Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Chania kennis gegeten, dat, alle verkeet ter zee met Plar.anias verboden is. Daar mede stelden ze blijkbaar de blokkade in ■werking want nu is elke verbinding tus- schen kolonel Vassos en de Grieksche re geering afgesneden. In de Kamer van afgevaardigden in Grie kenland diende de meerderheid eergisteren een voorstel in, waarbij verzet werd aange- teekend tegen het bombardement, terwijl de regeering werd uitgenoodigd voort te gaan met haar krachtdadig beleid. De eerste minister Delyannis verklaarde, dat in het voorstel wantrouwen lag opgesloten en achtte het onwaardig ijdele protesten te uiten. De afgevaardigden van de oppositie stel len daarop voor, dat de Kamer met leed wezen van de Grieksche wereld over de dwangmaatregelen van Europa zou betuigen. Delyannis stelde daarop de kwestie van vertrouwen. De oppositie verklaarde niet mee te zullen stemmen, waarna de Kamer met 115 stemmen tegen 1 en 6 blanco's een motie van vertrouwen in de regeering aannam. De Kamer van afgevaardigden in Grieken land heeft gisteren geen zitting gehouden, omdat de ministers niet tegenwoordig waren. Dit feit wordt druk in politieke kringen besproken. De heer Delyannis heeft een ministerraad bijeengeroepen in het ministerie van financiën. De gezanten hebben gisteren een bezoek gebracht aan den heer Skouses, den minis ter van buitenlandsche zaken. Het is niet bekend of zij een collectieve nota hebben overhandigd. De Atheensche correspondent van de Lokalanzeiger heeft een onderhoud gehad, met den minister-president Delyannis, die o. a. verklaarde dat Griekenland niet het voornemen heeft gehad, Creta te annexeeren, maar nu (na het bombardement) was er geen andere oplossing mogelijk dan Creta aan Griekenland af te staan. De Cretenzers zullen slechts in dat geval de wapens neer leggen en ook zal Griekenland, wat de Mogendheden ook er van zeggen, zijn troe pen anders niet van Creta terugtrekken. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken, de heer Skouses, heeft, naar de Pol Correspondenz weet mede te deelen, den vertegenwoordiger eener vreemde mogend heid medegedeeld, dat Griekenland waar schijnlijk de eerstvolgende coupons niet zal betalen. In telegrammen uit Weenen worden de eergisteren verspreide geruchten over een ultimatum der mogendheden aan Grieken land reeds tegengesproken. Een gisteren door de Porte ontvangen telegram meldt, dat te Chersonesus in de Cretasche provincie Candia zijn ontscheept, zes-honderd man Grieksche troepen met drie kanonnen, een grooten schietvoorraad en een opperhoofd van de opstandelingen, uit Griekenland komende. Een keizerlijke irade gelast, dat de re serves in de wilajets Saloniki, Monastir, Kastamoeni, Asdin en Angora moeten wor den gemobiliseerd, ter versterking van de Turksche ;troepen op de Grieksche grens. De Standard verneemt, dat de Sultan bevel heeft gegeven, tot het mobiliseeren van de zeventiende divisie van het Turksche leger, die, met de ongeregelde troepen een macht vormt van 200.000 man. Volgens een draadbericht uit Madrid is op Cuba een bende van Maximo Gomez door twee Spaansche kolonnes verslagen De opstandolingen werden uit elkaar ge jaagd en.hadden tal van dooden en ge kwetsten. Schiedam, 25 Februari 1897. