Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. Kegelconcours Musis Sacrum" Schiedam. BINNENLAND. in Pinar del Rio verwoest zijn, 70 rebellen gedood en talrijke gewond werden. Üe nieuwe Staatspresident in Amerika Mc. Kinley verklaarde aan den redacteur der Liberal, dat hij den vrede wenschte voor Spanje zoowel als voor andere volken. Omtrent de onlusten op de Philippijnen meldt een Reuter-telegram van uit Madrid, dat Zaterdagmiddag 2000 huizen te Manilla in brand stonden. Schiedam, 8 Maart 1897. Schiedam's plannen tot uitbreiding van de gelegenheid tot scheepvaartverkeer, hebben blijkbaar in den vreemde bijzonder de aandacht getrokken. Ze werden reeds als volgt besproken Schiedam heeft grootsche plannen. Burgem. en Weth. hebben aan den Raad inzage gegeven van een door hen ontworpen plan van havenaanleg aan de Maas, met de daaraan verbonden spoorwegverbinding. Velen twijfelen evenwel of de uitvoering van dit plan aan Schiedam nieuw leven zal geven. Thans tot die werken te besluiten, is een groote inzet, die naar alle waarschijnlijkheid alleen op teleurstelling zal uitloopen. Het is toch niet aan te nemen, dat, als de werken er zijn, de schepen vanzelf wel zullen komen, en daarom is 't toch te doen. Scheepvaartbeweging en handel kunnen niet worden gemaakt, maar worden voor een gemeente uit de omstandigheden ge boren. Dergelijke werken mogen niet worden uitgevoerd op goed geluk, maar in feiten, die zich voordoen, moet een aanwijzing liggen, dat het den voorgenomen weg op moet, en die feiten bestaan niet. Het is ook te betreuren, aldus wordt aan het \aderland, geschreven dat de pogingen van het gemeentebestuur om meer scheepvaart naar Schiedam te trekken, niet beter worden gesteund door ingezetenen van Schiedam zelf, want waar is 't, dat daar kooplieden zijn, die hun granen ont vangen uit Rotterdam, in plaats van te bedingen, dat ze te Schiedam zullen worden aangebracht, waardoor met alleen die ge meente het havengeld derft en neringdoen den voordeelen missen, maar waardoor ook aan sjouwerlieden werk wordt onthouden, waaraan voor hen groote behoefte bestaat. Zondag-avond omstreeks 5 ure hebben een tweetal fietsrijders op een tandem ge zeten, in de Overschiesche straat alhier den 7-jarigen L. Rissema aangereden. Het knaapje bekwam daardoor belangrijke verwondingen aan het rechteroog, de linkerslaap en het linkerbeen. Naar de ouderlijke woning aan de Noordvest overgebracht, is hem daar door dr. D. N. Janssen geneeskundige hulp verleend. De fietsrijders, die het ongeluk veroor zaakten, maakten zich snel uit de voeten, doch de politie, met het geval in kennis gesteld, zal hen waarschijnlijk wel opsporen. Heden-ochtend omstreeks 8 ure is de 17 jarige molenaarsknecht J. van de Water, werkzaam aan den stoommolen «Nederland" alhier, bij het naar buiten zien uit een tooggat van dien molen gevallen. Bewuste loos en aan een oog eenigszins gekwetst door de andere knechts opgenomen, werd hij per vigelante naar de ouderlijke woning aan het Broersveld vervoerd, waar hem door Dr. de Bruijn de noodige hulp werd verleend. De Rotterdamsche gemeenteraad zette Zaterdag de behandeling der voorstellen van den heer Van Vessem in zake den straten aanleg door particulieren voort. Tot toelichting diene, dat door den heer Van Vessem wordt voorgesteld, dat de Raad besluitelo. dat de aanleg en het onder houd van nieuwe straten door particulieren voortaan niet meer voor hunne rekening door de gemeente zal worden verricht 2o. dat de Gemeente voortaan van particulieren geen nieuwe straten zal overnemen binnen 5 jaar na de voltooiing van den aanleg, en alleen dan wanneer zij gedurende die 5 jaar overeenkomstig de verordening zijn onderhouden 