het hoofd, de vergaderzaal binnentrad, werd het door verschillende partijen met gejuich ontvangen. Het voorzitterschap werd, op verzoek van den minister-president, tijdelijk waargeno men door den heer Proskowetz. In zijn openingsrede drukte deze wensch uit, dat de Kamer bewaard mocht blijven voor alle politieke oneenigheid, voor eiken heftigen partijstrijd, opdat zij al haar krachten zou kunnen wijden aan de oplossing van maat schappelijke vraagstukken, aan de beharti ging der belangen van het vaderland en het welzijn der burgers. Nadat de verschillende afgevaardigden den eed hadden afgelegd, werd de zitting verdaagd tot aanstaanden Dinsdag. De moorden in Aziatisch Turkije schijnen weer een aanvang te zullen nemen. Volgens berichten welke de Armenische patriark heeft ontvangen, zijn te Tokat zevenhonderd Armeniërs vermoord. Groote beweging is in Griekenland op nieuw gewekt door het vertrek van den kroonprins naar het legerkamp. De hertog van Sparta is Zaterdag te middernacht naar Volo vertrekken. Een ontzaglijke menigte juichte den hertog van Sparta bij zijn ver trek toe. Prinses Marie Sophie vergezelde haar gemaal tot Volo. De beantwoording van de vraag of aan Turkije den oorlog zal worden verklaard, hangt af van den atloop der onderhandelingen met de Mogendheden. De Grieksche regee ring heeft aan de bevelhebbers op de grens strenge bevelen gegeven om de troepen in toom te houden en geen aanvallende be weging toe te staan. De correspondent van de Daily News heeft beweerd, dat Duitschland er over dacht om zich te onttrekken aan de ge meenschappelijke bemoeiingen van de Mogendheden. Volgens inlichtingen te offi- cieeler plaatse ingewonnen, is dat niet dan een verzinsel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Maart 1897. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Pater Van Kerkhoff over de Vrouwenkwestie. Voor de verkiezing van 5 leden van het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volkbond waren gisteren uitge bracht 473 stemmen, waarvan 21 van on waarde, zoodat het aantal geldige stemmen 452 en alzoo de volstrekte meerderheid 227 bedroeg. En werden uitgebracht op de heeren J. J. van Hees 251, A. A. Marrevee 249, J. T. Melchers 248, C. Gunnewegh 237 stemmen, die dus allen herkozen zijn, ter wijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. J. Rebers, die 198 en L- van der Toorn die 176 stemmen verkreeg. Verder werden nog uitgebracht op de heeren H. A. Bakker 73, W. Blok 128, J. M, Beijer 33, B. Carstens 32, D. de Graaf 105, H. Groenewegen 142, D. Kuil 95, W. Kloppers 91, H. Leenders 73 en J. van der Spek, 73 stemmen. De late ontvangst van het bericht der benoeming van een nieuwen pastoor voor de parochie van O. L. Vrouw Visitatie te dezer stede, liet ons Zaterdag met toe, daaraan nog iets toe te voegen. Met leedwezen is zeker door de parochia nen van O. L. Vrouw Visitatie vernomen, dat de ziekte van den zeereerw. heer M. P. R. Droog zulk eene wending heeft ge nomen, dat hem door Z. D. Hw. den Bis schop van Haarlem eervol ontslag van de pastorale bediening is verleend. Voor zeker wenschen zij, dat de kranke oud- pastoor, nu ontheven van den zwaren last der herderlijke bediening, spoedig die al- geheele gezondheid geniete, die hij in zijn ortdö' kortstondig verblijf te dezer stede voo rend heeft moeten missen. Voldoening heeft zeker in runnen gewekt de tijding dat tot opvolger den zeereerw. heer Droog is benoem zeereerw. heer F. J. Poelhekke, sedert pastoor te Kudelstaart bij Aalsmeer. De zeereerw. heer Poelhekke bee^ heel zijn priesterlijk leven in de p»r°c bediening doorgebracht. Achtereenvo S was hij na zijne heilige priesterwijding Augustus 1870, kapelaan te Alkmaar, l>el en Haarlem, en nu reeds ruim 9 J ef pastoor te Kudelstaart, waar hij de opv° was van den zeereerw. heer W. C. KoeV° ;e«r' thans pastoor te Kethel. Als schrijver en dichter heeft de eerw. heer Poelhekke in de letterkun b wereld een goeden naam verworven en der. zijne verdiensten meermalen erken' De parochie van O. L. Vrouw Vis'1^ komt aldus weder in het bezit van