Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Mevrouw Verceil. 20ste Jaar Woensdag 3 Maart 1897. No. 5733. "gtatreau ^ofersfraaf 50. rr msKsm axgemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2 Maart '97. De toestand op Creta vordert nog steeds °P de eerste plaats de aandacht van hen le in den staatkundigen toestand van Europa be'ang stellen. Dg Daily News kreeg eergisteren uit ^hania bericht, dat de toestand op het S®heele eiland dag aan dag wanhopiger ^0rdt, en uit Kandia, dat daar vijt en ^intig duizend Mohamedanen nagenoeg Otlakomen van honger, daar de opstandelingen stad in een ondoordringbaren kring heb- 611 omsingeld. °p herhaalden aandrang van de beys die tusschenkomst van den Sultan ten be hoeve «or. omsingelde epen, van de heeft Tewfik Mohamedanen pasja gezegd, dat *8 alleen van de mogendheden heil te ver dachten hebben. Volgens een draadbericht uit Chania heeft Seneraal Moestafa-pacha, die uit Kandia is teruggekeerd, de tijding medegebracht, dat h°g maar drie honderd Christenen in de stad Kandia zijn achtergebleven en omstreeks ^°nderd in Retimo. Er zijn nieuwe scher mutselingen geweest tusschen de opstan dingen en de troepen die het blokhuis van Maxala bezet houden, daar de opstan dingen het geleide van den mondkost en schietvoorraad hadden aangevallen, die h^n het garnizoen waren toegezonden. Uit Chania verneemt de Times, dat kolonel ^°rakas Hierapetra dreigt aan te vallen met vijftienduizend opstandelingen en drie kanonnen. De verdedigers hebben weinig Proviand en de forten zijn zwak. Een Reuter-telegram uit Chania meldt, d de vreemde oorlogsschepen, Vrijdag °aar Selino gezonden, nog niet terug zijn. Drie Mohammedanen, die over land van daar °ntsnapt zijn, vertellen, dat de positie van kün kameraden zeer kritiek is. Dit nieuws heeft onder de Turken te Chania groote °utroering gewekt. Zij hebben verscheiden Neigende vergaderingen gehouden. Men 9) Maar zij had niets anders gehoord en gezien, dan stilzwijgen, zachtmoedigheid en ijdzame waardigheid, die bijna hare eigene kwaadaardigheid vermoeidenen daar zij de moeder immer kalm, het dochtertje altoos vroolijk en lachend zag, voelde ze soms het berouw, de wroeging in hare ziel binnendringen Maar dan blies de geld duivel haar in het oor, en schilderde de oekoorder haar voor, welk eene schitterende k>rtuin haar wachtteen tegen die beko ring was Sylvia niet bestand. Misschien ^Vas ze niet slecht geboren, maar gelijk Zoovele beroemde vrekken en eerzuchtigen, bezweek ze voor de bedwelming en de macht van het geld vreest voor weerwraak. Te Chalepa gaat men met het rooven voort. De woning van den Franschen consul is er geplunderd. De toestand van de bezetting van Kandia en Selino is zeer ernstig. Vier oorlogs schepen van de verbonden vloot zijn er heen. Vassos heeft den gezagvoerders beloofd, Grieksche officieren te zenden om de op standelingen te bewegen, de bezetting vrij uit te laten trekken. Reizigers die uit Creta te Athene zijn aangekomen, vertellen, dat de Iheseus be proefd had levensmiddelen te ontschepen. Een Italiaansch pantserschip schoot met loskruit op de Theseusmaar deze slaagde erin een deel van haar lading aan wal te krijgen, voordat zij in beslag genomen werd. Ondanks de blokkade moet ook een korps van driehonderd vrijwilligers hebben kunnen landen in een kleine bocht in 't Zuidoosten. De gebeurtenissen op Creta worden na tuurlijk in Griekenland met bijzondere belangstelling gevolgd. Zaterdag heeft de J Kamer van afgevaardigden te Athene geen vergadering gehouden. De leden van de oppositie zijn daarop allen bijeengekomen en