3o. dat geheel of gedeeltelijk ingesloten bouwterreinen ter exploitatie aangesloten kunnen worden aan de straten der gemeente, mits de aanleg geschiede volgens een door Burg. en Weth. goedge keurd plan en tegen door den gemeente raad vast te stellen vergoeding 4o. dat de gemeente voortaan geen aansluiting aan het rioolnet en de buizen der gas- en water leidingen zal geven voor perceelen, gelegen aan door de gemeente aangelegde nieuwe straten, tenzij de eigenaars dier percelen ponds-ponds gewijze de kosten van den aankoop en aanleg der straten aan de ge meente restitueeren. Dor B. en W. werd daarop geadviseerd, om zoolang de wet aan de gemeente besturen ten opzichte van stadsuitleg geen grootere macht geeft, dan thans het geval is, of er in de juriprudentie niet eèn wijzi ging komt, die in de plaatselijke verorde ningen krachtiger bepalingen mogelijk maakt, dan thans bestaanbaar zijn geen ver andering te brengen in het stelsel, hier laatstelijk gevolgd, en alzoo iedere overeen komst dienaangaande afzonderlijk te blijven beoordeelen, mitsdienniet aan te nemen de voorstellen van den heer Van Vessem. Na een vrije uitvoerige en soms scherpe discussie werd het eerste voorstel van den Van Vessem met 31 stemmen tegen 1 ver worpen, waarna de drie overige werden ingetrokken. Eeu talrijk publiek, zoowel op de open bare als de gereserveerde tribune, woonde deze raadszitting bij. De nieuwe serre in de Diergaarde te Rotterdam met welker aanbouw het vorig jaar een aanvang gemaakt werd, is gereed en werd Zondag voor het publiek geopend. Het gebouw grenst aan de westzijde der palmenserre, waarmede zij één geheel uit maakt. Het gebouw, waarvan het gedeelte dat nu wordt opengesteld, ongeveer de helft vertegenwoordigt, zal, wanneer het gereed is, eene lengte van 40 meter beslaan, tegen een breedte van 22 meter, terwijl de hoogte 11 meter is. Het hoofdgebouw dient lo. tot de berging der schoone collectiè boomvarens der R. D., 2o. voor het opber gen gedurende den winter van de groote en kostbare oranjerieplanten, als Araucaria's, Camellia's, Rhododendrons, enz. De beide zijvleugels, waarvan er thans één gereed is, dienen voor de verzameling cacteeën. Sedert 24 Febr. wordt te Rotterdam een 15-jarige jongen vermist, Willem Trachslen genaamd. De vermiste heeft in den ochtend van genoemden dag het kantoor, waar hij als bediende werkzaam was, verlaten en is ook in de ouderlijke woning niet terugge keerd. Zijn opsporing wordt verzocht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 94 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 93 en voor Vlaar- dingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 113 schepen, waarvan 11 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 113. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 35, metende 50.517 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. In de zitting van den Raad der gemeente Vlaardingen kwamen O. a. ter tafel Een adres van M. den Breems c. s. hou dende verzoek dagelijks van 9 tot 1 uur en van 3 tot 6 uur gelegenheid te willen geven om hun slachtvee ter keuring aan te bieden, of indien daartegen bezwaar bestaat, een bus te willen plaatsen, waarin zij gere geld aangifte-biljetten van de keuring kunnen werpen. Hierover zullen B. en W. eerst advies uitbrengen. Een 2e adres van dezelfde personen houdt het verzoek in, om de verordening inzake de heffing van keurloon voor vee en vleesch voorloopig buiten werking te stellen, totdat door den raad zal zijn beslist over de vele grieven, die adressanten daartegen hebben ingebracht. Ook dit stuk werd om advies aan B. en W. gerenvoyeerd. Aan klachten scheen geen einde te komen. De heer J. C. Van Baaren en andere bewoners