herder, waarmede wij meenen haar in 91 deele te kunnen gelukwenschen. d. .tt® jlen ven- Zij het haren nieuwen pastoor geëe- een reeks van gelukkige jaren als b®r^ aan haar hoofd te staanzijne Past°'te[i bediening zij der stad onzer inwoning zegen, der O. L. Vrouw Visitatie-p»r°c vele jaren ten heil Wij herinneren onze lezers aan de gadering welke morgen (Dinsdag)avon" het Volkshuis alhier wordt gehouden R' richting van eene afdeeling van de landsche Vereeniging »Het Vaderland trouw" waartoe alle gepasp. en g®?6^ oud-militairen der zee- en landm®0 worden uitgenoodigd. Het geldt hier een zaak die veler gt® en medewerking zeker wel verdient. Gedurende de afgeloopen week zijn d«® Nieuwen Waterweg ingekomen 126 schep waarvan 11 zeilschepen. Hiervan ware" stemd voor Rotterdam 124 en voor S®*1' dam 2. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwa®1® binnen 101 schepen, waarvan 8 zeilschep Hiervan waren bestemd voor Rotterdam Tot op heden is het aantal binnengekom schepen 49, metende 75.855 netto reg'5^ ton, meer dan tot op gelijken datum '1896. 00- e Daar te Rotterdam de behoefte aan ingerichte kantoorlokalen zich doet gevO® heeft een ondernemend architect ee0^e perceelen aangekocht op den hoek van Geldersche Kade en Wijnhaven, die broken en alwaar een reusachtig pand bouwd zal worden met het uitzicht op Maas. In het zeven verdiepingen b j pand zullen verschillende kantoren geve^ worden naar de nieuwste eischen me' enz. ingericht. Te Rotterdam is in een bierhuis ze' O. aangehouden, verdacht van diefstal va® ,dC een groote hoeveelheid sigaren. Niet imp ..j, dan 40 duizend sigaren zijn successie v®^ ontvreemd ten nadeele van de firma der Tak Co., sigarenfabrikanten, i° Oppert te Rotterdam een klein deel sla®'1 een veertigste daarvan, is ten huize O. in beslag genomen. De overige heb® hun weg gevonden naar verschillende b® bergjes, op draaiborden snoeptafels enz- het onderzoek is gebleken dat sigaren v f18 het honderd van de hand ISe^e werden voor fl,50 het honderd, da»® koopers er geen hoogeren prijs voor wi' besteden, omdat hunne herbergbezoek® niet gewoon zijn er veel meer voor te talen. Wel had het hunne aandachtgetrokk dat deze sigaren zooveel aftrek vonden- Tot straf dat hij zooveel menschen? dit met gewoon zijn in de gelegenheid bÊ® gesteld, een extra fijn sigaartje te L zal O. waarschijnlijk een leelijke pijp m°et0( rooken. want hoewel hij alle schuld medeplichtigheid aan diefstal blijft nen, i3 hij naar het huis van bewa®1 overgebracht. Dc vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, waarin de bestuurskeuze zou plaats hebben em de weleerw. pater A. van Kerkhoff, O. C., als spreker zou optreden, bracht Zondag een zeer talrijke menigte Bonds eden en donateurs in de zaal der uificieren-Vereeniging te zamen. De president, de heer U. Willeman, verklaarde na het gebruikelijk gebed dat het hem aangenaam was deze vergadering te openen, uitte een woord van dank voor de groote opkomst, een woord van dank vooral aan den spreker van dezen middag, den in den Ned. R. K. Volksbond algemeen bekenden en beminden pater Van Kerküofl, den grooten strijder voor den werkman, die zijne belangstelling en liefde voor den Ned. R, K. Volksbond ook nu weder door zijne tegenwoordigheid toonde. Een zeer gewichtige vergadering was het zeker die heden werd gehouden, want het gold de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Spr. wenschte dat de Bondsleden met goed oordeel de leden van het bestuur zouden kiezen, dat zoo groote verantwoordelijkheid heeft te dragen. Verder bracht hij dank voor hetgeen in de vorige vergadering ten bate van het gezin van den overleden Bondsbroeder Van Elswijk was bijeengebracht en stelde hij voor, dat in deze vergadering een col lecte zon worden ge'1 ouden voor de slachtoffers van de gedwongen staking door den Alg. Ned. Diamantwerkers- bond te Amsterdam, de Bondsbroeders, wier noodkreet zeker wel door de Volksbanicr was vernomen, waartoe bij acclamatie werd besloten. Nadat daarop de notulen der vorige vergadering door den waarnemenden secretaris, den