hebben besloten aan den Koning een vertoogschrift te richten, waarbij ze verklaren, dat het bij deze werkstaking van het par lement de plicht der kroon is, te zorgen voor het eerbiedigen van de grondwet; andors zou de oppositie niet verantwoorde lijk kunnen worden gesteld voor den toestand. De Kamer is echter gisteren weder bijeen gekomen. De minister-president Delyannis deelde de bekende orders van de vlootvoog den der vreemde mogendheden aan den Griekschen vlootvoogd en kolonel Vassos mede. De afgevaardigde Saïs veroordeelde het schorsen van de vergaderingen van de Kamer. Hij was van oordeel dat het ant woord op de mededeelingen der vreemde admiralen een oorlogsverklaring behoorde te zijn. De minister van marine zeide, dat de regeering, na de orders der admiralen aan de mogendheden te hebben mede- III. De bedienden des kasteels zaten rond de gedekte tafel in de verlichte zaal. Aan hunne gebaren was het zichtbaar, dat er een ernstig gesprek gevoerd werd, waaraan allen een levendig deel namen. We willen er eenige volzinnen van afschrijven, die voldoende zijn, om op de hoogte van het onderwerp te komen, dat zij met zooveel vuur behandelden. Die arme Sylviazeide de koetsier, beteekenend met het hoofd schuddende ze is ter dege ziekik verwacht er niet veel goeds van. Eene bezetting op de borst, antwoord de een lijfknechten nochtans is ze tot het laatste oogenblik op de beer. gebleven. Dat geloof ik wel 1 daar heeft ze hare reden voor, viel Marianna, de linnenmeid, in. Moet ze niet rondom mejuffrouw zweven om haar naar den mond te praten en met den strooppot te loopen. Juist, dat is hethernam de koetsier, 't Is bekend, dat zij een wit voetje bij me juffrouw heeft, en ik heb mij laten wijs maken, dat zij in het testament goed be dacht was. gedeeld, Vassos niet werkeloosheid kon voorschrijven, maar met het zenden van troepen zou opgehouden worden. De minister herhaalt, dat de regeering de ont scheping van Turksche troepen op Creta zal beletten. Delyannis kwam met veront waardiging tegen het bombardement van de Europeesche oorlogsschepen op, en noemde het een onbeschaafde, onheilige onrecht vaardige daad. De Turken lokten het ge vecht uit. Hij achtte de blokkade van Creta onverklaarbaar. De vertegenwoordigers van Griekenland in den vreemde hebben last gekregen bij de kabinetten tegen het bombardement te protesteeren (Toejuichen). Te Athene zijn de vertegenwoordigers der mogendheden nog aan het dokteren over de gemeenschappelijke nota die aan de Grieksche regeering overhandigd moet wor den. Engeland en Frankrijk trachten de bewoordingen van die nota zooveel mogelijk te verzachten. Tot gisteren-middag was te Herlijn nog geen bericht uit Athene ont vangen, dat men tot overeenstemming was gekomen ten aanzien van den inhoud der notaop zijn laatst heden werd echter de geboorte van dat papieren kind verwacht; de groote mogendheden zijn het in beginsel eens, zoo wordt herhaaldelijk verzekerd. De vertraging in 'net indienen van de gemeenschappelijke nota van de mogendhe den te Athene geeft te Parijs tot velerlei uitleggingen aanleiding. Men vreest, dat er onder de mogendheden een of andere nieu we moeilijkheid is gerezen, maar de dagbla den zijn eenstemmig van oordeel, dat alle reden voor ongerustheid is geweken en denken dat Griekenland zal toegeven. De regeering in Turkije blijft zich ondanks de pogingen der mogendheden om tot eene vredelievende oplossing van de Cretenzische kwestie te geraken, op den oorlog voorbe reiden. Naar de Standard uit Constantinopel verneemt, denkt de buitengewone oorlogs commissie drie millioen Turksche ponden Daar heeft ze kunsten genoeg voor gedaan, antwoordde Marianna bijtend. En ten nadeele van wie dat alles, als 't u belieft? sprak op zijne beurt Alphons, de tuinman, ten nadeele der wettige erf genamen van die goede mevrouw Verceil en haar lief kind. 