van den Schiedamschen wegzon den een adres, waarin zij wijzen op de nadeelen voor hen verbonden aan de ophoo ging van de terreinen aan de zuidzijde der Emmastraat en verzoeken maatregelen te nemen tot verbetering. Hieromtrent werd besloten advies te vragen aan de commissie inzake gemeente werken. En eindelijk ontving de raad weer eens een klacht van den gewezen 2en onderhaven meester J. Van der Vlis, over de weigering van B. en W. om hem een verjaarde vordering wegens voorsc hotten in zijne gemelde betrek king uit te betalen. Adressant vertrouwt, dat de raad wel een middel zal weten te vinden om hein in het bezit te stellen van hetgeen hem, volgens zijn beweren, rechtma tig toekomt. Ook hieromtrent werd advies gevraagd van B en W. Voorts kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om te besluiten, dat de tol op den straatweg tusschen Vlaardingen en Maassluis weder in het openbaar zal worden verpacht voor 5 jaren, ingaande 1 Mei a. s., en dat die verpachting overigens zal plaats hebben op dezelfde voorwaarden als die, welke voor den thans nog loopenden pacht tijd gelden. (Aangenomen.) Men schrijft aan de N, D. Ct. uit Maas land, dd. 4 dezer Zoolang de melkfabriek «Hollandia" te Vlaardingen bestaat, hebben Maaslandsche boeren aan genoemde fabriek melk geleverd. Het aantal landbouwers, dat, 't zij voor de winter-of zomermelk, 't zij voor beide, een contract met de fabriek sloot, was in de laatste jaren aanhoudend gestegen. De geringe prijs, dien door elkaar ges'agen, zoowel de jonge als de vette varkens, de laatste jaren opbrachten, was op het aan gaan van een contract zeker van grooten invloed. Het was dan ook gisteren namiddag voor velen eene groote teleurstelling te moeten vernemen, dat de directie der faoriek be sloten had de melk der kleine boeren niet meer te koopen. Eene teleurstelling ook voor sommigen, die reeds lang gehuurd en een koppel vee gekocht hadden, in het vooruitzicht aan «Hollandia" te leveren. Men spreekt wel van een kleine twintig boeren, alle kleine landbouwers van 8 a 10 stuks vee, die na 1 April, wanneer het winter- contract ten einde loopt, niet weten wat met de melk aan te vangen. De oorzaak moet hierin gelegen zijn, dat de directie der zuivelfabriek een contract heeft gesloten met enkele groote boeren, die dicht bij Vlaardingen wonen en vroeger niet aan de fabriek leverden. De nationale kegelwedstrijd in «Musis Sacrum" alhier is Zondag-avond gesloten met de uitreiking der prijzen waartoe af gevaardigden van de prijswinnende ver- eenigingen, sommige tnet hunne dames, en de leden der kegelclub «Musis Sacrum" in de zaal van «Musis" te zamen kwamen. De president der feestvierende club, de heer L. A. C. Ingenhoes, de plechtige uit reiking omstreeks 8 uren openend, heette de opgekomen prijswinners hartelijk wel kom. Drukke, woelige, zorgvolle dagen zijn voorbij, maar ook dagen van ware voldoening werden beleefd. Wijzend op het behaalde succes bracht spr. op de eerste plaats dank aan de zuster-vereenigingen die door het schenken van prijzen zooveel tot het wel slagen van het concours hadden bijgedragen, verzekerend dat «Musis Sacrum" zich weder- keerig bij concours door zuster-vereenigingen niet onbetuigd zou laten. De prijswinners met de behaalde overwinning harte.ijk ge luk wenschend, uitte spr. den wensoh dat zij de prijzen niet zouden beschouwen ais muntstukken, maar als wegwijzers op het pad dat voert tot verdere victorie. Daarna den eersten prijs uitreikend aan den vertegenwoordiger van de kegel0' ,t «Mercurius", Den Haag, betreurde spr- dat die club niet, door meer leden vertege woordigd was. Naar hij vernomen ba werden zij door het vieren van een Jaa feest van de club teruggehouden. «Mercuriua