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is opgemaakt de voordracht voor een onderwijzer 3e klasse aan de eerste openbare kostelooze school, hoofd de heer P. van Vlaardingen, waarop zijn geplaatst de heeren. I. H. F. Goudswaard, onderwijzer te Rot ter dam. n. A. B. A. van Ketel, onderwijzer te Rot terdam. III. A. Noordijk, onderwijzer te Strijen. Gisteren-nacht is bij de Buitensluis in de Buitenhaven alhier een zinker gelegd, teneinde het gas langs korteren weg van de fabriek naar den Buitenhavenweg te krijgen, daar dit anders geschiedt door de buizen langs de Plantage en de Koemarkt. Gisteren-middag omstreeks 12£ ure is de 69 jarige wed. van der Velde, die bij hare gehuwde dochter aan de Broersvest alhier op bezoek was, bij het afgaan van de trap in een kolenruimte gestort, die men vergeten had af te sluiten. Het noodlottig gevolg was, dat de vrouw het linkerbeen op twee plaatsen heeft gebroken. Per brancard moest zij door haar schoonzoons naar het huis van haar schoonzoon Krabbendam aan de Korte Haven, bij wien zij inwoont, worden vervoerd. Door den heer W. van der Sman werd haar geneeskundige hulp verleend. Heden-ochtend omstreeks 10 ure is op het plat boven een gedeelte der pastorie aan de Hoogstraat alhier, waar eenige leidekkers aan het werk zijn, doordat met een rukwind de vlam in een pot met houtcement sloeg, brand ontstaan. In een oogwenk hadden de vlammen zich over het geheele plat verspreid en de ramp ware gewis niet te overzien geweest, wan neer het gevaar niet intijds in de pastorie was opgemerkt. Nadat de werklieden te vergeefs gepoogd hadden met hun zeil de vlammen te dooven, kwamen de eerw. geeste lijken en koster Derrix met een gedeelte van een gebruikt altaarkleed, dekens en verdere bluschmiddeler. toesnellen en mocht het hun gelukken aldus den brand te blusschen. Een brandspuit, die daarop nog kwam aanrukken, behoefde dan ook geen dienst te doen. Hoe groot de schade is, kan men nagaan als men weet dat niet alleen bedoeld plat veel schade heeft geleden, maar, behalve genoemd zeil en altaarkleed, eenige nieuwe dekens aan het vernielend element geofferd werden, en ook de kleederen der werk lieden beschadigd werden de schade wordt meerendeels door assurantie gedekt. Heden herdenkt de Eerw. Zuster Bona- ventura, in het Gesticht aan de Korte Haven alhier, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop zij vóór 25 jaren hare religieuse beloften heeft afgelegd. Bij de door mond- en klauwzeer besmette hoeven te dezer stede zullen thans geen posten meer worden geplaatst. Het vee zal worden beschreven en dan worden gecon troleerd. De markttreinen der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij zullen van den 4 Maart a. s. af, des Maandags en Dinsdags des morgens te 6.15 van Schiedam naar Rotter dam vertrekken. Te Rotterdam is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in een schoenwinkel aan den Goudscheweg. Door de inbrekers werd de onderste helft van een groote spiegelruit uitgesneden, zonder dat een der bewoners er iets vau gehoord heeft. Twee personen, die zich op verdachte wijze in de nabijheid ophielden, werden gearresteerd. Later werd een zak met schoenen op straat gevonden. Door verscheidenen koffiehuishoudsters en tappers te Vlaardingen was bij Gedeputeerde Staten bezwaar ingediend tegen de onlangs door den Raad dier gemeente vastgestelde verordening tot heffing van een recht voor het verleenen van vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, op grond dat deze zou gepasseerd zijn op den meer deren inslag en alzoo leiden moet tot ver kooping van het vergunningsrecht. Genoemd collega, overwegende dat het onderwerp is geregeld in overeenstemming met het be paalde bjj 4 der wet van 16 April 1885, heeft echter aan adressanten te kennen gegeven, dat aan hun verzoek (om de ver ordening niet ter goedkeuring voor te dragen) geen gevolg kan worden gegeven, vermits volgens art. 1 en 2 der door hen bedoelde verordering, het vergunningsrecht wordt geregeld naar de geschatte huurwaarde en niet, zooals adressanten beweren, naar den inslag van vorige jaren. Onder de Indologische studenten te Delft heerscht naar men ons van daar meldt een minder aangename stemming doordat het bekend geworden is, dat dit jaar slechts zes plaatsen voor O.