heer De Jong, waren gelezen en onder applaus goedgekeurd, bracht de. penningmeester, de heer A. A. Marrevee, verslag uit over het afgeloopen boekjaar voor zoover betielt het Bondsgebonw, waarvan de rekening met een batig saldo van f 13.29 /3 sluit. Als verificateurs van de rekening van het Bondsge- bouw werden aangewezen de heeren W. Kuil, J. N. Elgers en J. Rost. Daarop had de president nog eenige mededeelingen te doende opening van de stembus voor de be stuurskeuze, door 5 getuigen bij te wonen, zou des avonds te 8 uren in het Bondsgebouw plaats heb ben. De collecte voor de wed. Elswijk heeft f 15.25 opgebracht. Dtn 2n Paasehdag zal in de parochie kerk aan de Lange Haven de Hoogmis voor de levende en overleden leden en begunstigers der Bondsafdeeling worden opgedragen. Dien dag zal in al de kerken de Algemeene H. Communie der Bondsleden plaats hebben. Sedert de laatste huis houdelijke vergadering zijn overleden de Bondsleden J. van Dijk, H. F. van Houten, P. Koot, C. Genzer en het adspirant-lid J. P. van de Water. Aanst. Zondag ochtend lu ure zal in de parochiekerk aan den Singel de Hoogmis voor het houtbewerkersgilde, onderafdeelmg van den Ned. R. K. Volksbond worden opgedragen. De kiezerslijsten liggen aan het Bondsgebouw ter inzage en alleu worden uitgenoodigd gebruik te makeu van de geboden gelegenheid om zich te orertuigeu of hunne namen op die lijsten, zijn geplaatst. Aan het slot zijner inededeoliDgcH gekomen gaf tpr. het woord aan den weleerw. pater Van Kerkhoff, die daarna onder applaus den katheder besteeg. De weleerw. pater Van Kerkhoff, zijne rede' aanvan gende, verklaarde dat hij, hoe menigmaal ook daartoe uitgenoodigd steeds met schroom in den Ned. R. K. Volksbond optrad, niet omdat er niet 9tof te over is zoolang de toestanden nog niet zijn zoo ze moeten wezen maar omdat het hier geldt een woord te spreken dat de drager is eener gedachte en wel van zulk een gedachte die blijft in het geheugen der hoorderen, die voedsel geeft voor geest en hart, een richtsnoer in de praktijk van het dagelijksch leven, een wapen in den strijd dien wij dagelijks hebben te voeren. Dit voorop stellend, herinnerde spr: zich dat het eerste artikel der Bondsstatuten als het doel van den Ned. R. K. Volks bond omschrijft, den werkman en de kleine burgerij te beveiligen tegen de socialistische dwalingen van onzen tijd. Een dwaling van onzen tijd en een zeer verderfelijk streven is de algemeene gelijkstelling van de vrouw met den man. Sprekers onderwerp zou dan zijn de vrouwenkwestie. Ook in de sociale kw estie geldt het bekende Fransche spreekwoord chcrchcz la femnu zoek de vrouw die kwestie is nog ingewikkelder geworden doordat de vrouw als concurrente van den man is opgetreden. Niet tegen de vrouw zou echter spreker rede gericht zijnintegendeel hij zou haren lof verkondigen, gedachtig aan het bekende woordeere aan de vrouwen, zij vlechten en weven hemelsche rozen in het aardsche levea. Zeker doen zij dit wanneer zij hare roeping getrouw blijven 5 maar daartoe moeten zij niet op het gebied van den man treden hare krach ten zijn te zwak om zwaren arbeid te verrichten en hare zenuwen te slap om zich met kantoorwerk bezig te houden. Doen zij dit, dan zullen zij de arbeids markt nog meer bederven en den algemeenen nood doen stijgen. Daarna de vraag stellende: welke is de roeping der vrouw betoogde spr. dat daarop allereerst het zelfde antwoord moet gegeven worden 't welk de Roomsche Cathechismns geeft omtrent de bestemming van den mensch. Beiden, man en vrouw, zijn geroepen om in dit leven God te dienen en Hem hiernamaals eeuwig te aanschouwen. Wat het einddoel betreft, zijn dus man en vrouw gelijk, beiden zijn tot het geluk des hemels geroepen, maar ten opzichte van de aardsche bestemming zijn beiden niet gelijk. De vrijmachtige Schepper heeft man en vrouw verschillend geschapen, hen met onderscheidene gaven bedeeld, den man als meerdere gesteld van de vrouw. Zij die dus hier de gelijkstelling van de vrouw met den man verkondigen gaan vierkant tegen de beschikking van den vrijmach- t