid der ingeschreven kiezers R.-Kath^ lieken zal blijken, dat men nu al den naa van den aan vele persoonlijk uiterst sy"1 ine" va" ook e' pathieken baron Michiels van VerduiJ noemt als aanstaand vertegenwoordiger dat district, terwijl men van die zijde district I (den Zusterpolder c.a.) niet hop loos acht. Lukt 'tdan nog, de conservat' liberalen te bewegenin district Ut e eigen candidaat tegenover den heer Pijnac" Hordijk te doen stellen, dan kon er 0 daar ten slotte voor den derde een eh- ontstaan om met het been weg te loop Den Haag een driedubbel R.-Kath. distr'c^' dat zou een onverwacht resultaat Zondag is te 's-Gravenhage overleden staatsraad mr. A. J. Swart die sedert êe ruimen tijd lijdende was. Hij bereikte leeftijd van 8l jaar. De overledene heeft in Indië een ge*"^ tige loopbaan vervuld, eerst als advo®8^ en procureur te Batavia, later bij de re°- terlijke macht in Oost-Indië, o. a. wa*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2