-I. ambtenaar beschikbaar zijn. Wanneer men bij de 13 studenten, die in 1896 voor het tweede gedeelte van het examen niet slaagden, voegt de 52, die het eerste gedeelte deden, dan blijkt dat van pl. m. 65 candipaten 9, ]0 gedeelte moet af vallen. Waarlijk geen uitlokkend vooruitzicht. Het Vad. meldt, dat er op de sigarenfa briek van den heer Pijl te Naaldwijk geen werkstaking is geweest. Alles heeft zich bepaald tot éen werkman, die kwestie had over het loon en waarover met den Bond wordt onderhandeld. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 Februari. Het algemeen debat over het wetsont werp houdende instelling van Kamers van Arbeid werd voortgezet. De heer Rutgers van Rozenburg, verklaarde zijn stem aan het ontwerp te zullen geven, hoewel hij er niet veel ver wachting van heeft, ja, voor zijn persoon zeker is, dat Kamers van Arbeid hier even min zullen voldoen als elders, waar zij be staan. De behandeling op dit oogenblik, noemde spreker preamatuur. Hij had liever willen wachten tot de kiesrechtuitbreiding was geschied en de meestbelanghebbenden in de gelegenheid waren om meê te spreken. De heer De Kanter achtte het tijdstip voor de behandeling van dit ontwerp goed gekozen en hij dankte de Regeering voor de indiening, waarbij hij den wensch uit sprak dat de Regeering-amendementen, die tot verbetering van de wet leiden, welwil lend zal ontvangen. Tegenover de donkere beschouwingen var. den heer Rutgers had spreker de beste verwachtingen van dit ontwerp. Hij wenschte aan K. v. A. be voegdheid te geven, zich een rechtsgeleerd adviseur toe te voegen. De heer Gerritsen sloot zich, wat formeeie bevoegdheid dezer Kamer betreft om dit wetsontwerp te behandelen, aan bij het betoog van den heer Kuyper. Wat het ontwerp op zichzelf betreit, betoogde spre ker de noodzakelijkheid om de grenzen voor de inwinning van adviezen uit te breiden en vergoeding van kosten te geven voor verzuim bij het nemen van zitting in de Kamers van Arbeid. Willen de Kamers van Arbeid doel treffen, dan zal men haar veel grooter bevoegdheid moeten geven. De heer De Savornin Lohman wees er op, dat de Kamers van Arbeid, gelijk zij in dit ontwerp worden voorgesteld, geen politieke vertegenwoordiging van den arbeid beoogen en ten onrechte worden be schouwd als een begin van publiek-rechter- lijke organisatie. De K. v. A. zijn de veilig heidsklep voor twee strijdende partijen en moeten steunen opdaarbeidersvereenigingen, op de arbeidersorganisatie. Spreker be schouwt de K. v. A. volstrekt met als een begin van sociale organisatie, maar eenvoudig als sverzoeningscolleges". Als men het anders voorstelt, moeten de arbeiders wel ontevre den worden. De Minister van Justitie de heer Van der Kaay verdedigde het ontwerp en ontkende dat de patroons begunstigd worden Met de wenschen van de heer Kuyper gaat hij niet mee. Dat de arbeiders niet geest driftig zijn, is waar, maar ook het ontwerp in Oostenrijk in den geest van den heer Kuyper vond weinig byval. Bij meer bekend heid zal de ingenomenheid wel toenemen. De Minister verklaarde dat vergoeding eerst te pas komt als de Arbeidskamers werkeneen centraalbureau is onnoodig. Secretaris en adviseur kunnen in één per soon vereenigd zijn. In lokalen der Kamers kunnen de werklieden niet afzonderlijk ver gaderen. Hij komt op tegen de voorstelling alsof de patroons, die de concurrentie volhouden moeten, beschouwd worden als uitzuigers. Het ontwerp beoogt boven» verzoeningsraden in te stellen. Na replieken is het algemeen deba gesloten. Na de pauze werd