gen Schepper in. Opmerkelijk ia het, dat zij, die onder de leus van vrije vrouwen-beweging, emancipatie en vrijmaking der vrouw, die gelijkstelling verkondi gen, juist het einddoel van den mensch ontkennen. Verliezen zij dit uit 't oog, dan is het te begrijpen, dat zij zich verzetten tegen de beschikking van den Schepper, die der vrouw hare bijzondere roeping als tweede in de rij «er schepselen Gods heeft aangewezen. De Nederlandsche vrouw, die het erfdeel der vaderen, het heilig katholiek geloof, heeft bewaard, luistert niet naar de slangentaal van den vader der leugentaal zij neemt geen deel aan de loochening van de roepipg der vrouw, neen de katholieke Nederlandsche vrouw houdt het oog gericht op het verheven toonbeeld, het vol maakte model harer sexe, op Maria die door alle ge slachten wordt zalig geprezen omdat zij hare roeping getrouw is gebleven, zich de dienstmaagd des Hecren noemend. Te begrijpen is het echter, dat zij die de eeuwige bestemming der vrouw en hare bijzondere roeping ontkennen, haar gelijk willen ste len met den man, haar als de gelijke van den man willen doen op treden in ambten en bedieningen, haar invloed willen geven op de samenstelling der Volksvertegenwoordi ging en in alles gelijkelijk met den man doen op treden. Het een ramp voor de samenleving noemende als dit denkbeeld veld wint, zooals het reeds veld ge wonnen heeft schetste spr, hoe deze beweging een 25 jaren geleden door mej. Kruseman als eerste strijdster ook hier te lande in het leven geroepen, onder de leus van emancipatie, vrijmaking der vrouw begonnen, nu de gelijkstelling van man en vrouw beoogt, om latei- wellicht de vrouvr de meerdere van den man te maken. Niet alleen zij die om het woord der geëmancipeerden te gebruiken door den huwelijksband tot slavin van den man zijn geworden, ook onder de zoogenaamde vrije vrouwen vindt zij steun wetenschappelijke man nen volgen evenzeer de banier waarop de gelijkheid van man en vrouw geschreven staat; en zelfs in de regeeringskringen vond de beweging ;steun bij een minister, die beweerde dat hij het jonge meisje dezelf de gelegenheid tot bekwamen wilde geven als den jongen knaap, opdat zij een zelfstaudige positie in de maat schappij zou kunnen innemen. Met die gelijkstelling van den vrouw met den man zijn gewichtige belangen van zedelijken en godsdien- stigen aard gemoeid. Spr. zou geen bloos op de wangen jagen door de aanduiding hoe, misbruik makend van de door den Schepper gegeven macht, de leer omtrent de roeping der vrouw als echtgenoote miskend wordt in eene richting die de verwoesting van het huisgezin ten gevolge heeft en de vrouw, door den Heiland in hare roeping hersteld, weder tet de rol van eene slavin verlaagt. De Katholiek heeft te veel eerbied voor de roeping der vrouw om hare zegenrijke werkzaamheid te ontkennen maar wij te midden van eene gemengde bevolking levend, moeten toch zorgen niet alleen ons zeiven voor de sociale dwalingen van onzen tijd te hoeden, maar ook het opkomend geslacht er voor te vrijwaren, bedenkend dat wij het erfdeel der vaderen ongeschonden moeten bewaren. In het vervolg zijner rede uiteenzettend welke de roeping is van de vrouw in onzen tijd, herinnerde spr. zich het woord van den zeker niet vroom katho lieken Franschen schrijver Daudet i Wat ik van de vrouw denk? Wel de vrouw is de moeder. Ja moeder zijn, zegt spr., dat is hare roeping. En de katho lieke vrouw richt daarbij het oog van de eerste vrouw, Eva, op dat meer getrouwe, meer verhe ven toonbeeld aller vrouwen, de Vlekkelooze Bruid van den H. Geest, de Lelie onder de doornen, de Maagd der maagden, die door de beeldende kunst het aantrekkelijkst wordt afgebeeld als de Moeder met het Goddelijk kind in de armen. Ja het moeder zijn is de toeping van de vrouw in onzen tijd. En bij het genot van de moederweelde en de vadervreugde zinken alle genietingen der wereld in het niet; schooner dan de krans van den bruidegom op den dag dat hij haar naar het altaar leidde, blmkt de heerlijke vrucht aan hare moederborst. De vrouw als echtgenoote en moeder is