en «Fortuna" waren hier wonderwel zamen gegaan. Spr. hoopte, dat deze i°° spoedige uitslag voor de club eene a®" sporing zou zijn meerdere lauweren op gebied der kegelsport te behalen. De seC^e taris die den prijs in Ontvangst narn, dank den president met'eenige welgekozen woord00' Een bijzonder woord van waardeerde wijdde de president ook aan de Schiedamsc» kegelclub «Het Rollend Genoegen" bij be aan haren voorzitter, den heer D. Visser-F-' overreiken van den tweeden prijs. Harte'U^ wenschte hij de zoo jeugdige vereenig111® geluk met het voorrecht, dat zij op d® eeisten wedstrijd waarin zij uitkwam, ee tweeden prijs mocht behalen. Ook aan de andere prijswinnende v0(_ eenigingen, in 't bijzonder de zustervere001 ging «Land- en Schiezicht te Overscfne' werd, voor zoover zij door hare verteg00 woordigers de prijzen in ontvangst name"' een waardeerend woord gewijd. Bij het uitreiken van den KoningsprlP aan den vertegenwoordiger van den h00 Kluizenaar, bracht spr. een woord van hulde aan den schenker van dien prijs, d00 bekenden worstfabrikant Van Buuren 1 Rotterdam. De prijswinners op de personeele en vDj baan werden bij het toekennen van 0 prijzen met een waardeerend, toepassehj woord door den president toegesproken- Aan het einde van zijn taak gekom0lb bracht de president den juryleden en baa0' commissarissen, in 't bijzonder den eerste11' den dank der feestvierende club voor 00 wijze waarop zij hun taak volbrachten. Nameus de juiyleden bracht de hee H. Zagers, van de kegelclub «Je Mainti00^ drai", te 's Gravenhage, der kegelclub «Mus'» Sacrum" hartelijk dank, verzekerend, 0a het hun zeer aangenaam was geweest h'e op te treden en zij bij volgende concours® gaarne weder tot dezelfde taak bere' zouden zijn. Hiermede liep de plechtige uitreiking1® einde, waarna de vergaderden in geze"1? samenzijn nog eenigen tijd genoeglijk bij eenbleven. De gewone audiëntie var. den Minist00 van Oorlog zal op Donderdag ll Maa00 eerstkomende niet plaats hebben. De oudersecretaris van buitenlandsche zake0 Curzon heeft Woensdag in het Engelsche ka" gerhuis de beslissing van den scheidsrecht01 in zake de Costa Rica Packet medegedeeld Aldus «Aan kapitein Carpenter is een sod1 van 3150 toegekend; aan de officieren 00 de bemanning der C.R.P. £1600; en a®0 de eigenaars van het schip 3800, men d00 interest van de geheele schadevergoeding tegen 5 pet. per jaar, sedert 2 Novemb00 1891. De bovengenoemde sommen, tezam00 met de kosten van het scheidsgericht, b0 paald op £250, moeten door de Nederlandse!10 regeering betaald worden. De lotgevallen van een milicien. Dat het ontbreken van eeu definitie moet worden verstaan onder gebreken 10 en door den militairen dienst ontsta®11' aanleiding kan geven, tot veel onaangena®00 heden heeft de milicien Dyksma uit N'eü wehorne ondervonden. Als milicien der 1>C^ ting 1895 ingedeeld bij de infanterie 111 garnizoen te Amersfoort, nam hij, na PaS ziek geweest te zijn, deel aan een oefen'0!' in den looppas, 't Viel hem te zwaar, m®ar op de vriendschappelijke opmerking van 000 sergeant dat men er spoedig was, hield M zich kranig. 't Bleek echter dat hij te veel van 2ijn® krachten gevergd had, althans hij m"eS in het hospitaal worden opgenomen, wa*f hij met goed gevolg eene gevaarlijke oper®110 onderging, 't Bleek later noodig dat hij n°& maals geopereerd werd, en hij werd t000 naar het hospitaal te Utrecht vervoe' waar hij wederom eene operatie onderg10!'' doch ditmaal g ng 't niet zoo goed. Het slot was dat hij, niet meer tot ken in staat, gepasporteerd werd met 000 gratificatie van 130. Deze gratificatie vveI door hem geweigerd en hij verzocht0(11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2