eerst herstemd over het amendement Heemskerk op de Gemeen* tewethet werd verworpen met 42 tegen 40 stemmen Art. 4, den verkiezingsdag op de laatsten Dinsdag van Juni bepalende, werd daarn» goedgekeurd. De eindstemming over de wet zal Vrij0»» aanst, plaats hebben. Bij de voortgezette beraadslaging ov®r het ontwerp tot oprichting van Kamers van arbeid, lichtte bij art. 1 (bepalende dat der0 Kamers zullen opgericht worden waar 00 behoefte aan bestaat en eene behoorlijk0 samenstelling mogelijk is) de heer Kuijper zijn amendement toe. Het amendement-Kuijper strekt om oo» de ontbinding van een Kamer mogelijk 10 maken, wanneer de Kamer handelende strijd met haar huishoudelijk reglement 01 met de bepalingen van deze wet of e0° bestuursmaatregel, ondanks de door den Minister van Waterstaat tot haar gericht0 vertoogen bij die handeling volhardt. De heer De Savornin Lohm»n verklaarde, namens de Commissie van R*P* porteurs, dat zij zich met dit amendemen kan vereenigen behoudens eene klein0 redactie-wijziging. De heer Heemskerk maakte bezwaar tegen het amendement, omdat het middc' van ontbinding kan worden een middel tot conflict. Ook de Minister van Justiti0 meende dat het recht van ontbinding tot conflict aanleiding kan geven. Na verdediging door den heer Kuyp0f en hernieuwde bestrijding van den Minister werd het amendement aangenomen metöd legen 15 stemmen. Bij art. 2, het doel der Kamers omschrij' vende, lichtte de heer D r u c k e r toe het door hem en den heer Kerdijk voorgestel00 amendement om het bepaalde sub. c te lezen shet dienen van advies en het ontwerpen var. overeenkomsten en regelingen op ver zoek van de daarbij belanghebbende patroons of werklieden" De voorstellers achtte0 het noodig dat het verzoek kunne uitga»0 van werklieden of patroons op zich zelve- Dit amendement werd bestreden door den Minister van Waterstaat en nader verdedigd door den heer Diucker. De heer Savornin Lohman advi seerde namens de Commissie van teurs tot aanneming. Het amendement werd aangenomen °°e 65 tegen 5 stemmen. Art. 2 werd goedgekeurd. De verdere beraadslaging werd daarn» verdaagd tot na afloop van de interpellatr0 van den heer Lohman. De gewone audiëntie van den ministc0 van Waterstaat, Handel en Nijverheid r» aanstaanden Zaterdag, 27 dezer, niet pla»'3 hebben. Blijkens den staat van de verdeeling d0r kiesdistricten in stemdistricten, zullen er b'J de aanstaande Kamerverkiezingen in J°nl niet minder dan 1614 stembureelen in h0t Land werkzaam zijn om de stembiljette0 in ontvangst te nemen. Het kleinste aant» stemdistricten zal Amsterdam II hebbe°' namelijk 4, terwijl het kiesdistrict Sitta' zich zal mogen verheugen in het groots' aantal stemdistricten, namelijk35. Tussch®0 die beide uitersten varieeren de overig0 kiesdistricten in het aantal stemdistricte0' Amsterdam heeft er in haar negen distri0' ten 68, Rotterdam in haar vijf district00 38, 's-Gravenhage in haar drie district00 27 (nl. eerste district 10, tweede 9, dei'd0 8,) Utrecht in haar twee districten 11. V»° andere grootere stemdistricten kunnen ge' r.oemd worden Groningen met 7, Arnhe10 met 7, Haarlem met 7, en Leiden met stemdistricten, uitsluitend voor diegemee0" ten, die tevens kiesdistricten vormen. e overige steden z(jn niet op kich-zelt ki0S districten, maar daarbij behooren naburig® gemeenten, die volgens de wet ieder ee° afzonderlijk stemdistrict z\jn. Blijkens mededeeling in de Transvaals0*16 bladen is door de Nederl. Zuid-Afrikaansch0 Vereeniging een bedrag van 100 pd. st. ge schonken als bijdrage voor het gedenkteek00' te Doornkop op te richten ter herinner'0'' aan de Transvaalsche burgers, in Jan°»rl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2