't Is doodeenvoudig eene schande, ziet ge. Die goede mevrouw is inderdaad een engel, goedig als een schaap en gedwee als een hoenwant Sylvia gaf haar niets dan wat in de keuken overblijft, en nooit of nimmer heeft ze eene klacht laten hooren. Ik wenschte, dat mejuffrouw zoo klaar zag als ik 1 Dan schonk ze zeker haar vertrouwen en hare vriendschap aan heur nicht, en wij zouden ten minste de bevelen van onze meesteressen ontvangen We zullen wel eens zien 1 zeide Mari anna met nadruk. En wie is er dan bij Sylvia vraagde de kamerknecht. Adelina, de kleine koedrjjfster; is dat niet goed genoeg voor die prinses? En mejuffrouw wie zal haar be dienen Ik antwoordde Marianna. En ik wacht, 13 April beschikbaar te stellen, waarvan éen millioen reeds voor oorlogsuitgaven is besteed, zoodat nog twee millioen beschik baar zouden zijn. Een bijzonder gezant is door den Sultan naar Albanië gezonden om de hulp der Albaniërs tegen de Grieken in te roepen hij is daarin niet geslaagd, maar de Alba niërs verlangen als belooning van hun hulp autonomie voor het land met behoud van de souvereiniteit van den Sultan. Hoewel steeds de grootste geheimzinnig heid wordt bewaard over het ontwerp van algemeene hervormingen voor het Turksche rijk, wordt toch uit goede bron verzekerd, dat de mededeelingen welke zeer onlangs door eenige buitenlandsche bladen hierover zijn openbaar gemaakt, als onjuist moeten beschouwd worden. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland deelde de ondersecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, gisteren het volgende medeHet blijkt niet, dat een Turksch oorlogsschip aan het bombardement van den 21n Februari heeft deelgenomen. Gedurende de bezetting van Chania door de mogendheden, hebben er geen troepen uit de stad uitvallen gedaan. Geen Engelsch oorlogsschip heeft een Turksch transport schip met troepen aan boerd begeleid. De koning van Korea heeft, zoo verze kerde de heer Curzon in het Engelsche Lagerhuis, de Russische legatie verlaten en is 20 Februari naar zijn paleis teruggekeerd. Men verwacht, dat enkele Koreaansche troepen zullen worder. opgeleid door Rus sische officieren, hetgeen niet in strijd is met de verzekering van Rusland in 1886, dat het in het vervolg geen Koreaansch grondgebied tot zich zal trekken. De regeering is reeds eenigen tijd bekend gemaakt met het bestaan van het Russisch- Japansch verdrag omtrent Korea. Volgens de lezing van de Russische Reichsbote sluit het verdrag de aanwezigheid van andere troepen op Korea niet uit. dat Alphons mij de soep geve, om haar die te brengen en haar vervolgens te bed te helpen. Delphina was nog onbekend met den toestand, dien de samenspraak der bedienden ons heeft geopenbaard. Doch tegen den avond was ze verwonderd, dat Sylvia haar niet zoo als gewoonlijk bezocht had en vraagde derhalve naar haar de dienstmeid antwoordde droogjes en zonder omslag, dat Sylvia ziek was en te bed lag, en ging heen. In het leven van degenen, die in de een zaamheid afgezonderd zijn, wekt elk nieuws gewaarwordingenzoo was het ook met Mevrouw Verceilzij was onophoudelijk bij zich zelve met die ziekte bezig, en die ge dachte liet haar den geheelen nacht geen rust genieten. (Wordt vervolgd NIEUWE S H'thii i ii i i 11 i 111 mi i ii mi bi biro.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1