het voorwerp van de zielsverhcffende gebeden en legeusprekingen der H, Kerk, De oude spreuk huldigend dat de huwelijken in den hemel gesloten worden, zette red. op welsprekende wijze uiteen, dat de bijzondere roeping van de vrouw moeder te zijn in den vollen ziu des wourds niet tot haar reeht komt in de huwelijken die ver buiten deu hemel, op den grondslag van den Mammon worden gesloten, ot die tusschen hemel en aarde of op de aarde licht zinnig en onberaden of alleen om bloot menschelijke beweegredenen worden aangegaan. In zulke huwelijken wordt de moederweelde en vadervreugd niet in haar vollen omgang gesmaakt. Een heerlijke ontboezeming wijdde spr. nog aan het geestelijke moederschap. Is het velen niet gegeven in den eigenlijken zin de blijde moeder vau vele kindeien te zijn, zoovelen die zich in den maagdelijken staat gewijd hebben aan den bijzondereu dienst des Heeren, zijn de kinderen van Uet volk ten zegen. Volgens Alberdicgks Tkijms jaarboekje telt ons land 9Ö0Ü vrouwelijke religieuzen, circa oOO harer leven in volkomen alzondering zich uitsluitend bezighoudend met God 600 wijden zicü aan de verpleging der zieken en ouden van dagen, de weezen, de verlaten kinderen en de opbeuring der gevallen vrouwen öOüO wijden zich aau het ouderwijs 200 verplegen de krankzinnigen en 8U0 zijn ver buiten ons vaderland iu verschillende gewesten werkzaam. Spr. wijdde eeu heerlijk lofwoord aan haar, die aldus hare verheven roeping tot het geestelijk moederschap volgend, alles verlaten hebbeu om de kinderen des volks ten zegen te zijn en haar aardsche leven offeren om den Hemelschen Bruidegom te volgen getooid met den on ver welk baren krans in Sions Maagdenstoet. Van deze hooggestemde ontboezeming tot de nuch tere eischen van het dagelijksch leven overgaand, be toogde spr., dat niet allen, die zich tot het huwelijk niet geroepen achten, den religieuzen staat moeten omhelzen maar ook zij die niet geroepen zijn tot den religieuzen staat of tot het huwelijk kunnen hunne bijzondere roeping als vrouw vervullen, wanneer zij zich weien te schikken in de tegenwoordige toestanden. Spr. gaf hier eenige practische wenken om dit mo gelijk te maken, zijn hoorderen aansporend er op ie letten dat de dochters des volks van haar jeugd af niet gaan boven haar staat en niet te vroeg „onder de menschen gaan;" hij hield rekening met de be staande moeilijke toestaniien die de vrouw soms dwin gen in fabrieken of industriën te dienen, en zondaar- om niet schroomen haar kiesrecht voor de Kamers van Arbeid te geven maar spoorde zijn hoorderen ten slotte krachtig aau tegen de gelijkstell.ng van de vrouw met den man te strijden, en er voor te waken dat de vrouw de roeping vervult die haar door den Schepper wordt aange wezen. Had hij daartoe bijgedragen, dan zou zijn woord niet vruchteloos zijn gesproken. De geestelijke adviseur der Bondsafdeeling, de wel eerw. heer A. G. Van den Berg, den spreker dankend ver oordeelde ook zijnerzijds de scuanuelijke dwaling van onzen tijd, die de vrouw met den man in dit aardsche leven in alles gelijk wil stellen. De leden van den Volksbond hebben den strijd tegen die dwaling aange bonden en zullen dien blijven voeren, gedachtig aan heigeen de H. Kerk omtrent de groote en heerlijke roeping van de vrouw leert. Deu spreker dankend, wenschte hij hem, dat hij nog vele jaren het woord tot de leden van den Volksbond zou blijven voeren, en bood hij hem, die zich niet alleen een goed Bondslid maar ook een vriend dezer afdeeling had betojnd, het lidmaatschap van verdieusten (hoerah I) Voor velen had spr. nog de zeer aangename verrassing dat pater Van kerkholi des middags ook in de Congregatie der H. Familie het woord zou voeren. De vergadering werd daarna door den president op de gebruikelijke wijze, met gebed, gesloten. De collecte voor de gedwongen werkstaking van de afdeeling diamantbewerkers Eduardus" van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam, in den loop der vergadering gehouden, heeft fl6.27a opgebracht. iel' W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2